Gönderen Konu: QRP/TÜRK-1923  (Okunma sayısı 112933 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
Ynt: QRP/TÜRK-1923
« Yanıtla #30 : 27 Kasım 2011, 23:56:12 »
Merhaba Gökhan bey, düşünceleriniz için teşekkürler. Özellikle ilgi alanınızda olan bir konu varsa ve sonraki arkadaşlarımızda mesajlarında özellikle bunu belitirler ise planlama daha kolay olacaktır. Görüşmek üzere.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
« Yanıtla #31 : 30 Kasım 2011, 23:03:55 »
Herkese merhaba,

arkadaşlar, PLL kullanarak VCO'yu 10Hz aralıklarla ilerletmenin çok güzel bir yolunu buldum. Test etmeden burada detaylara inmek istemiyorum. Eğer herhangi bir sıkıntı çıkmazsa çok ucuza alabileceğimiz bir PLL entegresi ile hem de devreye neredeyse hiç denecek kadar az parça ilavesiyle 10Hz adımlar atmak mümkün görünüyor. Tahir Bey'e selamlar, DDS ya da Si570'e gerek kalmadı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Saygılarımla...

Çevrimdışı strange100

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: murat kosar
« Yanıtla #32 : 02 Aralık 2011, 00:39:59 »
guzel çalışma çünku birlikte çalışılıyor başarılar

Çevrimdışı TA3AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: hamit pınar
« Yanıtla #33 : 09 Aralık 2011, 23:08:14 »
Arkadaşlar bende varım.Hamit PINAR

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 11 Aralık 2011, 02:29:10 »
Murat ve Hamdi beyler hoşgeldiniz. Şu an Murat hocam (TA7AKA)'nın sorduğu sorulara cevap bekleniyor, onlar geldikçe konu şekillenecek.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #35 : 13 Aralık 2011, 22:46:53 »
Tekrar merhaba arkadaşlar.

Görebildiğim kadarıyla katılım gerçekten çok güzel, tüm gönüllüleri cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Burada forumu gezerken gördüğüm bir konuyu da söylemeden geçemeyeceğim. Amatörlerimizin el becerileri gerçekten çok güzel ancak çoğunlukla hazır ve denenmiş şemalar, birilerinin geliştirdiği uygulamalar var. İş yeni bir şeyler tasarlamak, yapılmamışı yapmak, denememişi denemek olunca nedense bir ürkeklik çöküyor üzerimize. Çekinmeyin arkadaşlar o yaptığınız devreleri tasarlayanlar vahiy yoluyla inmiş gizli formüllerle hesaplar yapıp tabiri caiz ise "tık" diye çalıştırmıyorlar o devreleri. Günlerce, aylarca belki de yıllarca süren serüvenleri var o cihazların. O cihazlar yapılırken kim bilir kaç entegre, kaç transistör yanmıştır...ve hiçbiri de "mükemmel" değildir, yapan da bunu asla iddia etmez zaten. E o zaman çekinceler niyedir? Madem bunun usulü böyle, çekinecek bir şey yok, elimizin altında "internet" adında koca bir kütüphane ve düşündüğünüzden çok daha fazla Türkçe kaynak var. Araştıralım, hesaplarını da öğrenelim, deneyelim, yakalım, bozalım... Bir gün yabancı bir sitede yaptığımız cihazı yaptıklarını ve onun üzerine tartıştıklarını gördüğünüzde duyacağımız gurur bile bu iş için elimizi taşın altına koymaya yeter de artar bile...

Bu arada BD135 ve BD139 performanslarını denedim, Push-Pull bağlantıda performans harika. Tek transistörle A sınıfı çalışmada doğrudan osilatör bağlayarak 0.5W çıkış elde ettim. Çok fazla vaktim olamıyor, ama PLL sonuçlarını da en yakın zamanda buradan veririm umarım.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2011, 22:49:02 Gönderen: TA7AKA »

Çevrimdışı TB5X

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • Mehmet DİVİLİ | www.tb5x.com
  • İsim Soyisim: Mehmet DİVİLİ
« Yanıtla #36 : 23 Aralık 2011, 11:23:36 »
Uzunca bir süredir QRP lerle FORTY1 ile uğraşan birisi olarak ben de elimden gelen desteği vermek isterim.

Şimdiye kadar hep hazır devreleri yaptım değiştirdim modifiye etttim ama hiç yeni bir devre tasarlamadım. Ne gibi yardımım dokunur onu da bilemiyorum ama yapabileceğim bir şey olursa yardıma hazırım her daim..

73 ler..
Mehmet DİVİLİ | Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
« Yanıtla #37 : 23 Aralık 2011, 12:34:30 »
Selamlar;

Bende qrp 'ye merak saldım diyebilirim. A sınıfı belgemi beklerken arayışa girdim ama yapabileceğim bir qrp bulamadım daha doğrusu parça teminim nerede ise yok bulunduğum yer itibari ile ...
Elektronikte çok iyi değilim ama elimden geldiğince birşeyler yapıyorum. (Pic programlama, devre baskı vs.) ...
Bende bu projede yer almak isterim. Neler yapabilirim nasıl katkıda bulunabilirim bilmiyorum ama yapabileceğim birşeyler olursa hazırım.

