Gönderen Konu: TINY TRAK PROJESİ  (Okunma sayısı 65854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
TINY TRAK PROJESİ
« : 14 Şubat 2014, 23:41:51 »
Değerli arkadaşlarım,
Çoğumuz APRS ağını belki zaman zaman belki de aktif olarak kullanmaktayız. Ancak bu durum illere göre farklılık gösterebiliyor.
Gözlemlediğim kadarı ile APRS ağının olmadığı illerde Aprs kullanmak isteyip te kullanamayan Arkdaşlarımız var. Açıkcası ben Aprs kapsama ağının ne kadar geniş olursa, Aprs kullanan amatör arkadaşlarımızın'da  sayısının bir o kadar artacağını düşünüyorum.
Dolayısı ile bu konuda arkadaşlarımızın Zorluk çekmeden Aprs kullanımlarına yönelik ve Aprs kapsama alanın genişletilmesi ile ilgili bir kaç çalışmam oldu.
Bunları burada sizler ile paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Bazı arkadaşlarımızın Aprs Ağının çalışması ile ilgili azda olsa bilgi edinmesi bakımından, Sıkılmadan okuyacakları kısa bir döküman hazırladım. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Dökümanı indirip inceleyebilirsiniz.
Gelelim aprs ye yönelik çalışmalarıma;
İlk çalışmam TniyTrak'ı yeniden ve kolay kullanılabilir halde dizayn etmek oldu.  TniyTrak'ı zorluk çekmeden kolayca cihaza bağlantısını yapabilmeniz için size kullanacağınız cihaza göre yapılmış kablosu ile gelecek. Size gelen kablo ile cihazınıza takmanız yeterli.
Ayarları konusunda bilgisi olmayan ve bu konuda da zorluk çekmemeniz adına sizin için ayrıcada proğramlıyorum.
Siz yeterki Aprs kullanmak isteyin..
Diğer bir konu ise Aprs kapsama alanı.
Yine çoğumuzun bildiği üzere Aprs kapsama alanının geniş olmasında çok önemli bir rolü olan Digipeater lardan bahsedeceğim.
Bugün Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Haritasına baktığımızda çoğu ilimizde aktif olarak çalışan Digipeaterler var. Fakat Digipeater olmayan ve bu yüzden Aprs kullanamayan arkadaşlarımızda var.
Bu sebepten ötürü de her ilin bir Digipeater'ı olması için Digipeater ile ilgili de çalışmalarımı bitirdim.
Yine Digipeater çalıştıracak illerimizin Bizde digimizi çalıştırıp Aprs kullanmak istiyoruz demeleri yeterli olacak bu konuda yardımlarımı esirgemeyeceğimi bilmenizi isterim.
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3985.0
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2014, 16:36:46 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Merhaba,
Facebook kullanmayan arkadaşlar dökümanı aşağıdaki linkten indirebilir

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bulunduğum bölgede APRS Digi ve İgate çalıştırıyorum.Aracımda da TniyTrak sistemini devreye almak istiyorum bu konuda her türlü yardımınıza ihtiyacım var.
Belki bu şekilde bir iki arkadaşımızın dikkatini çekmiş oluruz  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Çalışmalarınızda başarılar dilerim 73

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Yücel Bey,
İlk olarak 144.800 Mhz Frekansında çalışacak bir cihaza ihtiyacımız olacak. Bu iş için Aselsan 4021,4822 Gibi ucuz cihazları tercih edebilirsiniz ve ya bu bir el cihazıda olabilir. El cihazları çıkış güclerinin düşük olmaması sebebiyle bizim tercihlerimiz arasında olmasalar da Aprs kapsama alanının genişlemesi ile el cihazlarının çıkış gücü de yeterli olacaktır. Bizler şimdilik 25-30 Watt çıkış gücüne sahip Vhf mobil cihazları kullanacağız. İlerleyen zamanlarda Telsize de ihtiyacımız olmayacak 144.800 Mhz Frekansında Sırf Aprs için kullanabileceğimiz 7  Watt çıkış gücüne sahip bir çıkış katımız olacak.
Son olarak bir Gps'e birde TniyTrak'a ihtiyacımız olacak. Bu malzemelerimiz var ise Geriye bağlantıları yapmak kalıyor.
Şimdi gelelim TniyTrak ile tesiz bağlantımızın nasıl yapıldığına.
TniyTrak Çalışma Voltajının 5-16 Volt aralığında olup Hem araçta hemde batarya ile beslemeye müsait olması iyi bir avantaj. Tabi ki biz araçta kullanacağımız için çalışma Voltajı 12 ila 14 Volt Arasında olacak.
TinyTrak'ın iki adet 9 pin lik bağlantı konnektörü var bu konnektörler den biri Telsiz ile bağlantı için diğeri ise Gps ve Ayarları yapabilmeniz için Bilgisayar bağlantısında kullanıyor.
9 Pinlik Telsiz bağlantı konnektörünün pin açılımlarına ve nereye bağlanacağına bir bakalım

