Gönderen Konu: TELSİZCİLER KAYBOLDU..diye eski bir haber ve CB nin kaderi..  (Okunma sayısı 23814 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Tarih: 03/06/2010 02:15

5 yıl öncesine kadar hemen her binanın çatısında uzun uzun antenler görürdük. Yasak kalkmış Halk Bandı furyası başlamıştı. Peki bugün bu antenler nerede? telsizciler nerede?

Faik Almendi'nin haberi....

Bir çoğumuzun mandalına basmışlığı vardır. Bir çoğumuz 'Breyk, breyk, breyk arkadaş arıyorum' demiştir. Dememişse bile 'breyko breyk'in ne olduğunu bilmeyen yoktur.

Bir kültürdür Halk Bandı. Kendine has raconları, tarzı, edebi dili vardır. Sabahlara kadar başından kalkılmaz. Kavgalar, gürültüler, hoş sohbetler....

Peki bu telsiz kültürüne ve CB'ci (telsizci) lere ne oldu? Nereye gitti bu insanlar? Uzun uzun antenler nereye sokuldu?

Sorumuzun cevabını ararken, aslında bunun tam karşımızda olduğunu gördük. Sesli Sohbet (Chat)... En büyüklerinden biri de Skype...

Zamanında sıkı bir cb'ci olan bu bünye, Skype'ın sesli chat odalarında gezinirken, birden hiç yabancı olmayan bir ağızla karşılaştı. Yakıştırma tam hedefe isabet etti.. İlgili kişiyi azıcık deşiştirince altından bir cevher çıktı.

'3 YILDIR KULLANMIYORUM'

Güzide Anadolumuzun, güzide Konya ilinde bakkal işleten abimizden, şu an bilgisyarın durduğu yerde kabiliyetlerini öve öve bitiremediği telsizinin durduğunu öğreniyoruz. Abimiz, son 3 yıldır telsiz kullanmadığını ve telsizcilerin nesillerinin neredeyse tamamen tükendiğini iç çekerek söylüyor bize.

Eski günleri hasretle anan abimiz, sohbet odalarında bir çok eski CBciye rastlanabileceğini ve artık bir çoğunun telsiz kullanmadığını kısa röportajımız içinde kendisinden alıyoruz.

'SKYPE'IN FENDİ HALK BANDINI YENDİ'

Gerekli gereksiz herşeyin konuşulduğu, sınır - mesafe tanımayan Sesli Sohbet odaları eski alışkanlıkları tamamiyle değiştirip yılların CB Halk Bandı'nı neredeyse tümüyle ortadan kaldırdı. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=177.0
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: TELSİZCİLER KAYBOLDU..diye eski bir haber ve CB nin kaderi..
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2010, 23:14:10 »
Gelen bir yanıt: Arasıra kanalları dinliyorum. Ses seda azaldı, belkide böylesi daha iyi oldu. Gerçek CB ciler yine yaşıyorlar. Cep telefonuna yenilenler kayboldu gitti. Yabancı kanallar yine cıvıl cıvıl.Onlarda telefon yok mu?ÇANAKKALE EJDER...

Çevrimdışı TA3HS

• Kurucu Üyelerimiz
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • TA3AHS - İNEGÖL
  • İsim Soyisim: HALUK SANCAR
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2010, 23:14:40 »
Tarih: 03/06/2010 10:17
Re: TELSİZCİLER KAYBOLDU..diye eski bir haber ve CB nin kaderi..   #post1498
Akşamları bende açıyorum CB cihazımı muhabere yapıyorum, Yurdun her yerinden ve hatta yurt dışından konuşmalar duyuyorum. Demekki hala CB yaşıyor.
TA3AHS Haluk SANCAR-Loc: KN40sb - BURSA/İNEGÖL

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2010, 23:15:16 »
Tarih: 03/06/2010 12:24

Merhaba;

CB hala yaşıyor. Hem türkiye'de hemde yurtdışı'nda bende 24 saat açık telsizim ev değiştirdiğim için antenimi dikemedim henüz ama mobil antenimi balkona bağladım dinlemedeyim şimdilik. Bu arada gerek yurtiçi'nden gerek yurtdışı'ndan CB'ci arkadaşların kayıtlarını görebilirsiniz. burayı ziyaret edin, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygı ve Sevgilerimle
Murat DEMİRTAŞ
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

wireless
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2010, 23:16:04 »
Tarih: 03/06/2010 14:31

