Gönderen Konu: LİSANSSIZ DİNLEME YAPAN BİREYLER  (Okunma sayısı 29466 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
LİSANSSIZ DİNLEME YAPAN BİREYLER
« : 20 Nisan 2011, 19:14:04 »
Merhaba,
Çevrede (forum vs.)  gördüğüm üzre lisans olmadan lisanslı el telsizine sahip olanlar var.Burada problem yok.Ama dinleme yapıyorlar.Bunun yasal bir suçu yok mudur? Yoksa varda bile bile mi yapılıyor??

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1296.0
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2011, 02:16:19 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
Ynt: Lisanssız dinleme yapan bireyler
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2011, 19:58:39 »
Slm amatör frekansları  dinlemenin suçu olmaz mandal basmadığı sürece, kaldiki cihazlar her yerden temin ediliyor artık73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2011, 20:02:02 »
 Merhaba ,sayın Ahmet bey .Bilıyorsunuz son çıkan yönetmelıkle amatör cihazlarda ruhsata tabii olma şartı kaldırıldı . Ancak bu cihazları kullanabilmek için  amatör çağrı işaretine sahip olmak gerekli.  Bu arkadaşların da önümüzdeki mayıs sınavına girerek amatör olacaklarını ve o zaman yapacakları konuşmalarda bilgi sahibi olmak için sadece dinleme yaptıklarını düşünüyorum .BENCE  konuşma yapmadan sadece dinlemede kalmalarının hiçbir bir sakıncası yok.Konunun yasal boyutu hakkında site yönetcilerinin ve konunun uzmanı arkadaşların görüşleri bağlayıcı olacaktır.Saygılarımla.73..
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2011, 20:04:49 Gönderen: TB1BHG »
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

KubilayT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2011, 20:26:57 »
Dinlemenin bir suç olduğunu düşünmüyorum ki kaldıki herkesin cep telefonlarının dinlediği bir ülkede yaşıyoruz.Suç teşkil etse bu site üzerinden Bakacak Tepe rolesini yayınlamayı kimse düşünmezdi.

Çevrimdışı TB5BKI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ahmet Yıldız
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2011, 22:15:50 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba ,sayın Ahmet bey .Bilıyorsunuz son çıkan yönetmelıkle amatör cihazlarda ruhsata tabii olma şartı kaldırıldı . Ancak bu cihazları kullanabilmek için  amatör çağrı işaretine sahip olmak gerekli.  Bu arkadaşların da önümüzdeki mayıs sınavına girerek amatör olacaklarını ve o zaman yapacakları konuşmalarda bilgi sahibi olmak için sadece dinleme yaptıklarını düşünüyorum .BENCE  konuşma yapmadan sadece dinlemede kalmalarının hiçbir bir sakıncası yok.Konunun yasal boyutu hakkında site yönetcilerinin ve konunun uzmanı arkadaşların görüşleri bağlayıcı olacaktır.Saygılarımla.73..

Evet ben kendimi örnek gösterebilirim . Gelecek ay sınava gireceğim telsiz aldım bugün amatör kanalını dinlemekteyim hiç mandal'a tokunmadım sınavı geçinceye kadar da dokunmayacağım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2011, 22:35:02 »
Aslında lisanla konuşulabilecek telsizler belgeli kişlere hariç satılmaması gibi konu var ama şu günümüz ortamında biraz  bu konu  dağılmış durumda.Bir şekilde  böle bir cihaza sahip oldunuz  evinizde  mandala basmadan dinleme yapabilirsiniz  ama!!!  ben  sadece dinleme yapıyorum mandala basıp konuşmuyorum diyerekte  telsizi elinize alarak radyo dinler gibi sokaklarda dolaşmayın.Eğer  güvenlik  güçleri ile karşılaşıpta   elinizdeki telsizin belge ile kullanıldığını bilen bir kolluk kuvveti belge isterse  o belgeyi gösteremzseniz o zaman da  direk terörle mücadele ile  muhatap olursunuz  aman ha başınız  baya ağırır.Anlatmak istediğmi anlamışsınızdır iyişallah sınava girecek arkadaşlara başarılar tekrardan.73's
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2011, 09:46:07 »
Elimde benimde telsizim var.Kenwood Th79e
Ancak bir gün olsun telsizi açıpda kimseyi dinleme yapmadım.Bende Mayıs'ta ki sınavı bekliyorum.
Ee neden o zaman elinizde telsiziniz var derseniz ben izciyim.Her yaz 2-3 aylık kampımız oluyor.Burada şahsi telsizimi kullanıyorum.Bu yüzden elimde bu cihaz var.
Herkesin cevabı için teşekkürler.Dinlemenin bir suçu yoksa yavaş yavaş bende dinleyeyim, ne şekilde qso yapılacağını öğreneyim o zaman. 73

