Gönderen Konu: Özel Telsiz Yönetmeliğinde Değişiklik İçin Öneriler Bekleniyor  (Okunma sayısı 5414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
20/11/2013 - Özel Telsiz Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'na ilişkin Kamuoyu Görüşleri Alınması

Görüş Bildirim Formu
==> Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Özel Telsiz Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı ==> Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Özel Telsiz Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’na ilişkin görüş ve önerilerin aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilmesi gerekmektedir. Bu doküman 20/11/2013 tarihinden itibaren 20/12/2013 tarihine kadar askıda kalacaktır.

Bu doküman 20/12/2013 tarihine kadar askıda kalacaktır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3832.0

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ

Söz konusu yönetmelik taslağı ile;  asıl yönetmeliğin "EK 4" ünde yer alan Amatör Telsizcilik konusunda, hiç bir değişiklik ve eklenti bulunmamaktadır.
Bu yeni eklentiler;
EK-6 : UYDU TERMİNAL CİHAZLARI
EK-7 : DİFERANSİYEL KÜRESEL KONUM BELİRLEME (DGPS)  SİSTEMLERİ
konularını kapsamaktadır.
Göremediğim başka bir husus varsa ekleyebilirmisiniz.
A.Tahir DENGİZ, TA2T
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Osman Güler
Yoktur Tahir Bey, ben içeriğe bakmadım.
Dediğiniz gibi sınırlıysa okuyanları meşgul ettim. Kusura bakmayın.

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
biz yinede önerelim belki kabul edilir.. ne kaybederiz ki Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi

Syın TA4ACV,

Olabilir, neden olmasın; ancak somut önerinizin:

1- Neler olduğunu yazınız
2- Telsiz ve Radyo Amatörlüğüne ek ne imkanlar/kolaylıklar/katkılar getireceğini yazınız
3- Bizimle ilgili olmayan bir yönetmelik ekine, bizim konularımızı neden ekleme ihtiyacımız olduğu'nun gerekçesini yazınız,

Burada tartışalım. Sizin deyiminizle, "Belki kabul edilir. Ne kaybederiz ki", vakitten başka.

Tahir, TA2T

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Tahir abicim. anakraya selam öncelikle  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bitlik.org da bu konu hakkında TA3EL hakkında yazılanları aşağıya ekliyorum. ve görüşlerimin tamamını kapsamaktadır.
Ekleyeceklerimi en alta yazdım.

Merhaba Arkadaşlar.

BTK sitesinde yayımlanan metne göre özel telsiz yönetmeliğinde değişiklik yapılacağından

Bahse konu ve telsiz amatörlerini de doğrudan ilgilendiren bu yönetmelik için sizlerin görüşlerini alarak ortak bir görüş ve öneri metni hazırlıyarak BTK ya bildire biliriz.

yönetmelikte yapılacak değişiklikler yeni uydu haberleşme cihazlarının eklenmesidir.

Buna ilave olarak amatör telsizcilik le ilgili değişmesi gereken yerleri bildirebiliriz.

Öncelikle mevcut yönetmeliğin giriş, EK4 Amatör telsiz istasyonları bölümünü iyice okuyup değişmesi gereken önerilerinizi hazırlayın ve burdan paylaşalım

İlgili  mevcut Yönetmelik EK 4 Amatör Telsiz İstasyonları
Madde 16) Amatör Telsizcilik le ilgili olarak ITU, CEPT ve IARU gibi uluslararası organizasyonların frekans planlama ve koordinasyonu ile cihazlara ilişkin teknik düzenlemeleri, Kurum tarafından uygun görülmesi halinde Kurum internet sayfasında yayınlanarak uygulanır. Denmektedir.

Lütfen tartışma ve olumsuz yazışmalara gerek vermemek için herkesin önerisine saygı duyalım

Benim ilk önerilerim.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tablo 2 Band planı açıklamalar (14) Ondört
Eğitim ve özendirme amacı ile B sınıfı amatör telsizcilik belgesi sahibi olan telsizciler, kendi imalatları olan ve en fazla 5 Watt çıkış gücündeki bir cihaz ile HF bandında 7.000-7.100 MHz ve 28.000-29.700 MHz frekans bandında haberleşme yapabilecektir.

