Gönderen Konu: YENİ BİR AMATÖRÜN TELSİZ SATIN ALMA REHBERİ  (Okunma sayısı 12809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
Ynt: YENİ BİR AMATÖRÜN TELSİZ SATIN ALMA REHBERİ
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2011, 14:03:25 »
Tahir abi bilgiler için teşekürler. Ben de dediğiniz gibi düşündüm. Bir el telsizi alıp dernekteki arkadaşlarla çalışma yapalım. Ama ben ilçede bulunduğum için arkadaşlar il merkezinde kaldıkları için il-ilçe arası yaklaşık 40 km oluyor. O yüzden sordum.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
« Yanıtla #16 : 07 Aralık 2011, 21:26:50 »
Sn.Thefeti;

Sizin durumunuz internetlik gibime geliyor. İnternetten öğrenip, internetten paylaşıp, deneyimlerinizi paylaşacaksınız gibi duruyor.

Sonrada kendi çevrenizde bu hobiye meraklı bir, iki, belki daha fazla arkadaş yönlendireceksiniz ki hepiniz daha kolay erişin.

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
« Yanıtla #17 : 07 Aralık 2011, 22:10:51 »
evet evet öyle gibi duruyor:) napim ya bulunduğum yerde kimse yok. Dernek uzak.

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #18 : 07 Aralık 2011, 23:51:21 »
Evet arkadaşım sana diğer açtığın konu başlığında birşeyler anlatmaya çalıştım iyişallah  anlattıklarım yine sana Fransızca gelmemiş olur.73
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 08 Aralık 2011, 11:23:30 »
Merhaba
Tahir bey çok kısa ve güzel açıklamış. Onun yazısının üzerine bir şey eklemek konusunda ne birikimim var ne de haddime düşer. Haziran 2011 de buraya yazmış olduğum bir yazıyı hatırlatmak açısında tekrar ekliyorum.
-------------------------------------------------------
Yeni amatör olmuş, cihazı olmayan, ben bir şey bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum diyenlere nacizane yol göstermek adına bir şeyler yazıyorum. Unuttuklarım olursa okuyanlar üzerine ilave edebilir.

1. Çağrı işaretiniz gelince ilk adım bir türk callbook'a ve dilerseniz qrz.com a kaydınızı yaptırın. Ama türk callbook a mutlaka kayıt olun bilgilerinizi girin.
2. Cihazınız yok ise, bulunduğunuz ildeki uzun yıllar bu işlerle ilgilenen amatörler ile birebir görüşün, cihazlar hakkında bilgi alın. Buradan yönlendirmeler pek verimli olmaz. Almak istediğiniz cihazları başka amatörlerde görme şansınız varsa gidin görün, test edin, artısını eksisini fiyatını vs inceleyin.
3. Şartlarınızı ortaya koyun...İstasyonunuz iş yerindemi evinizdemi olacak. Eğer düşük güç kullanıp ve el cihazını çatı antenine bağlamanız yeterli oluyorsa ne ala. Ama bazı el cihazlarını çatı antenine bağladığınızda enterferans durumları olabiliyor, buda zamanla sinir bozuyor. Ancak diğer amatörlere ve rölelere uzak iseniz sabit bir cihaz bakın derim.
4. Çevrenizde APRS sinyali var ise APRS li cihaz alın derim, ama şart değil...
5. Cihaz edindikten sonra, röleleri dinleyin ve  başka amatörlerle öncelikle simplexte alıştırmalar yapın. Kimse anasının karnından operatör doğmadı, konuşma kurallarını hem dinleyerek hemde küçük alıştırmalarla öğrenin, mandala ve frekansa karşı çekincelerinizi yenersiniz.
6. Direk A sınıfı almış ve hiç tecrübesi olmayan arkadaşlar için yol biraz daha uzun. Ama düz, engebeli değil. Önce A sınıfı tecrübesi kişilerle konuşun basit bir anten yapın ve sadece ama sadece dinleyin. Önce UHF/VHF yi öğrenin sonra HF e geçin. Adım adım ilerleyin. Q kodlarını doğru öğrnenin, notlarla bilgilerle kontrol edin. Şunu unutmayın karşınızdaki kişide yanlış öğrenmiş ve yanlışı devam ettiriyor olabilir.
7. Cihaz alırken acele etmeyin, eğer mümkünse çevrenizde size yardımcı olabilecek (cihaz ödünç verebilecek) kişiler var ise onların cihazları ile ilk andaki kurtlarınızı dökün, sonra cihaz bakmaya başlayın.
8. ABD den cihaz alıp getirme imkanınız varsa ne ala, hem avrupa versiyonlarına göre daha ucuz, hemde yan aparatları içinde geliyor.
9. Türkiyeden bir cihaz alacaksanız, mutlaka danışın. Satan/devir eden kişiye dikkat edin. ve fiyatları avrupa ve amerika siteleri ile karşılaştırın.
10. Bölgenizdeki faal dernekler ile irtibat kurun. Amaç SAF amatörlük olduğu için dernekler arası kısır çekişmelere girmeden sadece ve sadece amatörlüğü, cihazları öğrenin...Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
11. Sevdiğiniz bir mod üzerinde kendinizi geliştirin, APRS, CW, SSTV, anten yapımı, SSB, vs vs. VHF/UHF geyik muhabbetlerini yapın ama amatörlük hayatınız bundan ibaret olmasın.
12. Bu hobide RÜTBE yoktur. orduda, ekipte, timde, mareşalde sizsiniz. Size başkanlık, büyüklük taslıyanlara sadece gülün.......
13. Etrafınızda yapılan amatör faaliyetlere katılmaya gayret edin. Sormaktan çekinmeyin, öğrenmenin yaşı yoktur, bilmek ayıp değildir. Sorduğunuz kişi sizi bilginizden ötürü yermeye başladığını hissetiğiniz anda uzaklaşın, başka birine sorun. Mutlaka bir SAF size yardımcı olacaktır.
14. Forumları dernek lokali veya kahvehane gibi görmeyin........
15. Amatör telsizciliğin bir HOBİ olduğunu unutmayın. Kendinize iş edinmeyin, iş edinenlerden uzak durun............
16. Çok bilmişlik taslamayın, herkesin herkesten bir şeyler öğrenebileceğini unutmayın, alçakgönüllü olun, radyo dalgalarının doğa olayları ile entegre olduğunu unutmayın. Nasıl kimya, fizik ve biyolojide keşfedilmemiş bilgiler varsa RF de de öyledir.
17. (K)echolink sizin için öncelikli olmasın. buda amatörlüğe hizmet eden bir araçtır. Ama unutmayın öncelikli hedefiniz RF olsun.
18. Dedikodulardan uzak durun. Kişilere saygınızı kendiniz yaratın, başkalarının saygı derecesi sizi etkilemesin. Duyduklarınızın hiçbirine, gördüklerinizinde yarısına inanmayın. Pruritus hastalığı olanlara dikkat edin bulaşıcı olabilir.
19. Aldığınız ehliyetin izin verdiği bantlarda çalışın. Böylelikle yaptığınız hobiye saygınız olsun. Siz saygı göstermesseniz başkalarıda gün gelir size saygı göstermez,

73...

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
« Yanıtla #20 : 08 Aralık 2011, 20:32:41 »
arkadaşlar, bu şekilde video anlatımları Türkçe şekilde hazırlayabilecek arkadaşlar yada dernek faaliyetleri olursa, her sınav dönemi aynı soruları sorup aynı cevapları alan yeni üyelerimize bir kaynak oluşturmuş oluruz.

Dernek, forum ve gönüllü arkadaşlarımızdan bekliyorum...Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 08 Aralık 2011, 20:37:41 Gönderen: northwolf »

sozen
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 16 Şubat 2012, 18:24:41 »
Sayın Ustalar,

yaesu  ft 100d almaya niyetliyim. bu konuda  duşuncelerinizi paylaşırsanız  sevinirim.

teşekkürler.

tb6dam
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 25 Aralık 2013, 15:29:35 »
112 acil itfaiye afad gibi kurumlar gönüllü olarak nasıl yapılıyor dilekçe ile diye duydum bilen varmı

enesenes
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 08 Ocak 2014, 18:09:53 »
bende aynı durumdayın özel olarak yardım edebilecek var mı

