Gönderen Konu: Midland Alan 42 ve Midland 18-244 Araç Anteni  (Okunma sayısı 7645 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Heren
  • Ziyaretçi
Midland Alan 42 ve Midland 18-244 Araç Anteni
« : 14 Haziran 2013, 19:17:09 »
Merhabalar,

Konu kalabalığı yapmamak adına çok bakındım ancak bu anten ile ilgili hiçbir konu bulamadım. Öncelikle telsiz konusunda çok çok yeniyim. Mayıs ayındaki sınavı kaçırdığım için bir sonraki döneme kadar bir CB telsiz ile hem öğrenmek hemde sabırsızlığımı dizginlemek istiyorum. Midland Alan 42 telsiz buldum bir alışveriş sitesinde yanındada Midland 18-244 Araç Anteni hediye ediliyor. Aracım Off-Road aracı bu yüzden aracımda kullanmayı düşünüyorum. Telsiz ile ilgili az çok bilgi sahibi oldum forum aracılı ile ancak anten sizce iyimidir? Öğrenmem için bu iki ekipman yeterlimidir yoksa daha fazla bişeye mi ihtiyacım vardır?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgilerimle

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3578.0

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: Midland Alan 42 ve Midland 18-244 Araç Anteni
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2013, 00:31:56 »
Selamlar hasan kardeşim.Başlangıç için yeter zannediyorum.Hele sen bir başla daha neler neler alırsın.Propagasyon un yoğun olduğu şu günlerde konuşma ve tanışmalar başladımı gerisi gelir.Daha iyi cihaz daha iyi anten RF amlifikatör,vs.vs.Kolay gelsin 73.
KORSAN

Heren
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2013, 21:12:05 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar hasan kardeşim.Başlangıç için yeter zannediyorum.Hele sen bir başla daha neler neler alırsın.Propagasyon un yoğun olduğu şu günlerde konuşma ve tanışmalar başladımı gerisi gelir.Daha iyi cihaz daha iyi anten RF amlifikatör,vs.vs.Kolay gelsin 73.

Peki teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tansu Günal
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2013, 04:10:31 »
Merhabalar,

Konu kalabalığı yapmamak adına çok bakındım ancak bu anten ile ilgili hiçbir konu bulamadım. Öncelikle telsiz konusunda çok çok yeniyim. Mayıs ayındaki sınavı kaçırdığım için bir sonraki döneme kadar bir CB telsiz ile hem öğrenmek hemde sabırsızlığımı dizginlemek istiyorum. Midland Alan 42 telsiz buldum bir alışveriş sitesinde yanındada Midland 18-244 Araç Anteni hediye ediliyor. Aracım Off-Road aracı bu yüzden aracımda kullanmayı düşünüyorum. Telsiz ile ilgili az çok bilgi sahibi oldum forum aracılı ile ancak anten sizce iyimidir? Öğrenmem için bu iki ekipman yeterlimidir yoksa daha fazla bişeye mi ihtiyacım vardır?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgilerimle

Merhabalar. Telsiz cihazı ve antenine ne kadar bütçe ayırdığınızı bilmediğimden tavsiyede bulunamıyorum. Ancak mesajınızda adı geçen cihaz ve anten başlangıç seviyesi olarak nitelenebilir. Ve eğer ikinci el kullanmanın sizin için bir mahsuru yoksa aynı paraya hem teknik özellikleri daha gelişmiş bir cihaz hemde daha kazançlı bir anten satın alınarak verimli bir tesisat kurulabilir.

Heren
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2013, 12:34:26 »

Merhabalar. Telsiz cihazı ve antenine ne kadar bütçe ayırdığınızı bilmediğimden tavsiyede bulunamıyorum. Ancak mesajınızda adı geçen cihaz ve anten başlangıç seviyesi olarak nitelenebilir. Ve eğer ikinci el kullanmanın sizin için bir mahsuru yoksa aynı paraya hem teknik özellikleri daha gelişmiş bir cihaz hemde daha kazançlı bir anten satın alınarak verimli bir tesisat kurulabilir.

Bütçe olarak en fazla 500 liralık bişey düşünüyorum şimdilik. Sınava girip belgemi aldığımda daha iyi bişey alabilmek için saklıyorum hakkımı. Ben bu seti 400 liraya buldum ve işimi gördüğü sürece ikinci el için bir mahsuru yok tabi ki. Siz neyi tavsiye edersiniz acaba?

Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılar

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2013, 14:31:30 »
Rica ederim. Öncelikle bir ek bilgilendirme yapmalıyım,bunun devamında size tavsiyede bulunabilirim. Aracınıza kurmak istediğiniz aynı zamanda model numaralarını belirttiğiniz cihazlar CB olarak anılan Türkçeye halk bandı olarak çevirebileceğimiz kullanımı herhangi bir belge gerektirmeyen 40 kanallı 4W çıkış gücüne sahip modellerden biridir. Yani bunları edinmek tesis etmek ve kullanmak herhangi bir izin gerektirmez. Birçok off road çu arkadaş bu tip cihazlardan kullanıyor ve Telsizciliğe özel ek bir hobileri yoksa bu cihazlar ile birbirileri ile haberleşerek ihtiyaçlarını gidermiş oluyorlar.

Ancak hem iletişim ihtiyacını gidermek hemde buna ek olarak Telsiz cihazlarının kullanımını ve Radyo haberleşmesini de hobi edinen yada edinecek olan arkadaşlar CB cihazlar ile yetinmeyip daha etkili sistemler olan Amatör Telsiz cihazlarını kurmak ve kullanmak isteyebiliyorlar. Bu durumda bildiğiniz üzere belge almak için sınava girip başarılı olmak gerekiyor. Bana göre sadece haberleşme ihtiyacını gidermek isteyen bir off road cunun yukarıda da belirttiğim gibi sadece daha etkili telsiz sistemleri kullanabilmek için bu belgeyi almasına-uğraşmasına gerek yoktur. Çünkü CB telsizler, bir telsizden beklenen ilk şey olan "Etkili Menzil" konusunda farklı çalışma koşullarının amatör cihazlara getirdiği artılar dışında hemen hemen amatör cihazlar ile aynı seviyededir.

