ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > UHF ANTENLER (UHF ANTENNAS)

UHF ANTENLERİNi DAHA KİSA YAPİLABİLİRMİ

(1/2) > >>

MEHMET KAYA:
UHF ANTENLERİNi DAHA KİSA YAPİLABİLİRMİ,AYRİCA DİS YALİTİMDAKİ AMAC NEDİR,NEDEN TELSİZİN İCİNE GİZLEYEMİYORUZ,CEP TELEFONU GİBİ SELAMLAR 73. Ler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3234.0

TA3CB:
Değerli kardeşim.Dediğiniz gibi daha kısa yapılabilir.Ama nekadar uzun anten okadar kazanç.Hatırlıyorsan ilk cep telefonları çıktığında baz istasyonlarının azlığından dolayı kapsama alanı dardı.Bundan dolayı çekmeli tip teleskopik benzeri antenlerle çalışan cep telefonları vardı.Amaç ulaşabilmek kapsama alanını biraz genişletebilmek.Şu andada Amatör role ler uzun antenleri kullanarak, düşük wat geniş kapsama alanı,prensibiyle çalıştırılmaktadırlar.Dış yalıtım genellikle buz tutmayı enaza indirmek amacıyla kaygan bir şekilde üretilmektir.73.

MEHMET KAYA:
Peki Muhterem Mehmet Abi'm el telsizlerinde ki yalıtımı kullanmaya bilirmeyiz veya konnektor çıkışına anten gorevi yapabilecek bir kablo bağlana bilirmi

MEHMET KAYA:
Buz tutma konusunda en dayanıklı madde karbon fiber olmalı sanirim, plastik yalıtım esnek olması hem avantaj hemde dezavantaj olabileceğini düşünüyorum bilmem katilirmisiniz

TA3CB:
Karbon fiber olmaz.Karbon malzeme RF yi yutar ısıya dönüştürür.Fiber glası kalın yapıyorsun.FRP deniyor genelde anten muhafazaları bu maddeyle yapılıyor.Örnekleri çok.Celwave mesela.Esneklik ten ziyade rüzgara ve kar buz ağırlıklarına dayananıklı ve hafif malzeme tercih ediliyor.6 metre boyunda dağda çalışan bir anten düşünün.İşte dediğim marka bunu garanti ediyor.Ama fiatlarıda uçuk tabiki.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek