Gönderen Konu: QRP QRP  (Okunma sayısı 23945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kayalı
  • Ziyaretçi
QRP QRP
« : 27 Ocak 2012, 17:21:20 »
Arkadaşlar buda benim qrp çalışmam.
pll katında lc72131 ve mc12013 kullanıldı.
pll step 200herz, 2khz ,20khz
lc72131 in denetleyicisi pıc16f628A +2X16 LCD

verici katında
 balans modülatorde transistör kullanıldı.
filtre frekansı 18432khz osilatörü 18436khz

alıcı katında
Arafrekans 455khz
Devreyi yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.saygılar herkese

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2382.0

kayalı
  • Ziyaretçi
Ynt: QRP QRP
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2012, 20:18:14 »

Arkadaşlar
Yukarda verdiğim devrede bazı düzelme ve açıklamaları  buraya ekliyorum.
pll katında alıcı konumunda osilatör 75mhzde çalışıyor,mc12013 ile ona bölüyoruz.
bize lazım olan alıcı frekansını elde ediyoruz.

7mhz için

Alıcı osilatör örnek:
75.455000/10=7.455000 herz
7.455000-455000(ara frekans)=7.000000herz
pll katında verici konumunda osilatör 114.360 khzde çalışıyor,mc12013 ile ona bölüyoruz.
bize lazım olan verici frekansını elde ediyoruz.
7mhz için

verici osilatör örnek:
114.360khz/10=11.436khz
18.436khz(ssb osilatör)-11.436khz=7.000000herz
örnek bu şekilde gerisi butonlara kalmış.
pıc16f628a da 10mhz kristal kullanılacak.
lc72131 de 4.5mhz   kristal kullanılacak.
alıcı ssb oscde 455khz seramik kristal kullanılacak.
vericide kullanılan kıristaller
verici filtreler 18.432khz
ssb modülde frekans 18.436khz(18.432khz lik kristali ayarlı kondansatörle 18.436khz çekiyoruz)
pıc16f628a nın hex i ekteki rar da

kendimi tanıtıyım lise 3 terkim (1979) yılinda. türkiyede radyo tv tamirciliği yaptım, sonra rusyada 15 yıl
el aletleri tamirinde çalıştım.internette araştırdım pll konusunda ben doğru dürüs bir örnek bulamadım.
ne varsa sanki bu PLL de sır gibi saklıyorlar.onun için buraya çalışmalarımı ekledim.belki faydalanan olur.

saygılar.

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2012, 22:35:55 »
Eleman fazla olunca çizimde hatada oluyor. düzeltilmiş şekli.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2012, 13:07:11 »

Selam.
1. Sait bey; bu çalışmanın (katlar ayrı ayrı ele alınacak olursa) planı, dizaynı, kart PCB çizimi ve HEX kodu tamamen size mi aittir?
2. Var olan bir yapının daha iyi çalışması amacıyla sizin tarafınızdan yapılan bir modifikasyonu mudur? Veya böyle bir çalışma ise modifiye edilen yerleri hangi kısımlardır?
3. Çalıştırılıp denenmiş midir? Denenmiş ise elde edilen (olumlu ya da olumsuz) sonuçlar nelerdir? Kanımca denenmedi ya da PCB çizimsiz pertinak, veya boad üzerinde çalıştırıldı ki çizem hataları yeniden düzenlenmiş.
4. İmzanızda yer alan ibare ile ilk mesajınızda "Devreyi yapmak isteyen olursa yardımcı olurum" cümleniz tezatlık içermiyor mu?
5. Buraya paylaşmanızın bir sebebi olmalı. Sanırım bu da herkesin faydalanabilmesi amacıyla idi. ancak ilk mesajınızdaki üç satır açıklama ve iki resim ile açıkçası denemek aklımdan bile geçmedi. Cevap gelmeyince parça parça açıklamalar geldi. Bunun yerine baştan sonra imal aşamalarını, yukarıdaki bilgileri de içerecek şekilde yazmanız daha iyi olmaz mı? Takdir sizindir. Yine de teşekkürler.

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2012, 16:24:30 »
Selamlar,

QRP.rar dosyasını çektim, lakin içinde sadece pic ve lcd ekran için gereken bir kısım mevcut.
PTT butonunu da pic'e dahil etmişsiniz ama pic'ten röle yada transistör tetikleyecek bir çıkışı göremedim. Hangi bacağa sinyal verdiğini ve (-) yada (+) tetiklediğini anlayamadığımdan; ve yine mümkün ise pic programının source lerini gönderebilirseniz sevinirim.
Örneğin rx ve tx olarak görülen kısmı Rx ve Tx şeklinde değiştirmek isterim. Ayrıca LCD ekranda çalışma modu olarak Lsb görünmekte bunun da değiştirilebilir ve bu doğrultuda pic'ten bir çıkışa sahip olması gerekecek fakat bu kısmıda bulamadım.
Eğer bu çıkışlar osilaskoba bağladığınız kısım ise açıklama yapabilir misiniz ?

