Gönderen Konu: PMR FREKANSLAR TX RX  (Okunma sayısı 10151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: PMR FREKANSLAR TX RX
« Yanıtla #15 : 31 Aralık 2018, 08:56:25 »
Fatih hocam
Polemik yaratmak gibi bir durum yok merak etmeyin.
İlk notunuzda yaptiginiz bir telsizi yazmistiniz ve test icin falan da dememistiniz.Ona istinaden yazmistim.
Sonrasinda zaten duzeltmissiniz. Ben de "kizim sana soyluyorum..gelinim sen anla" gibisinden bu forumu takip edip kullanacak arkadaslara bir daha hatirlatma anlaminda yazdim. Herhangi bir sorun yok yani.

Bu arada bir duzeltme yapayim. Etik tarafi bir yana, Bu daha once yazdigim gibi kanunen yasak .
Nasil ki, amator bandta hangi frekansi hangi modulasyon tipi ve maksimum gucte kullanacagimiz kanunlarla belirleniyorsa , PMR da da bu ayni sekilde belirleniyor.

Hatta PMR icin daha ileri gidilmis 0.5W maksimum guc, anten cikisinda olacak yani ERP olarak , cihazin anteni değiştirilebilir tipte olmayacak diye bile belirtilmis.
Yani 0.5W cikan bir cihaza 3dB kazancli bir anten takip 1W gibi cikmayin diye uyarmislar. Bu yuzden bu tip cihazlarin haricinde cihazlari ithal etmek bile yasak.

Tabii bunun kendine gore sebepleri var. Muhtemelen kanun yapicilar, cok sınırlı sayida kanalı olan bir telsizin, buyuk bir sehirde maksimum sayida insan tarafindan kullanilabilmesi icin bu tur bir limitlemeyi uygun gormus. Tekrar ediyorum bu polemik ya da size itiraz icin yazilmis birsey degil. Okuyan diger arkadaslarin da bilgilenmesi acisindan yazilmis bir nottur.

İyi calismalar.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB1TFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • tb1tfo@yandex.com
  • İsim Soyisim: Fatih ÖNDER
« Yanıtla #16 : 31 Aralık 2018, 09:32:19 »
bilgilendirme için teşekkür ederim.
ben gerekli durumlarda test veya herhangi bir proje için pmr kanallara el cihazı ile en düşük güçte çıkış yapacağım
umarım bu yeterli olur.
sanırım siz elinizde bulunan amtör cihazla hiçbir pmr kanalına hiçbir şekilde çıkış yapmamışsınız. Bu konudaki hassasiyetinizden
ötürü tebrik eder kanun ve kurallar çerçevesinde QSO dilerim

bu numaram: 0534 574 90 47 sizinle yakın ve samimi sohbetlerde etmek isterim.

saygılar 73.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Fatih hocam
Polemik yaratmak gibi bir durum yok merak etmeyin.
İlk notunuzda yaptiginiz bir telsizi yazmistiniz ve test icin falan da dememistiniz.Ona istinaden yazmistim.
Sonrasinda zaten duzeltmissiniz. Ben de "kizim sana soyluyorum..gelinim sen anla" gibisinden bu forumu takip edip kullanacak arkadaslara bir daha hatirlatma anlaminda yazdim. Herhangi bir sorun yok yani.

Bu arada bir duzeltme yapayim. Etik tarafi bir yana, Bu daha once yazdigim gibi kanunen yasak .
Nasil ki, amator bandta hangi frekansi hangi modulasyon tipi ve maksimum gucte kullanacagimiz kanunlarla belirleniyorsa , PMR da da bu ayni sekilde belirleniyor.

Hatta PMR icin daha ileri gidilmis 0.5W maksimum guc, anten cikisinda olacak yani ERP olarak , cihazin anteni değiştirilebilir tipte olmayacak diye bile belirtilmis.
Yani 0.5W cikan bir cihaza 3dB kazancli bir anten takip 1W gibi cikmayin diye uyarmislar. Bu yuzden bu tip cihazlarin haricinde cihazlari ithal etmek bile yasak.

Tabii bunun kendine gore sebepleri var. Muhtemelen kanun yapicilar, cok sınırlı sayida kanalı olan bir telsizin, buyuk bir sehirde maksimum sayida insan tarafindan kullanilabilmesi icin bu tur bir limitlemeyi uygun gormus. Tekrar ediyorum bu polemik ya da size itiraz icin yazilmis birsey degil. Okuyan diger arkadaslarin da bilgilenmesi acisindan yazilmis bir nottur.

İyi calismalar.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #17 : 31 Aralık 2018, 09:36:41 »
Dogrudur.
PMR ihtiyacim olmadi.
Bir amator olarak PMR kullanma geregi duymadim acikcasi.

Amator band veya disinda rf testi yapma ihtiyacim oldugunda da "dummy load" kullanarak test etmeyi tercih ederim.

Sevgiler.

Çevrimdışı TB1TFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • tb1tfo@yandex.com
  • İsim Soyisim: Fatih ÖNDER
« Yanıtla #18 : 31 Aralık 2018, 10:27:34 »
sadece ihtiyaç aramayın bence ilgilendiğimiz konu(telsiz) çok kapsamlı ve ucu bucağı olmayan bir konu
ben hepsini denedim pmr dmr ldr cb denemek ve tecrübe etmekte fayda var.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İlk Frekanslar, İlk Adımlar :)

Başlatan TA1MCU

4 Yanıt
1497 Gösterim
Son İleti 29 Aralık 2018, 00:39:20
Gönderen: TA1MCU
xx
Kullanilabilir frekanslar.

Başlatan TA2WS