Gönderen Konu: TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!  (Okunma sayısı 16101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA4AMY
  • Ziyaretçi
                                                       Sayın Forum Kullanıcıları,
                                                       Benim Bir türlü anlayamadığım konulardan biri de,verilen çağrı kodlarının devamlı bilerek yada bilmeyerek çağrı yaparken yanlış kullanılmasıdır.

Şöyle ki;
Bilindiği kadarıyla 2 türlü çağrı kodları vardır.
1.Uluslararası ki bunlar;Alpha,Bravo,Charlie.......Zero,One,two.......nine.
2.Birde Milli ki bunlarda;Ankara,Bursa,Ceyhan.........Bir,iki,üç...........diye
Ama Türkiye genelinde Tüm Amatör Telsizciler;Sanki üçüncü bir çağrı kodu varmış gibi(yada kendilerinin üretiği ve dünyanın bilmediği bir çağrı kodur ki Turkiye nin her bölgesinde kllanılmaktadır.Bence hem mevzuatta göre hemde kullanılması bakımından da yanlıştır.Lütfen bir an önce bunu düzeltmemiz gerekir.

Şöyleki;
Örneğin:
Çağrı kodu :TA4AMY olan birisi,çağrı kodunu şu şekilde yaparsa; Tango,Alpha,Dört,Alpha,Mike,Yankee....(YANLIŞ)
                   Eğer Aynı kodunu; Tango,Alpha,Four,Alpha,Mike,Yankee(DOĞRU) yada
                   Milli Fonetiğe göre :Trabzon,Ankara,Dört,Ankara,Manisa,Yozgat  ki buda (DOĞRU)
                  Ama Maalesef Türkiye'deki Bütün Amatör Telsizciler;Çağrı Kodlarını Şu Formatta göre yapıyorlarki Bende bu tamamen yanlış.Tango,Alpha,Dört,Alpha,Mike,Yankee(YANLIŞ).Türkiye'ye ait böyle bir başka çağrı kodu yok.Çağrı kodlarımızı ya Uluslararasına göre yada Milli Fonetiğe göre yapmak zorundayız ki doğrusu da budur.....Bunun arasında herhangi bir alternatif yoktur.Ya Uluslararasına göre yada Milli Fönetiğe göre yapmak zorundayız.
Ayrıca şöyle kullananlarda vardır ki bu tür olanlar tamamen yanlış...Ta A Dört..... gibi....

73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2339.0

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Ynt: TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2012, 02:46:12 »
aynı konuda bizim devreler ( Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)den sn master (şimdiki TA2PMH )ile aynı fikirdeydik ve çıkışlarımızda milli yada gerçekten yabancı kullanmaya karar vermiştik. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap üzerine konu açtınız. Birde Tangoyu yutanlar vardı dikkat ettiğim. Örneğin  iki bravo foxtrot... diye devam edenler.

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2012, 04:25:24 »
Bence bu konunun üzerinde durup doğruyu öğretmek lazım çünkü bu böyle olunca hepiniz yanlışı bilerek sürdürmek olurki bu da yanlış olur.

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2012, 04:27:25 »
Ayrıca bu konu hakkında daha önceleri neler yazdıklarınızı okumak isterim.Lütfen bana bu konu hakkında daha önce yazmış olduğunuz konunun linkini yollarsanızçok memnun olurum.

73

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2012, 08:29:02 »
Sohbet bölümünde idi konu açmadan irdelemiştik. Dedim ya, üzerine konu actınız. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Birde not düşmek isterim, karışıklık bence yabancı fonetik alfabedeki bazı kelimelerin Türkçe yerleşik kullanılan kelimelerin icine oldukları gibi girmesinden kaynaklanıyor. Alfa, delta gibi matematiksel terimlerin yani sıra latin dansı tango, başarının kutlanmasında kullandığımız Bravo... vb.

Saygılar.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2012, 08:58:38 »
bence tartışmak yersız yönetımın açmış oldugu anket herşeyi ortaya dökecektir diye düşünüyorum yapılan oylama neticesine bakalıım bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2012, 10:37:11 »
Günaydın merhabalar.