Eee; hiçbir şey yapamazsam da biten çalışmanın ne kadar dayanıklı olduğunu test edebilirim.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bozma konusunda oldukça başarılı olabilirim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #38 : 23 Aralık 2011, 15:39:26 »
Merhaba Mehmet Bey, çalışmalarınızı takip ediyorum, gerçekten çok güzel. Bu alandaki tecrübelerinizin çok faydalı olacağına inanıyorum. Geçenlerde verdiğiniz Q-AMP çalışması ayrıca dikkatimi çekti. Bizim devremiz için düşündüğüm çıkış katı fikrini değiştirebilirim. Verdiğiniz değerlere bakılırsa MOSFET push-pull, tahmin ettiğimden daha verimli çıktı. Biz de piyasamızdaki ucuz bir MOSFET'i bu amaçla kullanabiliriz. Çıkış gücümüz düşük olacağı için ısınma problemini de kolayca halledebiliriz. Devre tasarlama konusu tabii ki yorucu ve çok emek gerektiren bir süreç, mutlaka çok miktarda teorik bilgi gerektirecek, ancak okuyarak edinilemeyecek "tecrübe" sizde zaten var. Bana sorarsanız iyi bir teorik bilgi ile sadece QRP konusunda değil amatör radyoculuğun diğer alanlarında da özgün katkılarınız olacaktır.

Murat Bey, bu işe gönül verdikten sonra her şey çorap söküğü gibi gelir. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Emin olun bu çalışma sırasında pek çok amatör hem çok şey öğrenecek hem de öğretecek. Zaman ve emek olduktan sonra her şey hallolur.

Bir yerlerden başlayalım artık... Teorisi kuvvetli arkadaşlar ellerinde bulunan ve bulunabilecek malzemelerle bir çıkış katı tasarlayabilirler mi? Bu amaçla IRF540 push pull çıkış öneriyorum. Not 5W'ı geçmeyeceğiz. En azından blok şema bile olabilir.

Ben de bu arada PLL VFO kısmı halletmeyi düşünüyorum. LM7001 herkese uyar mı? Yerli piyasada var. Kullanımı da kolay. Tasarımımızı bunun üzerinden yapabiliriz.

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Özgür ÖZ
« Yanıtla #39 : 26 Aralık 2011, 02:19:54 »
     Merhaba, ben de malzeme temini, kart tasarlama, programlama, kullanım klavuzunu gibi konularda yardımcı olmak isterim.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : 26 Aralık 2011, 10:05:04 »
Merhaba Özgür bey. Öncelikle İzmir'de radyo amatörlüğünün tanıtımı ile ilgili takip ettiğimi bilmenizi isterim. Malzeme temininde sorun olacağını sanmıyorum ancak kart tasarlama konusunu alabilirsiniz. Biraz farklı ve alışılmışın dışında bir tasarım olacak çünkü. Belirttiğiniz diğer konulara ise zaman içindeki ihtiyaç ve paylaşım durumuna göre karar veririz.

Murat bey, çalışma elektronik bilmeyenler açısından da faydalı olacağı için yapılabilirlik ve imal konusunda karşılaşacağınız zorlukları da zaman zaman belirtmeniz de  kitin gelişiminde faydası olacaktır.

Bu arada yeni katılacak arkadaşlardan ricam, tam olarak hangi alanlarda çalışma yapabileceklerini mesajlarında belirtmeleri. Bu şekilde kimlerin hangi konuda bir şeyler yapabileceğini bilir isek hangi blok üzerinde çalışacağını da daha iyi planlarız. Kitin amacı sadece bir kit üretmek değil aynı zamanda ortak bir çalışmaya imza atmak olduğu için bu önemli. Bu şekilde hem alt çalışma grupları oluşturulabilir hem de gruplar kendi arasında daha iyi bir tartışma ortamı yakalayabilir.

Ayrıca; iki hususu da belirtmeden geçmeyeyim. Birincisi iyi bir QRP, iyi bir anten ile asıl performansını gösterir. O nedenle şimdiden en iyi sabit ve mobil HF anten tasarımlarını da gözden geçirmekte fayda var. Anten konusunda engin bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımızı da aramızda görmek isteriz. İkincisi CW meraklılarının nedense hiç sesi çıkmıyor. Ne isterler, neler onları daha çok memnun eder, örneğin ana kasadaki maniple jackının bile önde mi, arkada mı, yan da mı olacağı, kablo fişinin küçük-büyük fiş konusu bile bir ergonomik kullanım konusudur. Belki de bir arkadaşımız çıkar der ki ben bu cihazı aynı zamanda mobil bir anten + batarya ile sırtta taşınabilir (Backpack Radio) şekilde kullanmayı düşünüyorum der. Sonuçta her fikir önemlidir.