Bu maddede geçen 7000-7100 arası haberleşme artık 7092 nin bile değişmesi gerektiğinden IARU R1 band planı değiştiğinden ve yakında 7000-7300 olacağından 7000-7200 olarak değişmesi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tablo 2 Band Planı açıklamalar (15) Onbeş 50–52 MHz bandı Kurumdan  izin alınmak suretiyle kullanılabilecektir.

Bu frekans (50Mhz) IARU R1 Band planına göre amatör haberleşmeye tahsis edilmiştir. Türkiye'de  izin alınmadan kullanıma açılması gerekmektedir ki IARU R1de 70 MHZ amatör haberleşmeye açılmıştır

IARU R1 bağlı ülkelerden sadece Türkiye 50 Mhz kapalıdır
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tablo 2 Band planı açıklamalar (S)
İkinci Öncelikli Servis (Secondary Service): Frekans bandında ikinci öncelikli çalışan ve birinci öncelikli servisten gelen zararlı elektromanyetik girişimi kabul etmesi zorunlu olan servistir.

Band planında geçen ve özellikle 70cm 430-440 Mhz nin amatörlere S secondary olmasının kaldırılması arada resmi kurumlara tahsis edilmiş ve amatör telsiz haberleşmesinde kullanılması gereken role frekanslarının 439.300-439.375 in amatörlere tahsisi ve tüm bandın amatörlere P primary olması.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IARU R1 Band planında amatörlere tahsis edilen 70 Mhz haberleşmenin Türk amatörleri içinde açılması

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Amatör derneklerce kurulacak rolelerin Dijital protokolde çalışması. ve dijital cihazlar için modların açılması

Yönetmelik gereği şu an hiç bir derneğin Dijital role kurması yasal değil.

Şimdi bazı arkadaşlar diyebilir olurmu sizi dikkate almazlar yada kabul olmaz diye 

Biz göle yoğurt çalalım ya tutarsa diyelim.

Fikir yorum ve yönetmelik hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum

İzmir'den Selamlar
Ali-TA3EL

-A3E ve F1E emisyon tiplerinin eklenmesi,
-12.5khz kanal aralıklı röle frekanslarının kullanıma açılması
*Bölge numarasından sonra gelen ve K,X,S,E,R ve V harfleri ile başlayan çağrı işaretlerine sahip tüzel kişiliklere amatör röle kurma yetkisi verilmesi.
* 60 metre (5Mhz)  , 50 Mhz ve 70 Mhz bandlarının amatör kullanıma açılması

İyi gunler Dilerim TA4ACV
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2013, 14:31:50 Gönderen: TA4ACV »

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Bütün Bunların Yanında KEGM nin Sınav Yönetmeliğini de değiştirmesi gerekmektedir..

Yeni Amatör Arkadaşlar Lisans almadan hiçbirşekilde ne havaya çıkabiliyor ne de Telsiz sahibi olup bu hobi hakkında
yeterli bilgiyi tecrübe ediyor.. çok üzücü bir durum..

Bunun GEÇİCİ (Mesela 3-6 ay) gibi bir lisans verilerek basitçe aşılabileceğini düşünüyorum.

Başvuran kişiye 6 aylık lisans vermek kimseye birşey kaybettirmez. birçok değer kazandırır.

6 Ay sonunda Hala devam etmek isteyen bir kişi sınava girerek çalışmak istediği frekanslara göre belgesine sahip olabilir.

(( Sınav zaten Kolay ne gerek var derseniz. Bu düşüncenin yanlış oldugunu söylemek isterim)

TA4ACV Cagatay VURAL / AYDIN

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
6 metre, bandının diğer ülkelerde de olduğu gibi türkiyede de kullanıma açılması,
Sınavlara, gözlemci olarak Radyo amatörlerinden istekli olanlar katılabilmeli
A sınıfı radyo amatörü zorunlu hallerde mahrumiyet bölgesinde ise bir dernek gibi kuruluşları yoksa Role kurma izni verilmeli
Radyo amatörlerinin kullanmış olduğu Role ticari bir araç değildir. hertürlü harçtan muaf tutulmalı ,
Role çakışmalarını önlemek için yakın bölgelere ait haritalar çıkartılmalı ve aynı frekansların kurulmasına müsade edilmemeli,
digital role şu an ki yasalara göre tekrar değerlendirilmeli kısıtlayıcı veya yasaklayıcı bir hüküm olup olmadığına bakılmalı
bunlar önerilebilir ilave etmek isteyende yazabilir.

