Gönderen Konu: KULLANICI ADLARI AÇILIMI VE SINAVA BAŞKA BİR BÖLGEDE GİREBİLİNİYOR MU?  (Okunma sayısı 15551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkuacar
  • Ziyaretçi
Merhabalar. Ben yeni üyeyim ve 2014 Mayıs ayındaki sınava gireceğim. İlk sorum şu: Mesela TA5A veya TA7AC gibi bir kod. Bu kodun TA1,2,3,4,5,6,7,8,9 kısmının bölge ismi olduğunu biliyorum. Ondan sonraki harflerin açılımı nasıl olacak ve bölgesini bilmeme rağmen hangi ilin olduğunu nasıl anlayacağım. Bunu birkaç örnekle açıklar mısınız? Hem ulusal hem de uluslararası fonetik alfabeyi öğrendim ama bu kodların nasıl oluştuğunu çözemedim henüz.
İkinci sorum ise: Ben sınav döneminde Ankara'da olmam gerekiyor. Ama ben Hatay bölgesinde oturuyorum ve eğer belge alırsam yine bu bölgede yayınlara katılacağım. Sınava Ankara'da girebilir miyim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4102.0

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
önce ilk soruya cevap vereyim...

TA4ACV dediğimiz zaman bu istasyonun
TA >>A Sınıfı Oldugu
4 4.bölge
ACV ise yönetmelikte belirtilen 3 lü grubun başındaki harf A I vs. A sınıfı oldugu CV ise rastgele verilen bir harf.

hangi il oldugunu anlamak mumkun değil. ama zamanla öğreniyorsunuz kim nereden Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hatay da oturuyorsanız başvururken sınav yerini ankara seçin. ama adres bilginiz hatay olarak kalsın.
o zaman TA5??? li yada TB5??? li çağrı işareti alırısınız.

bunu ankarada yada turkıyenin ve dunyanın herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz

örnek hatay adrsinize kayıtlı TA5??? aldınız ankarada kullanırken TA5??? / 2 şeklinde söyleyeceksiniz

okunuşu tango alfa 5 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kesme ( yada Bölge ) iki
Cagatay VURAL

mkuacar
  • Ziyaretçi
Cevabınız için teşşekür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Şmid sınav sorularında var ya mesela TA7AC kodlu çağrı alırsanız hangi ildendir diye. Bölgesini bilmemize rağmen ilini bilmemiz mümkün olmayacak mı yani? Hiç tanımadığımız ve hangi ilde olduğunu bilmediğimiz birinden gelirse çağrı şehir ismi mi sormam gerekcek?

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
sınavda su sekilde soru gelir.

TA2abc cağrı işareti hangi ile aittir ?

a)  AYDIN
b) ANTALYA
c) Edirne
d) KARS
e ANKARA

burada cevap E şıkkı ankara olur. çünkü diğer iller farklı bölgelerde.

çağrı işaretine göre il bilmek mumkun değildir.

tacallbook.org yada callbook.org yada qrz.com adreslerine bakarak kaydı varsa hangi ilde oldugunu bulabilirsiniz.
(GOOGLE a ham amateur callbook ytaza

bu adresler RESMİ DEĞİLDİR! sadece amatör aradaşlarımızın birbirlerini bulmasına yardımcı olmak için hazırlanmış , kişisel istek üzerine kayıt olunabilen web siteleridir.

Çağrı işaretini sorgulayabileceğiniz resmi bir web sitesi vs BULUNMAMAKTADIR

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Şehir ismi nedir demek yerine Q KODLARI ndan QTH ( okunuşu KU Tİ EYÇ ) nedir kullanabilirsiniz.

mkuacar
  • Ziyaretçi
Çok teşekkür ederim Çağatay bey. Bunun üzerine eğer belgeyi alabilirsem güzel olur.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Son Sorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sınavda o soru bankasındaki soruların aynısı çıkıyor değil mi?

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
şimdiye kadar aynıları çıktı... siz o soruların yanında KEGM nin yayımladığı yönetmeliklere ve ÖZEL TELSİZ SİSTEMLERİ YÖNETMELİ ne , özellikle EK-4 üne iyice göz atınız.

73 de TA4ACV

mkuacar
  • Ziyaretçi
Anlaşıldı Teşekkürler Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
3.BÖLGEDE ÇEŞME BÖLGESİNDE AMATÖR VARMIDIR ?

Başlatan TB2DAT

5 Yanıt
4302 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2015, 12:53:26
Gönderen: TA3AFG
xx
baska sesler geliyor

Başlatan askimkoray

11 Yanıt
5733 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2016, 01:07:34
Gönderen: TA1QQ
xx
BİR BAŞKA İLETİŞİM ŞEKLİ e-QSO

Başlatan ozn88

8 Yanıt
5790 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2016, 03:08:24
Gönderen: TA1QQ
moved
TAŞINDI: Yaesu VX-8DR MI YOKSA ÖNERECEĞİNİZ BAŞKA CİHAZ VAR MI ?

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2175 Gösterim
Son İleti 30 Temmuz 2015, 23:30:41
Gönderen: TA3V
clip
RPi üzerinde çalışan bir başka sayısal telsiz uygulaması : DVPI

Başlatan TA2EI

3 Yanıt
1359 Gösterim
Son İleti 10 Aralık 2020, 14:34:10
Gönderen: TA2EI