Eğer şemanında sadece resim değilde kaynak dosyalarını; eğer tüm çalışma isis çalışması ise tüm .dsn ve .lyt dosyalarını alabilirsem ( ki bu şekli ile pcb baskı yapma şansım yok ) incelemek ve eğer parçaları temin edebilirsemde denemek isterim.

Saygılarımla;

73;
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2012, 16:27:27 Gönderen: TA3ANL »

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2012, 21:09:21 »
Ruha bey

ssb vericiler normal fm ve am vericilere benzemez saç baş yoldururlar adama.ssb sinyali yükseltmek tecrübe ister.ben bu devrede sa612  kullanmadım gerekte yok. adamlar sa612 yi çinde 100krş satıyorlar.burada 14 tl niye verelim yazık değilmi bize .devre denendi denenmeyen devreyi burda verirsem olurmu sonra arkadaşlar hoş yadetmezler beni.

devreyi kafadan yapmıştım yani daha önceden devrenin çizimini yapmamıştım çizerkende bazı hatalar unutmalar oldu onuda kontrol ettikçe
düzelttim.başka ne diyorsun
sadece ben bu işlemi uğraşıyorum insanın kafası karışmazmı.beni sorguya çekiyorsun.ben bu kadarını yaptım.
bana cevap verip vermeme konusunda da kimse mecbur değil ki iyilik yap at denize, haluk bey bilmezse balık bey bilir demiş atalarımız.
tek tek açıklamasınıda pdf formatında düzenleyip buraya koyacağım.
TA3ANL bey
tx butonuna basılı olduğu zaman roleden +12voltu alır bu +12volt hem verici osilatorü hemde pll modüldeki t5 transistörünü sürerek picteki tx butonunu aktif eder.isiste o buton kontrol için kondu normalde t5 transistörü buton vazifesi görüyor.lsb için çıkış yok o sadece lsb olduğunu belirtmek için kondu.çıkış olması için buton konmasılazım  pic de de port kalmadı gerek varmı bilmiyorum lsb usb gibi.üsteki resimde açıklaması var. lyt dosyasınıda ekliyorum.
çıkışta ırfp150 yi ben 50volttada çalıştırdım.45, 50watt çıkış aldım 50volt ile.(14 voltta 10wat cıvarı.)

Herkese saygılar.

Denediğim devre bu sadece lcd farklı

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2012, 21:44:39 »
Sait bey çalışmanız için tebrik ederim, güzel olmuş. Soru sormakla sorgulamayı eş tutmamak yerinde olur.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2012, 22:45:04 »
Cahilliğimi mazur görün; o yukarıda fotoğraftaki devre çalışıyormu?

Bunca yıldır entegre vs. çalışırım ilk defa bu kadar karmaşık kötü görünümlü bir devreyi çalışırken görüyorum. Ellerinize sağlık... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Konuyu dağıtmayayım, sadece kutlamak istedim...

Saygılar.

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2012, 23:52:39 »
Selamlar;

İlginizden dolayı teşekkürler, ilgili dosyaları müsait bir zamanımda inceleyecek ve değerlendireceğim.
Çalışma resimlerinde lambayı gördüm,  çıkış transistörünü sürerken trimer ayarlarını  yaparken kullandınız sanırım.
Son olarak bir sorum daha olacak. cümlenizin sonunda irfp150 için 50volt ile 40-50W aldığınızı belirtmişsiniz. 14 de ise 10W notunu düşmüşsünüz.
14V denemelerinizde kaç amperlik bir besleme kullandınız bilmiyorum ama 13.8 V fakat yüksek bir amper ile örneğin 40-60A çıkışı deneme şansınız oldu mu?

Devrede lsb modu dışındaki modları destekliyor mu bilmiyorum, destekliyor ise modifikasyonu nasıl yapabiliriz. Bu mümkün olursa Pic bölümündeki port sorunu bir parça devrede birazda yazılımda yapılacak değişiklik ile bu olmaz ise farklı bir pic kullanılarak çözülebilir.

- Çalışmanızın resimlerine bakarken sonradan dikkatimi çekti. Özellikle sağdaki resimde çok belli oluyor. Devre üzerindeki dirençlerin yanık olduğunu ve devre elemanlarının tamamlanmamış gibi olduğunu görüyorum. Yine companentler belli bir kısımda yığılmış gibi, bu fotoğrafın çekim açısından kaynaklanabilir ama benim sormak istediğim dirençler devrenizde kritik bir görevi yok mu? kullanılmasalar da olabilir mi?