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2011, 10:02:41 »
Merhaba,

akahmet, telsizcilik kurallarındandır, "Önce Dinle, Sonra Konuş".

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

TB1PTI
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 27 Ağustos 2011, 03:45:06 »
telsizi sokaga  çıkarken yanınıza kimliginiz olmadan çıkmayın  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2011, 13:46:31 »
Selamlar;

Başta gazeteciler olmak üzere herkes telsiz edinmeye başladı. Bunun iyi yanları elbette var. Ama gözden kaçan ve bugün işyerimin önünde yaşanan bir olayı paylaşayım.

Bir şahıs telsiz edinmiş ve bildiği frekansları kaydetmiş. (Polis, zabıta vs...) Yandaki işyeri komşuma bu telsiz konuşmalarını dinletiyor. Sesinide öyle bir açmışki telsizin, içeriden duyduğum sesler üzerine birşey oldu zannettim ve dışarı çıktığımda gördüğüm manzara bu idi.
Bunu yapan gazetecilik yaptığını zanneden bir muhabir.

Bende eskiden gazetecilik yaptım. Nerede ise tüm bölge muhabirleri ile dostluğum var onlarda dinleme yapıyor ama nerede ise hepsinde kulaklık var ve çevresindekiler farkında bile değil.

Yani sonuç şu; amatör olma yönünde telsiz edinme farklı birşey, çevresine hava atma, yada bilmeyenlerin onu sivil polis yada benzeri bir görevli sanmalarını sağlamak farklı birşey. Aradaki bu ince çizgi karışıyor ...

Ben amatör olmayanların el telsizi taşımalarına karşı olduğumu bu sebep ile belirtmek isterim. Dinleme yapmak ile telsiz taşımak farklıdır. Nasıl silah için bulundurma ruhsatı ile taşıma ruhsatı farklı ise telsizde de durum aynıdır. Bulundurmak, dinlemek ayrı birşey, taşımak ve dinletmek ayrı şeydir.

Saygılarımla; 73 ...

amd45
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 21 Eylül 2011, 21:15:35 »
Selamlar;

Başta gazeteciler olmak üzere herkes telsiz edinmeye başladı. Bunun iyi yanları elbette var. Ama gözden kaçan ve bugün işyerimin önünde yaşanan bir olayı paylaşayım.

Bir şahıs telsiz edinmiş ve bildiği frekansları kaydetmiş. (Polis, zabıta vs...) Yandaki işyeri komşuma bu telsiz konuşmalarını dinletiyor. Sesinide öyle bir açmışki telsizin, içeriden duyduğum sesler üzerine birşey oldu zannettim ve dışarı çıktığımda gördüğüm manzara bu idi.
Bunu yapan gazetecilik yaptığını zanneden bir muhabir.

Bende eskiden gazetecilik yaptım. Nerede ise tüm bölge muhabirleri ile dostluğum var onlarda dinleme yapıyor ama nerede ise hepsinde kulaklık var ve çevresindekiler farkında bile değil.