Çevrimdışı TA1AAT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Murat Öztürk
« Yanıtla #24 : 23 Ocak 2014, 17:56:31 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba
Tahir bey çok kısa ve güzel açıklamış. Onun yazısının üzerine bir şey eklemek konusunda ne birikimim var ne de haddime düşer. Haziran 2011 de buraya yazmış olduğum bir yazıyı hatırlatmak açısında tekrar ekliyorum.
-------------------------------------------------------
Yeni amatör olmuş, cihazı olmayan, ben bir şey bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum diyenlere nacizane yol göstermek adına bir şeyler yazıyorum. Unuttuklarım olursa okuyanlar üzerine ilave edebilir.

1. Çağrı işaretiniz gelince ilk adım bir türk callbook'a ve dilerseniz qrz.com a kaydınızı yaptırın. Ama türk callbook a mutlaka kayıt olun bilgilerinizi girin.
2. Cihazınız yok ise, bulunduğunuz ildeki uzun yıllar bu işlerle ilgilenen amatörler ile birebir görüşün, cihazlar hakkında bilgi alın. Buradan yönlendirmeler pek verimli olmaz. Almak istediğiniz cihazları başka amatörlerde görme şansınız varsa gidin görün, test edin, artısını eksisini fiyatını vs inceleyin.
3. Şartlarınızı ortaya koyun...İstasyonunuz iş yerindemi evinizdemi olacak. Eğer düşük güç kullanıp ve el cihazını çatı antenine bağlamanız yeterli oluyorsa ne ala. Ama bazı el cihazlarını çatı antenine bağladığınızda enterferans durumları olabiliyor, buda zamanla sinir bozuyor. Ancak diğer amatörlere ve rölelere uzak iseniz sabit bir cihaz bakın derim.
4. Çevrenizde APRS sinyali var ise APRS li cihaz alın derim, ama şart değil...
5. Cihaz edindikten sonra, röleleri dinleyin ve  başka amatörlerle öncelikle simplexte alıştırmalar yapın. Kimse anasının karnından operatör doğmadı, konuşma kurallarını hem dinleyerek hemde küçük alıştırmalarla öğrenin, mandala ve frekansa karşı çekincelerinizi yenersiniz.
6. Direk A sınıfı almış ve hiç tecrübesi olmayan arkadaşlar için yol biraz daha uzun. Ama düz, engebeli değil. Önce A sınıfı tecrübesi kişilerle konuşun basit bir anten yapın ve sadece ama sadece dinleyin. Önce UHF/VHF yi öğrenin sonra HF e geçin. Adım adım ilerleyin. Q kodlarını doğru öğrnenin, notlarla bilgilerle kontrol edin. Şunu unutmayın karşınızdaki kişide yanlış öğrenmiş ve yanlışı devam ettiriyor olabilir.
7. Cihaz alırken acele etmeyin, eğer mümkünse çevrenizde size yardımcı olabilecek (cihaz ödünç verebilecek) kişiler var ise onların cihazları ile ilk andaki kurtlarınızı dökün, sonra cihaz bakmaya başlayın.
8. ABD den cihaz alıp getirme imkanınız varsa ne ala, hem avrupa versiyonlarına göre daha ucuz, hemde yan aparatları içinde geliyor.
9. Türkiyeden bir cihaz alacaksanız, mutlaka danışın. Satan/devir eden kişiye dikkat edin. ve fiyatları avrupa ve amerika siteleri ile karşılaştırın.
10. Bölgenizdeki faal dernekler ile irtibat kurun. Amaç SAF amatörlük olduğu için dernekler arası kısır çekişmelere girmeden sadece ve sadece amatörlüğü, cihazları öğrenin...Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
11. Sevdiğiniz bir mod üzerinde kendinizi geliştirin, APRS, CW, SSTV, anten yapımı, SSB, vs vs. VHF/UHF geyik muhabbetlerini yapın ama amatörlük hayatınız bundan ibaret olmasın.
12. Bu hobide RÜTBE yoktur. orduda, ekipte, timde, mareşalde sizsiniz. Size başkanlık, büyüklük taslıyanlara sadece gülün.......
13. Etrafınızda yapılan amatör faaliyetlere katılmaya gayret edin. Sormaktan çekinmeyin, öğrenmenin yaşı yoktur, bilmek ayıp değildir. Sorduğunuz kişi sizi bilginizden ötürü yermeye başladığını hissetiğiniz anda uzaklaşın, başka birine sorun. Mutlaka bir SAF size yardımcı olacaktır.
14. Forumları dernek lokali veya kahvehane gibi görmeyin........
15. Amatör telsizciliğin bir HOBİ olduğunu unutmayın. Kendinize iş edinmeyin, iş edinenlerden uzak durun............
16. Çok bilmişlik taslamayın, herkesin herkesten bir şeyler öğrenebileceğini unutmayın, alçakgönüllü olun, radyo dalgalarının doğa olayları ile entegre olduğunu unutmayın. Nasıl kimya, fizik ve biyolojide keşfedilmemiş bilgiler varsa RF de de öyledir.
17. (K)echolink sizin için öncelikli olmasın. buda amatörlüğe hizmet eden bir araçtır. Ama unutmayın öncelikli hedefiniz RF olsun.
18. Dedikodulardan uzak durun. Kişilere saygınızı kendiniz yaratın, başkalarının saygı derecesi sizi etkilemesin. Duyduklarınızın hiçbirine, gördüklerinizinde yarısına inanmayın. Pruritus hastalığı olanlara dikkat edin bulaşıcı olabilir.
19. Aldığınız ehliyetin izin verdiği bantlarda çalışın. Böylelikle yaptığınız hobiye saygınız olsun. Siz saygı göstermesseniz başkalarıda gün gelir size saygı göstermez,

