Gönderen Konu: İKİNCİ EL CİHAZ SATINALMA REHBERİ  (Okunma sayısı 3701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
İKİNCİ EL CİHAZ SATINALMA REHBERİ
« : 14 Haziran 2011, 19:58:19 »
Selamlar Sn.Amatör dostlar;

Tahmin edebileceğiniz üzere bir radyo edinme konusunda çok hevesliyim. Tabiki okuduklarım kadarı ile acele etmem gerektiği, mandallama yapamayacağımdan şikayetçi olacağım gibi bilgiler paylaşılmış. Bende bekliyorum henüz. Tabi, Amatör bir cihaz ile CB bantlarında da geçicide olsa mandallama yapabileceğimi zannediyorum (bilgim olmadan fikrim olduğu için affedin Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) Profesyonelleri dinlemek öğrenmek ve lisanssız kanallarda mandallama denemeleri için bir makine edinmeye karar verdim.

Peki, ikinci el bir radyo almaya karar verirsem nelere bakmalıyım? Çıkışı yada entegresi yanmış, tamir görmüş olması mühimmidir? Frekanslarda kayma, yada kalibrasyonlarında hata olup olmadığı vs nasıl anlaşılabilir.

Saygılarımla.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1535.0

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Ynt: İKİNCİ EL CİHAZ SATINALMA REHBERİ
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2011, 20:15:22 »
İkinci el cihaz almak büyük riskleri kabullenmektir bence. ancak, cihazlar konusunda bilgili, radyo amatörü olan kişilerden cihaz almak riski azaltacaktır.bildiğimiz gibi telsiz cihazları narin ve hassas cihazlardır.bilgisiz birisinin rastgele müdahale leri cihaza büyük zarar verecektir.örneğin: bir muayenin döndürülmesi, bobinlerin şeklinin bozulması gibi..yazmış olduğunuz frekans kayması,kalibrasyon bozulması gibi sorunlar ancak profesyonel cihazlar ve bakım ile düzeltilebilir. bu yüzden ikinci el cihaz alırken en azından cihazının temiz olduğunu garanti eden kişi ve amatörden alınız. (tecrübe konuşuyor) ona göre, profilimdeki gm900 2.el alınmıştır. ayrıca alacağınız cihaz tamir de görmüş olabilir.Burada önemli olan bilgili ,uzman kişi tarafından onarılmış olmasıdır.rastgele karıştırılmış , kurcalanmış cihaz hem size, hemde çevrenize zararlı olacaktır.73
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2011, 21:01:36 Gönderen: sonmen »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2011, 23:56:16 »
Değerli nortwolf:telsiz cihazı üzerinden konuşma ve pratik yapmak istiyorsan CB cihazı edinerek başlayabilirsin.Cb cihazları yasal olan frekanslarda olmak kaydıyla(26.965-27.405 mhz aralığı)alma gönderme sohbet konuşma hatta arkadaş arama bile yapabilirsin.Bu konuda ruhsat belge vs istenmiyor.Tabiki sucu lardan veya tüpcü lerden veyahut gereksiz gevezelik yapanlardan boş kanal varsa.Not 10 yıl önce istanbul da böyleydi,şimdi nasıl bilmiyorum.Amatörlüğe gelirsek.O başlı başına bir sorumluluk ve otokontrol yöntemiyle çalışan bir haberleşme şeklidir.Ruleler kros sistemleri HF bandları SSTV ATV APRS vs vs bir çok sistemden oluşur.vede kuralları devlet tarafından belirlenmiştir.Konu çok uzun değerli kardeşim.Eniyisi amatör telsizcilik yönetmeliğini okumaya başlamak.Gerisi sana kalmış.selamlar 73.
KORSAN

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2011, 01:05:17 »
Tüp ve sucular GSM band aralıklarına  terfi ettiklerinden bu yana kamyonet üzerinde anten görmüyorum. Buna rağmen muhabbet yada arkadas aramak için sonra cop olmasi muhtemel ekipman edinmek istemiyorum.

Biraz daha HF mesafelerinde muhabbet etmek, biraz bizim denizci dostlar ile selamlasmak (seyrek te olsa) mümkünse... (Orkinosa gidiyorlar da...)ve tabiki acil durumlarda muhabere konularında kendimi yetiştirmek istiyorum. Yaesu masa üzeri ve el telsizi ikilisi su anda dikkatimde tabi çok zaman var edinmeye.

Teşekkürler.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
2014 YILI İKİNCİ DÖNEM SINAVI

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
1960 Gösterim
Son İleti 11 Nisan 2014, 11:51:35
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
İKİNCİ EL TELSİZ ALDIM DENEMESİ KONUSUNDA YARDIM

Başlatan TA4ZG