Yani sonuç şu; amatör olma yönünde telsiz edinme farklı birşey, çevresine hava atma, yada bilmeyenlerin onu sivil polis yada benzeri bir görevli sanmalarını sağlamak farklı birşey. Aradaki bu ince çizgi karışıyor ...

Ben amatör olmayanların el telsizi taşımalarına karşı olduğumu bu sebep ile belirtmek isterim. Dinleme yapmak ile telsiz taşımak farklıdır. Nasıl silah için bulundurma ruhsatı ile taşıma ruhsatı farklı ise telsizde de durum aynıdır. Bulundurmak, dinlemek ayrı birşey, taşımak ve dinletmek ayrı şeydir.

Saygılarımla; 73 ...
bu yazınıza sonuna kadar katılıyorum.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2011, 21:31:23 »
Arkadaşlar.Başımızdan geçen bir komikliği de ben anlatayım.Arkadaş yeni amatör oldu .meraktan bazı frekanslar yüklemiş,kendisi trafik takıbciliği yapıyor ve emniyete de sıkca uğrayanlardan.Elinde telsiz emniyette dolaşırken(GAYET HAVALI) polisler şaka yollu soruyor eh sen bizide dinliyorsundur.cevab tabiki dinliyorum mandal atın bak.......deneme ve emniyetteki arkadaşların iyi niyetli yaklaşımı sonucu konu kapanıyor ama dernek başkanından bilgilendirme fırçadanda kurtulamıyor.birdaha da gereksiz frekansları yazmıyor.73.
KORSAN

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2011, 18:30:28 »
   Değerli Arkadaşlar,

05.11.2008 tarih, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu hükümlerine,

- Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik,
 - Spekturm Yönetimi Yönetmeliği,
  Usul ve esaslarına göre genelde kurulacak ve kullanılacak telsiz cihaz ve sistemleri için Bilgi Teknolojleri İletişim Kurumundan veya Kıyı emniyeti Genel Müdürlüğünden ruhsatname alınması zorunludur.

Ancak Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği usul ve esaslarına göre Amatör Telsizcilik belgesi bulanan kişiler, yukarıdaki mevzuatın özel hüküm, usul ve esaslarıyla, Özel Telsiz Sistemleri Yönetemeliği'nin usul ve esaslarına göre telsiz kurma ve kullanma ruhsatnamesi almak zorunda değillerdir. Amatör Telsizcilik Belgesi'nin arkasında da yazar ama siz yine de aşağıdaki linkteki yazıyı indirip istasyonunuzda, özellikle mobil istasyonunuzda bulundurunuz.

Diğer taraftan, sadece dinleme de yapılsa amatör telsizcilik belgesi veya kısa dalga için SWL  belgesi veya telsiz kurma ve kullanma ruhsatnamesinin olması gerekir.

Selamlar ...
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2011, 23:17:08 »
Ramazan beyin açıklamaları yeterli aslında. Bu konuda bir problem olduğunda hukuken amaç ve niyetten önce kişinin o cihaza sagipliği irdelenir. Kişi herhangi bir suç işleme saikiyle edinmemiş, sadece merak amaçlı kullanıyor olması, mandala basmadan dinleme yapıyor olması bunlar hukuksal değil kişisel kaçış çözümleridir. Gazeteci vb. her kim olursa olsun belirtilen yönetmelik ve kanunlar dışında bandrollü ve dücü yasal olarak belirtilen sınırlar içerisinde kalan PMR türevleri hariç bu cihazları dinleme amaçlı da olsa kullanamazlar. Ülkemizde bazı kişilerce kullanılıyor olması, ya da onların örnek gösterilerek kullanmaya teşvik de bizleri yanılgıya düşürür.

