Gönderen Konu: +359 Alan Kodu İle Gelen Çağrılara Dikkat!  (Okunma sayısı 5920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
+359 Alan Kodu İle Gelen Çağrılara Dikkat!
« : 07 Ağustos 2011, 12:57:37 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Az önce telefonuma gelen çağrı üzerine internette bir araştırma yaptım. Cevapsız çağrı bırakan numara; +359 89 7454267 gibi bir numara olunca, hemen Google amcaya sordum, bu nasıl iştir diye… İşte o araştırmamda çıkan sonuç;

Alıntıdır:
Son günlerde  cep telefonunuza gelen + 393  ve + 359 alan kodlu çağrıları dikkate almamanız konusunda öneride bulunacağım. Geçtiğimiz günlerde + 359 alan koduyla gelen bir çağrı ve sonrasında arkadaşımızın o numarayı araması sonucu durduk yere onlarca kontörünün bir kaç saniyede gittiğine şahit olmuştum.
Şimdilerde ise yine aynı yöntemi kullanıp farklı alan kodundan ( + 393  ) arıyorlar ya da otomatikmen çağrı bırakıyor sistem. Bu kişi ya da kişiler  gsm operatörleriyle nasıl bir anlaşma yapmışlarsa artık anlamak mümkün değil. İlk aklıma gelen şu kontörlerimize göz diken sahte çıkarcı siteler oluyor. Bunlar işi biraz daha büyütüp profesyonelleştirmişler ve hırsızlık işlemini online yapar olmuşlar.. Bahsi geçen alan kodunu gördüğünüzde tekrar dönüş yapmayın veya mesaj göndermeyin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.
Başka bir siteden bir alıntı daha:
Bu sabah uyandığımda sabah altıda telefona çağrı bırakıldığını gördüm. +359 ile başlıyordu numara. İş gereği yurtdışından arayanlar oluyor ama haftasonları en işkolik yabancı bile çalışmaz. +359 de tanıdık bir yer değildi zaten. Netten baktım Bulgaristanmış. Sahte Whey Protein ya da korsan bir şey satmayacaklarsa Bulgaristan’ın benimle ne işi olur diye düşünürken Google dürttü bir bakayım dedim. Meğer dolandırıcılık yöntemiymiş.
Merak edip ararsanız kontörleriniz gidiyormuş ama karşı tarafın cebine pay bırakarak. Herhalde bir çeşit arandıkça kontör kazanma sistemi kurmuşlar. Türkiye’de birçok kişiye böyle çağrı bırakıyorlarmış. Arasanız kontör kazandırıyormuşsunuz bu numara sahiplerine. Arayanlar da sizi uzun tutmak için çok konuşturuyormuş. Ki bunun için de genelde kadınlar açıyor telefonu anladığım kadarıyla.
Neyse siz siz olun +359 ile başlayan bir numaradan aranırsanız geri dönüş yapmayın. Bunların salak olanları zaten sabahın köründe çağrı bırakıp şanslarını kaybediyorlar ama gün içinde yoğun bir anınızda boş bulunabilirsiniz.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1789.0

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Ynt: +359 Alan Kodu İle Gelen Çağrılara Dikkat!
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2011, 13:12:03 »
Bilgi için teşekkürler abi, en iyisi derdi olan tekrar arar diyip fazla merak etmemek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
saygılar
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2011, 13:16:01 »
EVET bunları duymuştum fakat az evvel gelen cevapsız çagrı kuşkulandırdı beni benım gıbı başına gelen bır arkadaşımız yazmış bende buraya taşıdım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2011, 13:47:47 »

Bilmiyordum. Uyarı bilgileri için teşekkürler.

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2011, 17:07:05 »

Aziz bilgilendirdiğin iyi oldu. ben bu olayı akşam çarşıda arkadaşlarla da paylaşırım.Uyarın için teşekkürler.
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2011, 17:11:59 »
önemli olan da zaten bu abi forum siteleri paylaşmak için vardır Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2011, 19:53:02 »
Bu ve bunun gibi konularla ilgili olarak bütün il ve ilçelerimizde Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Büro Amirliklerince bu konularda bilgilendirme seminerleri, apartman ve kahvehane toplantıları düzenledik. Binlerce sticker, binlerce el ilanı ve broşür bastırıp dağıttık... Ama malesef hala aynı konu hakkında şikayetler gelmeye devam ediyor.

