Gönderen Konu: Araç antenleri için izin gereklimi?  (Okunma sayısı 9241 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cengiz SEZGİN
Araç antenleri için izin gereklimi?
« : 27 Mayıs 2013, 23:44:53 »
Sınav günü kıyı emniyetin bahçesinde sınav saatini beklerken bir kaç metre uzağımda kıyı emniyetin güvenlik memuruna dışarıda park halindeki araçların üzerindeki antenleri soran bir bey vardı bende istemeden kulak misafiri oldum (araç üzerindeki antenlerin kanunen yasak olduğunu söylüyordu)emin olmak içinde sordum kendisine araç antenlerini sadece resmi araçların takabileceğini dışarıdaki araçların hepsinin yasaya muhalefet ettiğini söyledi hangi yasa olduğunu sorduğumda trafik yasası olduğunu söyledi araç üzerinde yapılan değişikliklerin ruhsata işlenmesi gerektiğini söyledi bu bey Trafik polisiydi ve amatör sınavına gelmişti. benim bildiğim araç üzerinde değişiklik aracın boyası değişirse yada kullandığı yakıt sistemi değişirse motoru değişirse  yoksa bu arkadaşın dediği gibi olursa radyo antenini bile değişsen yasaya muhalefet  birde her polis memuru yasayı  kendisi yorumlarsa bu da tehlikeli bir durum bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş varmı? 

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3553.0

Çevrimiçi TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Oktay Koca
Ynt: Araç antenleri için izin gereklimi?
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2013, 00:00:42 »
tamamen yoruma açık bir durum. Trafik branşı olan bir arkadaş cevaplarsa daha doğru olur. Ama trafiği tehlikeye düşürecek şekilde olmadıktan sonra ne zararı olsun. Önce güvenlik. Montaj konusunda deneyimli dostlardan yardım aldıktan sona kolay kolay sorun olmaz sanırım. Ama dediğim gibi bir bilenin cevabı daha doğru olur. :-) iyi akşamlar
Türkçe Giderse, Türkiye Gider!

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2013, 00:26:57 »
Oktay bey işin enteresan yanı bizdeki kanunlar  kanuna yardımcı kurumlar kanunu yorumlayanlar  üzüm yemekten ziyade bağcıyı dövmek üzerine  yoğunlaşıyorlar araç üzerindeki bir anten bir aracın ne kadar görünümünü değiştirir yada aracın sağlıklı bir biçimde kullanılmasına mani olabilir birde istanbulda igdaşın araçlarında ticari taksilerde belediyelere ait araçlarda özel ambulanslarda telsiz ve anten mevcut hangisinin ruhsatında işli bu polis arkadaş kendisi yasaya bir yorum getirmiş ben dedi ekipte olsaydım hepsini bağlardım dedi gel şimdi bu arkadaşa anlat yalnız şimdi kanunun güzel bir yanı var böyle bir durumda itiraz edip yazılan cezadan muaf kalarak ayrıca uygulamayı yapan memur hakkındada dava açabiliyorsun uğramış olduğun zararın tazmin edebiliyorsun örneği filim camlar ile ilgili olmuştu tabi bunu yapan avukattı bizim gibi insanlar ne kadar hakkını arar bu soru işareti,neyse yaşayalım görelim.

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2013, 13:26:00 »
anten içi bilmiyorum ama aracın rengi için. %30 dan fazla değişiklik varsa renkte . ruhsatta değişiklik zorunlu
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2013, 15:55:27 »
haklısın araç üzerindeki bariz değişiklikler daha doğrusu aracın eşgalini değiştiren eklemeler ruhsata işlenmesi gerekir bahsi geçen arkadaş kanunu kendine göre yorumladı pek dikkate almamak gerekir birde forumdaki arkadaşlardan başına böyle bir durum gelse idi illaki paylaşırdı demekki sorun yok neyse dediğim gibi yaşayıp görmek gerek.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2013, 22:43:06 »
ilginç bir konu,telsiz antenlerinin arkadaşımızın bahsettiği gibi karayolları trafik kanuna göre ruhsata işlettirilmesi kanuni bir zorunlulukmudur. bu konuyu bilmiyorum,yoksa değilmidir. bu hususta açık bir hüküm varmıdır. anteni ruhsata işlettireceksin diye, o zaman oto radyolarının da kullandıkları alıcı antenleri var bu hüküm onlar için de geçerli olmalı anten antendir. bir tanesi alıcı anten diğeri hem alıcı hem verici anten fark nedir telsiz olmasımı,birde aracınızda hf kullanıyorsanız ve farklı türlerdeki anteninizi nasıl takacaksınız aracınıza bütün antenleri o zaman ruhsata işlettirmek mi gerekecek,ruhsatta yer kalmaz bence her antenin ruhsata işletilmesi gerekiyorsa,bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşımızdan bilgisini paylaşmasını bekleriz. hayırlı çalışmalar     
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2013, 01:06:57 »
Branşım Trafik değil, Asayiş öncelikle bunu belirteyim.
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve buna bağlı olarak yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde bununla ilgili bir düzenleme mevcut değildir. Ancak yönetmeliğin 128. Maddesi bkz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
yükseklik 4 metre olarak belirtilmiş, araç ve anten toplam yüksekliği 4 metreyi geçmiyorsa sorun olacağını zannetmiyorum... TA1AGA Yusuf arkadaşımın branşı Trafik, daha kesin bilgiyi verebilir herhalde...

