Gönderen Konu: MOTOROLA PROGRAMI NIN KULLANILMASI  (Okunma sayısı 11861 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
MOTOROLA PROGRAMI NIN KULLANILMASI
« : 04 Kasım 2013, 23:32:47 »
S.A arkadaşlar,Sizlere Motorola cihazlarının RIB devresi bağlandıktan sonra programının nasıl yapılacağını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.Eksiklerim olabilir ama bu şimdiye kadar kimsenin paylaşmak istemediği bir konu.Programlar  veriliyor ama nasıl yapılır anlatan yok sanki devlet sırrı ki o bile anlatılıyor artık neyse buyrun.programı çalıştırmadan RIB devresini Bilgisayara ve telsice bağlayın tabi RIB devresine  pilli değilse 12V bağlayın.Sonra cihazıda adaptöre bağladıktan sonra açın.Programı çalıştırın mavi dar bir ekran gelecek (dos ta çalıştığı için)herhangi bir tuşa  başın ve bir kutucuk içinde  soru geliyor,YOKSAY olarak işaretleyin ve program çalışmaya başladı.F9 tuşuna basın ve F3 tuşuyla devam edin.Burda  C:\MRSS\ARCHİVE gibi bir satır olması lazım yoksa (ilk satırda)siz yazın ve enter enter diyerek  com port bağlantısı da C1 olarak seçin.(DİKKAT:programı başlatmadan evvel bilgisayarınızın C kısmına yeni kılasör açın buna MRSS deyin sonra bunuda açarak yine yenikılasör açın ve bunada ARCHİVE deyin onaylayın çıkın)Sonra  tekrar F3 e basarak bağlantınızın OK (mavi ekranın sağ üstünda ''comport is OK'') olduğunu görün  eğer  ok değilde başka bir ibare görürüseniz ya RIB devreniz yada bağlantılarınızda sorun var demektir program çalışmaz.Herşey yolundaysa ESC tuşu ile ilk menüye döneceksiniz.F3 e basarak sonrada F2 ye basarak cihazı okutacaksınız 1 ile 20-21 arasında bir şerit çıkarak adım adım okuyacak.Okuduktan sonra,F7 basıyorsunuz isim yazın mesela 001 deyin F8 ile  kaydedin.Kayıt işide bittikten sonra ESC tuşu ile ilk mönüye dönün F4 tuşuna sonra F5 tuşuna basın burda frekansları  gireceksiniz.İlk olarak eğer cihazınız 8-12 veya 16 kanallı diyelim bunu 40 kanal yapmak istiyorsanız F8 tuşuna basın ve  sonuna kadar F8 tuşu  enter tuşlarına basarak cihazın  çıkabildiği kadar kanal sayısını ayarlayın (bu cihaza  veya  içindeki emprom dedikleri entekreye bağlı olarak 22-30 veya 40 kanal olabilir.)ESC tuşuna basın yine frekans tablosuna  döndünüz.RÖLE frekanslarını şöle gireceksiniz:1-dinleme frekansı enter2-gönderme frekansı  enter3-RX ton istersen gir istemezsen QSE yap enter 4-Sonraki adımda 1 olan yeri 0 yap enter5-TX ton a 88,5 yaz enter (Ton  ne ise onu yazacaksınız tabi sağ-sol-yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz)6-sonraki satıra geç 0 yap (1 de kalırsa  POLİS lerin ki gibi dirilidi racır verir ki bu cihaz bilgilendirmesidir bizim işimiz olmadığından 0 yapacaz)enterdiğer ayarları dokunma F4 basarak diğer kanala devam edeceksin.F3 ise geriye alır olurda  yanlışmı yaptım veya hangi frekansı girdim ne ton verdim diye bakman için.SİMPLEX frekansları ise şöyle  gireceksiniz:1-ilk önce  dinleme frekansı enter2-göndermeyide dinleme frekansı ile aynı yazıp enter3-RX ve TX (dinleme-gönderme)tonlarınıda QSE yapacaksınız ama isterseniz arkadaşlarınızla simplex frekansın birinde ton koyup konuşuyorsunuz o zaman TX e ton koyabilirsiniz röle yüklemesi gibi enter4-Sağ yandaki 1 leri 0 yapmayı unutmayın ve F4Frekansları yazdıktan sonra ESC tuşu ile  ilk mönüye dönüp F3 ve F8 yaparak cihaza yazdırıyorsunuz.Yine belli bir rakam aralığında bar çıkacak ve adım adım  yazmaya başlayacak,yazım bitiminde cihaz menüye dönecektir.İşlem bitmiştir,cihazı kapatın,RIB devresini cihazdan çıkartın sonra cihaza anteni ve mikrofonu takarak kullanmaya başlayın.Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım eğer  yardımcı olabildiysem ne mutlu herkese İstanbuldan 73.TA2ANS

