Gönderen Konu: 27 MHZ DE MATCBOX SORUNU  (Okunma sayısı 10437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • TA1AGA
  • İsim Soyisim: Yusuf AVCI
27 MHZ DE MATCBOX SORUNU
« : 21 Mart 2011, 18:52:04 »
Selamlar ..Hocalarımıza bir soru...
27 mhz cb de matcher (eşleştirici) kullanıyorum... matcher sayesinde swr yi 1.1 seviyesine getirmek için ayarlama yaptıgım esnada, watmetre cubugunun da hareket ettiği ve düşük vat gösterdiğini gördüm...şöyle arada matcher yokken güç çıkışı 10 wat gösteren wattmetre matcheri devreye alıp swr ayarı yaptığımda swr nin düşerken watt ibresininde düştüğünü 6 watı gösterdiğine şahit oldum...
sorum:  watt gerçekten kayıp mı oluyor yoksa watt metre yanılmasımı? doğru ölçüm dummyload ile mi yapılmalı?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1201.0
TA1AGA   Op:YuSuF  73's    (eski çağrı işaretim: TB3POL  )

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: 27 MHZ DE MATCBOX SORUNU
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2011, 22:48:26 »
Evet yusuf kardeşim.Doğru cevabı kendiniz verdiniz.Böyle şüpheli durumlarda cihaz çıkışını dummyload ve watmetre kullanarak ölçünüz.bir yere not ediniz.Sonra match box ve anteni kullanınız.Aynı watı gördüğünüzde ayarladığınız devre 50 ohm olmuştur.Ve watınızda not ettiğiniz değere gelmiştir.Şimdi empedansımız denktir.Eğer matcbox ile oynayarak watımızı yükseltirsek.....Empedansımızı bozarak cihazımızı aşırı yüklemiş oluruz vede sonunda çıkışımızı yakarız.Aslında bu metodlada anten empedansımızı bulabiliriz.Yeterki neyi öçtüğümüzü ve neyi aradığımızı bilelim..selamlar 73..Not:Matchbox da kayıp olmuyor.Empedans bozulmasından + veya - güç değişimi oluyor.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2011, 23:06:22 Gönderen: TA3CB »
KORSAN

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2011, 22:54:52 »
yusuf bey selam doğrudur matchboxlarda kayıp oluyor olması normaldir. bu tip cihazlar pasif devre elamanları ile içi dizayn edilmiştir. yaprak varyabl kondansatör gisi özellikleri bozulmadan yıllarca kullanılır sadece içi toz olmamalıdır varyabıl aralıklarına hava tutmanız yeterlidir. yanlızca cihazın özelliklerine göre 100W-150W-250W gibi modelleri bulunur 1500wat a kadar olanları anten tunerli dir. onun içindirki yüksek güçteki cihazlarla kullanılır. 4W-10W Cihazlar için match box gerek yok liner kullandığınız zaman gerekir. burada swr nin watla ilişkisi olduğundan watt arttıkca swr bozuluyor. onun için ayarkutusu (matchbox) watı düşürüyor swr yi tesisatın uzunluğuna göre math liyor. yüksek vattlarda 100watt gibi linerlerde 80watt gibi wat gönderir bu da normaldir. 4w razı iken 80watt bizim için mükemmel oluyor 20watlık kaybı bizde önemsemiyoruz aslında sorunuzun cevabı içinde hocam kolaygelsin calışmalarınızı da zevkle takip ediyorum. saygı ve sevgilerimle 73"s

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2011, 23:18:02 »
Bir farkılı bakış açısına yönelteyim sizi...
Cihazın kaç watt attığınımı öğrenmek için cihazın çıkışına watt metre bağlayın.
Antenden kaç watt attığını öğrenmek istiyorsanız o zamanda antenin hemen dibinden ölçün.Sonuçta 1 watt bile olsa kabloda kayıp oluşabilir...Çok ta önemli değldir.
Tuner olayındada aynı durum söz konusudur.bu sefer önem kazanır.UHF VHF yada HF fark etmez.Tuner kullanıyorsanız antenin dibinden tün etmeniz daha doğrudur

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1AGA
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2011, 01:02:42 »
evet yorumları aldıkça yeni bilgiler öğreniyorum...
*TA3CB mehmet abi sagol bılgıler için....

*TB2BBK yorum ıcın teşekkürler...yorumunuzda takıldığım yer , matcher watt kaybı yapar 100 watta 80 watt gibi düşük bir değer olur diyorsunuz..merak ettiğimden soruyorum matcherin yaptığı watt kaybı nerde kalır yani cihazamı döner yoksa matcher demi kaybolur.

*TA3CY yorum için teşekkürler..watt kaybı görmek için anten dibinden watt ölçülmesi fikrine katılıyorum..ve yaptığım bir yöntemdir...ama yorumunuzun sonundaki tuner ile anten dibinden tun edilmesi  konusu ile ilgili cihaz anten kablosu ve anten bir bütün değilmidir..yani cihaz cıkısındakı ölçülen  swr neyse ,anten dibindeki ölçülen  swr de aynı değilmidir...

