Gönderen Konu: Anten ve topraklama.  (Okunma sayısı 9216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

P.M.R
  • Ziyaretçi
Anten ve topraklama.
« : 22 Kasım 2012, 14:56:17 »
Boomerang 27A 27MHz CB  Balkon Anteni ile cb telsizim var.Bu antenden bir kablo çekip (antenin montaj kolundan) prizdeki toprak hattına bağladım,Görüşmemde bir sorun yok ama acaba iyimi yaptım,kötü bir şey mi yaptım??(niye böyle yaptın diyebilirsiniz,statik elektriği atmak amaçlı düşündüm?) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3225.0

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Ynt: Anten ve topraklama.
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2012, 15:07:15 »
Toprak candir topraktan geldik topraga gidecegiz de bizim binalarimizda ki toprak hatlari genelde notr uc ile kisa devredir ve ciddi anlamda kacak akim dolasir uzerinde.

Bundan dolayi cihazin zarar gorebilir.

Topraklama yapacak isen eger kalorifer borularin metal ise oraya ver bence toprak ucunu daha guvenli olur dusuncesindeyim

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2012, 21:00:59 »
Cem bey,her binada sıfırlama olacak diye bir kural yoktur, tesisatı işini düzgün yapan bir elektrikçi yapmış olabilir...Ayrıca kalorifer borularının metal olacağını hiç sanmıyorum. Günümüzde tüm sıhhi tesisat,kalorifer boruları dahil plastik yapılmakta değilse değiştirilmektedir...P.M.R arkadaşımız için ise: priz de gerçekten topraklama yapılmış olabilir,hem ayrıca balkondaki çeyrek dalga anten pek de statik elektrik toplamayacaktır. Çatıda ve daha uzun tip olan antenler daha tehlikelidir... 73
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 21:08:05 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 28
  • Herşey Amatörlük için...
  • İsim Soyisim: Hüseyin Erol ÜNAL
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2012, 21:42:06 »
Ben bir tedaş çalışanı olarak evlerdeki priz topraklamasını asla önermem. Çünkü trafoda ve binalarda hatta direk veya şebeke sonlarında nötr hattını kuvvetlendirmek amacıyla yapılan İŞLETME topraklamasında siz farkında olmasanız bile sızıntı akımları olmaktadır. Düşünün trafo dengesiz yüklendi, nötr noktasındaki kayma sebebiyle voltaj farklılığı oluştu buda direk sizin işletmeden cihaza geldi sizde çıkış yapıyorsunuz direk cihazın çıkışını arızanlandırabilirsiniz. Bu sebeple cihazınızın hasar görmemesi için anten tesisatınızı galvanizli bir köşebent çubuk ile ayrı bir kısımda yapmanızı tavsiye ederim. Bakır çubuklada yapabilirsiniz ama bakır maliyet açısından hem pahalı hemde toprakta zamanla korozyonundan dolayı topraklamayı tam geçirmemektedir. Bakır çubuk kullanacaksanız mutlaka kalay kaplı olmasını tavsiye ederim. Ama en güzelide 1 metrelik galvanizli köşebent veya şerittir. Artı olarak biz topraklama sistemlerine milyarlar ödüyoruz bu kadar basit mesele olsaydı TEDAŞ bu yatırımı yapmaz direkt dağıtım panosuna bağlar geçerdik sonuçta o da topraklama. Umarım anlaşılmıştır. Saygılarımla. TA4AHE
Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2012, 22:14:11 »
Evet Hüseyin bey yapabilecek durumda olanlar için en iyisi bağımsız bir topraklama yapmaktır.Ancak apartmanlarda bu işi yapmak oldukça zor olacaktır. Özellikle de kendiniz yapabilirseniz çok daha güzel olacaktır...73

Çevrimdışı TA4IOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Oğuz KURT
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2012, 02:11:52 »
Topraklama konusu özellikle telekominikasyon sektöründe bir çok özel aygıt vss. için çok önemlidir. Gerçi normal ev şartlarında bile çok önemli hatta ayrı bir uzmanlıktır.  Topraklamada olay toprağın kimyasal içeriği minarel vs.. gibi hususlardan tutunda bir çok şu an adına sayamayacağım Toprakla ilgi bir çok kimyasal olayla ilgli kriterleri vardır. 

konu açılmışken bende yaşadığım bir anıyı  kısaca paylaşmak isterim. Bizim köy de bir bir ihtiyar amcamız  var o günün şartlarında   tabiki topraklama diye bir şey yok. bu bün bile yapılan super binalarda adam akıllı bir topraklamaya sahip olmadığını çok gördüm ve yaşadım.  bizim köydeki bu amcanın  Buzdolabı kaçak akım üretmeye başlamış haliyele arada sırada açanı tabir yerindeyse çaprmakta. ihtiyar amca bir vesile ile  bunu bana ulaştırdı.  Sene 98-99 sanırım bende topraklama gerektiği bir tesisatcı çağırmasını soylemistim. bizim Amcada sonra bana telefonda dönüş yaptı topraklama yaptık ama bu gene çarpıyor evladım diye. Bende uğraşmamasını dolabı tamire göndermesini soylemistim. Rahmetli Amca Olayı kendi çözmüş! bir ara köye gittiğimde baktım buzdolabının yanında koca bir saksı duruyor ve dolabın arkasındaki şase bolgesine vidayla tutturulmuş tek damar bir kablo toprak dolu saksının içine gidiyor . O anda koptum ama belli etmemeye çalıştım kendimi zor tutuyorum gözlerimden yaş geliyor. O an bizim ihtiyar amca birde saksıyı sulamaya başlamasınmı çiçek yok bişey yok. Dedim napıyorsun sen amca  dediki sulayınca daha iyi topraklama oluyormuş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap..

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2012, 22:53:31 »
Aynı olaya ben de rast gelmiştim. İşinden iyi anlayan bir piyanist abimiz çiçek saksına soktuğu bir tel ile topraklama yaptığını zannediyordu..bana da sadece gülmek kalmıştı..Aşağıdaki örnekte yapılana da gülmemek elde değil...NOT: Eğer topraklama sorununuz varsa sakın kendiniz böyle şeyler yapmaya çalışmayın ve şunu iyi biliniz ki tehlikede olan sadece sizin değil tüm evde yaşayanların hayatıdır....73

[eklenti yönetici tarafından silindi]
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2012, 23:03:14 Gönderen: TB3PSU »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12031 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
xx
Kullandıgım anten 5/8 cebeci 12 radyelli bir anten fakat swr çok bozuk 3 felan

Başlatan nejat

3 Yanıt
6365 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2013, 07:30:33
Gönderen: nejat
xx
Anten Maker (Anten Yapım Programı)

Başlatan TA3V

5 Yanıt
12357 Gösterim
Son İleti 20 Aralık 2018, 13:17:35
Gönderen: TA2NC
clip
VHF OMNIDIRECTIONAL ANTEN (Teleskopik Anten Kullanılarak)

Başlatan TA1TD

18 Yanıt
18994 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2011, 13:25:56
Gönderen: TB1BHG
xx
ANTEN SOHBETLERİ -13 ANTEN NEDİR?

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
7301 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2011, 18:48:23
Gönderen: TA3BQ