Gönderen Konu: cb telsizimde parazite çözüm bulamadım  (Okunma sayısı 7747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: muzaffer arda
cb telsizimde parazite çözüm bulamadım
« : 06 Ekim 2013, 18:50:39 »
öncelikle herkeze selamlar amatör olarak yeniyim ama cb de yaklaşık 10 senedir çıkarım ve elektronik bilgim vardır genelde alıcı verici ve anfi devreleriyle ilgilenirim lafı uzatmayım eşe dosta anten yaptım memnunlar yalnız terzi kendi söküğünü dikememiş derler arabama mobil anten yaptım dinleme olsun gönderme olsun çok iyi gelelim söz konusu evime ne anten kullandıysam ne telsiz kullandıysam paraziti kesemedim uzak istasyonları hep parazitli dinliyorum yaklaşık 6 gelen istasyon parazitli herhangi bi modem yok telsiz telefon yok elektronik güç kaynağı yok etkileyecek ama çare bulamadım araçla ev arası yaklaşık 5 metre müstakil bu arada ev 6 veya telsiz denedim bi o kadarda anten ama sonuç alamadım sanırım bi sinyal etkiliyor ama bulamadım bu arada yüksek gerilim hattı var mevkiimde bilen kişilere sordum etkilermi diye benim de tependen geçiyor dedi bi tanesi ama bi sıkıntı yaşamıyorum dedi başına gelen kimse olupta çözmüş kişiler varsa yardım etmesini rica ediyorum şimdiden çok çok teşekür edip 73 ler diliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3746.0

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Ynt: cb telsizimde parazite çözüm bulamadım
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2013, 22:22:23 »

Sayın Muzaffer ARDA, TA3MZA

Kaynağı nerelerde arayacağınızı tesbit için;

Öncelikli olarak cihazınızın sağlıklı çalıştığından emin olmalısınız. Yazınızdan Mobil çalışmada bir sorun olmadığını söylemişsiniz. Bu durumda cihaz sağlam görünüyor.

Evde karşılaştığınız Enterferans frekans bağımlımı yoksa enerji bağımlı mı?

A) Enterferans sadece sürekli dinlediğiniz frekansta mı var; yoksa amatör bant boyunca devam ediyor mu? Önce bunu tesbit ediniz. Eğer frekansı değiştirdiğinizde enterferans kesiliyor ise ona göre çözüm aramalısınız.

B) Enerji kaynaklı enterferans ise; çözüme ulaşmak için aşagıdaki işlemleri sırayla deneyip, kaynağı lokalize etmelisiniz.
1- Müstakil evde, veya bir dairede iseniz, ve cihazınız batarya ile çalışıyorsa (el cihazı) evin ana sigortasını kapatın, kesildi mi? Kesilmedi ise;
2- Apartmanın bir kaç saniyeliğine ana sigortasını kapatın, kesildi mi? Kesilmedi ise;
3- Nasıl olsa bir gün oturduğunuz sokakta elektrikler kesilir; ogün enterferans kesildi mi? kesilmedi ise;
4-...
5-...

Sonucu yazarsanız ona göre devam etmek gerekir.

Enerji kaynaklı parazitlerde;  gece/gündüz durumuna göre; ev içinde adaptörler, PC ler, Printerler, Buzdolapları, wireless internet, radyo ve TV alıcıları, Çamaşır makinaları, yuvasına tam oturmayan ampuller, Floresan aydınlatma armatürleri, tasarruflu ampullerın diplerindeki trafolar, akvaryum motorları v.b. aklınıza gelen her tür elektrikli cihazı teker teker durdurarak denemelisiniz. Apatman içinde; büyük ihtimalle çatı arasında hala çalışan ama kullanılmayan TV anten amplifikatörü, kazan dairesinde kalorifer pompaları, hidrafor pompaları, kapı zil ve alarm/video sistemleri, Çatıdaki baz istasyonu sistemleri (varsa) tümü teker teker kontrol edilmeli.... Tabii ki arada Murphy kuralına göre atladığınız nokta olacak ve kaynak mutlaka o olacaktır. Birkaç tur yapmanız gerekebilir.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANTRAK / TAMSAT
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2013, 22:34:50 »
SAYIN A.Tahir DENGİZ, TA2T  öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim önerilerinizin bi kısmını denememiştim en kısa zamanda deneyip sonucunu paylaşacağım ilginiz için tekrardan teşekkür ediyor ve 73ler diliyorum saygılarımla

Çevrimdışı TA1CH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Mesut Öz
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2013, 20:37:43 »
selam anteni sökün cihazın arkasına 1m bir tel takın bakalım parazit gene varmı yok ise  anteni değiştireceksiniz  örneğin vertikal kullnıyorsunuz herhalde yerine dipol anten  başka anten tipleri parazitide etkiler ama parazit 1 m teldede  halen devam ediyor ise  kolay gelsin cözerseniz bizede bilgi verin . Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
   73

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2013, 12:43:49 »
Sayın ta2t vermiş olduğunuz öneriler için teşekkür ediyorum evin enerjisini kestiğim halde durum aynı artık onumuz kış elbet kesilecek elektrikler birde o zaman akü ile besleyip denerim ondan önce sayın ta1ch beyin de önerisi aklıma yattı onuda denemek istiyorum kendisinden çok çok teşekkür ediyorum sonucunu buraya yazarım ilginize duacıyım 73 ler dilerim

