Gönderen Konu: CB CİLİK öldümü yoksa yanlış kullanım sonucu öldürüldümü bunu hiç düşündünüzmü?  (Okunma sayısı 23499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

daredevil
  • Ziyaretçi

Henüz amatör lisansım olmadığı halde bir şeyler öğrenmek adına forumu takip etmeye çalışıyorum. Amatör radyo paylaşım ortamlarında kendisine "sivil polis süsü" verenlere yönelik yoğun bir eleştiri var. Bir yargı mensubu olarak şahsi düşüncem amatör radyo meraklılarının müdavim olduğu mecralarda bu hususun sık dile getirilmesinin fayda değil aksine bu camiaya zarar getireceğidir. Radyo amatörleri yada onların cihazları bu tip sahteciliklerde belirleyici sebep değildir. Üniforma temin ederek yada başkaca elektronik cihaz yardımıyla resmi sıfat takınan, çıkar amaçlı suç işleyen, nüfuz sağlayan insanlar evvelce vardı, her zamanda olacaktır fakat bu konu amatör radyocuların yetki alanında olmadığı gibi kanımca ilgi alanında da olmamalıdır. Zira bu ve benzeri vakaların takip, tespit ve önlemesinde görevli olan; genel kolluk ve adli mercilerdir. Saygı ve sevgilerimle

Çevrimiçi TA5AO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Oktay Koca
Güner Hocam siz Adli olarak bu konudasınız bende Emniyet camiasından devam ediyorum. Kendi kurumumda bile amatörlüğün ne manaya gelmediğini bilmeyen insanlar yüzünden sorunlar yaşadım. Daha yeni yeni kendimi anlatabiliyorum. Sahibinden.com benseri sitelere girerseniz cihazların lisans gerektirmediğini belirtip altına da Kırmızı fontta Polis ve diğer kamu frekanslarını takip edebilirsiniz diye belirten çok reklam var. Biz amatörlerin yakındıkları konular bu şekilde telsizleri ellerine geçiren insanların hem bize ait olan frekansları kirletmesi, hemde kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp amatörlüğü gönlünce yaşamaıza engel olmalarıdır. Çünkü bu tür insanlar yüzünden ben emniyet mensubu olarak amatör olsam da elinde telsiz olan insanlara tedirgin bakışlarda bulunuyorum. Fırsat bulunca da soruyorum. Amatör olup olmadığını. Ki bir defasında da gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamıştım. Cihazda maşallah tüm kamu frekansları varmış.. Amaç Amatörlüğün hak ettiği seviyede gönlümüzce yaşanmasıdır. Kanun ve yönetmeliklerin belirlediği sınırlarda belirlenen seviyede yürütülmesi en büyük gayemiz. Amatörlüğe duyduğunuz merakın azalmadan devam etmesini dilerim. Sorularınız olursa mutlaka yardımcı olmaya çalışırız. Cihaz işi en kolayı aslında. Sınav ve bu işin gereklerini öğrenmek en gereklisi. Ama öncesinde elde edeceğiniz bir cihzda dinleme yaparak genel kültürü geliştirme açısından oldukça faydalıdır.. Havada duyuşmak dileğiyle... Zamanında Cb üzerinde yaşanan yanlışlıkların Amatör bandda da olmasını engellemek aslında biraz da amaç.
Türkçe Giderse, Türkiye Gider!

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 28
  • Herşey Amatörlük için...
  • İsim Soyisim: Hüseyin Erol ÜNAL
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
farklı bir pencereden  bakmak istedim  cb olayına hala kullanıyoruz ama unutulmaya yüz tuttu artık gençlerin çogu cb nedir bilmiyor aslında deprem vs ALLAH korusun bu gibi durumlarda ideal haberleşme aracı ama böyle giderse unutulacak gözüyle bakıyorum malesef.

CEP TELEFONLARI ÇIKTI CB ÖLDÜ DESEK DOĞRU OLUR KANISINDAYIM. 1997 YILINDA (12 YAŞINDAYKEN) PRESIDENT (JACKSON) TELSİZ CİHAZINDA 250W TAKOZ İLE CH11 KANALINI ÇOK YOĞUN KULLANIYORDUM AMA ŞİMDİLERDE BURDUR-ANTALYA BÖLGEMİZDE FAZLA YOK ARTIK.
Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır.

