Gönderen Konu: FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 5507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4IOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Oğuz KURT
FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI
« : 11 Şubat 2013, 02:14:53 »
selamlar;
Forumdaki flower Pot anten çalışmasına ilgi duyarak bende 2-3 haftadır anca pazar günleri 1-2 saatimi  ayırabilerek bu anten üzerinde çalışma yapmaya başladım.
forumdaki bu antenle ile ilgili konuyu gördüğümün 1-2 kaç günü sonrası iş yerimde kombi iç tesisatı ile ilgili bir çalışma yapıldı. Anten  Aklıma gelince tesisatı yapan firmaya sordum bu borular capı içeriği nedir ne değildir? 2.5 cm cam elyaf kaplı  iç tesisat borusu cevabı aldım.  sonra sordum bu içeriğindeki cam elyaf her hangi bir metal iletken, folyo, dielektrik vss. özelliği varmı yok mu  cevaplarından sonra firmaya 1 boy fazla getirilmesini istedim. yani hazır boru elimize düştü. (1 boy bu borularda 4m anlamına geliyor.  )

Kullandığım malzeme 2,5 cm Cam Elyaf Takviyeli PPRC Boru.
Kablo olarak Rg58 -CU ÖZDI... Marka Fakat ben Kabloda CU ya rastlayamadım Denizlide başka kablo yok!. Kablo olayına daha iyi bir kablo kullanabilir bulabilirdim bir şekilde ama eldeki imkanları kullanmak istedim.
high Gain Dual Versiyonundan başladım.
Projeye göre öncelikle Rg58 kabloyu verilen ölçülere göre mm hassasiyetle kestim.
gene mm hassasiyetle boru üzerindeki delikleri delmeden önce kabloyu boru üzerinde ilgili sarım noktalarında sararak verilen delim ölçülerine  uyup uymayacağının testini gerçekleştirdikten sonra projedeki delikleri deldim. projedeki delim noktalarına göre kablo uyuyor. tüm delim işlemlerini gerçekleştirdim. en üstteki sıyrılmış canlı uc kısmı tarafına 10 cm lik aralıklarla 3 adet  borunun içinde kablonun tam ortada ve gergin kalması için plastik aparatlar hazırladım. high gain versiyonu için tüm montajı tamamladım. toplam boru uzunluğunu 2.80 mt tuttum  biraz uzun bıraktım. kablo uzunluğu anten bitiminden itibaren  ilk şok 9 turun girdiği delikten sonra 1 mt . burda bir dişi bnc hazırladım. ve 2 Wattla 145.000 Mhz  band ortası kabul ederek - ve + olarak 250 khz olarak artırarak swr ve güç ölçümlerini not ettiim  - ve + olarak 143-147 Mhz arası tüm ölçümlerimde swr ve güç olarak elde ettiğim değer en iyi 1.5- 1-6  swr ve Low 2 Watt çıkışı olan cihazda 1 -1,5 Watt arası . cihazın Yüksek güçünde (5 w) swr değişmiyor denilebilir  High wattla  max 4 watt görebiliyorum maksimum . Projedeki 1.1 seviyelerini göremedim yani bir türlü 1.5 altında bir swr göremedim.  bu anten ile ilgili yabancı bir çok kaynak araştırdım fakat 2-5 W seviyesinde bu swr bana yüksek geldi. projedeki oranları bir türlü yakalayamadım. bu antenle ilgili çalışmaya yapan arkadaşların bu projedeki kritik saptamaları  varsa paylaşmalarını rica ederim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3376.0

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
Ynt: FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2013, 12:14:46 »
Öncelikle elinize sağlık.

Bakmışsınızdır benim anten de burada: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pprc boruya cam elyaf takviye etmelerinin sebebi boru malzemesinin genleşme katsayısıyla oynamak. Yani sıhhi tesisatta, sıcak sular için kullanıldığında borunun uzama yüzdesini değiştirmek. Tabi yoğunluk değişiminin rf'e ne gibi bir etkisi olur bunu tam bilemiyorum, bilen ağabeylerimiz cevaplayacaklardır.
Ama şunu söyleyebilirim ki, şurada Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap TA2T diyor ki: "Bu konuda seçim yaparken en kolay deneme usulu kılıf borusundan keseceğiniz 2-3 cm lik boru parçasını mikrodalga fırına koyup 5 dakika kadar çalıştırmaktır. Boru ısınmış ise kesinlikle kullanmayınız, soğuk kaldı ise kullanabilirsiniz."

Şemada boruyu dıştan dışa 25 mm olarak istiyor, bu da tam olarak "üç çeyrek" (3/4 inch) boruya tekabül ediyor. nalburlarda 6 metrelik bir boyu 10 lira civarında.

Benim swr metrem olmadığı için ölçemedim, mesajınızdan anlaşıldığı kadarıyla sizde var. o halde bakın TA1AGA şu mesajında Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  "aklıma gelmısken swrmetre varsa boru dış kısmındaki aliminyum folyoyu sabıtlemeden önce aşağı yukarı yerını değiştirerek swr ile ayarlayabılıyoruz...bilginiz olsun" diyor.

Kolaylıklar dilerim.

Çevrimdışı TA4IOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Oğuz KURT
Ynt: FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2013, 01:56:34 »
Teşekkür ederim Hasan bey.
Anteninizi inceledim Gayet güzel ve yakışıklı imkan bulabilirseniz sizde swr değerlerini ölçüp paylaşabilirseniz sevinirim. Flower Pot un birde Mono 2mt versiyonunu yaptım Antenin daha iyi anlayabilmek ve sonuca ulaşmak için Gene Aynı şekilde swr değerleri elde ettim. en iyi 1.6 swr 2 watta 1.5 w olcum  0.5 Watt kayıp gene yüksek bence .  Az önce test yaptım kuş bakışı  tahminime göre 140 -150  km uzaklıkta olan Burdur Bucak Rölesini 4 wattla açabiliyorum tabi geç saat olduğu için bir cevap (rapor) alamadım gündüz tekrar deneyeceğim. Boru konusunda Ben mikro dalga cihaz kullanmadığım için kullanan bir arkadaşa 3-4 cm lik bir parça numune verdim boru testini buradan paylaşırım. Bu boru üzerinde durmamın sebebi diğer pvc boruya göre daha mukavemetli görünüyor.  Ayrıca Folyoyu ben iptal ettim folyo tam aksine swr de yükselme meydana getirdi. aslınca cok fazla imkan bulamıyorum hava şartları ve zaman açısından havalar biraz daha düzelirse daha rahat bir çalışma gözlemleme imkanım doğar.

Selamlar
Oğuz KURT
TA4IOK
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2013, 02:01:20 Gönderen: TA4IOK »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ

Başlatan TA1LSE

50 Yanıt
26537 Gösterim
Son İleti 15 Şubat 2020, 01:52:50
Gönderen: TA3OAS
xx
DUAL BAND YÜKSEK KAZANÇLI FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA2AHP

6 Yanıt
9751 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 13:42:33
Gönderen: TB2CVX
grin
2 Adet Flower Pot Çalışması

Başlatan TA4ACV

19 Yanıt
14639 Gösterim
Son İleti 18 Aralık 2012, 10:59:06
Gönderen: P.M.R
clip
VHF UHF DUAL BAND DİKEY ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA1HF

68 Yanıt
58597 Gösterim
Son İleti 02 Ekim 2014, 23:26:21
Gönderen: TA4AMH
xx
Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)

Başlatan TA4AJY

0 Yanıt
1985 Gösterim
Son İleti 31 Aralık 2016, 11:42:42
Gönderen: TA4AJY