Gönderen Konu: Balık Oltası  (Okunma sayısı 16161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Balık Oltası
« : 10 Ekim 2010, 01:54:24 »
Tarih: 24/08/2009 12:07

Değerli Amatör Arkadaşlarım,
Aşağıdaki resmi görülen bu Balık Kamışı antenin çizimini bana İTALYA’daki Amatör Telsizci   I3KAN/Arrigton isimli arkadaşım geçtiğimiz yıl içersinde (2008) göndermiş ve de kendisinin de kullandığını söylemişti.Bunun üzerine bende hemen harekete geçip maalesef Tekirdağ İlinde bu gibi şeyleri satan yer azlığından büyük uğraşlarla 8.00Metrelik bir Olta Kamışı bulup şemadaki gibi aynısını yaparak kullanmaya başladım.21 MHz.ve 24 MHz. Band’larında Anten Tuner ile (MFJ-949D) biraz zor da olsa tüyun tutturduysam da beni pek memnun etmedi. Ancak yakın mesafeler ile QSO yapabildim.Örnek Rusya,Romanya,Bulgaristan ve en uzak Almanya.Ama diğer bütün Band’larda hemen hemen Dünyanın her yeriyle çok mükemmel QSO’lar yaptım.Bunları anlatmamın sebebi bu antenin denenmiş olduğunu ve tavsiyede bulunduğumu belirtmektir.Halen istasyonumun en mükemmel anteni olarak çalışmaktadır.

Bildiğimiz Fiber Olta kamışı asgari 7.50 – 8.00 Mt. ve daha yukarısı olmalıdır.Bu fiber kamışın en üst kısmındaki ince parçası çıkarılacak ve en az 1mm çaplı Elektrik Tesisat kablosu veya aynı ölçülerde emaye bakır tel ile en uçtan dip kısmında monte edilecek boru,tahta v.s.’ye bağlama mesafesine kadar 1.Cm.aralıkla sarılacaktır.(Bu işin en zor kısmı.Ben yalnız başıma yaparken bir taraftan kamışı çevirip bir taraftan da  kangalından düzgün çıkmasına dikkat ederek teli gererek sabitlemeğe çalıştığım için parmaklarıma kramplar girdi)
Kablonun sarımı tamemen bitirildiğinde dip tarafa gelen ucu bir klemense bağlanıp bırakılacak ve oraya da RG-58 veya RG-213/214’ün canlı ucu bağlanıp cihazınıza veya varsa Anten Tunerinize girilecek.

Bobinin Yapılışı.

5 Cm.çaplı bir PVC borunun üzerine 12 Cm.mesafeye sığacak şekilde 2.mm Emaye Bakır tel ile 66 Tur sarılacak ve bir ucu sardığınız elektrik tesisat kablosunun ucuna irtibatlandırılacak.Diğer ucu ise 30Cm.kadar bir Bakır tel ile irtibatlandırılarak en üst kısmına gelecek şekilde bağlantısı yapılacak.Bu PVC borunun üst ve alt girişlerine aynı çapında yuvarlak Tahta veya plastik,bakalit cinsi bir kapak yapılıp ortaları delinerek bu kablolarla bağ- lantı yapılıp kenarları da silikonlanırsa herhangi dış etkenlere de maruz kalmayacaktır.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yer sorunu diye bir şey gerekmediğinden ve de çok randımanlı bir şekilde kullanabileceğinize denediğim ve halen kullandığım için inanıyor ve hepinize bol DX’ler diliyorum.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=282.0

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
Ynt: Balık Oltası
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2010, 01:55:00 »
Tarih: 03/09/2009 11:09

Merhaba paylaşım için teşekkür ederim. Cihaza giden kablonun şase ucunu nereye bağlayacağız?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA4C
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2010, 02:12:38 »
Tarih: 03/09/2009 18:25

Merhaba Abdulkadir bey,
Gozden kaçmış anladığım kadarıyla,
Soruna cevap vereyim.
Antenin alt sarım nihayetine 1.9 unun magnetic balun kullanmalısın.
Sebebi otomatik anten tunerlerinin belli bir omajı tune etmesidir, 1.9 UNUN bircok band da SWR yi 1-4 de kadar düsürmesidir. otomatik tunerlede 1.1 SWR elde edilir SWR 1.5 e kadar zararsızdır.
kolaylıklar dilerim.
TA4C Uğur

Çevrimdışı TA2PS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2010, 02:14:03 »
Tarih: 03/09/2009 21:44

Teşekkürler Uğur bey peki bu 1.9 unun yapımı hakkında bilgi verebilirmisiniz.

TA4C
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 10 Ekim 2010, 02:14:22 »
Tarih: 04/09/2009 13:19

Merhaba Abdulkadir bey,
Tabiki veririm, fakat buraya vericeğim adres forumun kurallarına aykırı olabilir, beni MSN nize eklerseniz adresi ve en ufak detayına kadar 1.9 unun a ulasırsınız.
ugurta4c@hotmail.com
73's

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2010, 02:15:21 »
Tarih: 04/09/2009 13:30

Alıntı
TA4C:
Tabiki veririm, fakat buraya vericeğim adres forumun kurallarına aykırı olabilir,
Merhabalar,
Problem değil siz mümkünse burda açıklamayı yapın gerekirse sys blok çalıştırmayız herkez görür Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA4C
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 10 Ekim 2010, 02:16:11 »
Tarih: 04/09/2009 17:46

Tamam anladım, teşekkürler.
Aşağıdaki linkte NETWORK sistemleri bagzi balun'lar
ve 1.9 unun nun renkli sarim sekiliyle acıklamalı planını görüceksiniz.
Saygilarimla TA4C Uğur

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Ekim 2010, 02:17:26 »
Tarih: 12/11/2009 19:11

TB1AI Mesajıdır  :
Yücel kardeş merhaba senin yaptığın balık oltasından anteni bende yapmaya çalışacam ancak senden ricam kamışa tahminen kaç metre emaye tel kullandın bide 1.9 unun için ne tür tel kullanılmalı vede senin kullanduğın Toroid ölçülerini verirsen sevinirim ismail çakır TB1AI selamlar

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2010, 02:18:19 »
Tarih: 12/11/2009 20:15

Selamlar İsmail bey.Kullanılan tel uzunluğu hakkında ta4c ye mesaj atarsanız size ayrıntılı bilgiyi verir sanırım. Bu antenin bir benzeri daha var. Onda kullanılan tel boyu 13.5 mtr. Ununda ise 1.5mm emaye tel kullanılıyor.Troid ise 3,5-4cm çapında ve 1cm et kalınlığı olan bir tiroid. 73....

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2014, 22:57:19 »
yücel usta,

anten resmi şema gitmiş, elince var ise tazelermisin sana zahmet

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2014, 09:17:42 »
Selam,
İnternette çok fazlaca var bilgin olsun

Örnek

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2014, 10:30:58 »

evet o kadar çok var ki, her biri farklı anlatımı var nedense Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

resmi göremeyince başka bişi sandım, bu resim zaten var, buna göre yapmaya çalışıyoruz,  anlatımında biraz karışık olmuş reis Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
2m-70cm Dual Band Portatif Koaksiyel Kablo Anten'den Balık oltası antene :)

Başlatan TA3CD

4 Yanıt
9542 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2013, 17:11:15
Gönderen: oselsan