Gönderen Konu: A,B,C HANGİ LİSANSI ALSAM?  (Okunma sayısı 8256 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
A,B,C HANGİ LİSANSI ALSAM?
« : 06 Mayıs 2011, 15:40:06 »
Nereye yazacağımı bilemedim, buraya yazayım dedim.

A-B-C Lisans belgesi alanlar

A lisans belgesiTA B Lisansı olanlar TB C lisansı olanlar ise TC mi oluyor.

C lisansı çokmu kötü fazla kimsede yokmuş, C garanti oluyormuş kendini geliştirdikce B ve A alınıyormuş.

Bu konuda bana kesin birşey söyleyecek olan varmı?

Mesela A lisansı olanın telsizi ile C lisansı olan kişinin telsizi ve frekansları ayrımı oluyor birbirleri ile konuşamıyorlar mı ?

Bana bilgiyi veren kişi ya bilmiyor yada kafamı karıştırmaya uğraşıyor.LÜTFEN YARDIM EDİN

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1356.0
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2011, 19:19:57 Gönderen: TA3CY »
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: A B C lisansı hangisini alsam
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2011, 15:54:03 »
Selamlar,
Kafanızı karıştıracak bir durum yok.
A hepsi ile konuşur(izin verilen frekans aralığında) B ve C belirli frekanslarda konuşabilir belirli güçlerde...

Ekteki linkte Band planı mevcut kim nerde hangi güçte..İyice incelerseniz daha net bilgilere ulaşırsınız..

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2011, 15:54:30 »
Merhaba,

Mehmet sen neden sürekli orada bir arkadaşın etkisinde kalıyorsun. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
A Sınıfı çağrı işareti TA, B ve C Sınıfı çağrı işaretleri TB ile başlar. tüm telsizciler birbirleriyle görüşebilir.

Selamlar.
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2011, 16:25:43 »
Abi nerden bileyim burdaki insanlar bi tuhaf olmuşlar, hem bilmiyorlar hemde kafa karıştırıp canımı sıkıyorlar.
İşleri güçleri üzmek bi alayımda belgemi ben sorarım onlara, azmin neleri başaracağını Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Her frekansları araya girmeden dinlemek serbestmi peki? araya girmeden.
Geçenlerde bir abimiz yazmıştı hangi konu başlığıydı bulamadım birdaha da okuyamadım, adını unuttum çevrim içi üyelerden birine sordum ama cevap alamadım.

Bn birdaha o birşey derse konusmayacam onunla

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2011, 16:29:21 »
Merhaba,

Mehmet, bu kadar alınma kardeşim rahat ol sen. Resmi kurum frekansları hiç bir nedenle telsizinde yuklu olamaz bunu unutma. Resmi kurum frekanslarının kanunen dinlenmesi de suçtur.

Selamlar

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2011, 16:42:15 »
Hiçmi yüklü olmayacak.Hiç birimi yüklü olmayacak :O niye forumda birisi yazmıştı vallahi onun yazdıgı yeride bulamadım.Ama yazıyı okumuşsunuzdur.

Amatör cihazlar sadece kendilerine tahsis edilen amatör bantlarda çıkış yapabilir.ama bütün kanalları da dinleyebilir.Cihazında modifiye yapmadıysan eğer amatör bantlar dışında çıkış yapamazsın teknik olarak.Amatör radyocular sadece VHF de değil UHF röleleri de kullanırlar .belge sınıfına göre HF görüşmelerde yapabilirler.Elindeki cihaz sadece UHF bantları kapsayan bir cihaz.

Ben geçenlerde ankamalla gittim orda vardı 4 kişilik bir grup bizde gittik sorduk polismisinizi diye
terslediler.
Sonra kuzenim kimliğini gösterdi, onlarda bize gösterdi.Üstünde turuncu yuvarlak birşeyler yazıyordu.Kuzenim birşey diyemedi ve polis frekansıydı, basın sandık değildi.Polisin kimlik zaten öyle değil onunda ne olduğunu anlamadık.
Sonradan birisiyle metroda karşılaştık bende sordum yasak değilmi sana bu frekanslar dedim yok dedi.O zaman sen bana telsiz kullanım yönetmeliğini söylemesini sordum.Sustu konuşmadı bir sonraki durakta indi.
Polislerin yanından geçiyorlar ellerinde telsizlerle ,bi bip ses çıkara çıkara.
Bana bunları anlatan arkadaşta biraz cıvıtmış gibi sizin haricinizde kimse uymuyor sanırım kurallara.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2011, 19:04:48 »
Mehmet bey,
Dışarıdaki amatör arkadaşların,insanların neyi nasıl yaptığı hiç önemli değil.Siz doğrusunu yapın gerisi boş.
Siz amatör telsizci olur iseniz lütfen TA BAND planında hangi frekanslar var ise cihazınızda da aynıları olsun.
Sonuçta amatör telsizciyiz...Bizide amatör frekasnlar ilgilendiriyor.
Dinler,dinleyemez bip öter ötmez bunlar özenti çok isteyen arkadaş gitsin polis olsun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2011, 19:20:21 »
Merhaba,

Mehmet Kardeşim;

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bunlar bizleri ilgilendiren yönetmelikler, lütfen bunları iyice oku ve bunların dışındakiler de seni ilgilendirmesin. Başkalarının ne söylediği değil, yönetmeliğin ne sçylediğidir bizi ilgilendiren.