Özetle öğrenmek istediğim tam olarak ilginiz çekenin ne olduğudur.
Bir amatör telsizci olmak istiyor musunuz ? Radyo haberleşmesine ilginiz var mı ?
Çünkü eğer yok ise bu sizin için masraftan başka birşey değildir. CB yeterlidir.

Hayır, benim elektroniğin bu dalına ilgim var kendimi geliştirmek ve çeşitli bantlarda çeşitli biçimlerde iletişim kurmak bana keyif verecek diyorsanız o zaman bir amatör telsizci adayısınız. 

Doğal olarak benim size tavsiyede bulunacağım cihazlar da cevabınıza göre olacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2013, 14:35:12 Gönderen: TA2ATG »

Heren
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2013, 00:23:30 »
Rica ederim. Öncelikle bir ek bilgilendirme yapmalıyım,bunun devamında size tavsiyede bulunabilirim. Aracınıza kurmak istediğiniz aynı zamanda model numaralarını belirttiğiniz cihazlar CB olarak anılan Türkçeye halk bandı olarak çevirebileceğimiz kullanımı herhangi bir belge gerektirmeyen 40 kanallı 4W çıkış gücüne sahip modellerden biridir. Yani bunları edinmek tesis etmek ve kullanmak herhangi bir izin gerektirmez. Birçok off road çu arkadaş bu tip cihazlardan kullanıyor ve Telsizciliğe özel ek bir hobileri yoksa bu cihazlar ile birbirileri ile haberleşerek ihtiyaçlarını gidermiş oluyorlar.

Ancak hem iletişim ihtiyacını gidermek hemde buna ek olarak Telsiz cihazlarının kullanımını ve Radyo haberleşmesini de hobi edinen yada edinecek olan arkadaşlar CB cihazlar ile yetinmeyip daha etkili sistemler olan Amatör Telsiz cihazlarını kurmak ve kullanmak isteyebiliyorlar. Bu durumda bildiğiniz üzere belge almak için sınava girip başarılı olmak gerekiyor. Bana göre sadece haberleşme ihtiyacını gidermek isteyen bir off road cunun yukarıda da belirttiğim gibi sadece daha etkili telsiz sistemleri kullanabilmek için bu belgeyi almasına-uğraşmasına gerek yoktur. Çünkü CB telsizler, bir telsizden beklenen ilk şey olan "Etkili Menzil" konusunda farklı çalışma koşullarının amatör cihazlara getirdiği artılar dışında hemen hemen amatör cihazlar ile aynı seviyededir.

Özetle öğrenmek istediğim tam olarak ilginiz çekenin ne olduğudur.
Bir amatör telsizci olmak istiyor musunuz ? Radyo haberleşmesine ilginiz var mı ?
Çünkü eğer yok ise bu sizin için masraftan başka birşey değildir. CB yeterlidir.

Hayır, benim elektroniğin bu dalına ilgim var kendimi geliştirmek ve çeşitli bantlarda çeşitli biçimlerde iletişim kurmak bana keyif verecek diyorsanız o zaman bir amatör telsizci adayısınız. 

Doğal olarak benim size tavsiyede bulunacağım cihazlar da cevabınıza göre olacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu kadar kapsamlı şekilde hiç bilmeyen birisi olan bana anlatıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Küçüklükten beri elektronik ve özellikle telsizlere çok merakım var. Çok çok eskiden bir bilgisayar hoparlörüm vardı yakınlarda büyük bir inşaat vardı oradaki çalışanların telsizlerini çekerdi hatta evin önünden polis geçerken 3-5 saniyede olsa polis telsizini bile çekerdi saatlerce başında durur dinlerdim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bunları anlatma sebebim telsizlere ve bu elektroniğe olan ve küçük yaşta başlayan merakımı anlatmaya çalışmaktır. Hep bir işim olsun telsizde kullanayım diye düşünür ve isterdim. Nitekim olduda büyük olaylarda PMR telsizleri muhabir arkadaşlarla kullanıyoruz ve sürekli konuşasım geliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Uzatmadan evet kesinlikle Radyo haberleşmesine ilgim büyük bir hayranlıkla var. Mayıstaki sınavı kaçırmasaydım keşke diye hayıflanıyorum bugünlerdede.

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2013, 18:35:33 »
Hasan bey tekrar merhaba. özür dilenemeyecek kadar fazla geç kaldım ama kusuruma bakmayın. şehir dışındaydım. iftardan sonra beyin fonksiyonlarım yerine geldiğinde birşeyler yazacağım 73ler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
MİDLAND ALAN 27E NASIL?

Başlatan TA2IHU

11 Yanıt
13245 Gösterim
Son İleti 22 Kasım 2010, 14:20:21
Gönderen: TA2AOG (SK)
sad
midland alan 100 plus gönderme sorunu

Başlatan TB1CYZ

2 Yanıt
4881 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2012, 03:11:48
Gönderen: TB1CYZ
xx
sa arkadaşlar yeni bir cb aldım midland alan 48 excel bu telsizin çıkış watını a

Başlatan nejat

4 Yanıt
4875 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 13:46:29
Gönderen: TA3V
xx
Mindland alan 42 CB için araç anteni.

Başlatan TA2UBW

0 Yanıt
2056 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2017, 19:17:24
Gönderen: TA2UBW