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
S.a. herkese,ben dahail bir çok amatör arkadaşım cb deki deneyimlerimiz sonucu amatör olmaya karar vermişizdir.Cb bir okul olmuştur bize ama cb yi bu  noktaya getiren tabi bizleriz.1983-1990 Tarihleri arasında en hareketli zamanlarını yaşayan cb 91 den sonra  gerek  cep telefonlarının gerekse  bilgisayarların çıkmasıyla  bu hareketliliğini yavaş yavaş yitirmeye başladığı gibi,bizlere verilen bu güzel hakkı amacı dışında kullanmaya başladık.Tüpçülere,suculara taksicilere dolmuşçulara çıkar elde etmek menfaatimiz gereği abuk sabuk cihazları  değerinden çok fazla fiatlarla satmaya başladık hatta  birşeyler yarıştırmak için takozlar pawur mayklar eko mayklar kullanarak   komşularımızı rahatsız ettik ve kaldıki hele bayan bir istasyon için  mandallamayı bırak  mevkileşerek kavgalar ettik kaldıki büyük  şehirlerde  ahlaksız işlerin yapıldığına bile şahit olduk.Bize verilen bu güzel hakkı denetimsizliğin vermiş olduğu boşluk içersinde elimizden ne gelirse yaptık ve akli salim  cb ler tabi diğer  cep telefonuna  veya bilgisayara (özellikle büyük şehirdekiler)geçtiler o şaşalı zamanlar kalmadı.Burda  ne olursa olsun  menfaat öne çıkarak maddi çıkar ön plana çıkmıştır.Cb hala ölmedi ölmezde.Bizler  bu değerli bir hakkı adam gibi kullanmasını bildiğimiz takdirde devam ediyor ve edecektir.Bu küçük il ve ilçelerde dahada yaygındır ve şimdilerde büyük şehirlerdede yavaş yavaş bir hareketllik olmaya başlamıştır.Nahiyetinde cb de bir muhabere aracıdır belge  gerektirmeyen bir muhabere aracı ve o eski  dostluklar arkadaşlıklar toplanılıp çaybahçelerinde düğün salonlarında etkinlikler hala  anılarımızdadır.Ben  bir amatör olarak cb yi kullandığım gibi amatörlüğümüde devam  ettiriyorum neden?Cb dede çok değerli arkadaşlarım ve abilerim var birer selam vermek  hal hatır sormak veya birşeyleride onlarla paylaşmak ebabında.Cb yi kesinlikle  küçümsemiyorum ama  daha elit daha kültürlü ve seviyeli diye  amatör oldum ama malesef amatörlük  demin saydığım  vasıfları amatörlüğü gereği gibi yapan  kişilerde gördüğümden fazla yalakalık egosunu tatmin etmeyi dedikodu guruplaşma ve birşeyleri  cb nin son zamanlarında olduğu gibi  yarıştırıldığı (amatörlük adına keşke olsa) bir ortam olarak  gördüm.Mandalından küfürüne terbiyesizliğin her çeşidini yaşıyoruz.Kişilerin problemlerini kendi aralarında değilde topluma malederek çözmeye çalışan ve kendilerine  eski sözüm ona amatör diyen  zihniyetlerin  topluluğu olarak görüyorum.
Evet yakında  yine kendi hatalarımız sonucu  para kazanma uğrana  her önüne gelen kişilere cihaz satanlar,abuk sabuk konuşanlar,kendini kamu görevlisi gibi gösterenler yüzünden şu anda cb nin o eski bozuk düzenine gelmiş durumdadır amatörlükte.Hiç bir amatör diyemezki bizim bölgemizde (istisna bir kaç yer olabilir)rölelere simplexlere mandal yapılmıyor veya abuk sabuk konuşılmuyor diye tabi birde amatörün amatöre sen konuşma burası röle yok burası bizim sabit  gibi baskıların yapılmadığı.Tabi bu değeri bilenlerde  sessiz kalıp olayları ya  seyrediyor  bulaşmak istemiyor yada göz yumarak bana dokunmayan yılan bin yaşasın  zihniyetinde kalınıyor  denetleme denen bir  makanizmanında olmaması bu değerleri dahada olumsuz  etkiliyor.
Açıkçası kendimize bir çeki düzen vermediğimiz sürece yapılanlara göz yumulduğu sürece  aman ne yapayım arkadaşım  yaparsa yapsın zihniyeti ile devam edersek malesef  amatörlerin durumuda cb den farksız olmayacaktır.Ama bu telsizciliği seven gönül vermiş ama cb ci ama amatörlerin var olduğu sürece bir şekilde muhabere ölmez yok olmaz.Herkese 73.

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2012, 23:02:08 Gönderen: TA2ANS »
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Nihat bey.Duygu ve düşüncelerimi yansıttığınız için teşekkür ederim.Edebiyatım sıfır,anlat dersen ancak bildiğim teknik konuları belki.Ama benim anlatmak istediklerimi çoook güzel yazmışsınız.CB kimlerle olur?Seninle benimle,Kim öldürdü?Herhalde suikast filan yapılmadı.Bizler adam gibi cb ci olmadığımız için biz öldürdük.Aslında ölmedi.YAŞIYOR.İÇİMİZDE.73.
KORSAN