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3786.0
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: MOTOROLA PROGRAMI NIN KULLANILMASI
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2013, 15:12:22 »
Sayın TA2ANS

Değerli bilgilerinizden dolayı teşekkürler
verdiğiniz bilgilerden motorola mobil versiyonu gm 300 cihazın nasıl proğrama sokulacağı anlatmışsınız galiba
burada ben şunuda ilave etmenizi isterdim,
bu cihaz için şu radıo interface box RİB kutusunu kullanmanız gerekir modeli bu olacak.
Motorolanın şu programı ve indirebileceğiniz adres burasıdır.
hatta eğer RİB için bir adres var ise diğer kişilerin de bu RİB bi yapması için bilgi vermiş olurdunuz
yinede verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
hayırlı çalışmalar diliyorum   
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2013, 15:23:52 »
Çok değerli Radyo amatörlerimizin vermiş olduğu
bu ve benzeri diğer pek çok konulardaki bilgiler yurdumuzda Radyo Amatörlerinin ihtiyaç duyduğu
bilgilerdir. Yabancı sitelerde bu konularla ilgili pekçok bilgi var
ama şunu göz ardı etmemek gerekir. Radyo iletişimi yurdumuzda pek bilinen bir şey değildir.
Genellikle Radyo iletişimine ilgi duyan merak eden pek çok kişi
nereden başlayacağını bilemediği için tıkanıp kalır.
Bu sebebten dolayı RADYO AMATÖRLERİ  paylaşım sitesi yani bu site
bu alanda bir açığı kapatmaya çalışıyor çalışmaları ile yayınladıkları bilgileri ile
bu siteye emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum
yine dikkatli bir yönetim sergileyen yönetici arkadaşlarada teşekkür ediyorum
Radyo iletişimini tekniğini bilmek isteyen Radyo amatörlüğüne ilgi duyanların
baş vurabileceği bir site yol göstermesi ve bilgilendirmesi açısından
son derece önemli bence bu alanda bu açığı elinden geldiğince kapatmaya
çalışmasını takdirle karşılıyorum
bize düşen ise edinilen bilgilerin işe yarayıp yaramayacağını kendi düşünce süzgecimizden
geçirdikten sonra burada yayınlamak olabilir
hayırlı çalışmalar dilerim 

