Gönderen Konu: Yeni Başladım. Yardım...  (Okunma sayısı 6421 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Birkan
  • Ziyaretçi
Yeni Başladım. Yardım...
« : 23 Şubat 2013, 01:08:43 »
Arkadaşlar ; yeni setifika aldım Ve ne yapacağımı bilmiyorum. Bununla ilgili başlangıc bilgileri sunarmısınız? birkankockar@mynet.com

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3394.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Yeni Başladım. Yardım...
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2013, 02:12:43 »
Yeni sertifika aldım: Hayırlı olsun ne sertifikası aldınız?
Ve ne yapacağımı bilmiyorum:Bilmiyorsanız bu sertifikayı neden aldınız?

Selamlar,
Yukarıda koyu renkle yazanlar sizin yazdığınız cümlenin içinden alıntılardır.Ben ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadım bu sebeple soru sormak durumunda kaldım

Birkan
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2013, 22:15:49 »
Amatör telsiz sertifikası aldım. Zaten bu sitede başka ne sertifikası için yazılır ki??? Yani kısacası; bu lisansı aldım ama bu iş nasıl yapılır onu bilmiyorum. Bu başlangıç için yardım ederseniz teşekkür ederim...

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2013, 23:30:02 »
Birkan bey madem belgenizi aldınız, o halde çağrı işaretiniz olmalı. İl olarak çağrı işaretinizi alsak. Belgeniz kıyı emniyeti gnl.müd. tarafından verilen Amatör Telsizcilik Belgesi midir? Eğer öyle ise belgenizin resimli tarafı sağ köşede çağrı işaretiniz olmalı..
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Birkan
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2013, 13:47:13 »
İşin o tarafında sorun yok. belge aldım ve bir çağrı kodum var. ehliyet elimde üstad. Ama bundan sonra amatör telsizci olmak için ne yapmam gerekir veya amatör telsizci nasıl olunur ilk adımı ve bununla ilgili kurulum nedir onu bilmiyorum. Telsiz istasyonumu kuracağım, yoksa sahra telsizimi alacağım, onu bilmiyorum... bu konuda yardım istiyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3CWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Berk KARATAN
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2013, 21:37:05 »
Öncelikle çağrı işaretiniz nedir daha doğrusu sınıfı A mı B mi esasın da A da olsa öncelikkle vhf-uhf frekanslarında aktif olmanız daha iyidir...
Birde bölgeniz neresidir?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2013, 22:14:34 »
Diyelim ki çağrı kodunuz var..Sİz bunu böyle sır gibi sakladığınız sürece hiç birşey yapamazsınız, belgeyi de nasıl aldınız çok merak ettim şimdi. Çünkü belgeyi alabilmek için bir şeyler öğrenmiş olmanız gerekiyor.Kimliğiniz v.b. hiç önemli değil - önemli olan çağrı işaretinizdir amatör telsizcilikte.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2013, 22:18:30 Gönderen: TB3PSU »

Birkan
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2013, 22:49:50 »
  Sır değil onu da nereden çıkarttınız. Hem sınav kazanmak zor birşey değil Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap TB2DKB çağrı kodum...Telsizcilik nedir bilmekteyim. ama amatör olarak neler yapılacak onu sormaktayım. Bunu anlatmak bu kadar zor olmasa gerek. Bundan sonrası nedir ne değildir, ne yapılacak, istasyonmu kuracagız, haberleşme nasıl olur vs... Bunlar ile ilgili yardımcı olabılırmsınız?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2013, 23:23:09 »
Öncelikle bulunduğunuz yerde başka amatör varmıdır? Eğer var ise hemen ulaşın ve tanışın. Böylece role,echolink-simplex frekansları öğrenmiş olursunuz. E tabii cihazsız bu hobi olmaz. Bütçe durumunuza göre ilk olarak bir el cihazı edinin. Cihazınız ile öncelikle diğer amatörleri dinleyin. Simplex görüşmeler yaparak tecrübe edinin.Sonrası zaten gelecektir. Bir de sanırım dikkatinizi çekmiştir ki sitede  hemen hemen tüm üyeler çağrı işaretleri ile kayıtlıdır. Siz de işaretinizle kayıt olun, başarılar...73
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2013, 23:39:58 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2013, 08:37:52 »
Yeni amatör çağrı işaretiniz hayırlı olsun öncelikle bilgilerinizi aşağıdaki linkte verilen  siteye kaydetttrerek başlayabilirsiniz.Daha sonra ola bir el cihazı edinip bol dinleme yapmanızı tavsiye ederim bu işe yeni başlayan arkadaşlarımız için öğrenmenin yolu    dinlemeden geçiyor.                                                                                                                                                                                                                               Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2013, 19:33:44 »
Merhaba,

Birkan bey, bu belgeyi alabilmek için temel bilgilere sahip olmalıydınız sanırım. Bu hobiye sadece sınava girip belge almak ile başlanmaz geçmişi olmalı bir merak olmalı bununla birlikte sınavdan önce Radyo Amatörlüğü hakkında bilgileri almış olmalıydınız, eğer bu bilgileri aldıysanız belgeyi aldıktan sonra ne yapabileceğinizi biliyor olurdunuz.