Yıllardır süre gelen bir geleneği değiştiremeyiz tabiiki üstadlar bu konuda ne derler bilemem..
Nejat bey yazınızın örnekleri güzel olmuş ama konu malum karışık  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Aziz abiminde dediği gibi tartışmak yersiz yeni tartışmaları çekmeyelim.

Master

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sohbet bölümünde idi konu açmadan irdelemiştik. Dedim ya, üzerine konu actınız.
Birde not düşmek isterim, karışıklık bence yabancı fonetik alfabedeki bazı kelimelerin Türkçe yerleşik kullanılan kelimelerin icine oldukları gibi girmesinden kaynaklanıyor. Alfa, delta gibi matematiksel terimlerin yani sıra latin dansı tango, başarının kutlanmasında kullandığımız Bravo... vb.

Saygılar.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
bence tartışmak yersız yönetımın açmış oldugu anket herşeyi ortaya dökecektir diye düşünüyorum yapılan oylama neticesine bakalıım bence.

Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2012, 11:01:45 »
Bu yüzden de konu açmamıştık galiba:) Anket konusuna katılıyorum:) Ancak geleneklesme ve havada duyduğunu kopyalama gibi nezaketten Dogan hata olduğunu düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2012, 11:07:35 Gönderen: northwolf »

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 04 Ocak 2012, 11:11:25 »
Devrem doğru diyorsun.Ben anketi göremedim nerde anket?

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2012, 12:06:56 »
Safanın en üstüne bak.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Tamam o kadarda üstü değil, ilk mesajın üzerinde. Bende zor buldum ilk başta.

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2012, 12:14:14 »
Dur düzelteyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bizde internet sayfaları kapalı normalde, bizim site için izinli giriyoruz.Güvenlik açısısından, o yüzden sayfa tam açılmıyor açılsada geniş kapsamlı açılmıyor, ince ayrıntıları yok şu an göremiyorum ben anket varsada, bilmem ne tarafından engellenmiştir diyor devamlı, her girişimde şifre istiyor o yüzden anca evde bakabilirim :=)

Master

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 04 Ocak 2012, 14:14:43 »
Selam Arkadaşlar,
Konu burada birilerini incitmek yada yermek değil.Amatör telsizci olarak amacımız;Doğruyu öğrenmek ve öğretmek ve bu sayade de bu bildiklerimizi bizden sonraki kuşaklara da bunu eksiksiz olarak bırakabilmek.Zaten Amatör Telsizcinin tanımına bakıldığında ne demek istediğim iyice anlaşılacaktır.

73

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2012, 15:39:02 »
Haklısınız, ama yanlış bir değil tonla.

Örneğin, Çağrı Kodu değil doğrusu "Çağrı İşareti" dir.

Bunun gibi.

Düzeltmek için tembel davranıyoruz.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2012, 15:48:40 »
Doğrusunu havada duyurmaz isek, düzelmeyeceği aşikar özellikle alfabe konusunda.

Doğru çağrılar ile video düzenleyip video paylaşım ortamlarında bu tür çalışmaları interet ortamında da yayalım diyorum.

Saygılarımla.

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2012, 16:27:24 »
Selam Arkadaşlar,
Bu konunun düzeltilmesi hakkında yanınızdayım.Bana düşen ne ise yapmaya hazırım.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
EN ÇOK KULLANILAN Q KODLARI

Başlatan TA3BQ

4 Yanıt
16491 Gösterim
Son İleti 31 Mart 2011, 20:28:48
Gönderen: TB2BBK
xx
EN SIK KULLANILAN Q KODLARI HANGİLERİDİR?

Başlatan TA3TT

4 Yanıt
3209 Gösterim
Son İleti 09 Haziran 2012, 19:11:23
Gönderen: TA3TT
xx
Q KODLARI HAKKINDA?

Başlatan TA8AKS

14 Yanıt
6870 Gösterim
Son İleti 27 Kasım 2011, 15:09:14
Gönderen: TA8AKS
xx
DİKKAT ARKADAŞLAR ÇAĞRI İŞARETLERİ YANLIŞ GÖNDERİLMİŞ OLABİLİR?

Başlatan TA1AHK

6 Yanıt
5383 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2011, 16:57:19
Gönderen: TA2KB
xx
rf yükselteçlerde kullanılan...

Başlatan TA1OZH

9 Yanıt
6426 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2014, 14:57:59
Gönderen: TA1OZH