Son zamanlarda Ülkemizde ve özellikle ilçemizde meydana gelen değişik metotlarla KONTÖR DOLANDIRICILIĞI olaylarının vatandaşlarımızı mağdur ettiği bilinmektedir. Kendisini Emniyet Yetkilisi olarak tanıtıp , sizin hattınız ile Alay komutanının yada Başsavcının eşinin telefonu aranarak rahatsız edilmiş , küfür edilmiş, sim kartınız, terör örgütü tarafından kopyalanmış , bu konu ile ilgili gizli soruşturma yapıyoruz. Yapılan Çekiliş neticesi Türkcell - Avea - Vadofone kampanyası kapsamında hattınıza 10.000 TL para ödülü çıktı, ödül ile ilgili size verilen telefon numarasını , aramanız gerekiyor. Telekonferans yöntemi ile eşleri birbirleri ile telefonda görüştürüp ,Eşiniz elimizde çok önemli bir suç şebekesi ile ilgili soruşturma yapıyoruz gibi; 
Türlü bahanelerle vatandaşlarımız ile irtibat kurulup, telefonunuzu kapatmayın , en yakın ATM 'ye yada en yakın kontör bayiine gidin, size vereceğimiz telefon numaralarına yapılan soruşturma için köntör yükleyin , kimseye bu konudan bahsetmeyin gibi telkinlerle, vatandaşların yüklü miktarlarda köntür yüklemeleri sağlanarak vatandaşlarımız dolandırılmaktadır. 
Bu nedenle Vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılık olaylarına itibar etmemeleri ve bu gibi durumlarda derhal 155 polis İmdat telefonuna bildirerek suçluların yakalanması için ilk adım atılmış olacaktır, başka vatandaşlarımızın da mağdur olmaları önlenmiş olacaktır.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2011, 19:58:46 »
bugunde tam üstüne geldi emnıyet genel müdürlülügü bugun cep telefonuma konuyla ilgili mesaj gectiler uyarılar devam ediyor anlaşılan belli bir sürde devam edicek

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2011, 15:13:18 »
Sn : baybora 778

Öncelikle konu oldukça güzel bilmeyenler için mükemmel.Konunun detayına indim ve şu sonuca rastladım, izniniz olursa paylaşmak isterim.

Top 10 keyword competitors search for
"+359 alan kodu"

Yer olarak bulgaristan çıkıyor.Yeni kontör sahtekarlığı olarak bilinen +359 para transferleri vb.Açıklamalar şu şekilde işliyor.

Saygılarımla.
Master

Kaynak          Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
                     Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Peki dolandırıcılık yapmalarının sebebi nedir?

Aslında birçok sebep var. Bunlardan en önemlisi kominizm gibi bir rejimden çıkan ve ülkede henüz gelir dengesi oluşmamış bir halk var. İş sahalarının olmaması ve kolay para kazanmak başta geliyor.  Türk erkekleri ise en kolay para kazanma yolu olarak konuşulmakta.  Para istemek için yalan çok en çok söylenilen yalan arasında da “Trafik kazası geçirdim, para lazım, yanına gelmek ve bu hayattan kurtulmak istiyorum, beni yanına alır mısın”  gibi bahaneler.  Tabiki çapkın Türk erkeklerine farklı fantezilerde yaşatmıyor değiller..

Şuan itibariyle Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye vize almadan girebilmekte.  Yalanlarını en çok bu şekilde destekliyorlar.

Para transferi nasıl yapılıyor? Yakanmıyorlar mı?

Türkiye’den para koparmanın en kolay yolu Western Union olarak görülmekte.  Çünkü Western Union ile yaplan para transferleri izlenemiyor. Hatta işin dahada vahim tarafı kontörlü hatlardan arıyorlar.  Çünkü kontörlü hatları almak için kimlik ibraz etme zorunlulukları yoktu.  Bulgaristan hükümeti bunun önüne geçip dolandırıcılık yapan “Sahte Gelinleri” yakalamak için yeni bir kanun çıkartıp kontörlü hatlar için kimlik ibraz zorunluluğu bile getirmiş. Yeni çıkan kanuna göre kotörlü hatlar artık kimlik ibrazı ile gerçekleşecek.
Yaklaşık 11500 Sitede yayınlanmıs durumda herkesın bılgısı var fakat yapılacak bırsey yok şu an Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap acmayacaksınız tek yapacagınız önlem bu.

Kolay gelsin

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı TA3AKH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: KIVANÇ HASTEKİN
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2011, 17:48:36 »
Banada bir mesaj geldi o alan kodundan 6 gün önce bayan olduğunu benle tanışmak istediğini müsait olduğumda aramamı istediğini söledi :-) Bende aramadım tabiki :-) Sırf bana oldu sandım ama gördümki herkeze olmuş . Kontör  dolandırıcılarına dikkat

Çevrimdışı TB5CMJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Mehmet Yıldırım
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2011, 23:49:20 »
Evet yaklaşık 2 hafta öncede kullanmış olduğum cep telefonuma 0359 kodu ile başlayan tel numarası ile çağrı atılmıştı.bende googleden bir araştırayım dedim çünkü daha önceden yazılı medyada okumuştum yabancı ülkeden arayıp sizin o numarayı aramanızı bekliyorlar.daha sonrasında  ki bu telefona çıkanlarda bayan oluyor.bayan türkiye,ye sözde telefon ile arayan kişinin yanına gelemke istediğini ama öncelik ile belli bir miktar para göndermesi gerektiğini bildiriyor.ne yazıkki çoğu insan bu tuzağa düşmekte.bu konuda bende bir açıklama gereği duydum.herkese 73,ler

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DİKKAT DİKKAT DİKKAT YURT DIŞINDAN CİHAZ GETİRTENLERİN DİKKATİNE

Başlatan TA5AEK

13 Yanıt
3278 Gösterim
Son İleti 24 Temmuz 2012, 18:33:31
Gönderen: TA4ACV
xx
İstenilen çağrı kodu alınabilir mi?

Başlatan TA1LEE

2 Yanıt