CB yaşıyor ama eski günlerindeki gibi değil tabii. Bir breake çekildiğinde şehiriçinden en az 50 istasyon vevap verirdi. Şimdi propagasyon yoksa bir allahın kulu yok kanallarda. Gerçek CB ciler azaldı. Sorumlusunun teknoloji olduğuna pek inanmıyorum. Gerçek Telsizci mayka basar kardeşim. Bak ne güzel Yazmış AktuelMurat kardeşim, Cihazım açık diye,Onun yokmu cep telefonu, msn'si ..vs. Ama Telsizcilik ruhu işte. Kutlarım kardeşim seni ve senin gibi telsizci kardeşlerimin hepsini. Herkeze selamlar..

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2010, 23:16:34 »
Tarih: 03/06/2010 18:25

Teşekkür ederim wireless kardeşim;

10 küsür yıldır CB kullanıyorum ve hiç kapatmadım. ama bu arada şöyle bir bilgide vereyim, bir çok telsizci arkadaş aynı zamanda internet üzerinde eQso programında buluşuyoruz. Detaylı bilgilere ve programa burdan ulaşabilirsiniz Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sizleride bekleriz. havanın tadını vermesede en azından sesimizi duyuruyoruz uzaklardaki arkadaşlara.

Bir bilgi daha CB kullanan arkadaşlar için hazırlamış olduğum bir ilki daha paylaşmak istiyorum CB DX Cluster-Logbook Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Murat DEMİRTAŞ

ta3pk
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2011, 21:52:02 »
İzmirden slamlar  halk bandı hıcbır zaman kaybolmaz ancak sekıl degıstırmıstır desek yerındedır.TELSİZCİLER KAYBOLDU.. diyene  nazire ben burdayım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

görüşmek üzre

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2011, 22:11:29 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tarih: 03/06/2010 18:25

Teşekkür ederim wireless kardeşim;

10 küsür yıldır CB kullanıyorum ve hiç kapatmadım. ama bu arada şöyle bir bilgide vereyim, bir çok telsizci arkadaş aynı zamanda internet üzerinde eQso programında buluşuyoruz. Detaylı bilgilere ve programa burdan ulaşabilirsiniz Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sizleride bekleriz. havanın tadını vermesede en azından sesimizi duyuruyoruz uzaklardaki arkadaşlara.

Bir bilgi daha CB kullanan arkadaşlar için hazırlamış olduğum bir ilki daha paylaşmak istiyorum CB DX Cluster-Logbook Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Murat DEMİRTAŞ

eQSO güzel programmış, nasıl oda açıyoruz?

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #8 : 30 Ocak 2011, 23:56:11 »
Slm ben 1985. senesinden beri halk bandında aktifimdir. Çoğu amatör arkadaşlarda benim gibi oradan geldik.Hala hazırda cihaz:GALAXY 5*****,Anten 26-30mgz SOLARCON(ANTRAN100),Linear:ZETAGİ BV 2001 4 lambalı 1000watt aktiftir şartlar müsait oldığu zaman görüşmek üzere 27.915USB-27.215FM QRV
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2011, 12:44:35 »
Arkadaşların dediği gibi.CB Halk bandı telsizcileri kaybolmadı amatör oldu.Propagasyon bitincede birazcık fire verdi.Evimde ve işyerimde cb cihazım aktiftir.merkezle konuşmalarımız cb üzerinden devam etmektedir.selamlar..
KORSAN