İhtiyaç olan bilgi kadar biraz medeni cesaret, biraz ilgi hepsi bu. Yapılamayacak bir şey yok karşımızda. Kış döneminde bu konuya ağırlık verebilirsek, yaz döneminde gölgede çayımızı yudumlarken her birimiz kendi kitlerimizle QSO yapıyor olabiliriz.

Çevrimdışı TB5X

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #41 : 26 Aralık 2011, 11:27:45 »
Rüha Bey,

Benim fikrimce bu cihaz oldukça küçük olmalı. Bir FT 817 gibi küçük bir çantada taşınabilmeli. Böyle olunca malum apartmanlarda oturan amatör arkadaşlar için anten sorunu büyük bir sorun oluyor özellikle HF için. En azından haftasonları piknikte mobil istasyonların sayıları artar. Amatör arkadaşlar her zaman yanlarında taşırlar cihazlarını. Biz de bol QRP li QSO lar dinler duymaya başlarız.

73 ler...

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #42 : 28 Aralık 2011, 02:03:11 »
Herkese merhaba arkadaşlar. PLL VCO'muz hazır. PLL VCO'muz diyorum çünkü tasarımı tamamen bize ait. Dışarıdaki hiçbir devreye bakmadım, açıkçası benzeri var mı diye de araştırmadım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Devremizin bel kemiği LM7001 PLL entegresi. Diğer tarafta ise bildiğimiz sıradan bir VCO var. Frekansı, QRP IF frekansını çok bulunan 4MHz'lik kristallerden hazırlarız diye düşündüğümden 12MHz olarak seçtim. Normalde PLL entegreleri 1KHz adımların altına pek inemezler, en iddialıları 500Hz adımlarda kalır. Ancak bizimki 10Hz adımlarla ilerleyebiliyor.

Çalışması:

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yukarıdaki blok şemada da görüldüğü gibi, devremizin sıradan PLL VCO'lardan farkı referans kristalimizin frekansını da bir miktar oynatarak osilatör frekansımızda ufak değişiklikler yapıyoruz. Kristalin bacağına bağlı olan varikap diyodu doğrusal veya doğrusala yakın bir bölgeye sürüyoruz ki başımızı az ağrıtsın. Mikrodenetleyiciden gelen PWM veya DAC gerilimi bir filtreden geçerek bu varikapa veriliyor. Bu gerilim ile ana osilatörde maksimum 990Hz sapma yapacak şekilde hassas bir ayar yapmamız gerekiyor. Bir frekansmetre varsa kesinlikle zor değil. 1KHz'lik adımları yine PLL atıyor, biz sadece bu aralıkları doğrusal bir frekans değişimiyle dolduruyoruz, hepsi bu. Kararlılık çok çok iyi, saatlerce bekletmeme rağmen ve çok uyduruk bir şekilde bir breadboarda kurmuş olmama rağmen devre hiçbir sorun vermedi. Aşağıda devrenin çalıçmasına ait bir de video ekledim. Şemayı şimdilik hazırlamadım, çünkü bu sadece bir denemeydi. Videoda devrenin sol yarısı dandik bir kontrol katı, orayı saymayın. Karışık durduğuna da bakmayın baskı devre haline gelince çok küçük bir yer kaplayacak  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Osiloskobumun frekansmetresi yüzler basamağına kadar gösterebiliyor, ama yine de 10Hz adımları anlamak güç değil. Olabilecek sapma 5Hz kadar olur ki onu da programla düzeltebiliriz.

Ses çıkış katı için TDA2003 düşünüyorum arkadaşlar. Cihazın harcamasını arttırır ama ses çıkışı güçlü olur. Şema hazırlamaya gerek yok, veri sayfasında verilen üretici önerisi uygulama devresi bence fazlasıyla işimizi görür.

İki katımız hemen hemen tamam sayılır. Şimdi sırada ara frekans katı, karıştırıcı ve çıkış katı gibi birkaç kat kaldı.

Tamam Ruha Bey, yeri geldikçe ilgili konularda açıklama yapacağım.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2011, 02:14:34 Gönderen: TA7AKA »

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
« Yanıtla #43 : 28 Aralık 2011, 15:44:13 »
merhaba.
güzel bir çalışma.
şemasını görsek biraz daha iyi olur hi.
arafrekans kaç khz olacak. mesela 455khz mi.
karıştırıcı ona göre dizayn edilebilir.
vfo nun çok kararlı olması güzel olur.
ses çıkış çok önemli degi. her türlü olabilir.
çalışmalar devam ediyor.
kolay gelsin
73
de ta7bb
ömer yenigün
Giresun
Bilgilerimizi paylaşalım.Genç amatörler yetiştirel

Çevrimdışı TB5X

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #44 : 29 Aralık 2011, 16:00:52 »
Tek kelimeyle süper..
Devamını bekliyoruz sabırsızlıkla..
''Biz yaparsak en iyisini yaparız..'' diyeceğimiz bir kit olacak bu..
Bundan eminim..
73 ler kolay gelsin...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İLK TÜRK UYDUSU ITUPSAT-1

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
3680 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2010, 18:32:41
Gönderen: TA3DN
xx
TÜRK TELEKOMÜNİKASYON KURUMU