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2014, 01:34:33 »
S.a. sayın abim;
RİB devresi  şu model bu yer diye bir şey diyemediğim, ayrıca şu program bu program da diyemediğim için kusura bakmayın.Ben o konu hakkında bu portalda birçok konu olduğu için girmedim.Sadece programın nasıl yapıldığı hakkında dilim döndüğünce bildiklerimi paylaşmak istedim.Belki bunu yazdığım içindir tepkiler bile aldım ama ben paylaştım arkadaşlar faydalansınlar nasıl yapıldığını öğrensinler diye.Sizden başkada pek ilgilenen olmamış gördüğüm kadarıyla ki demek ki herkes biliyormuş sıkıntı değil,belki anlatamamışımdır da ama soran da olmamış neyse.Kusura bakmayın aradan epey zaman geçmiş olamasına rağmen anca görüp cevap yazıyorum eğer soran eden olsaydı onlarada  anlatacak veya yol gösterecek bir arkadaşım muhakkak olurdu diye düşünüyorum.
Keşke bilsemde Aselsan cihazlarınıda anlatabilsem ama malesef bilmiyorum bir arkadaşımda onu anlatsa ne güzel olur diye düşünüyorum ama  daha evvel dediğim gibi  çok büyük sır heralde anlatan yok.Bir Aselsan cihazı aldım ikidir onu programlatmak için imanım gevredi İstanbul gibi yerde malesef ama onuda öğrenip burda paylaşacağım eğer ben öğrenene kadar bir arkadaşım bir abim  açıklayıcı anlatmaz ise.73 TA2ANS.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2014, 13:19:23 »
Sayın TA2ANS
Değerli paylaşımların için çok teşekkürler. telsiz konusu biliyorsun amatörler arasında paylaşıldıkça öğrenilen bir konu. ben bu işle uğraşan teknik birimleri kast etmiyorum hatta şunu da söyleyebilirim bir çok yer bunların proğram,tamir vs konularında sizin bizim bildiğimiz bilginin 10 da birini bile bilmiyorlar tabi her taraf için aynı şeyi söyleyemem ama genel durum bu amatörler yine iyi hiç olmazsa birbirlerinden bilgi paylaşımı yapabiliyorlar.
Aselsan konusuna gelince bu cihazların amatör frekanslarda proğramları çok basit bir teknik var o tekniğin öğrenilmesi gerekir. ondan sonra proğram olmayacak cihaz yok gibi,
aselsanlarda zorluk çıkartan sadece 4822-4926-4826-sabit masa cihazları ama onlarında kolayı var şöyleki bu cihazlar kendi proğramları ile amatör frekanslara çekilemiyor,cihazı kandırmak suretiyle cihazı amatör frekaslara çekebiliyoruz sıkıntı kendi proğramlarının amatör frekanslara kapalı olması,yoksa cihazlar amatör frekanslarda çalışıyorlar sonuçta bunlar telsiz hem vhf hem uhf frekansı gördüğünde başlıyor çalışmaya önemli olan amatör
frekansların bu cihazların işlemcilerine veya epromlarına yazabilmektir. buda bu sitede aselsan cihazları işleyen bölümde pek çok yerde detaylı şekilde verilmiş muhtemelen gözünüzden kaçmış olabilir. cihaz dediğim gibi kendi orjinal proğramları vasıtasıyla amatör frekansları yazmıyor.
yapılması gereken dışarda yazıp entegresine atmak ve cihaza entegresini takmak entegre diyorum aslında defalarca yazılabilen epromlarına atmak yazmak gerekiyor. pekçok eprom yazma ve proğramlama proğramları var hatta kendinizin de kolayca yapabileceği bu epromları proğramlayıcı aparatlar yapabilirsiniz
bunların olması gerekiyor. siz sadece 48xx serisinin frekansyazma proğramını bulup orada amatör olmayan frekanslarda frekans tablosu oluşturmak ve oluşturulmuş olan bu frekansları cihazın epromuna yazmak ve daha sonra bu epromu cıkararak dışarda müdahale etmek gibi bir yol izlemelisiniz
diğer seriler 4021-4025 olanlar bunlar bu şekilde işleme tabi tutulmuyor direk kendi proğramları ile amatör frekansları kabul ediyor ve çalışıyorlar bu seri cihazlarda zahmet yok tek zahmet bunun proğramlama kablosunu yine burada verilen pek çok şema var onlardan istifade ederek yapabilirsiniz
diğer sabit cihazlar var biliyorsun büyükçe 4031 ve 4035 masa cihazları bunlarda aynı adamlar zamanında promla frekansları kontrol etmişler bu cihazlar üretimden ve zamanla kullanımdan düştükce prom olayı da kalkmış zaten bu promları proğram yapacak aparat ve promlar piyasada yok onun yerine arkadaşlar promu eproma dönüştürmüşler yine bu epromlara amatör frekansların hex bilgilerini atmak suretiyle amatör frekanslara çekmişler. tabi cihazın ton.dinleme gönderme gibi bu cihaz için konuşuyorum saymasak, aslında çok zor değil bana da öyle zor geliyordu ama inceledikce yine amatörlerin çalışmalarını inceledikce bunun aşılmaz bir dağ gibi olmadığı anlaşılıyor ve bir de bakıyorsunuz kendiniz yapabilir hale gelmişsiniz hayırlı çalışmalar.   

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2014, 22:01:56 »
Çok teşekkür ediyorum Hayati abi,bende bu bilgiler dahilinde deneyeceğim bakalım yapabilecekmiyim.Eprom yazacak aletim var,şunu anlamadım mesela;bende 4822 aselsan telsiz var VHF bu cihaz yalvar  yakar 144.800 frekansını 1,5 ay bekledikten  sonra yazdırabildim hahahaha,neyse şimdi;kusura bakmayın ben bu cihaza tekrar frekanslar yüklemek istiyorum.Nereye  veya hangi programa frekansları  yazıp sonradan emroma kopyala yapıştır yaparak mı yazdıracağım yoksa eprom programınamı frekansları yazarak eproma yazdıracağım?