Çevrimiçi TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2011, 01:27:20 »
Slm yusuf wattmetre ve swr metre olan matchbox larda bağlantı sırasına göre cihazdan çıkıp match box a oradanda antene gidiyoruz.Dolayısyla matchbox ta anten girişinde oluyor Swr bozulduğunda watımız düşer match lediğimiz zaman swr düşer watımızda artar.Dolayısıyla senin anlattığına göre sen match lemene rağmen watım düşüyor diyorsun matcbox ta  problem var.Bu söylediğim değerleri göstergelerden görmen lazım.Sonuçta matchbox ı kontrol et 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2011, 11:16:04 »
Selamlar.Arkadaşlar matcbox dediğimiz kutucuk samim beyin dediği gibi telsiz den sonra kablodan önce bağlanır.Neden?Malum antemizin bant genişliği+kablomuzun değişen frekansa göre uzaltılıp kısaltılma sebesi dolaysıyla kablonun önüne bağlanır.Hem kabloyu hemde kablonun bağlı olduğu birbütün olan anteni cihaza match etmek içindir.Arkadaşlar tekrar ediyorum match de kayıp olmaz.
şu hariç.Bağlantı ve konnektör kayıbları vede içindeki waryabl kondansatörün kapasitif kayıbları hariç.Bunlarda yekün tutmaz.Yine birşartla.Konnektörleriniz 50 ohm ise..Çoğu piyasa konnektörleri 50 ohm değil.Yapılan araştırmalarla sabittir.Piyasadaki konnektörler okadar korkunçki,hele 70cm bandı için.Eski amerikan veya ithal konektörler iyi.Antenin dibinden ölçmeye gelince,Sadece kablo ve konnektörlerden oluşan kaybı görürsünüz.Yinede antenden yayılan güçte bu değildir.antene giren güçtür...73

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1AGA
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2011, 14:00:30 »
samim abi selamlar..matcher kutuyu sıfır aldım. sorun oldugunu düşünmüyorum...aynı cıhazdan 2 tane alındı 2 sıde aynı...sorun değil belkı ama öğrenme isteğim ile konuyu açtım...ben bu halde kullanıyorum ve daha önce görüşemediğim birçok istasyon ile matcher sayesınde görüşmem oldu... cihaz + matcher+ ara kablo +swrwattmetre +anten kablosu ve anten şeklınde baglantım... toparlıyayım ...wattmetre hatası veya wattmetre yanılması dıye düşünüyorum..selamlar istanbula...

TA3CB mehmet abi yorumlarının tamamına katılıyorum...
« Son Düzenleme: 22 Mart 2011, 14:02:31 Gönderen: TB3POL »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2011, 15:18:21 »
Yusuf kardeşim konuyu aslında açıp tartışmamız gerekir ama problem olmasın diye sana yazıyorum.Hiçbiryerde ve ölçümde hata yok herşey doğru.Ama birşey varki hiç hesaba katılmıyor.Harmonikler..watmetre antene veya dummy ye giden (tüm)sinyallerin toplamını okur vede bize gösterir.Match kullanılınca sadece belli frekanslar match tan geçtiği için diğer harmonikler kayıb olur.Buda tabi watmetrede kayıb olarak okunur.sen zannedersinki match kaybediyor.Doğru ama asıl frekansı değil harmonikleri kaybediyor.Bu teorimi ben kanıtlarım.Al cihaz ve malzemelerini gel dursunbeye aynen senin cihaz gücünü harmonik gücünü hele bu cihaz CB ise kesin filitreleride açılmıştır vay haline senin.kolay gesin 73....
« Son Düzenleme: 22 Mart 2011, 15:19:57 Gönderen: TA3CB »