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2013, 12:49:59 »

Trafik denetleme şube müdürlüğü sitesinde trafik kanununda 32. madde var araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içerisinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek.Bu kanuna istinaden yaparmı valla burası TÜRKİYE yapamaz diyemiyorum yapar. aslında orada bahsedilen teknik değişiklik aracın motoru eşgali rengi v.b öyle bir yasa yapılıyorki nereye çeksen oraya gidiyor genelde güçlü olanın yorumu kabul görüyor.

Çevrimdışı TA2FN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Faruk AYGEN
« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2013, 13:37:09 »
6.17
-
Radyo Alıcı ve Verici Antenler
6.17.1
-
Radyo alıcı veya verici antenlerin bağlanmış ucu, antenin imalatçısı tarafından belirtilen herhangi bir
kullanımın konumunda yol yüzeyinden 2 m’den daha az mesafede ise, bu Ekin madde 2.7’de belirtildiği gibi
aracın en dış kenarından 10 cm içerde olan düşey düzlem tarafından sınırlanan alanın içinde olacak şekilde
takılmalıdır.

Böyle bir mevzuat buldum fakat bizi kapsıyormu bilemiyorum. Maddelerin yer aldığı döküman linktedir. Anten ile ilgili bir çok mevzuat bulunuyor.

Çevrimdışı TB3CWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Berk KARATAN
« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2013, 01:37:38 »
Araçların imal tadil ve montajı yönetmeliği şöyle der
'' Bir araç üzerinde imalattan sonra veya hizmet süresi boyunca, aracın niteliğini değiştirecek şekilde yapılan işlem tadilattır.''

Her ne kadar bu konu yoruma açık olsa da ben şunu anlamaktayım,
Aracın niteliği kelimesinden kastı bence ruhsatta yazan renk motor vs gibi bilgilerdir.
Takılacak olan araç anteni o aracın niteliğini değiştirmez.
Bu bağlamda teknik değişiklik olmadığından karayolları 32 maddesi hükmü şahsen uygulanmamalıdır.

Not bu benim yorumumdur.
Polis nasıl yorumlar ? ? ?

Çevrimdışı TA2ASD

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: salih demircan
« Yanıtla #10 : 10 Haziran 2013, 10:36:54 »
Sürücü kursunda trafik öğretmeni olarak telsiz antenlerini yasaklayan yada sınırlayan bir kanun yada yönetmelik maddesi bilmiyorum, konuyu okuyunca araştırdım ama bulamadım sadece araçların gabari ölçüleri ve yükleme esaslarında sınırlamalar var buda bizi bağlamaz. Araçlara taktığımız yada elimizde bulundurduğumuz telsizlerin herhangi bir suç işlemedi isek kimliğimizi göstermemiz durumunda hiç bir sıkıntısı kısıtlaması yoktur, Ancak yaşadığım için söylüyorum emniyet müdürlüğü,adliye gibi yerlere bile girerken artık herhangi bir şey sorulmaz iken aracınızda cb telsiz bile olsa askeri bölgelere giremezsiniz, yakınlarında bile dolaşmayın bu konuyu ve muhaberenin ne kadar önemli olduğunu en iyi bilmesi gereken askerlere kim olduğumuzu anlatamamamışız bundanda belli kısaca farklı uygulamalar olabilir ancak yasak yok rahat olun kanun tarafından yasaklanmayan hiçbir olay suç değildir. ANCAK DEVLETİN CEBERRUTLUĞUNUDA UNUTMAYALIM  73..