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2013, 14:02:28 »
ben kendi başımdan geçen bir olayı aktarayım
çatıda bulunan hf antenim aşırı şekilde parazit alıyordu
temiz bir dinleme yapmak mümkün değildi
sonra anteni söktüm oradan
terasın demir parmaklılarına monte ettim
şimdi ne parazit var ne de bölgesel olarak herhangi bir enterfrensa
maruz kaldım düzeldi. ancak atmasfor olaylarını hesaba katmıyorum
zaman oluyorki hava şartların dan dolayı frekans tamamen parazitleniyor
enterferans bir müddet devam ediyor ve daha sonra atmosfer şartları
düzeldikten sonra normale dönüyor.
bilgi bakımından
çatıya koymuş olduğum antenten aşırı şekilde enterferans aldı.
sağlıklı bir dinleme yapamadım
tabi bu söylediğim 40 metre bandı 7.092 mhz içindir
sizin kullandığınız frekansı bilemiyorum
hayırlı çalışmalar 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Ekim 2013, 14:38:32 »
Sayın ta2vw vermiş olduğunuz örneği göz önüne alacağım teşlekkuru Bir borç bilirim 73 ler dilerim

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2013, 20:25:53 »
tekrar selamlar az önce şansıma elektrik kesildi yaklakşık 5 dakika hemen akü bağladım  paralel olarak adaptöre cihazımı açtım ve bekledim elektrik gelmesini elektrik gelince parazit bi miktar yükseldi sanırım çevreden bi parazit var evden olsa sigorta indirdiğimde kesilirdi ya yatay dipol yapacağım yada başka bi yere dikeceğim ilginize alakanızı çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler öneriler çok işime yaradı inşallah karadanda tanışmak dileğiyle 73 ler

Çevrimdışı TA3IHD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Hulusi Dündar YASA
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2013, 22:03:45 »
Muzaffer Bey, mutlaka kontrol etmişsinizdir ancak benim başıma gelen iki olay şöyleydi:

40m cihazımdan aylarca istasyonları gayet zayıf ve yoğun parazitli duydum, nezaman gönderme yapsam, cihaz ayar istiyor ve ayarlamazsam distorsiyonlu gönderme yapıyordu. Meyerse anten kablosunun ekran şase bağlantısı kopmuş. Farkedip kablo dışındaki ekranlamayı tekrar şaseye bağlayınca düzeldi.

Yaşadığım Bir diğer problemdede aynı parazit ve gayet zayıf bir alış oluyordu. Kabloyu ve anteni defalarca test ettim herhangi bir kısa devre veya temassızlık yoktu. Ancak yeni bir kablo alıp değiştirdiğimde, yaklaşık 1,5 yıldır herşey düzeldi. 40m den Portekiz e kadar QSO yaptım. Mesela o kablonun nesi vardı bilemedim, ancak mutlaka bir problem vardı. Hatta anten yatay dipol olunca empedansı 73ohm, kullandığım kablo, TV kablosu onunda empedansı 73Ohm. yani araya balun ihtiyacıda yok..73..

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Ekim 2013, 12:39:19 »
SAYIN TB3BVW kablomun uçlarını hep test ederim fakat ucuz kablo kullanıyordum  ondadır diye  çok iyi bi kablo aldım yaklaşık 1 aydır onunla çıkıyorum  italyan markası bi kabloydu hatta 4 tl metresini aldım örgülü  ama sonuç değişmedi yatay dipol anten denemek istiyorum buna balun da ister sanırım 1:1 mi yapayım yoksa takmasam direk uçlara bağlasam olurum 275 sağa 275 sola şeklinde şimdiden teşekkür ederim 73 ler

Çevrimdışı TA3MZA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2013, 20:50:29 »
SAYIN TA1CH vermiş olduğunuz dipol anten örneğini bugün denedim 275 lik 2.5mm lik 2 adet kabloyu sağa ve sola çektim ortaya da 1:1 balun sardım Bi taktım inanılmaz şok tayım parazit yok kadar az ve inanılmaz sinyaller aldım vermiş olduğunuz bilgi için ve emeği geçen siz ustalarıma teşekkürü Bi borç bilirim sizler sayesinde şu telsizden bir kere daha zevk aldım iyimi varsınız 73ler saygılarımla  TA3MZA Muzaffer Arda

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANKARADA ÇALISAN AMATÖR TELSİZ KANALI BULAMADIM

Başlatan yordonov

12 Yanıt
6774 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2012, 10:46:04
Gönderen: TB1CYZ
xx
RÖLE ÇAKIŞMALARI İÇİN SİZCE ÇÖZÜM NE OLABİLİR

Başlatan TA2VW

4 Yanıt
3995 Gösterim
Son İleti 19 Haziran 2012, 13:55:19
Gönderen: TB2POZ
xx
WİN 7'DE REALTEK SES KARTINDA MİCROFON SORUNU YASAYAN ARKADASLARA CÖZÜM !!!

Başlatan TA2ARS

4 Yanıt
2614 Gösterim
Son İleti 11 Eylül 2012, 21:15:50
Gönderen: TA2ARS
xx
REALISTIC TRC-226 40 KANAL CB BUNUN İNTERNETTE SAYFASINI BULAMADIM YARDIM EDERM

Başlatan nejat

1 Yanıt
3779 Gösterim
Son İleti 10 Ocak 2014, 00:52:41
Gönderen: kopernik