Gönderen Konu: DİJİTAL SWR METRE PROJESİ  (Okunma sayısı 48705 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3CU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • la ilahe illallah muhammeden resulallah
  • İsim Soyisim: Murat
Ynt: DİJİTAL SWR METRE PROJESİ
« Yanıtla #30 : 05 Ağustos 2011, 03:09:43 »
tezca kardeş baskılı devreyı ıkı adet yap ımatatı 2 adet yapalım masrafıda paylasırız ancak uhf de işe yararmı acaba

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #31 : 05 Ağustos 2011, 10:34:56 »
Murat hocam son haline bir getirebilirsem zaten masrafları dert değil yaparız iki tane hatta değil iki 22 tane yaparız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Arkadaşlar buda swr metre bittiği zaman alacağı kutulu halden bir kaç kare. Daha ön panel taraflarında çalışmalar devam ediyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

[eklenti yönetici tarafından silindi]
TA1ATD

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 05 Ağustos 2011, 15:17:14 »
Tezcan,
Çok güzel bir çalışma.Ancak cihazın ölçüm kalibrasyonunu profesyonel bir cihazla karşılaştırmalısın.
VHF-UHF çalışmalarda bağlantılar mümkün oduğu kadar kısa ve bükülü telden değil tek kalın kablodan yapılmalıdır, çünkü bu frekanslarda RF enerjisi iletgenin dış yüzünden akar buna dikkat etmelisin.
Yılmadan devam, güzel işler çıkarıyorsun.Yanacıklarından öpüyorum.Kolay gelsin.

73 Özhan

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #33 : 05 Ağustos 2011, 18:07:17 »

Öncelikle Merhaba Tezcan Bey, ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.Bu çalışma ile PIC programlamanın ne kadar kapsamlı olduğunu gözler önüne sermişsiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Konuyu ne yazık ki yeni görüyorum.PIC konusunda ilgili ve az da olsa bilgiliyim. Elimde de pic 18f serisinden mevcut.Sormak istediğim pic18f252 demişsiniz elimde 2520-I mevcut.Bir sorun olacağını düşünmüyorum ama yine de sorayım dedim.Birde pic'e yüklemek için kodları da bizlerle paylaşır mısınız?Elimde gerekli olan çoğu malzeme mevcut.Hemen başlamayı düşünüyorum.
73
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2011, 19:24:08 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TB3CU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • la ilahe illallah muhammeden resulallah
  • İsim Soyisim: Murat
« Yanıtla #34 : 06 Ağustos 2011, 00:42:56 »
tezcan kardeş ha gayret olacak galıba.konunun takipçisiyim meralkla sabırla neticeyi bekliyorum.kolay gelsın.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #35 : 06 Ağustos 2011, 03:36:50 »
Baskı devreyi cizmediyseniz bir önerim var.

Özhan Ağabeyimin dediği gibi VHF ve UHF için de bir giriş veya 2 giriş daha ilave edilebilir. Boş analog port var nasıl olsa. Kodu da ortak çalışırız.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1ATD
« Yanıtla #36 : 06 Ağustos 2011, 06:15:37 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Baskı devreyi cizmediyseniz bir önerim var.

Özhan Ağabeyimin dediği gibi VHF ve UHF için de bir giriş veya 2 giriş daha ilave edilebilir. Boş analog port var nasıl olsa. Kodu da ortak çalışırız.

Hanuz baskı devreyı cızmedım. Özhan hocamın bahsettıgı uhf ve vhf ıcın bükülü tel kısmı sanırım coupler ın arka tarafındakı sasenın oldugu yerdekı tel kısım sanırım. Aslında o orada fazlalık couplerın arka tarafı yani sase olan kısmı temız cıkmadıgı ıcın kopukluk ıhtımalını kaldırmak ıcın takmıstım o teli. sonrasında cıkartıncada problem olmadı kopukluk yokmus.
Sızın bahsettıgınız uhf ve vhf ıcın gırıs kısımlarını anlıyamadım. Zaten couplerden sadece frw ve rev ıcın ıkı kısa ve ekranlı kablo gelıyor. Uhf ve vhf ıcın olan ayrımı bıraz daha acabılırmısınız.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1ATD
« Yanıtla #37 : 06 Ağustos 2011, 06:20:42 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Öncelikle Merhaba Tezcan Bey, ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.Bu çalışma ile PIC programlamanın ne kadar kapsamlı olduğunu gözler önüne sermişsiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Konuyu ne yazık ki yeni görüyorum.PIC konusunda ilgili ve az da olsa bilgiliyim. Elimde de pic 18f serisinden mevcut.Sormak istediğim pic18f252 demişsiniz elimde 2520-I mevcut.Bir sorun olacağını düşünmüyorum ama yine de sorayım dedim.Birde pic'e yüklemek için kodları da bizlerle paylaşır mısınız?Elimde gerekli olan çoğu malzeme mevcut.Hemen başlamayı düşünüyorum.
73

