Gönderen Konu: PLC (POWER LINE COMMUNICATION) ELEKTRİK ÜZERİNDEN HABERLEŞME  (Okunma sayısı 23980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AAE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: cemal ahmet eğin
Merhaba arkadaşlar.

PLC (POWER LINE CARRIER , POWER LINE COMMUNICATION) elektrik üzerinde haberleşme. Teknolojisi, teorisi eskidir. Home automation veya akıllı evlerde bazı uygulamaları vardır. Bu uygulamalarda kullanılan protokol X10 protokoludur.  Araçlarda da bazı uygulamaları vardır. Microchip in sayfasındada pic16f877 ile yapılmış lamba kontrol uygulaması vardır. CYPRESS, INTERSIL, NXP ... gibi bazı yarı iletken firmalarının sayfalarında açık kaynak kodlu uygulama notları var.

Aslında PLC nin en basit örneği evlerde kullandığımız uydu alıcılarıdır. Uydu alıcıları 75 ohm koaksiyel kablo ile LNB ye 15-18V gibi bir DC gerilim gönderir. LNB nin IF çıkışı gene bu kablo üzerinden gelir. Buda bir PLC dir. 15V DC gerilim üzerinde LNB nin çıkış IF ını taşırız.

PLC için anahtar kelime FİLTRE dir. Yukarıdaki uydu örneğinde; 15V DC nin frekansı "0" dır. LNB çıkış frekansı ortalama 950MHz dir. Uydu alıcısındada bir filtre vardır. Uydu alıcısının tuneri.

220V şebeke içinde aynı uygulamayı yaparsak; şebekede 220V 50Hz var.  Bu hat üzerinden, bu hattın taşıyabileceği optimum yükseklikteki bir frekansta başka gerilim gönderebiliriz. Karşıda da bunu filterelere sokarak 220V 50Hz ile kendi gönderdiğimiz gerilimi ayırabiliriz. Burada önemli olan frekans seçimidir. Frekansı da şebekenin karakteristik empedansına göre seçmemiz uygun olur.

Ekte, yaptığım ve güzel çalışan bir devre gönderiyorum şimdilik. Yaklaşık 50 metrede oldukça güzel çalışıyor. Ses çok net. Daha sonra bu konu hakkında daha geniş paylaşımlarım olabilir eğer isterseniz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1573.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: PLC (POWER LINE COMMUNICATION) ELEKTRİK ÜZERİNDEN HABERLEŞME
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2011, 11:31:50 »
Teşekkürler ellerinize sağlık

jackal183
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2011, 14:07:54 »
hocam elinize sağlık güzel çalışma olmuş, PLC için bildiğiniz piyasada rahat bulabileceğim güzel bir entegre, modem vs. var mı? ben 10-15 km gibi bir mesafede PLC yapmak istiyorum da bu çizdiğiniz devre işimi görür mü?

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2011, 22:42:35 »
1km bile görüşmez.

Yüksek mesafeler için eskiden banliyo trenlerinde kullanılan telefonlar gibi çok güçlü olanını yapmak gerekir.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2011, 23:30:31 »
Bu çeşit haberleşmelerde, arada bir trafo istasyonu olduğunda görüşmenin mümkün olamadığından bahsetmişlerdi; ben denemedim. 15-20 km görüşmelerde araya mutlaka 1-2 trafo girecektir. Deneyip görmek gerek.

Ayrıca bu güç hatları üzerinden internet bağlantısı da yapılabilmekte ancak ABD de amatörler bu konuda sistemin amatör bantlara yaptığı enterferans nedeni ile büyük tepki gösterdiler ve uzun yıllar mücadele ettiler ve gerekli tedbirleri aldırdılar. Türkiyede bu konuda bir işletmeye geçilip geçilmediğini bilemiyorum ama başlarsa böyle bir sorunla bizler de karşılaşabiliriz.

Kablo TV hizmeti verilen şehirlerde 145.750 MHz deki enterferansın bir röle frekansımızı bloke ettiği yetmiyormuş gibi bir de PLC nedeni ile başımız derde girmez umarım.