Çevrimdışı TA3XM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: DEMİRCİ
Merhabalar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
gülerek başlamak istiyorum ben şuan 38 yaşındayım ilk telsizim volki tolki denen 500 mw çıkışıyla 40 kanal dinleyen ama sadece am 14. kanaldan gönderme yapan bir cihazdı sonra kazı kazan mevzusu çıktı o yıllarda yıl zannedersem 1989 du evet o yıllar çok hızlıydı hatta fm radyolardan yayın falan yapılmazdı o yıllarda özel radyo istasyonları yavaş yavaş çoğalmaya başladı ve ben kazı kazan aldım tam 500 tl ikramiye çıktı buzamanın parasıyla sanırım 500 milyon ama şuan yine 500 tl diyoruz herneyse ben gidip bir cihaz aldım markası maxon du adaptörnü kendim yaptım anten yine aynı ozaman kablo tv kablosu anyen aliminyum duş borusu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ne günlerdi güzel arkadaşlıklar kurdum ve ilk mesleğimi telsizden bulmuştum buzdolap tamirciliği ogün bugündür de tamirciyim şuan kombi klima teknisyeniyim beyaz eşya tamiri falan fakat şimdi tekzende çalışmaktayım .Ne acıdırki telsizci abilerimiz teker teker hayatlarını kaybettiler ve atmosferinde yokolmaıyla telszicilik susmaya başladı cep telefon ve internetinde büyük rolü olmadı değil ve malesef alkol kullanan abiler o dönemde çok küfürleşmeye başladılar halbuki millet evlerine kadar sokmuştu e busefer aileler uzaklaşmaya başladılar bende soudum o dönemler ve cihazımı aldığım paraya 350 tlye sattım uzun yıllar çıkmadım ama hep içimde gıpte kaldı şuanda prezıdent grand cihazım tertemiz duruyor adaptör anten ayrıca tv kablosundan gerçek 50 ohm kablosuna kadar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  ve amatörde olduk şükür hatta siteyi takip edenler bilir 20 kişinin amatör olmasınada vesile oldum ne mutlu bana şuan yaesu vx 7r cihazım var lafı uzatmayılım fazla telsizci arkadaşlarımız var bikaç tane arasıra vakit buldukça konuşuyoruz ama yeni nesilin telsizcilikle pek alakası oldunu zannetmiyorum  bu iş benim gibi valla ister kızın ister alının tahtası eksikmi desem yoksa aşırı sevgi ve hevesmi desem bize öyle işlediki bütün cihazları satsakta insan yoklununu derinden hissediyor  bence telsizciliğ öldürmemek adına bişeyler yapılabilir mesela akrabalar aynı şehirdeyse teşvikle telsiz yoluyla haberleşilebilir nekadar özel konuşulamasada arada brek deyip laflanabilir herşey gönlünüzce olması dileklerimle  inegölden   cb: mucit    amatör TB3BDE metin demirci  73 ler
yaesu ft 857

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tansu Günal
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Henüz amatör lisansım olmadığı halde bir şeyler öğrenmek adına forumu takip etmeye çalışıyorum. Amatör radyo paylaşım ortamlarında kendisine "sivil polis süsü" verenlere yönelik yoğun bir eleştiri var. Bir yargı mensubu olarak şahsi düşüncem amatör radyo meraklılarının müdavim olduğu mecralarda bu hususun sık dile getirilmesinin fayda değil aksine bu camiaya zarar getireceğidir. Radyo amatörleri yada onların cihazları bu tip sahteciliklerde belirleyici sebep değildir. Üniforma temin ederek yada başkaca elektronik cihaz yardımıyla resmi sıfat takınan, çıkar amaçlı suç işleyen, nüfuz sağlayan insanlar evvelce vardı, her zamanda olacaktır fakat bu konu amatör radyocuların yetki alanında olmadığı gibi kanımca ilgi alanında da olmamalıdır. Zira bu ve benzeri vakaların takip, tespit ve önlemesinde görevli olan; genel kolluk ve adli mercilerdir. Saygı ve sevgilerimle

bu resmi tavır takınma davasını senelerdir duyarım ama takınanını hiç görmedim. bu tavır kişiye etraftaki TV sevdalıları tarafından takılır. Kendiliğinden polis numarası yapanına hiç rastlamadım. Hırsızını gördüm polisini görmedim yemin ederim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

lamp
TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!

Başlatan TA4AMY

41 Yanıt
16101 Gösterim
Son İleti 07 Aralık 2012, 11:45:56
Gönderen: TA2ADN
xx
DİKKAT ARKADAŞLAR ÇAĞRI İŞARETLERİ YANLIŞ GÖNDERİLMİŞ OLABİLİR?

Başlatan TA1AHK

6 Yanıt
5387 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2011, 16:57:19
Gönderen: TA2KB
topicsolved
Role iletişimi yoksa ?

Başlatan TB5BAA

12 Yanıt
7729 Gösterim
Son İleti 09 Kasım 2010, 20:40:19
Gönderen: TA3DN