Saygılarımla;

73s

TA3ANL bey
tx butonuna basılı olduğu zaman roleden +12voltu alır bu +12volt hem verici osilatorü hemde pll modüldeki t5 transistörünü sürerek picteki tx butonunu aktif eder.isiste o buton kontrol için kondu normalde t5 transistörü buton vazifesi görüyor.lsb için çıkış yok o sadece lsb olduğunu belirtmek için kondu.çıkış olması için buton konmasılazım  pic de de port kalmadı gerek varmı bilmiyorum lsb usb gibi.üsteki resimde açıklaması var. lyt dosyasınıda ekliyorum.
çıkışta ırfp150 yi ben 50volttada çalıştırdım.45, 50watt çıkış aldım 50volt ile.(14 voltta 10wat cıvarı.)
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2012, 00:09:13 Gönderen: TA3ANL »

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2012, 00:37:29 »
O  gördügünüz siyahlıklar yollar arası çok yakın olduğu için lem pastasının etkisinden korumak için pirint kalemle boyadım.yanacak birşey yok
sadece 1watlik 1adet direnç var oda kolaylıkla yanmaz.bu pcb başka bir devre içindi denemek için kullandım. normalde alıcı verici10x20 pll10x10 boyutunda.lamba loop bobini ayarında.50volt 10 amp.14volt10 amp.lsb usb destekler ssb osc ayarını yaparak.
bu şekilde çıkş transis törünü sürdügünüz güce bağlı çıkışta artar yada azalır.
selamlar herkese

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2012, 12:46:35 »
Selamlar;

bilgi için teşekkürler, henüz isis dosyalarını inceleme fırsatım olmadı. Lakin benim bahsettiğim pcb üzerindeki siyahlıklar değildi, ben onları pasta yanığı/kiri olarak düşünmüştüm. Benim bahsettiğim yanık direnç ve bakır tel üzerindeki ark izi idi.
Bahsettiğim yeri fotoğrafta işaretledim ve buraya ekliyorum.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

73'ler;

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2012, 17:12:01 »
o yanık gibi olan dirençleri çıkışta suuni yük olarak kullanmıştım.baktım eriyecekler çıkışta 50 om 20wlık başka direnç serisi kullandım.
yanık gibi görünen dirençleride benim beslemem 50volt olduğu için sürücü transtörü bozmasın diye voltajı   düşürmek için küllandım.bobini ise başka  yerde kullanmıştım ortasından uç almak gerekti onun bobinin orta kısmını mecbur lehimlemek lazımdı.
saygılar

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2012, 00:50:38 »
Arkadaşlar yeni projem
step 100herz 1khz 10khz 100khz
pll de lc72131
işlemci pıc16f877a
4x20lcd +sinyalmetre
7ve 14 mhz usb lsb olarak.
tamamını çizme zamanım olmadı şimdilik bunları inceleyin .kısa zamanda tamamını burada ayrıntılı vereceğim.
şimdilik 2watta denedim mükemmel çalışıyor.100wat ilave etmeyi düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2012, 00:53:13 Gönderen: kayalı »

Çevrimdışı TA3ALS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ali Şahin KUZUCU
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2012, 01:00:51 »
merhabalar,
Oldukça emek harcamışsınız.Gilbert cell mikserleri de üşenmeyip transistorle yapmışsınız tebrik ederim.
Yalnız verdiğiniz hex dosyası en son (çalışan) hali değil gibi geldi. Zira  verdiğiniz proğramın  pll entegresine gönderdiği kodlar osiloskopa göre ekrandaki verileri tutmuyor.

Ekran verisi=7092 KHz
üretilen kodlara göre ise;

E=0
00010100           ;IN1 modu
E=1
1110011011001001  00011101   ;sns=0,dvs=0,cte=0,xs=1,R0=1,R1=1,R2=0,R3=1
E=0
10010100
E=1
0000000000000000  00000000
E=0

0.5-10 mHZ ARASI (AM MODU)
STEP 1KHZ
BÖLME ORANI =936HEX VEYA  2358 DEC
XTALL=7.2 MHz seçili
bu değerlerle ekranda 7092 göründüğünde pll 2358 KHz'e kilitlidir.

Bu entegre ile hiç çalışmadım.Hata bende de olabilir, bilgi verirseniz sevinirim...

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2012, 17:08:15 »
merhaba askuzucu
uyarın için teşekkürler benden kaynaklanan bir sorun lc72131 in değişik modlarda çalışması
için çeşitli modlarını denemiştim.am modunda çalışanı yanlışlıkla koymuşum.malum insanın kafası karışabilir.
zaten ben burdayım .devreyi yapmak isteyıpte çalıştıramadım diyen olursa her zaman yadımcı olurum.
18432khz filtreye göre çalışan devreyi düzenleyip alttaki rar dosyasına koydum. şeması zaten bu konunun başında.
saygılar.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter