Gönderen Konu: YURT İCİ VE DIŞI TELSİZ MUHAREBELERİNİN TAKİBİ VE KAYIDI  (Okunma sayısı 8712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Selam arkadaşlar;

Yurt içinde telsiz konuşmalarını dinleyen dinleme istasyonları olduğunu hatırlıyorum. Özellikle soğuk savaş yıllarından kalan casusluk aktivitelerinin dinlenmesi ve deşifre edilmesi çalışmaları gibi çalışmaları yurdumuzda hangi birimler nasıl yapmaktalar?

Örneğin Youtube'da hala birçok rusça, italyanca, yunanca rakkam şifreler çeşitli meraklılar tarafından yayınları kayıt edilerek  paylaşılmakta.

İçinizde bilmiyorum rastlayan varmı, ama benim HF isteklerimden birisi de bu tür yayınları bulmak.

Casusluk ya... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1649.0

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Ynt: YURT İCİ VE DIŞI TELSİZ MUHAREBELERİNİN TAKİBİ VE KAYIDI
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2011, 21:53:19 »
merhabalar
sanırım fringe izliyorsunuz şu anda ilk başlarda bende böyle birşey olabilir diye düşündüm özellikle dizide biraz daha ilerledikten sonra olabileceğine imkan vermedim.

Kaldıki şu anda yapılan casusluk işleri kısa dalgadan çok internet ve uydular aracılığı ile yapılmakta olduğunu düşünüyorum kısa dalgadan olsa bile yoğun kriptolar altında gönderi yapılır ki sadece cızırtıya benzer sesler alırsınız herhangi bir şekilde kıramazsınız. zaten kriptoda anında değiştirilebilir yani demek istediğim teknolojinin bu noktalara geldiği bu devirde kağıt ve kalem ile şifre çözme işleri bayağı bir geride kaldı

saygılar

Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2011, 21:57:36 »
İşte bende ona şaşırıyorum ya... Bir kanal buluyorsunuz bir kadın veya erkek sesi 1den 5'e kadar rakkamları karmaşık sıra ile söyleyip duruyor? Bu devirde...

Çevrimdışı TA4ASO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Şadan Özden
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2011, 22:38:12 »
Number stations (rakam istasyonları) denilen bu yayınlar tamamen düzensiz (bize göre) frekans ve zamanlarda yapılıyor.

Ben kısa dalga radyo ile AM ve SSB olarak bir kaç kez dinledim. Bir bayan ürkütücü bir sesle uluslararası fonetik alfabeyle bir takım kodları tekrarlayıp duruyor. Ben o ifadeleri google'da  araştırmıştım ve İsraile ait olduğu yazılıyordu.

Günün değişik saatlerinde arama yaparsanız sizde denk gelebilirsiniz. Ama içeriği ve decode edilmesi hakıında bir çalışma yapmadım.

Selamlar, 73...
TB4FP -> TA4ASO -> TA4SO

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2011, 23:02:37 »
ilk olarak ses ve kelime çözümlemesi yapan yazılımlar var... sonrası... bilmiyourm... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2011, 11:40:02 »
Kendisi (muhtemelen) Türk, takma adı yabancı olan arkadaşımıza,

Mesele derinlere dalmak değil. Kişi nefesini tutabiliyorsa, cesareti kadar derine dalabilir. Amacımız yol göstermekse, biz de üzerimize düşeni yapalım derim.

Bu tür konularda size her zaman yardımcı olacak kişiler radyo amatörleri dışında konunun uzmanlarıdır. Radyo amatörlüğü şifreli haberleşmeyi kapsamamakla birlikte yine de yönlendirme ile size yardımcı olmayı isteriz. Aşağıda bağlantısını verdiğim adrese girdin ve sizi radyo amatörlerinin yönlendirdiğini söyleyin. Mesajınızda da casusluğa meraklı olduğunuzu ve merak ettiğiniz tüm konuları madde madde sıralayın. İlgili kişiler mutlaka sorularınızı içtenlikle cevap verecekler, hatta dilerseniz üşenmeden ziyaretinize de gelebilirler.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2011, 12:50:03 »

Mesele derinlere dalmak değil. Kişi nefesini tutabiliyorsa, cesareti kadar derine dalabilir. Amacımız yol göstermekse, biz de üzerimize düşeni yapalım derim.

Bu tür konularda size her zaman yardımcı olacak kişiler radyo amatörleri dışında konunun uzmanlarıdır. Radyo amatörlüğü şifreli haberleşmeyi kapsamamakla birlikte yine de yönlendirme ile size yardımcı olmayı isteriz. Aşağıda bağlantısını verdiğim adrese girdin ve sizi radyo amatörlerinin yönlendirdiğini söyleyin. Mesajınızda da casusluğa meraklı olduğunuzu ve merak ettiğiniz tüm konuları madde madde sıralayın. İlgili kişiler mutlaka sorularınızı içtenlikle cevap verecekler, hatta dilerseniz üşenmeden ziyaretinize de gelebilirler.

:-)))))))))))))))))
Temeli Adalet Olan Devletimiz Varola...

Çevrimdışı TA3AAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Hamdi Öklü
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2011, 13:19:08 »

evet net ve kesin cevap ancak TIKLA makla öğrenilir çok iyi bir tavsiye olmuş :-)

« Son Düzenleme: 01 Kasım 2011, 13:21:28 Gönderen: ta3aab »

TA4DW
  • Ziyaretçi

TA3FB
  • Ziyaretçi
Selam arkadaşlar;

Yurt içinde telsiz konuşmalarını dinleyen dinleme istasyonları olduğunu hatırlıyorum. Özellikle soğuk savaş yıllarından kalan casusluk aktivitelerinin dinlenmesi ve deşifre edilmesi çalışmaları gibi çalışmaları yurdumuzda hangi birimler nasıl yapmaktalar?

Örneğin Youtube'da hala birçok rusça, italyanca, yunanca rakkam şifreler çeşitli meraklılar tarafından yayınları kayıt edilerek  paylaşılmakta.

İçinizde bilmiyorum rastlayan varmı, ama benim HF isteklerimden birisi de bu tür yayınları bulmak.

Casusluk ya... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben direkt yardımcı olayım,

3.525, 7.025, 14.025, 28.525 frekanslarını 00.00- 03.00- 06.00- 09.00- 12.00- 15.00-18.00- 21.00 saatlerinde dinleyin, mors koduyla yapılan haberleşmeyi takip ederseniz merakınızı giderebilirsiniz.
iy bayramlar

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2012, 17:47:53 »
Bence marin HF leri dinlemek daha hoş olacaktır.  Ara sıra Türk Kaptanlarımızın kendi aralarında veya İstanbul Türk Radyo ile muhaberelerini kesinlikle duyarsınız... Nasılsa gizlilik dereceli veya kriptolu bir bilgi değil. (Hele hele Devlet Güvenliğini ilgilendiren hiç değil)

Çevrimdışı TA3ADA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: İSİM SOYİSİM YAZILACAK
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2012, 13:18:17 »
 Marin hf kanalda 4095 khz ve 4000 4100 khz arasında Türk gemileri yerel saat 20.00'da çevrim yaparlar.Özellikle malum olduğu üzere Karadenizli operatör ve gemi adamlarının konuşmaları bazen çok ilginç oluyor.tavsiye ederim :-)).Ben bir keresinde Yeşilköy havaalanı ile uzak doğudan gelen bir uçağımızın görüşmesi ilginçti.Aynen söyle.''Yeşilköy Yeşilköy fener maçı ne oldu'' cevaben ''Kaptanım sen onu bırakta konum bildirin önce.liman çok yoğun'' :-))

Çevrimdışı TA2ATG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tansu Günal
« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2012, 11:45:06 »
Uçak HF görüşmelerini çok taramama rağmen bir türlü denk gelemedim.

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2012, 23:40:22 »
Kesin konuşmamakla beraber tahsis edilmiş kanallar olmasına rağmen kullanılmıyor diye biliyorum.

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #14 : 30 Ekim 2012, 00:13:42 »
Gizlilik dereceli olmayıp UMUMA YAYIN YAPAN İngiltere Sahil Radyonun 518 Khz deki NAVTEX (gemicilere meteoroloji ve seyir uyarı yayını) MIXW2 yazılımı ile açtım.

NAVTEX yayınlarının standart teknik detayları

Mod : Amtor
Shift : 170 Hz
Baud : 100 Bd

[eklenti yönetici tarafından silindi]
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2012, 00:19:15 Gönderen: TA3ALP »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yurt dışı roleleri?

Başlatan TB3BPO

2 Yanıt