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2014, 23:50:09 »
Nihat kardeşim
olay şöyle yorumunu var sen yap
şimdi 1 nci kanal diyelimki 145.600 olsun
2 nci kanal 145.625 olsun
3 ncü kanal 145.650 olsun
4 ncü kanal 145.675 olmasını istiyorus
diğer kanalları da sen sıralarsın

şimdi biz bu frekansları bu cihazın programı olan MVG 1.1 Versiyonla
yazmak istiyoruz ama bu proğram 146 mhz nin altını yazmaz amatör frekanslara kapalı
aynı durum uhf için de geçerli uhf de de 430-440 mhz amatör frekansları proğramı yazanlar tarafından kapatılmış yani hiç bir şekilde yazmaz bu frekans aralığını

ne yapacağız peki.
mademki bu proğram cihaza direk olarak146 mhz ve üstünü yazabiliyor.
ozaman mantiken şöyle yapmamız icabeder.

146 mhz ye sanki amatör bant mış gibi yazalım
1 nci kanal 146.600 olsun
2 nci kanal 146.625 olsun
3 ncü kanal 146.650 olsun
4 ncü kanal 146.675 olsun
5 nci kanal 146.950 olsun
6 ncı kanal 146.800 olsun
tabi tonları yazmadım tx sine de 88 ton seceneğini aktif etmek süretiyle
proğram menüsünden de birtakım anı.tot.vs özelliklerini aktif ederek
bu listeyi cihaza yazalım amatör frekanslar olmadığı için cihaza bu yazmış olduğumuz frekanslar
direk olarak yazacaktır. yani cihazı 146 mhz ye proğramlayacaktır.
istediğimiz bu mu hayır biz 145 mhz yi istiyoruz veya 144 mhz yi
yazma işlemi bittikten sonra cihazı acacağız içerisinde her zaman olmayabiliyor farklı bir eprom çıkabiliyor
eğer farklı bir eprom varsa siz boş bir tane 24c16 eprom alıp cihazın üzerindeki ile değiştiriyorsunuz
bu boş eproma frekansları 146 mhz yi yazıyoruz
buraya kadar tamam cihaz 146 mhz ye proğramlandı.
şimdi operasyonda sıra
epromu çıkarıp bunu değiştireceğiz üzerinde yazılı bulunan hex sayılarını
bunu da eprom okuyucu ve yazıcı aparatla yapıyoruz farklı farklı eprom okuyucu ve yazıcı programlar var
ben şimdiye kadar ICPROG denilen proğramı kullandım
bu proğram gayet kullanışlı türkçe dil desteği de var
şimdi bizim 146 mhz yi proğram bu epromun içerisinde nereye yazmış
ona bakalım ilk etapta tamamen hex sayılarını görürsün hepsi birbirine benzer sana bir şey ifade etmeyebilir.
ama sistem bu hex sayıları ile çalışıyor sistemin dili bu
burada ne görüyoruz. hex sayısı ile ne demek istiyor.
frekans bilgilerini,ton,tot,alçak güç,yüksek güç,anı,tarama,vs bilgiler hep bu hex sayılarında gizlidir.
frekansları değiştirmek için ICPROG proğramını kullanırsan ben bu proğrama göre tarif edeceğim
0058 ci satırdaki hex sayıları 1 nci kanalın yani 146.600  mhz nin bütün özelliklerini taşır
0060 cı satırdaki hex sayıları 2 nci kanalın yani 146.625 mhz nin bütün özelliklerini taşır
0068 ci satırdaki hex sayıları 3 ncü kanalın yani 146.650 mhz nin bütün özelliklerini taşır
yani her satır bütün bilgileri taşıyarak bu liste sıralanır gider.
operasyon nasıl olacak 0058 satırın hex leri mademki 146 mhz ye ait onu değiştirelim
varsayalım ki oradaki dikkat edilmesi gereken şu bu satırın 2 nci dörtlü sayı grubu ve 5 nci dörtlü grubun içerisindeki sayıların değiştirilmesi ve satırın sonunda da değiştirdiğimiz sayıları ilave etmek olacaktır.
örnek 0058 deki sayı sistemi    2 ve 5 veriyorum diğerleri ile herhangi bir oynama olmayacak
2 nci dörtlüde 0021 çıktı hemen bilgisayarın bilimsel görünümlü hesap makinası var onu açık harfleri de aktif olan kısmını açacaksın oraya 0021-2 diyeceksin kaç çıktı diyelim 0019 sayısı çıktı heme2 nci satırı değiştir oradaki 0021 sayısını 0019 olarak klavye ile değiştir
bu işlem 5 nci dörtlü grupta da aynı olacak oradan da 2 çıkaracaksın her ne sayı buldu isen hemen eskisi ile değiştireceksin
0058 satırı hemen hemen tamamlandı sayılır. bir eksiğimiz kaldı onu da tamamlarsan 1nci kanal 145.600 mhz ye indi demektir.
işleme devam 0058 satırın sonundaki dörtlü grubdaki rakam atıyorum 00AD gibi bir hex sayısı olsun işlemi burada tamamlayacağız yani 0058 nci satırı
bu 00AD sayısına yine hesap makinası marifetiyle 4 ilave edeceğiz yeni sayımız oldu 00A4 oldu diyelim bu sayıyı hemen eski sayı ile değiştireceğiz
böylece1 nci kanalı 145 mhz ye indirmiş olduk
alt alta gelen satırlarda da aynı olacak ve işlemi dikkatlice yapıp bitireceğiz.
şimdi peşinden hemen su soru gelebilir peki ben doğru işlem yaptımmı
yapıp yapmadığını sana CHEKSUM sayısı verecektir bir nevi yapılan işlemin doğru olup olmadığını kontrol eder