Çevrimdışı TA2FN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Faruk AYGEN
« Yanıtla #11 : 18 Haziran 2013, 15:06:10 »
Sayın: Faruk AYGEN
[farugaygen@gmail.com]

İlgi       : 31.06.2013 tarihli e-mail başvurunuz.

Amatör telsiz belgeli mobil istasyonlarda, verimli haberleşme için gerekli olan araç antenini, aracın dış bölgesine takılıp takılamayacağı konusundaki ilgi yazınız incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği ekinde yer alan 1 sayılı cetvelin C)  Hususiyetlerine Göre Araçlarda Bulundurulacak Teçhizat bölümünde;
86/10553 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamına giren ve trafik komisyonları kararı ile plaka tahdidi uygulanan il ve ilçelerde ticari amaçla çalışan taksi otomobillerinde,

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlarda.

Telsiz veya haberleşme cihazı

Şehir içerisinde ticari amaçla çalışan taksi otomobillerini belli bir merkez aracılığı ile müşteri adreslerine sevk etmeye yarayan telsiz cihazı veya benzeri haberleşme cihazıdır.

Taşıma esnasında taşıtın çalışma düzenini olumsuz bir şekilde etkilemeyecek, çalışır vaziyette telsiz veya benzeri haberleşme cihazı olacaktır.

Hükmüne yer verilmiştir.

Ancak Telsiz Kanunu uyarınca bu konuda daha detaylı bilgi alınmasını teminen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına müracaat etmenizin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

-----------------------------------------------------
Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

Problem olmadığı gözükmektedir. 73'ler

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2013, 17:16:35 »
Top taca atılmış gibi ben bilmem şurası bilir olacak iş değil başka yerden örnek vererek bilgilendirme yapılmaya çalışılmış
muallaktaki bir konu ne yasak derim ne serbest derim gibi birşey netlik yok.iyi çalışmalar 

Çevrimdışı TA2CS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #13 : 19 Haziran 2013, 13:46:41 »
Faruk bey yolcu taşıyan araçlara  izin verildiğine göre amatör belgelilerede verilmesi gerekir ama burası TÜRKİYE ne olacağı belli olmaz.Neyse genede bilgi ve araştırma için teşekkürler.
Sayın: Faruk AYGEN
[farugaygen@gmail.com]

İlgi       : 31.06.2013 tarihli e-mail başvurunuz.

Amatör telsiz belgeli mobil istasyonlarda, verimli haberleşme için gerekli olan araç antenini, aracın dış bölgesine takılıp takılamayacağı konusundaki ilgi yazınız incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği ekinde yer alan 1 sayılı cetvelin C)  Hususiyetlerine Göre Araçlarda Bulundurulacak Teçhizat bölümünde;
86/10553 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamına giren ve trafik komisyonları kararı ile plaka tahdidi uygulanan il ve ilçelerde ticari amaçla çalışan taksi otomobillerinde,

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlarda.

Telsiz veya haberleşme cihazı

Şehir içerisinde ticari amaçla çalışan taksi otomobillerini belli bir merkez aracılığı ile müşteri adreslerine sevk etmeye yarayan telsiz cihazı veya benzeri haberleşme cihazıdır.

Taşıma esnasında taşıtın çalışma düzenini olumsuz bir şekilde etkilemeyecek, çalışır vaziyette telsiz veya benzeri haberleşme cihazı olacaktır.

Hükmüne yer verilmiştir.

Ancak Telsiz Kanunu uyarınca bu konuda daha detaylı bilgi alınmasını teminen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına müracaat etmenizin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinize rica olunur.

Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

Problem olmadığı gözükmektedir. 73'ler

Çevrimdışı TA2ASD

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: salih demircan
« Yanıtla #14 : 22 Haziran 2013, 17:15:55 »
Arkadaşlar içiniz rahat olsun kanunda yazılmayan hiç birşey suç sayılamaz ne karayolları trafik kanununda nede diğer yerlerde yasak yok araçların imal tadil yönetmeliğinde bile sorduğunuz konu ile ilgili herhangi bir yasak yazılmamış yasak diyen kişi yasa maddesinide söyle  zorunda olmayan maddeyi nerden söylesin takın cihazınızı bende  10 yıldır var bir sefer polis sordu oda bilmediğinden sonra bakıp hep beraber güldük..rahat olun....

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
ARAÇ ANTENLERİ MONTAJI

Başlatan TA2T (sk)

6 Yanıt
16054 Gösterim
Son İleti 01 Nisan 2017, 09:34:03
Gönderen: TA8UGU
xx
50MHZ ICIN OZEL IZIN NASIL ALINIR?

Başlatan ta2bu

12 Yanıt