TB2CTV
  • Ziyaretçi
Hayati Hocam sanki benim yazacaklarımı duyup yazmış gibisiniz.. Kesinlikle Size katılıyorum. Yaşadığım yerde topu topu 5 amatörüz ve faal olmaya çalışıyoruz. Ve burası bir vilayet.  Dernek kuracak sayımız bile yok. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İnsanlara radyo amatörlüğünü anlatmak için röle bence çok önemli bir unsur. Bu yüzden söylediklerinize katılmamak mümkün değil.   Çaba gösteren herkese çok teşekkür ederim. Hoşçakalın.  73...

Çevrimdışı TA3AV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Herşey Telsizcilik İçin
  • İsim Soyisim: Alp Eren AVCU
Öncelikle İzmir/Tire'den selamlar Hayati üstadımın dediklerine harfiyen katılıyorum belki yorum bu başlığın altına ait değil ama TACALLBOOK sonuçda bir amatör üstadımızın hazırlamış olduğu sorgu sitesi,herkez üye değil burası gene kalsın sözüm yok ama KEGM veya BTK sitesinde belge numarası ve çağrı işaretinden sorgu yapılabilinse türkiyedeki tüm amatör abilerimizin,kardeşlerimizin bilgileri yer alsa daha iyi olmazmı?ayrıca kolluk kuvveti uygulamalarındada belgemizin sorgulana bileceği bi yer olsa diye düşünüyorum.QTH:KM38UC TA3AVC 73

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cengiz SEZGİN
Öncelikle İzmir/Tire'den selamlar Hayati üstadımın dediklerine harfiyen katılıyorum belki yorum bu başlığın altına ait değil ama TACALLBOOK sonuçda bir amatör üstadımızın hazırlamış olduğu sorgu sitesi,herkez üye değil burası gene kalsın sözüm yok ama KEGM veya BTK sitesinde belge numarası ve çağrı işaretinden sorgu yapılabilinse türkiyedeki tüm amatör abilerimizin,kardeşlerimizin bilgileri yer alsa daha iyi olmazmı?ayrıca kolluk kuvveti uygulamalarındada belgemizin sorgulana bileceği bi yer olsa diye düşünüyorum.QTH:KM38UC TA3AVC 73
  Harfiyen katılıyorum KEGM tarafından oluşturulacak bir rehber bence çok iyi olur hatta bunun kolluk kuvvetleri tarafından sorgulanabilmesi dahada güzel olur hem bu sayede yasadışı kullanılımında  önüne geçilmiş olur güzel fikir

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Sevgili Amatör Arkadaşlar,

Konu BTIK nın "20/11/2013 - Özel Telsiz Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'na ilişkin Kamuoyu Görüşleri Alınması " nedeniyle tartışmaya açıldı.

Yani BTIK nın beklentisi bu tarihte yayınlanan ve mevcut yönetmeliğe eklenmesi düşünülen 5 ve 6 nolu ekler ile ilgili görüşler. Bu da bizim ilgi alanımız dışında.

Yukarıda tartışılan konulara gelince bir çoğu benim de katıldığım konular; ancak bu değişiklikler,  benim kişisel görüşüme göre,yukarıda istenen görüşler kapsamında yönetmeliğe eklenemez gibi görünüyor.

Bu değişikliklerin gündeme gelmesi için BTİK nın söz konusu yönetmeliğin "EK4". kısmının değiştirilmesi ile ilgili bir değişiklik önerisi hazırlayıp kamuoyu görüşüne açması gerekir.

Kurumun bunu yapmasını sağlamak için de; gerekçelerimiz ile birlikte, EK4 bölümünün tüm amatörlerce arzulanan ve kabul görecek halinin hazırlanıp Kuruma sunmamız ve EK4 ün değişmesini sağlayacak metni onlara da benimsetmemiz gerekir.

EK 5 ve EK6 metni için görüş bekleyen BTİK, buradaki EK4 tartışmalarını pratik olarak o metinde dikkate almaz diye düşünüyorum. "Vakit kaybetmek" diyerek bunu kasdetmiştim.