Selamlar

Çevrimdışı TA3OM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Mustafa Tayış
« Yanıtla #8 : 07 Mayıs 2011, 00:22:58 »
Mehmet bey merhaba, site sakini arkadaşlar size hiç bıkmadan kanun ve nizamlardan bahsediyorlar... ve siz hiç bıkmadan başka çıkar yollar arıyorsunuz illegalite için...
Bakın sitede çok engin bilgiler var, sayın TA3BQ Özhan beyin hiç bir yerde asla bulamayacağınız çok değerli paylaşımları var ki, siteye ana ziyaret sebebimdir...
Hobiden keyif almak istiyorsanız, amatör radyonun felsefesine de bir miktar ilgi duymalısınız, bu benim kendi düşüncemdir.
Ayrıca bu p o l i s   f r e k a n s ı  vs. kelimeler bu foruma ve topluluğa da zarar verir, bu gibi şeylerin amatör radyo ile hiç bir alakası yoktur ve birlikte telaffuz edilmesi dahi beni üzüyor.
Sınavda başarılar dilerim.

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #9 : 07 Mayıs 2011, 12:22:58 »

Mehmet kardeşim.yukarıda alıntı yaptığın yazı bana aitti.ancak dikkat edersen şöyle yazmıştım; amatör cihazlar sadece amatörlere tahsis edilen
frekans aralığında çıkış yapabilir.ancak bütün frekansları dinleyebilen geniş bir aralığa sahiptir.amatör cihazlar  bu frekansları dinleyebilir.yani teknik özellik bakımından dinleyebilir.Kullanıcıları değil . Ancak senin bu frekansları (kamuya ait frekanslar) cihazına yüklemen SUÇTUR. AMATÖR BELGEN OLSA BİLE YÜKLEYEMEZSİN. Kamuya açık yerlerde de dinleyemezsin.Ayrıca bu frekansları dinlemenin  bir anlamı olmadığı gibi bu hobi ile de bağdaşan bir yönü de  yoktur. sadece kamu frekanslarını dinlemek için amatör olunmaz.Amatörlüğün kendine özgü bir felsefesi vardır.Bence sen bu kamu frekansları olayından vazgeçip belgeni al. o zaman amatörlüğün ne olduğunu daha iyi anlayacaksın.Ayrıca her elinde telsiz gördüğümüz kişileri sorgulamak gibi bir yetkimizde yok ,görevimizde değil Mehmet.bırak kim nereyi dinlerse dinlesin.biz işimize bakalım.Sınavında başarılar dilerim.Saygılarımla.

NOT:Sözü geçen yazı ''ben şimdi n'oldum '' konu başlığı altında benim cevap yazımdır.Açıklama gereği duyduğum için yazdım.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2011, 13:26:27 Gönderen: TB1BHG »
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2011, 10:12:12 »
Sayın: TA3AMT

Ben başımdan geçeni yazdım, çıkar aramak için değil, çıkar arasam babamda Polis onun mesleğinde ararım.

Sayın: TB1BHG

Doğru sizden alıntıydı, yanlış okumuş olabilir veya anlamış olabilirim.Belgeyi gerçek amatörcü olmak için alıyorum.

Polislikle bir alakası yok, olmazda, olamazda.
Hobi güzeldir, Murat abimde usanmadan yazmış sağolsun.Yücel abimde desteklerini sağlam tıtuyorlar, sitedeki herkez yardımcı olyuyor zaten, yalnız yazdıklarımdan anlamış olduğunuz şey çıkar aramak ise tamam ara,
site sakinleri destek ve kontrol ekiplerinden.Yıllardır burdalar, her geleni belge sahibi yapmışlar.
Bilmiyorum ki soruyorum yardımcı oluyorlar, yargılama dan öte yardımları dinler cevap veririm.29 yaşındayım ve çok akıllıyım ne yapılacağını biliyorum.

TB1BHG-TB1CMD-TA3CY

Teşekkürler.

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2011, 10:36:43 »
Merhaba,

Mehmet kardeşim bizim işimiz elimizden geldiğince ve dilimiz döndüğünce yardımcı olmaya çalışmak. Bıkmak özellikle benim için en son olacak şeydir.

Selamlar

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2011, 10:56:05 »
Abi ALLAH (c.c) yardımcı olan herkezden razı olsun, daha ne denir.Aklımız fikrimiz bir olsun.Birbirimizi kırmadan incitmeden her konuda yardım almalıyız.İnsanlar yardıma muhtaçtır kimse mükemmel değildir.

Teşekkür ederim murat abi

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
HANGİ FREKANS HANGİ ODAYA BAĞLI?

Başlatan TA2ITJ

6 Yanıt
7596 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2015, 01:10:54
Gönderen: TA2IKY
xx
HANGİ BALUN,HANGİ ANTENDE KULLANILIR?

Başlatan TA3DN