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 22 Mart 2011, 17:02:41 »
Merhaba Yusuf,
1- Cihazının çıkış gücü kaç watt'tır?
2- Matcher dediğiniz Tuner olmalı herhalde, devresi ne şekilde bağlanmış veya dizayn edilmiş, elinizde bir şema var mı?
3- Matcher veya Tuner' da bir miktar kayıp vardır, bu kayıp bobinin Q değerine bağlı olarak az veya hatırı sayılır bir miktarda olabilir.Ayrıca kullanılıan varyabıl kapasitörlerin plaka aralıklarına ve konstrüksiyondaki kötü işçiliğe bağlı olarak da kayıp olabilir.Bu kayıplar  bobinden  ısı olarak kaybolur.Eğer durum ciddi olarak çok kötü ise Matcher veya Tuner'ınız ısınır.
4- SWR düştükçe yani, besleme hattı + anten yükünün empedansı ( Zyük ), vericinin empedansına
 ( Zverici) eşitlendikçe yük daha fazla enerji çeker, yani yükü kabul eder ve yüklenir.Bu durumda çıkış gücü bir miktar düşüş gösterir.Bu düşme besleme hattı ile vericinin empedansının eşitlendiğini gösterir ki böylece SWR düşmektedir.Wattmetre'deki düşme miktarı matcher'sız iken yükün empedans durumunun verici empedansına ne kadar uyumsuz olduğuna bağlıdır.Çok uyumsuz ise ayarlandığında düşme miktarı fazla olur, tersi durumda düşme miktarı az olacaktır.
5- HF frekanslarda çalışan arkadaşlar Tuner' la çalışırken bu olayla daima karşılaşırlar, SWR kötü iken wattmetre yüksek gösterir, tuner ayarlanmaya başlayınca hem SWR hem de wattmetredeki watt değeri düşer.Eğer vericinizin çıkışı, düşen değeri karşılayacak kadar çıkış değerine sahipse bu değeri tekrar verici çıkışını arttırarak yükseltirsiniz..
6- Elektronik ölçü aletleri hangi değeri ölçmek için yapılmışlarsa o değeri ölçüm kabiliyetlerine göre ölçerler..Diğer bir deyişle ölçü aleti yanılması diye bir olay yoktur, tabiatıyla ölçü aletini doğru kullanmak koşulunu unutmamak gerekir.
7- Seni tatmin edecekse :
     a- Vericinin çıkışını bir wattmetre+dummyload ' a bağlayarak ölç.
     b- Sonra wattmetre + matcher+dummyload kombinasyonu ile ölç
     c- En son SWRmetre + matcher + dummyload ile ölç.
Bu ölçmelerde edindiğin deneyimleri burada paylaşırsan konuyu tekrar inceleriz..
Kolay gelsin..
73 Özhan           

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • TA1AGA
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2011, 02:40:30 »
TA3CB Mehmet abicim...evet konu tartışıldı..ve çeşitli yorumlar yapıldı..Ben bilgilendim ve  bir çok amatör arkadaşımız da konuyu değerlendirdi ve yeni bilgiler eklendi... okuyanlar ve daha sonra bu foruma  girerek öğrenme isteği olan amatör veya adaylar  yapılan yorumlardan bilgi sahibi olacaktır...Bu çok güzel bir olay bence ...Katılan herkese yine teşekkür etmek istiyorum...

TA3BQ Özhan hocam..yorum için teşekkürler..cihazımın çıkış gücü linear ile 150-200watt civarı ama wattmetrem 100 wata kadar ölctugunden 3 kademe olan linearımı, ölçüm için watmetre  zarar görmesin diye  1 ve 2. kademesini kullanabılıyorum...
Matcher dediğim alet adındanda anlaşılacağı üzere tuner eşleştirici dediğimiz 2 varyabıl kapasitör ve bobinden oluşan homebrew değil, fabrikasyon bir ürün ... içini açarak baktım ama parca ve urun kalıtesını bilmiyorum...
Konuyu, yorumunuzdaki 5.maddede çok güzel anlatmışsınız...selamlar   TB3POL

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 23 Mart 2011, 23:59:37 »
match etmek kısaca anten empedansını rezore ederek 50 ohm a getirmek demektir. 100W çıkış gücündeki bir linear 80watt da verebilir yani 100watt diye 100wat basmaya bilir. bu kayıplar feedback dediğimiz geri dönüşlerin yol açtığı kayıplar macherde harmonik oluşturarak frekansı boğar frekans; 1sn deki peryot sayısıdır peryot ise alternatif akımın A dan E ye gelmesi demektir frekansın voltaja dönmüş haline desibel (dB) denir. 1w 32dB ye tekabul eder. bu tanımlamalar kısaca işin özetini oluşturur sitede bu konularla ilgili anlatımlarda mevcuttur. deneme yanılma metodu ile bu şekilde uğraşmak zaman kaybı yaratır nitekim araştırma geliştirmelerle herkez alt yapısını bu sayade oluşturabilir.bilmek önemli değil uygulayıp icraatı yaptığımız zaman elbeteki bu işlerden keyif alacağız.uğraşan arkadaşlar zevkli ve işin temel konularını da ele alan bir durumla karşı karşıyalar. herkez elektroniği bilmeye bilir bu normal ama bu sayede elektronik bilgimizi ilerleterek bu hobiden büyük keyifler almaya devam edeceğiz.macth box  un bozulma şansı hemen hemen mümkün değildir. özhan hocam zaten bana da feyz veren anlatımı ile anlatmı ile anlatmış sadece yaprak kondansatör dediğimiz varyabıl ın aralıklarında toz olursa tune sorunu yaşar daha öncede belirttiğim gibi hava tutarak icini tozdan korumanız yeterli daha teknik konuya gire bilmek için devre elemanlarını tanımak ölçmesini bilmek gerek bunlarıra inşallah zaman içersinde elektronik kursu altında paylaşırız teorik olarak işi bilmenin yanında uygulamalı pratikte şarttır işte sanal alemde bu biraz zorluyor. herkeze kolay gelsin. 73"ler

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
CB TELSİZ sorunu

Başlatan aktas20

8 Yanıt
9736 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2012, 16:58:11
Gönderen: TA3CB
xx
27 mhz de, gonderme sorunu....

Başlatan TA2IHU

16 Yanıt