1.Pin Şese Yani - (Besleme)
2.Pin RX  (Telsizimizin ses çıkışına bağlanıyor.Dolayısı ile Frekans meşgül ise TinyTrak gönderme için Frekansın müsait olması besleyecek)
3.Pin Beacon (Bu pin TniyTrak ı Test amaçlı kullanılmış olup - kutup ile birleştirildiğinde Beacon göndermesi için kullanılıyor)
4.Pin Tx Led (TniyTrak üzerindeki Tx Led'i yandığında buraya bağlanacak Led' için çıkış verilmiş  olur Bu pin opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
5.Pin Gps (TniyTrak üzerindeki GPS Led'i yandığında buraya bağlanacak Led' için çıkış verilmiş  olur Bu pin opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
6.Pin +9-16 Volt Dc (TniyTrak besleme pin'i TniyTrak ın çalışması için besleme pin)
7.Pin Mikrofon ( Telsiz'in mikrofon girişine bağlanır havaya atılacak beacon bu pin üzerinden Telsiz'e gönderilir)
8.Pin +5 Volt (12 Volt un olmadığı durumlarda 5 Volt ilede TniyTrak'ı çalıştırmanız mümkün.Opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
9.Pin PTT (Telsizimizi göndermeye geçirmek amaçlı kullanılacak pin TniyTrak beacon göndermeden önce bu pinden çıkış vererek telsizi gödermeye geçirir)

Biz bu 9 Pinli bağlantıdan sadece 5 Adet pin i kullanacağız
1.Pin - (Eksiye)
2.Pin Telsizin ses çıkışına
6.Pin 12Volt'a
7.Pin Telsizin mikrofon girişine
9.Pin İse telsizin PTT girişine bağlanır

Diğer Pinler yukarıda belirttiğim gibi Opsiyonel olup Hazırlanmakta olan çıkış katı için kullanılacak.

Şimdi TniyTrak üzerindeki Ledlerin bizim için ne ifade ettiğine değinelim.
Yeşil-Güç TniyTrak ın beslemesini yaptığınızda bu led sürekli olarak yanar
Kırmızı-Tx Telsiz göndermeye geçirildiğinde bir süre Kırmızı led yanar ve söner
Sarı-Busy Meşgul led'i Frekans meşgul olduğunda yanar.
Turkuaz-Gps TniyTrak'a bağlı olan gps Uydulara bağlandığında Sabit olarak yanar Bağlanmaya çalışırkende yanıp söner.TniyTrak gps Led'i sabitlenmediği sürece gödermeye geçmez.

Bazı arkadaşlarımızın bu işlerin zor oluşundan vazgecmesini istmediğimden Dolayı  kullanacakları cihaza göre TniyTrak ve telsiz arası kabloyu,Gps i sizlere hazırlayıpta göndereceğim.
Şimdilik 73

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Aprs kapsama alanın genişletilmesi ile ilgili Destek veren amatör arkdaşlarımızın ve derneklerimizin sayıları gün geçtikçe artıyor Geçtiğimiz günlerde Kara Deniz Ereğli Digisi Aktif olarak çalışmaya başladı.Bölgedeki amatör arkadaşlarımıza faydalı olması dileğiyle Trac Kdz Ereğliye teşekkür ediyorum.

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2014, 20:43:57 Gönderen: TA2AWO »

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Afyon karahisar için hazırladığımız digide Çarşamba günü itibari ile Bölgede aktif olarak çalışacak. Katkılarından dolayı TA4AAC Ahmet Akif bey'e Teşekkürler.Sırada Aydın-Nazilli var.

Çevrimdışı TB3CWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Berk KARATAN

Enes bey bu çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.

Her ne kadar Atilla Başkoçak abim gibi TniyTrak karşı olsam da
(APRS bir haberleşme şeklidir, ARAÇ TAKİP SİSTEMİ DEĞİLDİR)
bende aprs ye ilk olarak TniyTrak kullanarak başladım.
Bu aprs ye yeni başlayacak olan arkadaşlar içinde ilk adım olacaktır.
Şimdiler de ise evimde kendi digimi yapmaya çalışıyorum deneme yayınları başarılı ama
ufak bir pc sorunu var onuda çözersem paketleyip çatıya koyup 7/24 çalıştımak istiyorum.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Her türlü yardıma ve desteğe hazır olduğumu bilmenizi isterim.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
*Bilgilendirme için teşekkürler biz sadece cihazmı temin edeceğiz?
*Malzeme listesini yayınlarmısın?
*Seri üretime geçecekmiyiz?
*Zeki Mürende bizi görecekmi?

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Evet Yücel Abi sadece cihaz temin etmeniz yeterli. Malzeme listesi olarak,
1 Adet Vhf Mobil telsiz
1 Adet Vhf mono veya Dual band mobil anten
1 Adet TniyTrak ve Gps
Hepsi bu.
76 Adet TniyTrak 6 Adet Digi Gönderimi yapıldı.
Zeki Müren bu aralar kısa dalgaya çıkıyor  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 73

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Aydın Nazilli'de Bir Digimiz daha oldu..TA4BT Mehmet abimiz'e Teşekkürler.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
Kartları sen gönder bizler diğer malzemeleri toplayalım sonra havyaları ısıtalım yanlış doğru bişiler yapalım.Konuşalım,tartışalım bizimde tuzumuz olsun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hepsini sen göndereceksen keyfi olmaz.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Veya...
Tüm malzemleri sen ayarla(fiyatını bildir) kit olarak gönder bize sadece cihaz bulmak ve kart üzerine yerleştirmek kalsın.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
Döküman hazırlanıyor Hafta sonuna kadar sizler ile paylaşmış olurum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
144.800 Mhz'i başı boş bırakmak olmaz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73.

Çevrimdışı TA4RC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Ali Aktaş
Enes bey kardeşim öncelikle çalışmalarında başarılar diliyorum.Şimdi elimde  APRS de kullanlmak üzere yıllar önce temin ettiğim TNC-2 ve yaesu FT 90R mini mobil cihazım ayrıca  eski bir laptopum var. Haydibakalım ne yapalım da bunları nasıl kullanalım? Bir yol gösterirsen memnun olurum.Kütahya'dan 73.

Çevrimdışı TA0B

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Hayri Levi
Merhabalar,

APRS alan genişletilmesi için girişimde bulunan tüm Amatör arkadaşları kutlarım.
Acizane ben de destek olabilmek için, bir adet sıfır, ambalajında "Kirisun PT-617" VHF Mobil telsiz ve 1 adet "Mobilcom VH50" Sabit anteni, sadece bu amaçla kullanılmak üzere, ihtiyaç olan bölge için, sorumlu Derkek Yönetimine hibe etmek isterim.
Forumlara pek girmediğimden detayları görüşmek üzere lütfen telev3@gmail.com a mail atınız. Tşkler.
Saygılarımla, 73
Hayri Levi / TA0B

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
Hayri abim günaydın mail attım bilgine 73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ZETA-SDR ve TINY-SDR için TÜRKÇE DÖKÜMAN

Başlatan TA2T (sk)

2 Yanıt
5957 Gösterim
Son İleti 29 Eylül 2011, 13:57:00
Gönderen: TA2AHW
xx
İSTANBUL ANARAD TRAK TAMAD TEK ÇEVRİM DUYURUSU

Başlatan TA1IHE

23 Yanıt
8813 Gösterim
Son İleti 14 Ağustos 2017, 14:17:09
Gönderen: TA1QQ
xx
TC18GL ÇANAKKALE 102.YIL ETKİNLİĞİ TAMAD&TRAK&ANARAD BİRLİKTE!

Başlatan TA1IHE

0 Yanıt
1588 Gösterim
Son İleti 13 Mart 2017, 21:08:25
Gönderen: TA1IHE
xx
2m& 70 cm anten projesi.(vhf de denenmiştir)

Başlatan TB3PSU

8 Yanıt
9987 Gösterim
Son İleti 02 Kasım 2010, 23:12:44
Gönderen: TB3PSU
clip
DİJİTAL SWR METRE PROJESİ

Başlatan TA1TD

61 Yanıt
48525 Gösterim
Son İleti 10 Şubat 2014, 03:24:01
Gönderen: TA2T (sk)