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #11 : 03 Mart 2013, 22:55:40 »
değerli radyo amatörleri
ben bundan yıllar önce lisansımı aldım c sınıfı idi frekanslarda nasıl qso yapılır hangi frekanslar amatörlere tahsis edilmiş emisyon tipleri frekans nedir bilmem ne nedir. bunları öğrenmek zorunda kalmıştım daha sonra a sınıfını almak istedim ben mors yüzünden iki defa dosya yaktım başarılı olamamıştım.mors sınavına girdiğinizde karşıdan gelen işaretleri çözmek zorundaydınız.aynı şekilde gönderme yapmak zorundaydınız yani mors sınavını vermeden a belgesine terfi etmek yoktu.bunun için tam bir yıl mors çalıştım.morsun ayrı bir müzik ayrı bir havası olduğunu öğrendim öğrendikten sonra hafızanıza kazınıyordu silmek mümkün değildi.yanlış anlaşılmasın şimdilerde bakıyorum bu iş yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi almakta ne var gibi bir ifadeye dönüşmüş ondan sonra ne yapacağını bilememe gibi durumla karşılaşılıyor,E sen hani sınava girmiştin ne yapacakların orada sana sorulmadımı.bunlara cevap vermiştin. ve lisansını almıştın şimdi ne oluyorki ne yapman gerektiğı gibi bir soruyu sormak zorunda kalıyorsunuz,amacım kimseyi incitmek değildir bu işi gerektiği gibi yapılmamasından gayri ciddi bir şekilde peynir ekmek dağıtır gibi en üst klasın verilmesi işte bu durumlara sebeb oluyor. ondan sonra diyoruzki bu radyo amatörlüğü niçin yerinde sayıyor bence kulağa ve ele dayalı cw kaldırılması iyi olmadı bakalım daha nelerle karşılaşacağız herkese selamlar 73       
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Birkan
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 06 Mart 2013, 14:45:26 »
Sen ne diyorsun kardeşim anlamış değilim. Senin zor almış olman vede dosya yakmış olman kimsenin sorunu değil. Burada lisansı aldıktan sonra ki işlemler ve uygulaması nedir  diye soru sorup aydınlanmaya çalışırken sen kalkmış seviyesiz seviyesiz konuşuyorsun. Sen beş kerede sınavı geçemedin diye, başkalarıdamı geçemeyecek!!! Sende ki akıl o kadarmış. Buradan da neden beş kerede geçemediğini anlamış oluyoruz!!! Yeni başlamış birine vereceğin bilgin ve deneyimin varsa; centilmence, uygarca, cömertçe verirsin! Ama olmadığı belli ki; bunları veremeyip çektiğin çileyi ve başarısızlığı burada kusmaktasın. Bundan bana nee!!!  Ne diyelim; biraz uygar ve paylaşımcı olman dileği ile; başarılar dileyelim...

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #13 : 06 Mart 2013, 17:05:33 »
Merhaba,

Birkan bey önce saygılı olmayı öğren, sonra karşındaki kişilerle nasıl iletişim kuracağını öğren. Sen bir radyo amatörü olmayı değil aklına gelen bir sınava girip ne olduğunu anlamadığın bir işin içine girmişsin.
Bence sen bir an önce bu hevesten vazgeç, ve insanlara ukalalık yapma.
Umarım havada görüşmeyiz.

Selamlar.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #14 : 06 Mart 2013, 17:15:22 »
Birkan bey
Tutum ve davranışınızdan doyalı üyeliğiniz iptal edilmiştir

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yeni Başlıyorum - Bazı Konularda yardım.

Başlatan kurguplu

2 Yanıt
2755 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2016, 15:50:21
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Sınava yeni gireceklere teknik yardım paylaşımı

Başlatan TA1IHE

1 Yanıt
5827 Gösterim
Son İleti 22 Ekim 2013, 14:07:41
Gönderen: byseyyah