Gönderen Konu: Çift Band Echolink Denemesi..  (Okunma sayısı 7885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Çift Band Echolink Denemesi..
« : 01 Ağustos 2011, 18:40:13 »
Arkadaslar aklıma gelince denemeye karar verdim ve çalıştı. Proje nedir derseniz aynı anda hem uhf, hem vhf link çalıştırmaktı. sadece ptt uçlarında problem çıktı , bu sorunu da çift optokuplor kullanıp ayrı ptt devreleri yaparak çözdüm. daha önce deneyen oldumu acaba? çift band denemede uhf 433,525 - vhf 145,525 frekanslarında deneme yaptım. deney amacım ise herkeste veya herhangi bir zaman dual band cihaz olmaması sonucunda elinizde hangi band cihaz var ise onunla echolink kullanmak. vhf cihazınız varsa vhf den- uhf varsa uhf den qsq yapılabilir, değilmi? 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1766.0
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2011, 18:44:22 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Ynt: Çift Band Echolink Denemesi..
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2011, 19:10:25 »
merhabalar
çalışmanızda kolay gelsin. aklıma ilk gelen  aynı anda hem vhf hem uhfden ulaşmaya çalışan olursa yani iki farklı kişi aynı anda mandala basarsa bu durumda bir tanesi giriş yapamayacak sanırım  gibi geliyor bana

saygılar
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2011, 19:24:28 »
öncelikle teşekkür ederim.evet belirtmiş olduğunuz gibi aynı anda mandal olursa her iki frekans da giriş yapar ancak sesleri birbirine karışır çünkü pc den çıkıp havaya yayılan ve pc ye cihazlardan dönen sesler birleşiyor, böyle bir sorun olur büyük ihtimalle.evet bu duruma da bir çözüm bulmak lazım. 73

Çevrimdışı TA3ATA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM DA SEN YAK!!
  • İsim Soyisim: Mehmet Turgay Nalbant
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2011, 19:31:11 »
ÇOK İLGİNÇ...ARKADAŞI KUTLARIM...
AYNI ANDA HEM UHF , HEM VHF EKOLİNK SİSTEM  ÇALIŞIRMI ;AYNI VE TEK ADSL HATTINDAN..?
YANLIŞ ANLAMADIYSAM ARA BİRİM DEVRESİ HEM UHF HEM DE VHF FREKASLARDA ÇALIŞIYOR..
YANİ O AN ELİNİZDE HANGİ CİHAZ VARSA ONUNLA ÇALIŞTIRIYORSUNUZ..İKİSİNİ DE AYNI ANDA ÇALIŞTIRMIYORDUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..DİĞERİNİ PROXY ÜZERİNDEN ÇALIŞTIRIYOR OLABİLİR..

TÜM ARKADAŞLARA İYİ RAMAZANLAR VE İZMİR'DEN 73

TA3ATA...M.TURGAY...73
KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM DA SEN YAK!! .....

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2011, 19:55:03 »
Uhf ve vhf cihazlar ayni zamanda birbirlerine cross lanirsa. Bu durumda birisi mandala bastiginda hem uhf hemde vhf cihaz transmit yapacagi icin ayni anda farkli frekanslardan mandala basilma riski kalkar ortadan. Ayni zamanda bu croslama islemi vhfden konusan birini uhf den dinlemede bulunan kisinin duyabilmesi icinde gereklidir diye dusunuyorum. Cunku echolink ayni anda hem dinleme hem gonderme yapamayacaktir. Echolink programi dinleme sirasinda pc ye sesi iletirken iki cihaz arasindaki baglantida ayni zamanda bu konusmayi diger banda aktarir. Bu durumda herkes birbirini duyabildigi icin ayni anda mandala basilma ihtimali kalmaz. Basilsa bile cihaz gondermede oldugu icin dinleme yapmaz sesler karismaz.
Umarim karisik aciklamadim. Telefondan ve hasta yatagindan yazinca bole oluyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Calismada basarilar cok ise yarayabilecek bir calisma.
TA1ATD

Çevrimdışı TA3ATA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM DA SEN YAK!!
  • İsim Soyisim: Mehmet Turgay Nalbant
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2011, 20:12:15 »
  Sayın  TA1ATD...

Öncelikle geçmiş olsun..evet kros olunca işler değişir..pc ve ekolink proğramı ne şekilde davranır bu durumda..denemek lazım..Madem Çift cihaz olacal değişik  ve uzak yerlerden arkadaşın biri VHF den diğeri UHF den link çalıştırır ve birbirlerine bağlanırlarsa RÖLE gibi çalışacağından daha verimli olur diye düşünüyorum..
İnfo için teşekkürler...

TA3ATA...M.TURGAY...73

Çevrimdışı TA5AHO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: A.Hamit ÖTE
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2011, 21:13:16 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
merhabalar
çalışmanızda kolay gelsin. aklıma ilk gelen  aynı anda hem vhf hem uhfden ulaşmaya çalışan olursa yani iki farklı kişi aynı anda mandala basarsa bu durumda bir tanesi giriş yapamayacak sanırım  gibi geliyor bana

saygılar
Hakan Beyin Açıklaması Aklıma Başka Bir Fikir Getirdi;) Çift Echolink Devresi Çift Ses Kartı  Çift Com Girişi Çift İşletim Sistemi Uygulanarak Çalıması Sağlanır Geriye Echolink Yazılımı Kalıyor Aynı İşletim Sisteminde 2.Echolink Programı Çalışmıyorsa Onunda Çözümü Virtual Pc Yada Değişik Sanal İşletim Sistemleri Kurulabilir..

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2011, 21:36:24 »
merhabalar

saygılar
Hakan Beyin Açıklaması Aklıma Başka Bir Fikir Getirdi;) Çift Echolink Devresi Çift Ses Kartı  Çift Com Girişi Çift İşletim Sistemi Uygulanarak Çalıması Sağlanır Geriye Echolink Yazılımı Kalıyor Aynı İşletim Sisteminde 2.Echolink Programı Çalışmıyorsa Onunda Çözümü Virtual Pc Yada Değişik Sanal İşletim Sistemleri Kurulabilir..

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap abi bunu yaptıktan sonra ikinci bi kasa alıp kvm switch ile kullanmak daha kolay olur

Çevrimdışı TA5AHO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: A.Hamit ÖTE
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2011, 21:40:20 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Maksat Denemek Görmek Hakan Bey  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
MOBIL TELSIZ ANTEN MONTAJ DENEMESİ

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
2135 Gösterim
Son İleti 09 Ocak 2017, 18:02:24
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
İKİNCİ EL TELSİZ ALDIM DENEMESİ KONUSUNDA YARDIM

Başlatan TA4ZG

8 Yanıt
5628 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2015, 15:57:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Echolink A-B ruhsatları, band sınırlaması var mı, nasıl işliyor ?

Başlatan TB4DEC

1 Yanıt
2389 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2017, 17:47:52
Gönderen: TA3V
clip
TA BAND PLANI

Başlatan TA3V

4 Yanıt
6771 Gösterim
Son İleti 25 Mart 2011, 00:54:12
Gönderen: TA3V