73...

Barış bey, benim gibi yeni amatör olmuş, cihazı olmayan, ben bir şey bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum diyenlere gerçekten kaynak niteliğinde öğüt ve tavsiyelerle sıralanmış bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Çanakkaleden 73 ler...

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #25 : 23 Ocak 2014, 21:22:00 »
Bu konuya çok çeşitli ilaveler yapılabilir
yeni amatör olmuş arkadaşlara tavsiyem şu olabilir.
ağır pahalı cihazlar almayın piyasada bulunabilen bozulsada çöpe atabileceğiniz üzülmeyeceğiniz
cihazlar edinmeye bakın
size cihaz satmak isteyen çok insan olabilicektir. nasıl bir insan olduğunu bilmediğiniz insanın
peşinden koşmayın bunlar kesindir. sonra zararlı çıkarsınız
mümkün mertebe aselsan profesyonel motorola ıcom vhf uhf hf cihazlar temin etmeye bakın
bozulsada tamir edebilme yedek parça sıkıntısı olmayan cihazlara yönelin
aselsan sabit ve  mobil istasyon kuracaksanız 4021 vhf4025 uhf veya yine aselsan 4822-4826 biri vhf biri uhf dir.
bu cihazları amatör frekanslara göre frekanslarını kendiniz yazabilirsiniz
yine motorola da vhf ve uhf secenekleri vardır.
yine bu markaların hem mobil hem portable el cihazları mevcuttur acemiliğinizi atasıya kadar bu cihazlardan kullanmaya
bakın daha sonra çok çeşitli fonksiyonları olan cihazları inceleme şansınız olur
bölgenizde hurdalıklar varsa oraları inceleyin birçok malzemeyi buralardan temin etme imkanı doğabilir.
fiyatlara çok dikkat etmek gerekir. ilk etapta mümkün mertebe ağır pahalı cihaz almaktan kaçının
diğer konuşma adap ve usullerini ben burada yazmadım
bu zamanla oluşacak konulardır.
lisanslarını alan arkadaşlara başarılar diliyorum hayırlı çalışmalara imza atmaları dileği ile 

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
YENİ AMATÖRÜN NACİZADE SORUSU

Başlatan TB5DIS

14 Yanıt
7678 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2017, 13:41:30
Gönderen: TA2VW
xx
TELSİZ SATIN ALMAK

Başlatan TA1ISW