Gönderen Konu: 5\8 ölcüleri  (Okunma sayısı 12500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akdoğan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: sebahattin akdoğan
5\8 ölcüleri
« : 02 Haziran 2011, 16:51:34 »
MERHABALAR KONUYU NEREYE YAZCAĞIMI BİLMEDİM İÇİN BURAYA YAZIYORUM YARDIM BEKLİYORUM 5\8 ÜÇRADYALLİ ANTENİN NET ÖLCÜLERİNİ ARADIM BULAMADIM LÜTFEN BİLEN VARSA BANA YAZARMI UÇ BOY VE RADYAL BOYLARI SAYGILARIMLA

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1496.0

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: 5\8 ölcüleri
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2011, 23:28:48 »
Anten dizaynı vede imalatçıya göre değişir.Anteni marka ve model olarak yazarsan bilen arkadaş bulunabilir.Klasik ölçüleri sizde hesablayabilirsiniz .Siteyi şööyle bir karıştırın.hesablama yöntemini bulabilirsiniz.kolaygelsin diyorum kopya vermiyorum.
KORSAN

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2011, 02:21:07 »
Adı üzere 5/8 λ boyunda. Ama anteni direk besleyemezsiniz. Empedans uygunlaştırmak gerekir.

λ ---> Dalga Boyu (metre)
f ---> Frekans (MHz)

λ = 300 / f

Çevrimdışı akdoğan

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2011, 12:15:37 »
ilginiz icin öncelikle tesekkür ederim benim anlatmak istediğim anten birtane yukarı uc ve üç adet kenarlara uc aliminyum profilden yukarı yani dikey olanın mt ve kenarlara yani yatay olanın mt elimde kendi yaptım anten var  verim alamıyorum yukarı ucu 2,75cm kenar ucları 1,5cm telsizimde kaızer 40 am ve fm

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2011, 22:34:28 »
Sn akdoğan yazıların birazcık hatalı anlatılmış,ben anladığımın cevabını yazayım.Yukarı uç anten çubuk uzunluğu 275 cm alt uçlar 1.5 cm......?. ben şöyle ilave edeyim.yan uçların boyunu da 275 cm yaparsan,birde aşağı doğru 45 derecelikaçı yaptırırsan bu anten CB 27 mhzde 1/4 anten olur.5/8 boyunuda hesablayabilirsin.Kolay gelsin.

Çevrimdışı akdoğan

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2011, 19:19:36 »
öncelikle tesekkürlerimi iletiyorum vernis oldugunuz bilgi icin 5/8 antenin boyunu 6,88cm demişler ama asağı radyel boyunu bulamadım onlar kac cm olur acaba

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2011, 20:49:49 »
şöle belki olabilir.yanlışta olabilir bir fikir olarak yazıyorum.275cm boyunda olan bir antenin radyel uzunluğu 150cm ise 688cm boyunda olan bir antenin radyal uzunluğu ise 37,52cm  olabilir diye biliyorum ama dediğim gibi  yanlışım olabilir.73's
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2011, 22:21:39 »
5/8 λ boylu anten kullanma eğilimleri bu antenin birtakım avantajlarından kaynaklanmış. Ground Plane e göre kalkınma açısı, meydana gelen kazanç gibi.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Diğer anten tiplerinin de kendilerine göre avantajları olduğunu hatırlayınız. Örneğin yagi dizilerindeki yüksek kazanç kazanımı gibi.

Dönersek 5/8'e;

Yukarıda bahsettiğim gibi 5/8 λ boyu (0,625 λ) hesabı basittir.

27MHz için λ=11,11m diyelim.

Düz çubukta velocity factor 0,95 gibi kabul edilirse,

11,11 x 0,95 = 10,55metre

8'e böl 10,55 / 8 = 1,318 metre

5 ile çarp 1,318 x 5 = 6,59 metre (Yaklaşık 7 metre)

Yani 27MHz için 5/8 anten 7metre gibi olmalıdır.

Yani o frekanstaki elektriğe, 5/8 λ fiziksel boyda etki göstermek gerekmektedir.

Bu boy çubuk kullanım zorlukları bakımından çok uzun olacağından, pratikte aktif çubuk boyu (örnekteki 7metre) kısaltılır, kısalan miktarın elektriksel etki eksikliği bir bobin ile tamamlanır.

Yani 1 aktif çubuk ve ona seri bağlı 1 bobinin toplam etkisi 7metrelik etki yapar. Burada "bobin", yani L etkisi elektriksel olarak boy uzatmanın kolaya kaçılması demektir. Mekaniksel olarak olması gerekenden kısa olan boy elektriksel olarak sorun çıkaracağından elektriği kandırmaktır. Aşağıdaki resimlerdeki çubuğa seri bobinlerin hepsi bu amaçlıdır. Pratikteki adı yükleme bobinidir. Bobin, cubuğun giriş ucunda, ortasında ve hatta tepesinde bile olabilir, bağlı olduğu noktaya göre mekaniksel avantaj veya dezavantajları vardır.

--------------

5/8 boyu herhangi bir şekilde hazırlayabilirsiniz ancak telsiz cihazınız ile elektriksel uyumu için yine ek önlemler almadan bağlayamazsınız. Seri/Paralel bobin veya kapasiteler ile match edilmesi gerekir. Bu da sıradan bir iş değil, ince hesap ve pratik denemelerden sonra net sonuçlar alınabilir.

Mesela meşhur Santiago 1200 mobil 5/8 anteni besleme bobinini aşağıdaki linkden görebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2011, 22:24:48 Gönderen: TA2AOG »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2011, 13:51:43 »
sayın akdoğan.yapacağın antende kullanacağın radyal uzunluk 132 cm olarak uygula.amaa kullanacağın malzemeden tut yaptığın bobibinin özelliği dahi bu ölçüleri alt üst eder.hatta ayar yaparken yere yakın çalışmayla çatıya çıkardığında gene fark eder.bu verilerden dolayı arkadaşlar kesin birölçü vermekten hep kaçındılar.yanlış bilgilendirme olmasın diye.kolay gelsin diyorum.vede CB için se 1/4 anten öneriyorum.yapımı ve performansı gayet güzeldir.2.75 yukarı 2.75 aşağı çubuk boylarıyla senin ihtiyacını fazlasıyla karşılar.73..

Çevrimdışı akdoğan

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2011, 21:57:19 »
hocam öncelıkle cok tesekkürler ilgilendiginiz icin benim yapptım anten 2,75 uc boyu 1,50 asağı radyal boyu ozaman ben asağı radyal boylarınıda 2,75 yapayım ama buna bobin gereklimi ve gerkliyse nası bi bobın koya bilirim semyla gösterebilirmisiniz

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2011, 22:37:04 »
Bobin gerekli değildir.Çeyrek dalga çalışmalarının bir çoğunda bobin gerekmez.bulabilirsen eskibir anten dipliği,veya yeni olarak piyasada satılan 1/4 FM bandı antenlerinden alarak bunun çubuk boylarını verdiğimiz ölçüye getirirsin oldu 1/4 CB anten.kolay gelsin73..

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2011, 23:13:08 »
hocam cb band anten yapmak boyları dolayısı ile biraz zor iş. 1/4 boyu 2.75m , 5/8 boyu ise yaklaşık 7m. diyelim ki 5/8 boyda anten yaptınız, bunu rüzgarda, rüzgar olmasa sadece dikey havada tutmak bir mesele değilmi. sırf bu yüzden cihazlarım yatıyor. bence yaşasın amatörlük ve vhf-uhf bandları.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2011, 23:15:27 Gönderen: sonmen »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter