Gönderen Konu: ANTENLERİN SAĞIRLAŞMASI PROBLEMİM  (Okunma sayısı 5562 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
ANTENLERİN SAĞIRLAŞMASI PROBLEMİM
« : 30 Nisan 2012, 15:03:29 »
Selamlar;

Benim ortalama 4-5 aydır anten problemim var ve kendim bugüne dek de çözemedim ve sizden fikir almak isterim.

Bundan 4-5 ay öncesine kadar yaptığım ve SWR si dahi yüksek olan anten ile duyduğum görüştüğüm noktalar ile görüşemez hatta duyamaz oldum ve bu süreçte birçok daha iyi yaptığımı düşündüğüm anten denemesi de hep daha kötüye bir gidiş oldu.
Bulunduğum konum ile tv-radyo vericileri arası kuş uçumu 1.400mt mesafem var. Birbirine bakan iki ayrı tepedeyiz ve antenlerin yönü ortalama benim bulunduğum konuma bakıyor. Bir radyo istasyonunun anten çalışması yaptığı döneme denk gelen bu sağırlaşma başlangıcı şuan beni nerede ise tamamen sağır konuma getirdi.

Balıkesir rölesinin aktif olması üzerine bir heves frekansa geçtim lakin dinleme sırasında sırf QRM gelince (-ki daha önce çok rahat qso yapıyordum) frekansları taramaya başladım. APRS sinyalleride kaybolmuş idi ve oradaki frekans taraması sırasıda anteni çok az eğdiğimde 144.790 ve 144.795 de güçlü bir kapama sinyali gördüm. Lakin anteni dik konuma getirdiğimde nerede ise kaybolan bu sinyal anteni 3-5 derece yere doğru eğdiğim de tekrar geliyor ve telsizdeki sinyal seviyesi 9.

Bundan ortalama 4 ay öncesi ise yine 144.785-144.795 frekans arasında bir radyo yayınının harmoniği (sanırım-yada birbaşka sinyal onu taşıyordu) vardı. Radyo yöneticilerini aradım ama cihazlarımızda sorun yok dediler, ben ise onları o frekansta dinleyebiliyordum. O radyo ise ortalama 15 km. uzaklıktaki bir başka ilçede bulunuyor. Daha sonraları ise radyo yayınını duymuyordum ama yine APRS sinyalleri yoktu.

Bir diğer durum ise; Anten çalışmaları sırasında elimdeki el telsizinde kanal taraması açık olarak bacanın üzerine bıraktım. (baca yüksekliği 1.20mt civarı) Kendi anteni ile İzmir UHF rölesini 5-9 duyuyor. Telsizi bulunduğu 1 m2'lik alandan çıkardığımda yada telsizi koyduğum noktaya harici anten taksamda Squelch i açtığımda s1 seviyesinde dahi duymuyor. İzmir rölesi büyük ihtimal yansıma ile geliyor ama sadece 1 noktada ve telsizde oradaysa ...

Bu arada bir dip not; antenin SWR ayarlarını yapıyorum. Ve ne hikmetse denediğim hiçbir antende UHF swr tutmuyor. Anteni ayarlıyorum SWR 1.1 ile 1.3 arası ama çatıya diktiğim anda VHF de hissedilmeyecek kadar değişse de UHF de SWR 2 lere hatta daha yüksek seviyelere fırlıyor.

Şimdi merak ettiğim bu yaşadığım durumun kaynağı radyo-tv vericileri ve anten yönlerinin etkisi ne olabilir?. Mevcut vericilerden yayılan Radyo frekansları hava perdesi gibi bir çeşit engel oluşturup bana gelen ve giden sinyali etkiliyor olabilir mi? Bu konuda bu vericilerle ilgilinen kişi ile de görüştüm, spektrum ile tarama/ölçüm yaparım dedi lakin ben ölçüm yaptım sorun yok derse yapmam ve izlemem gereken yol nedir?

Son çare BTK ya şikayet ve ölçüm talebinde bulunmak mıdır?

Not: HF'de QRP (TA2PW Mustafa abimin yapımı) cihazım ile anten kablosuna bağlı balunsuz 0.75 kablo ile 9.30mt'lik kanat ölçüsündeki dipol anten ile çok yakın ve çok uzak (en son Yugoslavya ile) 59 raporlu QSO 'lar yaptım. websdr.org dan takip ettiğimde Hollanda'ya kadar da sesim ulaşıyor. Yani HF de beni etkileyen bir durum yok gibi ama VHF ve UHF aşırı derece etkileniyor.

Öneri, fikir ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Saygılarımla;
73;

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2611.0

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: ANTENLERİN SAĞIRLAŞMASI PROBLEMİM
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2012, 22:35:16 »
Değerli kardeşim.Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Lakin soru işaretleride çok.Örneğin antenin dual dual antenlerde sadece 144 430 mhz değil diğer frekanslarda gelir.Hoş sadece vhf olsada gelir ama dual olunca entrferans ve binmeler çoğalıyor.Senin bahsettiğin vericinin gücü nedir.1400 metredeki adı geçen frekansın uzay kaybını hesablıyabilirsin.Birde bazı telsiz alıcılarımız aşırı duyarlı oldukları için çok yoğun QRM alabiliyor.Bilhassa bazı markalı alıcılarımız veya alıcısı karıştırılmış cihazlarımız QRM den etkilenebiliyor.Dediğim gibi soru işaretleri çok.Hele hele 10 20 Kw gibi vericiler yayındayken. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Kolay gelsin 73.
KORSAN

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2012, 00:00:51 »
Selamlar,

Mehmet abim; öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim.

bu konuda uzun bir süredir bu sıkıntım olduğundan birkaç kişi ile de problemi paylaşmıştım.
Ve birçok büyüğüm (tecrübelerine de güvendiğim amatör abilerim) kablo konusuna dikkat çekmişlerdi. Kopuk, kısa devre yada oksitlenme gibi ...

Kablo konusunda 1 ay önce tüm kabloları yukarıda toplayıp testlerimi yapmıştım. Kopuk, ezilme yada kısa devre yok.
Yeni bir kablo ile değiştirerek kablo konusunda çalışma yapacağım kesin lakin belirtmemde fayda olacaktır. Sadece VHF/UHF ile bitmiyor problemim.
İşyerim ve evim arasında WiFi (2.4Ghz) data bağlantım da var. Aynı problem orada da var.
İşyerimdeki bilgisayarla ev  arasında dosya transferi için kullandığım bu bağlantım da 10Mb gibi hızdan 150-200K lara kadar düşmüş durumda çok nadir zamanlarda 1Mb.'ı ve süpriz yaşarsam 2Mb.'a yakın bir hız görebiliyorum.
Boş kanalda olsa dahi (30dB seviyesinde birbirlerini görmelerine rağmen)  bağlantı problemleri başımı ağrıtmaya başladı.
VHF ve UHF de beni olumsuz olarak etkileyen faktör ne ise WiFi sistemimi de etkilemiş durumda.

Aradaki mesafeyi Google Earth ile (eğer bir hatalı yeri seçmedi isem -o bölge haritası net değil-) ölçtüm ama vericilerin bulunduğu yer benzetme yaparsam elimle uzanacak kadar da yakın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap En son kurulan verici 1Kw üzeri ve öğrendiğim kadarı ile benim sorunumun başlangıcına denk gelen süreçte 4 ayrı antenin bu cihaza bağlantısı yapılmış. (Sebep buda diyemiyorum ama şüphemi arttırıyor sadece)

Verici cihazlarla ilgilenen kişi ile de görüştüm spektrum ile frekanslara bakayım dedi ve telefon görüşmemizde frekanslar tertemiz en ufak bir hareket olmadığını dile getirdi. Yakinende tanıdığım bu kişinin kontrol ettiği (yada iddia ettiği) yerin bana uzaklığı ise havadan 50mt yi geçmez.
Vericilerin bulunduğu tepenin diğer yanında bulunan bir başka arkadaşımızın iyi duyduğu diğer tüm sinyalleri (röle gelişleri, aprs vs.) oda duymuyor yada göremiyor. En son onun tarama sırasında kullandığı anteni benim kullandığım anten ile değiştirip, benim evin terasında kontrol etmeyi teklif ettim. Geldiğinde ise nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum.

Sanki bulunduğum bölge bir faraday kafesinde yada jammer çalışıyormuş gibi bir engelim var ama birtürlü çözemedim. Yakınımda cami var lakin jammer bulunmuyor.

Saygılarımla;
73   

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2012, 11:47:47 »
Değerli kardeşim.Sorunun gerçekten büyük,spektrum analizörler farklı farklıdır.-100dbm lik sinyal veya altında durumun nasıl olduğunu görebilirsen ancak ozaman kesin birşey elde etmiş olursun.yoksa -100dbm üstüne çıkan sinyal olursa ancak ozaman görünür vede kanıtlanıp müdahale imkanı doğar.BTK nın enterferans yönetmeliğine bakmanı öneririm.Vede enson çare BTK ya şikayette gbulun derim.Müsait oldukları bir zaman diliminde senin sorununa çözüm bulurlar.Başka birşey diyemiyorum.Kolay gelsin.73

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2012, 00:08:47 »
cihazının filtrelerine bakmak gerekir iyi filtrelenmiş profesyonel bir cihazla test et bakalım bazı cihazlarda filtreler yeterince iyi değil bu bir sebebtir aselsan ların filtreleri gayet güzel antenin tam bant anteni değilse bunu da dikkate al.73 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
ANTENLERİN YERDEN YÜKSEKLİĞİ NEKADAR OLMALIDIR?

Başlatan TA3V

8 Yanıt
6853 Gösterim
Son İleti 15 Ağustos 2011, 21:26:28
Gönderen: TA2CJ
xx
SWR ÖLÇÜMÜ YAPILMAMIŞ ANTENLERİN ETKİLERİ NEDİR?

Başlatan M0IZH

7 Yanıt
7146 Gösterim
Son İleti 25 Ocak 2017, 17:57:07
Gönderen: TA1LSE