Her nekadar ruhsatları kaldıran yeni BTİK yönetmeliği bizleri bu anlamda korumasa da; yeni uygulamaların amatör bantlarımızda enterferans kaynağı oluşturmalarına hoşgörü ile bakmamalıyız.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2011, 00:12:02 »
elektirik hattı üzerinden haberleşme sistemi alcak frekansta genlik modülasyonunda elektirik pirizine takılarak düafon sistemiyle çalışır. tahir hocamın dediği gibi arada bir trafo olması haberleşme mesafesini kısaltır. şöyleki buradaki PÜF NOKTA  sistemin aynı fazı kullanması gerektiğidir.l ben istanbuldan bu sistemi kurup Ağrı ile haberleşmem için aynı fazı kullanmam gerekir bilindiği üzere elektirik tellerinde A fazı ve B fazı bulunmaktadır. bazı aynı  binalarda A ve B  Fazı farklığı sistemin üst katla ve alt katla haberleşmesini aynı fazı kullanmadıkları takdirde görüşemez ama aynı fazı kullanan bu sistem burdan ağrıya kadar konuşur bizzat denenmiştir. almanyada hazır olarak bu cihaz fazla çalışan düafon diye satılmaktadır. burada rahmetli yük. elektronikmüh. M.salih BÜYÜKSARIOĞLU tarafından bu sistem Caddebostandan Ankara ile çalıştırılarak denemiştir.bağlantı kurulmuştur.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2011, 00:53:07 »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 05 Mart 2012, 03:13:00 Gönderen: TA2AOG »

TA4ATA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2011, 01:47:38 »
Bu sistemin bir Başka adı Kuranportör sistemidir.

Bu sistem Enerji iletim hatlarında Yüksek gerilim 154 KV enterkonnekte ( yani tüm enerji ürtim merkezlerinin bir hat üzerinde türkiye genelinde paralel bağlılığı sağlayan hat)  sisteminde ve enerji merkezi ile dağıtım indirici merkezi arasında kullanılan bir haberleşme veri ve izleme kontrol  scada sistemi için kullanılır. Çok eski yıllaradan beri günümüzdede kullanılmaktadır. Burada  ana üretim hatları arasında ayrıcı kesicilerin kontrolü manevra teknisyenleri arasındaki sesli haberleşme , veriizleme ve  kontrol etme amaçlı kullanılmaktadır. enerji merkezi ile dağıtım merkezleri arasında ise güvenli hat olarak iki merkez arasında haberleşmeyi sağlar hattaki aksaklıkta otomatik kesicileri açtırır bi başka değişle ayrıcıların kumandasına hükmeder. bu sistemlerde her iki yönde kaplin kapasitör  kondansatörler kullanılır ve yüksek pikofarat değerleri vardır. bu kapasitör ayar sahasından 75 ohm koaksiyel RG11 ile PLC ye kuranportöre girer...

Asıl amacı yukarda belirttiğim alanda kullanılır. Evlerde ise kullanılması sıkıntı yaratır. Çünkü aradaki empedansı çok iyi ayarlanması gerekir ve yüksek harmonik üreteceğinden elektronik eşyalarınızın kartları yanar... elektronik elektrik sayaçlarına zarar verir cezai işlem görebilirsiniz.

Yüksek gerilim Hatlarında üretim merkezleri arasında ve üretim - indirici - dağıtım merkezleri arasında 50 HZ ve üzeri 600 hz geçmeden Uzak Mesafeli bir okadar düşük hızlı ses veri kontrol güvenlik haberleşmesi için kullanılır.

Bunun haricindeki kullanımlar günümüz teknolojisinde hem gereksiz hem zahmetli hemde kullanışlı olmamakla birlikte Fantaziden öteye gitmemektedir...

TA4ATA de
73

asdfgh
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2011, 10:27:37 »
hocam elektrik hatlarını dağıtım sistemlerini iyi bilmiyorum, arada trafo olursa olmaz diyorsunuz, peki sokak lambalarında mesela atıyorum ankara-istanbul otobanındaki lambalarda arada trafo var mıdır? eğer trafo yoksa bu sistem kullanılabilir anladığım kadarıyla ve eğer trafo yoksa bu sistemi kullanmak için nasıl bir yol izlenmelidir, araştırmalarımdan TDA5051A ve PLM24 adlı iki tane modeme denk geldim, biraz inceledim ama eldeki kaynaklar beni pek aydınlatmadı, bu modemlerden kullandınız mı? ya da bu modemleri kullanmaktansa kendi modemimi yapabilir miyim ve nasıl bir yol izlemeliyim, araştırmaya nerden başlamalıyım

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2011, 12:14:44 »
TA4ATA hocamızında bahsettiği kuranportör ve ağ sistemleri hakkındaki bilgi bu konun detayını anlatmaktadır aşağıdaki linkte milli eğitim bakanlığının resmi sitesinde geniş bilgi bulunmaktadır.aşağıdaki pdf dosyası linkinden konu geniş takip edilebilir.

kaynak: MEGEP

TA4ATA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2011, 13:50:41 »
sayın Ziyaretçi Arkadaşım,

Bahsettiğiniz TDA5051A modemin RMS sahsı ile THD yani harmonik sahasını bi kontrol edin. Sıkıntılarını giderirseniz olabilir lakin böyle bir otoyol lambalarının kontrolü veya yakıp sönmesi mi yoksa otoyol istasyonlarını bu lamba hatları üzerinden haberleştirme data verimi yapacaksınız...

Bakın bu Amaç olabilir Lakin Elektrik iletim Hatlarında ankaradan istanbula otoyol lambaları bir hat üzerinden gitmez Elektrik Mesafa kesit ve çektiği güce göre kablo kesit akım ve voltaj taşıma ve iletkenlik ve yalıtkanlık hesapları vardır. örneğin tuzla  ile pendik hattı 3 faz belki birbirine girdi çıktı yöntemi ile beslenir  tuzla gebze hattı farklı bir trafodan beslenir yada kaynaktan gebze ile hendek arası ayrı bir beslemedir. çünkü direk beslemek bi yerden bi yere ultramega maliyet zaman para yani nerdeyse direk kalınlığındaki kablo ile olur..

Velevki ankaradan istanbula bu farklı noktalardan beslenip ama bir dizi gibi istanbuldan ankara giden lamba hattını besleme noktalarında bir önceki gelen hat ile birleştirdin Yani pendik tuzla gelen hattı tuzla son direkten   tuzla gebze hattının ilk direğine paralel bağladın..

İşte bu durumda ise Trafoların Paralel bağlama şartları vardır. Eelektrik 3 fazdan oluşur 3 fazın birleşim noktası ise nörtürdür. 3 faz  AG de 400 VOLT ta R S T ile aralarında 120 derece açı farkı olarak beslenir ve 50 hzdir. Yalnuı bu hat başlarındaki trafoların O.G den yani tr çok değişkendir bir türklü standartlara getirelememiştir. 31.5 KV  36 KV 7,2 KV  OG ile 400 Vol AG çeviren trafoların  ! karesteristik özellikleri ,  kayıpları , yağlı yada kuru olmaları , birde sarım teknikleri , birde DYN değeridir DYN  ( faz kaydırma açı farkı yaratan unsur. DYN 11 DYN 5 v.s gibi yani RST fazları R 0 derece ile OG uçlarına girer çıkarken +30 derece faz kaymasıyla AG den R olarak çıkar bunlar her trafolarda değişkendir.) değerleri ayni tip olmalı güçleri aynı olmalı kademeleri aynı olmalıdır. Ayrıca değerleri örneğin Bir trafodaki R fazı ile diğer trafodaki R fazl Aynı olmaz Faz farkı ve açı farkları vardır  üretim merkezleri ve çıkış noktaları aynı değildir. Bunun içinde Senkronizasyon sistemi gereklidir. Senkronizasyon sistemi her iki trafonun veya besleme kaynağının öyle bir aynı anını yakalar ve kesicileri kapatır trafoları ve besleme kaynaklarını paraleller yani birleştirir...

Yukarıdaki anlattığım tüm herşeyi hallettiğinizde istanbuldan ankaraya enerji hattı üzerinden haberleşme ses veri ve scada yapabilirsiniz. bununlada kalmıyor kuranportör ve PLC ihtiyacınız oluyor birde bunları eklediğinizde... Maliyetleri Dünya bankasının bile karşılaması çok zordur ...

O yüzden Bu teknoloji içinde bu yüzyılda bu sistemin amacı dışı kullanılması Fantaziden öteye gitmemektedir.

Onun yerine Belli noktaları UP liNK koyarak ve trafo merkezlerinin çıkışlarına rf kontrollü kontak verecek alıcıları koyarak istanbuldan ankaraya çok daha ucuza hem görüşme hem haberleşme hem aydınlatma kontrolü  hemde isterseniz TV yayını bile basabilirsiniz hatta çokta hayır sever iseniz bu rf networkten çevredeki vatandaşlarıda yararlandıra bilirsiniz...

Umarım Yardımcı olmuşumdur...

TA4ATA de
73

asdfgh
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Ağustos 2011, 14:53:20 »
hocam teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu bu anlattıklarınız. burada yazanlardan öğrendim ki herşeyden önce PLC yapacağım bölgenin dağıtım-iletim sistemlerini çok iyi incelemem gerekiyor. ben istanbul-ankara arası derken misalen söyledim, yapmayı düşündüğüm yerde bir araştırma yapacağım, büyük ihtimalle bölgede söylediğiniz farklı trafolar yoktur ve hepsi aynı hattan geçiyordur ki, bu da burdan anladığım kadarıyla benim işimi oldukça kolaylaştıracaktır. peki hocam PLC hakkında merak ettiğim birşey var. PLC ile yapılan ev otomasyonları çok sıkıntılı olmuş, çok fazla sorun çıkmış, atıyorum çamaşır makinesi buzdolabı falan çalıştığı zaman empedans uyumsuzluğu gerçekleşmiş vs... sokak aydınlatmasında bu tarz şeyler olur mu, daha çok ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 14 Ağustos 2011, 02:58:11 »
Bu işin özeti,

Arada trafo olmaması gerekir,
Aynı fazda olmanız gerekir,
Uzun Mesafe gidemezsiniz.

TA4ATA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 14 Ağustos 2011, 12:23:24 »
Ziyaretçi Arkadaşım..

Umarım Amacına ulaşırsın... Senin yaşayacağın en büyük sıkıntı sokak lamlarının çeşitliliğidir. Bir direk 220 ile beslenen ampüller, iki empedansa göre şok ile beslenen ampüller ( balastlı ve invektörlü) , üçüncü olan ise kompak armatürler enerji tasarruflu O yüzden senin bence armatür girişlerine ve çıkışlarındaki empedansı yakalaman lazım birde havai hatlarda sokak fazları  faz gider . yer hatlarında ise direklere girdi çıktı yapılarak 3 faz gider her direğe bir fazı pay ederek devam edilir. Bu arada sana şunuda söyleyeyim yapılan her ek bir klamensin civatısının çok az gevşek olması senin PLC nin haberleşmesini etkileyecektir.

PLC ile ev otomasyonu yapılmaz sadece PLC nin bir küçük avantajından yararlanılır. Buda Daha önceden tesisatı v.s çekilmiş normal bir eve tesisatı bozmamak maksadıyla sadece anahtarların arkasına bir arabirim konularak eski enerjili tesisatta anahtarda yapılan aç kapanın kontak bilgisini almak için kullanılır. bu protoköllerde bazen bu ara birime konvertörde denir yani m-bus - KNX(intebus) - LONBUS - Mod bus - N2OPEN gibi protoköllerdir.

Çevrimdışı TA1AYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • QRP/Türk-1923
  • İsim Soyisim: Orhan YILMAZ
« Yanıtla #14 : 16 Eylül 2011, 02:40:04 »

Hocam kaynaklar için teşekkürler. Çok yararlı oldu.
Saygılarımla. TAMSAT/GENÇ - Amatör Uydu Teknolojileri Derneği ve MCU-TURKEY - Editör Ekibi

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ELEKTRİK AKIMI, DİRENÇ TR

Başlatan TA2AOG (SK)

0 Yanıt
3564 Gösterim
Son İleti 27 Kasım 2010, 20:20:21
Gönderen: TA2AOG (SK)
xx
ON LİNE KISA DALGA DİNLENEBİLECEK BİR SİTE

Başlatan TA2VW

0 Yanıt