Elbette kodları paylaşırım zaten amaç paylaşım değilmi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ancak bu yukarıdaki şeması olan devre için kodlar henüz bitmedi. az önce test plaketi üzerinde devreyi bitirdim. kodların üzerinde biraz ilerlediğimde buradan paylaşıcam ve kodları ve devreyi gerekırse hep beraber gelistiricez.
Bu arada elinizdeki pic ile bir sorun olmaz bencede.

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #38 : 06 Ağustos 2011, 09:01:15 »
Cevabınız için teşekkürler.Bende geliştirme konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
73

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 06 Ağustos 2011, 16:38:50 »
Tezcan,

Devredeki doğrultma  diyodunun frekans sahası genişliği nedir?Biliyormusun?
144 MHz-470MHz arasında lineer çalışabilen diyod varsa piyasada onu tercih etmelisin.Böylece hem vhf hem uhf ölçümünü ayni cihazla yapabilirsin.Bu kadar geniş frekans sahası olan diyod yoksa o zaman küçük bir swiç ile vhf-uhf geçişi
yapman mümkün olur.
Kolay gelsin.
73 Özhan

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1ATD
« Yanıtla #40 : 06 Ağustos 2011, 19:32:00 »

merhabalar hocam BAT41 shotky diod kullandım. netten bulduğum degerlere gore 20-800 MHz arası frekans aralıgı var.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : 14 Ağustos 2011, 16:03:24 »
Tezcan,
Benim bu sitedeki dB yazımı okudun mu?
73 Özhan

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1ATD
« Yanıtla #42 : 14 Ağustos 2011, 17:25:34 »
Okumaz olurmuyum hocam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Db hesaplarimda cok isime yariyor zaten. O asamaya geldigimde tekrar yardim talep etmeyi dusunuyorum zaten.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1ATD
« Yanıtla #43 : 15 Ağustos 2011, 23:32:17 »
Eveet sonunda kotu olayını hallettik Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ıcınede bır adet 7,4V li-polymer pil koyduk. bakalım ne kadar dayanıcak.
bundan sonrası artık swr metremızı baska bır swr metre ıle kalıbre edıp kodları yayınlamak. En kısa surede bu asamayıda gecıp dıjıtal swr metre projemızı sonlandıracagız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Turk malı dijital swr metremız ıle VHF-UHF giden ve gelen degerlerını, swr degerını, power ve Dbm degerlerını gorebılecegız. Uzerınde bır adet BAND ve bır adet te MODE butonları bulunuyor. Band ıle VHF-UHF arası gecıs yapabılıyoruz. MODE butonu ılede power/db ve Swr ekranları arasında gecıs yapabılıyoruz. Kutusunu kucuk tutmak adına 4 satır lcd olayını sımdılık bırakmıs bulunmaktayım. O nedenle tum bılgılerı tek ekranda goremıyoruz malesef. ama tek butonla ekran degıstırebılıyoruz.

Ardından gelen yenı proje uydu ve uzay ıstasyonu takıbı ıcın hazırlamaya basladıgım 2 adet encoderlı motorla yapılacak olan elevator ve azımuth acılarında otomatık ılerleyen anten rotoru .
hadı bakalım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

[eklenti yönetici tarafından silindi]
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2011, 23:40:03 Gönderen: TA1ATD »

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #44 : 16 Ağustos 2011, 04:29:59 »
Tezcan Bey süper olmuş.Heyecanla kodları ve sıradaki projeyi bekliyorum.Elimde alman malı encoder var.Bunları burada kullanmak isterim.Kolay gelsin.Elinize sağlık.
73,

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
PIC 16F876 İLE 0 -30 Mhz SWR WATT METRE ,DUMMY LOAD,FREKANS METRE PROJESİ

Başlatan TA2IKY

14 Yanıt
14005 Gösterim
Son İleti 01 Mart 2015, 18:34:53
Gönderen: TA2IKY
question
Dijital SWR metre

Başlatan TA4AHE