Yapılacak şey, başlıktaki konu için "kamuoyu görüşü" bildirmek yerine; yönetmeliğin "EK4" ünü; "amatörler/kurum açısından kolaylıklar sağlayacak, netleştirecek, kısıtlamalardan mümkün olanları kaldıracak, yaygınlaşma sağlayacak, hizmet kalitesini arttıracak, gruplar arası ayrıcalık sağlamayacak, teknik yeniliklerin önünü açacak olan uygulamalar getirecek" şekilde, bir grup çalışması ile derleyerek "Tüm amatörlerin önerisi" olarak Kuruma sunulmasıdır. Bu önerilerde kişi/gurup arzuları, beklentileri, ayrıcalık sağlayan maddeler değil akıl ve teknik ile uluslararası uygulamalar rehber olmalıdır.

Umarım BTIK nın bu başlıktaki "kamuoyu görüşü" talebi ile "Amatörlerin EK4 ile ilgili beklentileri konusunun, "ayrı şeyler" olduğunu benim anladığım gibi anlatabildim.

Saygı ve Sevgilerimle,

A.Tahir DENGİZ, TA2T
Ankara

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç

Batı ülkelerinin pek çoğunda yıllardan beri uygulanagelen RIA (Regulatory Impact Assesment - Düzenleyici Etki Analizi) bir süeden beri Ülkemizde de uygulanıyor. Bunun için MEVZUAT HAZIRLAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'in 24 üncü maddesine "Yürürlüğe konulması hâlinde etkisinin on milyon YTL’yi geçeceği tahmin edilen kanun ve kanun hükmünde kararname taslakları için düzenleyici etki analizi yapılması zorunludur." hükmü konuldu.
Yine bu Yönetmeliğin 6/3. maddesinde "Kamuoyunu ilgilendiren taslaklar Başbakanlığa iletilmeden önce, teklif sahibi bakanlık tarafından internet, basın veya yayın aracılığıyla kamuoyunun bilgisine sunulabilir." hükmü yeralmaktadır. BTK'nun yaptığı bu aslında.
BTK, Özel Telsiz Sistemler Yönetmeliği'nin EK-6 ve EK-7'sinde değişiklik yapmayı düşündüğü için buna dâir Yönetmelik değişikliğini kamuoyun görüşüne sunmuş durumda.
Yukarıda bahsettiğim MEVZUAT HAZIRLAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'in 6/2. maddesinde "Taslaklar hakkında konuyla ilgili mahallî idareler, üniversiteler, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinden de faydalanılır." hükmü vardır.
Dolayısı ile, bir mevzuat taslağı bir sivil toplum kuruluşunun görüşüne resmî yazıyla sunulmamış olsa dahi sivil toplum kuruluşları bu konuda görüş bildirebilirler. Ancak bu yapılırken tek bir kurala uymak gereklidir: GEREKÇE. Yani teklifiniz mutlaka rasyonel ve haklı gerekçelere dayanmalıdır.
İşbu Yönetmelik değişikliğinde, amatör telsizciliğin düzenlendiği ek-4'te bir değişiklik düşünülmediğinden, bildirilecek görüşler "değişiklikle doğrudan ilgili değil" gerekçesiyle değerlendirmeye alınmayabilir. Ancak, iyi gerekçelendirilmiş bir teklif, yeni bir yönetmelik değişikliğini de tetikleyebilir.
Bunun için yapılması gereken, amatör telsizcilik alanında Yönetmelikte yapılması gerekli olan değişiklikler ve EKLENMESİ gereken hususların mutlaka gerekçelendirilerek Kurum'a sunulmasından geçecektir.
Konunun, bu başlık altında tartışılıp olgunlaştırılmasından sonra, sivil toplum kuruluşlarının ortak önerisi olarak bir metin üzerinde uzlaşılır ve gerekçelendirilmesi de iyi yapılırsa başarılı olunur diye düşünüyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZCİLİK SINAV VE BELGELENDİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Başlatan TA2AOG (SK)

7 Yanıt
5780 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2012, 18:56:30
Gönderen: TA2AOG (SK)
xx
DUAL BAND ARAÇ TELSİZİ İÇİN ÖNERİLER

Başlatan TA2CS

3 Yanıt