Değerli radyo amatörlerinin mandala basmadan kullanılabilirliği yöndeki mesajlarında da asıl kastedilen aslında bu konuya gönül vermiş ve amatör olmak isteyen arkadaşlara sadece iyi niyetli bir uyarıdır. Ancak hukuğun kişilere ve iyi niyete göre esnetilmediğini, başkasının yaptığı hatanın tekrarlanmasının bir geçerliliği olmadığı, özellikle "dinleme" kelimesi ile dinlemenin haberleşmenin engellenmesi kapsamında değerlendirilebileceğinden hareketle anayasal suç olduğunun bilinmesi yerinde olur.

Bugün masumane başlayan bir faaliyetin; yarın  sadece meraken de olsa jumper ayarları vb. değiştirilerek yapılan modifikasyonlarla iki kişi arasında yapılan kablosuz iletişimin dinlenmeyeceği, ya da eksik bilgi ile yapılan bu çalışmaların ne tür bir enterferansa sebep olacağı bilinmeden bu işlere kalkışılması ve biz radyo amatörlerinin de sadece iyi niyetli olarak bu ie alet edilmemiz hiç de hoş olmasa gerek. Takdir edersiniz ki bir çok amatöre bu tür sorular özel mesaj veya e-posta yolu ile de gelmekte ve cihazlar ile ilgili bir çok soru sorulmaktadır.

Neyin nasıl ve hangi kurala göre yapılacağı hukuken açık ve nettir. Bu tür cihazların hangisinin suç sayılıp sayılmadığı da arama motorları kullanılarak kolayca elde edilebilir, eğer uygun değil ise tek adres radyo amatörlüğü veya kanunda belirtilen diğer maddelerdir. Kendi açımızdan düşünürsek kiş amatör olur ve bizlere izin verilen frekans aralıklarında tedirgin olmadan çalışmalarını yapabilir. Bildiğiniz üzere amatör olmamıza rağmen bizim de frekans aralığımızın kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamada size amatör olarak şu band aralığını göndermeye (TX) kapattık ama şu aralığı alma (RX) açık bıraktık diye bir madde (Air band vb hariç) yoktur. Öyle olsa biz de aynı kapsama bürünüp masum amatörler olarak her frekansı dinlememiz gerekirdi. SWL için bile en azından bir belge talep edilirken üstelik.

Küçük bir örnek vereyim. Amatör Denizci belgem var. Bu belgeyi almak için sınava girdiğimde sınavın ikinci bölümünde şöyle bir ibare vardı. Kısa Mesafe Deniz Telsiz Operatörlüğü. Radyo amatörü olmamıza ve bu belirtilen operatörlüğün kapsamından çok daha geniş bir yetkiye sahip olmamıza rağmen sınavdan muaf tutmadılar.

Kısacası yukarıda arkadaşımızın verdiği silah örneğindeki gibi, ruhsatsız silah bulunduruyor ama kullanmıyor olmanız sizi 6136 S.K. gereği suçlu addedilmenizden korumaz.

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • TA1AGA
  • İsim Soyisim: Yusuf AVCI
« Yanıtla #14 : 12 Kasım 2011, 00:38:24 »
Ramazan beyin açıklamaları yeterli aslında. Bu konuda bir problem olduğunda hukuken amaç ve niyetten önce kişinin o cihaza sagipliği irdelenir. Kişi herhangi bir suç işleme saikiyle edinmemiş, sadece merak amaçlı kullanıyor olması, mandala basmadan dinleme yapıyor olması bunlar hukuksal değil kişisel kaçış çözümleridir. Gazeteci vb. her kim olursa olsun belirtilen yönetmelik ve kanunlar dışında bandrollü ve dücü yasal olarak belirtilen sınırlar içerisinde kalan PMR türevleri hariç bu cihazları dinleme amaçlı da olsa kullanamazlar. Ülkemizde bazı kişilerce kullanılıyor olması, ya da onların örnek gösterilerek kullanmaya teşvik de bizleri yanılgıya düşürür.

Değerli radyo amatörlerinin mandala basmadan kullanılabilirliği yöndeki mesajlarında da asıl kastedilen aslında bu konuya gönül vermiş ve amatör olmak isteyen arkadaşlara sadece iyi niyetli bir uyarıdır. Ancak hukuğun kişilere ve iyi niyete göre esnetilmediğini, başkasının yaptığı hatanın tekrarlanmasının bir geçerliliği olmadığı, özellikle "dinleme" kelimesi ile dinlemenin haberleşmenin engellenmesi kapsamında değerlendirilebileceğinden hareketle anayasal suç olduğunun bilinmesi yerinde olur.

Bugün masumane başlayan bir faaliyetin; yarın  sadece meraken de olsa jumper ayarları vb. değiştirilerek yapılan modifikasyonlarla iki kişi arasında yapılan kablosuz iletişimin dinlenmeyeceği, ya da eksik bilgi ile yapılan bu çalışmaların ne tür bir enterferansa sebep olacağı bilinmeden bu işlere kalkışılması ve biz radyo amatörlerinin de sadece iyi niyetli olarak bu ie alet edilmemiz hiç de hoş olmasa gerek. Takdir edersiniz ki bir çok amatöre bu tür sorular özel mesaj veya e-posta yolu ile de gelmekte ve cihazlar ile ilgili bir çok soru sorulmaktadır.

Neyin nasıl ve hangi kurala göre yapılacağı hukuken açık ve nettir. Bu tür cihazların hangisinin suç sayılıp sayılmadığı da arama motorları kullanılarak kolayca elde edilebilir, eğer uygun değil ise tek adres radyo amatörlüğü veya kanunda belirtilen diğer maddelerdir. Kendi açımızdan düşünürsek kiş amatör olur ve bizlere izin verilen frekans aralıklarında tedirgin olmadan çalışmalarını yapabilir. Bildiğiniz üzere amatör olmamıza rağmen bizim de frekans aralığımızın kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamada size amatör olarak şu band aralığını göndermeye (TX) kapattık ama şu aralığı alma (RX) açık bıraktık diye bir madde (Air band vb hariç) yoktur. Öyle olsa biz de aynı kapsama bürünüp masum amatörler olarak her frekansı dinlememiz gerekirdi. SWL için bile en azından bir belge talep edilirken üstelik.

Küçük bir örnek vereyim. Amatör Denizci belgem var. Bu belgeyi almak için sınava girdiğimde sınavın ikinci bölümünde şöyle bir ibare vardı. Kısa Mesafe Deniz Telsiz Operatörlüğü. Radyo amatörü olmamıza ve bu belirtilen operatörlüğün kapsamından çok daha geniş bir yetkiye sahip olmamıza rağmen sınavdan muaf tutmadılar.

Kısacası yukarıda arkadaşımızın verdiği silah örneğindeki gibi, ruhsatsız silah bulunduruyor ama kullanmıyor olmanız sizi 6136 S.K. gereği suçlu addedilmenizden korumaz.

evet en guzel cevaparkadasımızın son satır sozu olmus..."Kısacası yukarıda arkadaşımızın verdiği silah örneğindeki gibi, ruhsatsız silah bulunduruyor ama kullanmıyor olmanız sizi 6136 S.K. gereği suçlu addedilmenizden korumaz."
telsizi kullanmak demek illaki konuşmak demek değildir....diyorum ben benım görusum bu
TA1AGA   Op:YuSuF  73's    (eski çağrı işaretim: TB3POL  )

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
KISA DALGADA TX YAPAN EL CİHAZI VARMI?

Başlatan TA1ISW

1 Yanıt
3237 Gösterim
Son İleti 22 Mayıs 2014, 11:42:24
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Piyasası lisanslı ya da lisanssız yazan cihazlar arasındaki fark.

Başlatan TA2UBW

12 Yanıt
4159 Gösterim
Son İleti 31 Ocak 2017, 18:08:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
RTL-SDR 40m dinleme hk.

Başlatan TA3OWL

2 Yanıt
1979 Gösterim
Son İleti 28 Şubat 2018, 14:51:20
Gönderen: TA3OWL