bütün işlemlerden sonra cheksum sayısı ilk orjinal haline döndü ise yaptığın işlemler doğru demektir.
bunu proğram otamatik olarak yapıyor.
ve bu değişiklikleri ister proğrama bir isimle kayıt et ister etme ama eproma mutlaka yazmalısın eproma yazdıktan sonra
git cihaza bu epromu tak eskisi gitmiş yeni hex sayıları gelmiştir. cihaz bundan sonra 145 mhz ye göre çalışacaktır.
430-440 mhz nin de işlemleri aynı burada sadece çıkartılacak olan ve toplanacak olan sayıda fark var. ve 2 mhz üsten yazılmayacak
9 mhz üsten yazılıp aynı şekilde  dokuz çıkarılarak en son haneye 12 ilave edilecek 430-440 mhz ye çekmek için. kolay gelsin
MVG 1.1 4822 nin proğramı yoksa göndereyim.hayırlı çalışmalar

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2014, 01:13:48 »
Hayati abim  çok teşekkür ediyorum benim gibi birçok arkadaşın işine yarayacağına eminim eline sağlık.İyişşallah arkadaşlarda yararlanır işlerini çözerler.Hayırlı akşamlar diliyorum.73 TA2ANS.

mürsel
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07 Şubat 2014, 22:28:07 »
burdur dan herkese selam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2014, 00:04:08 »
ALEYKÜM SELAM KARDEŞ HAYIRLI ÇALIŞMALAR.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2014, 12:52:21 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Değerli arkadaşlar ihtiyaç duyduğunuz aselsan 4822-4826 mobil cihazların hex kütükleri yukarıdaki adreste mevcuttur. listeyi inceleyin burada dikkat edilmesi gereken cihazların kütüklerinin yanında 4822-4826 hex olarak belirtilmiştir. siz cihazınızın uhf veya vhf olmasına göre oradan hex kütüklerini yükleyeceksiniz
kolay gelsin

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
MOTOROLA SL 1600 PROGRAMI

Başlatan TA5AEA

0 Yanıt
1101 Gösterim
Son İleti 16 Aralık 2017, 21:37:30
Gönderen: TA5AEA
xx
GREYFURT SUYU İLE BERABER İLAÇ KULLANILMASI SAKINCALI İMİŞ.

Başlatan TA2AOG (SK)

1 Yanıt
1673 Gösterim
Son İleti 17 Şubat 2012, 15:52:49
Gönderen: TA3CB
xx
UI-VIEW32 APRS MODEM OLMADAN BİLGİSAYARDAN KURULUM VE KULLANILMASI

Başlatan TA2AHW

68 Yanıt
41837 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2017, 21:52:40
Gönderen: TA8MS