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2011, 03:00:23 »
Her zaman heryerde CB nin destekçisi olduk ve halende olmaktayız. MSN SKYPE gibi sesli cet programlarımı kullanıyorsunuz madem CB cihazları artık sizin için bitti yada size göre havasını yitirdi; ama yinede o parazit sesini duyamadan edemiyorum diyenler için kocaman bir server kurduk 3 yıldır 7/24 çalışıyor bu server (TURKTELSIZSEVENLER.HOMEIP.NET) asyayı avrupa ya link baglantıları ile döşedik 20 Tane aktif linkimiz var gelin pc nizle girin konuşun dedik ama nafile oldu. Ama ölmedi serverimiz halen ayakta tutmaktayız ve tutacağız konuşmak isteyen bu işte gönlü olanlar halen gelip girmekte serverimize çokları amatör olmasına karşın, çünkü kimseden ekmek istemedik su istemedik. Demekki bunda başka bir iş var nedir sizce??? Bizim insanımız bunu haketmiş olmaz TÜRKİYE de CB bitmiş olmaz arkadaşlar ben buna katılmıyorum maddi imkanlar ve insanın maduriyeti olmadıkça diye düşünüyorum kin nefret duygusu olmamalı kimse kimseye hava atmamalı CB cilik böyle bir safada kayıp verdi  bence. Olaylar burdan kaynaklanıyor sanırım. Evimde CB cihazlarım devamlı açık 7/24 dinliyorum  27.215FM 27.345FM link kanalım ve 27.915USB  herkese viyanadan sevgilerimi yolluyorum burası VİYANA ÇAĞATAY55 MERKEZ 73s
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

ates
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2011, 10:26:54 »
İnternette gezinirken bu sayfayı buldum..Evet eski günleri anımsattı duygulandırdı...(Ben 04 sabiti bahçelievler ateş) Ciddi ciddi kimseler kalmadı gerçekten..istanbuldan yuzlerce arkadaş edinmiştik..Herkes evlendi barklandı çoluk çocuga karıştı geçim sıkıntısı aldı başınuı gidiyor..Telsiz tamircileri vardı ortak arkadaslarımız.Onların ortamlarında karsılasırdık..güzel günlerdi gercekten.Keşke tesisatları dagıtmasaydık..Bugun zevkle kurardım yine..Ne cihazlardı yurtdısından getirirdik ara frekansları olan cihazları..Hey gıdı gunler hey..Bu arada o zamanın 33 sabitlerinden platin (cihat) hakkın rahmetine kavustu..tanıyan arkadaslar varsa paylaşayımm dedim..tanıyan arkadalar cıkarsa cok selamlar..yeni modasıyla hayrettinkucukay@hotmail.com goruselim

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2011, 12:45:28 »
kenarda duran pc33 gen.mod. band cb cihazım kurulu ve dinlemede, genelde yabancı istasyonlar duyuluyor. cb yaşıyor diyenleri kanal 21 de bekliyorum.cb nin zevki ayrı birşey..73
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2011, 12:47:48 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2011, 13:59:37 »
Telsizciliğe bende CB ile başladım. 50 liraya bir CB  telsiz aldım.Yaklaşık 1 ay konuştuktan sonra sattım.Ama şu an pişmanım.En kısa zamanda bir cb istasyonu kurmayı düşünüyorum.Zevki bir başka oluyor hakikaten..
73,

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2011, 14:54:20 »
S.a.Cb ölmez devam ediyor,tabi  yukarda arkadaşımın söylediği gibi eskiler evlendi çoluk çocuğa karıştı ,geçim derdine düştü millet birde 90'lı yıllarda  sucuların tüpçülerin  olaya  karışmasıyla hepten çekilmez oldu kimi  bir kenara kaldırdı kimi çatı idi sarkma idi gibi konular yüzünden sattı e tabi bu arada bilgisayarla tanışma  mirc ti IQS idi veya msn,skypy di bunlar revaça geçti.
Bizler hala devam ediyoruz belli bir süre aradan sonra olsada tabi eskiden AM di  çağrı kanalı 11 idi şimdi FM de görüşülüyor çağrı kanalı 21 olmuş olsada  akşamları İstanbulda 21-29-30. kanallarda Bostancı-Kocaeli-Yolava-Yeşilköy-Bağcılar-halkalı-Şişli ve Zeytinburnu mevkileri ile  yine eskisi gibi  zaman zaman  telsiz anten muhabbeti zaman zaman  geyik muhabbetide olsa güzel sohbetler etmekteyiz.Bu arada  trafo şartlarıda güzel gündüzleri Trabzon-Erzurum-Adana-İran-Antalya-İstanbul Rusya-Ukranya ve avrupa  şahirlerinden de devamlı akım var gerek sabit gerek mobil  buyrun bekleriz.Bostancı U1 TA2ANS 73
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
Haber ARLL - 60 mt - 6 mt

Başlatan TA2B

0 Yanıt
884 Gösterim
Son İleti 17 Aralık 2018, 00:57:03
Gönderen: TA2B
xx
HANGİ TELSİZİ ALALIM DİYE...

Başlatan TA2MFN