Gönderen Konu: VHF UHF DUAL BAND DİKEY ANTEN ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 58687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4OD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • TA4OD
  • İsim Soyisim: Ozgur Demir
Ynt: VHF UHF DUAL BAND DİKEY ANTEN ÇALIŞMASI
« Yanıtla #60 : 25 Mayıs 2013, 10:27:36 »
Teşekkür ederim bilgi için. Ben konumuz anten olduğu için "dik durmasını sağlayan malzeme" olarak bahsettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
diğer borulardan anten yapıldığında eğilme riski yüksek, ama kompozit borunun içindeki malzeme bunu engelliyor.

73
TA4OD

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
« Yanıtla #61 : 05 Haziran 2013, 00:23:49 »
Bende bugün bu anteni yapıp hemen çatıya montajını yaptım ancak el cihazı ile yaptığım testlerde garip olan bir durum ile karşı karşıya kaldım.
Antende kablo olarak Rg58 kablo kullandım ve anten konnektöründen cihaza kadarda yine 20 Mtlik Rg58 kablo ile el cihazıma bağladım Ancak sorunum şu.Anten kablosunu Sma konnektör ile el cihazıma bağladığımda aşırı QRM li duyuyorum.Cihazı kendi anteni ile aynı frekansı dinlediğimde ise gayet temiz olarak dinleme yapabiliyorum.
Ancak garip olan sma konnektörünü el cihazına tam baglamadan yani anten kablosu ve cihazın 2 canlı ucunu 1 cm mesefe ile yakınlaştırdığımda sonuç mükemmel fakat bağlantıyı yapınca QRM li olarak zar zor dinleme yapabiliyorum.Bu nasıl olabilir bir fikri olan varmı ?

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #62 : 05 Haziran 2013, 07:15:34 »
Sayın Enes ÖZTÜRK,

Anteninizi doğru olarak yaptığınızı ve SMA konnektörü kablo ile doğru irtibatlandırdığnızı varsayarsak;

1- Muhtemelen sahip olduğunuz el cihazı tüm bantlarda kullanılabilen tipte bir cihaz olmalı. Bu cihazlar, küçük ve kısa antenlerinden tatmin edici sonuç alabilmek için geniş bant bir preamplifikatöre sahiptirler. Siz kendi anteni yerine çok kazançlı harici bir anten bağladığınızda havadan aldığı tüm sinyalleri de güçlendirecektir.

2- Çok Bantlı ucuz el cihazları çok geniş frekans aralığında çalışmaları nedeniyle giriş devrelerinde kullandığınız frekans bandına uygun planlanmış hassas ve keskin filitrelere sahip değillerdir. Bu nedenle gelen tüm sinyaller madde 1 deki arttırılmış şekliyle cihazınızın içine ulaşacaktır.

Yapabileceğiniz şeyler;

1- Evde sadece ilgilendiğiniz amatör bant için ( VHF veya UHF ) üretilmiş olan tek bantlı sabit/mobil cihaz kullanınız.
2- Mutlaka el cihazı kullanmak istiyorsanız ve varsa sinyal düşürücü (Atenuatör/Zayıflatıcı) fonksiyonunu (ATN) deneyiniz.
3- Anten girişine, kullandığınız kullandığınız frekansa uygun yapılmış keskin bir filitre (Band Pass) yapıp/bulup koyunuz.

Bu kadar uğraştıktan sonra, elde edeceğiniz kaliteli sinyali, VHF de ve daha da kötüsü UHF de kullanmanızı kısıtlayan kayıpları çok olan  RG58 kablodan vazgeçin, daha makul kaybı olan RG8 veya RG 213 bulmaya bakın. Bütçeniz elveriyor ve binanız da müsaitse LMR400 veya Heliax tipi dahakaliteli bir kablo temin edin.

Bu işin sonu yok, yapacağınız her çalışmanın mutlaka daha iyisi olacaktır. Bence istediğiniz bantta çalışan (VHF/UHF) tek bantlı Motorola/Aselsan gibi mobil bir cihazla bir deneme yapın; yeterli olacaktır.

Bu arada SMA konnektör montajında hata yapmamak için, biraz kayba rıza gösterip "dönüştürücü adaptör" kullanınız veya el cihazı kullanma konusunda israrlı iseniz kablo sonunda 1 ila 1.5 metre boyunda esnek ara kablo kullanınız.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
TAMSAT / ANTRAK
Ankara

« Son Düzenleme: 05 Haziran 2013, 07:17:45 Gönderen: TA2T »
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #63 : 05 Haziran 2013, 10:06:12 »
Çok teşekkür ediyorum bu konuda beni aydınlattığınız için.Söylediklerininizden anlıyorumki yaptığım anten ile ilgili bir sorun yok. Yani antenim görevini fazlasıyla yapıyor.
Evde kullanmak için Wouxun KG-UV920R modelini aldım bugün elimde olur yanlız bu cihazda dual band bir cihaz.Umarım aynı sorunu bu cihazdada yaşamam.Dediğiniz gibi anten kablosunu en kısa sürede değiştireceğim.
Haklısınız bu işin sonu yok..Sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı TA4OD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA4OD
« Yanıtla #64 : 05 Haziran 2013, 13:13:32 »
Bende de wouxun dualband var, bu anteni yaptım mükemmel verim alıyorum. Zaten bu anten dualdir.
5 mt rg58 kablo ile kullanıyorum ve her yerini milimetrik ölçülere göre yaptım. Seninde antenini baştan kontrol etmeni tavsiye ederim. Çünkü arkadaşlarım da yaptı kesinlikle mükemmel sonuç.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #65 : 05 Haziran 2013, 16:38:10 »
Bende milimetrik olarak her ölcüye uydum sadece antenin 9 turluk sarımından sonra aşağıdan 1 Mt boruyu fazla bıraktım.Az önce yeni gelen cihazımla denemesini yaptım ve fark dediğiniz gibi ortada muhteşem çalışıyor.Fakat SWR metrem olmadığı için teknik olarak nekadar sağlıklı çalışıyor orasını bilemiyorum.

Çevrimdışı TA4OD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA4OD
« Yanıtla #66 : 05 Haziran 2013, 17:49:38 »
Genelde swr 1-1.2 civarında çıkıyormuş. Hayırlı olsun.

Çevrimdışı Ta2afb

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Fatih
« Yanıtla #67 : 25 Eylül 2014, 23:30:27 »
Öncelikle anten şemasını paylaştığınız için çok teşekkür ederim.  Bugün su borusundan antenimi yaptım ve uhf röle ve simplex de gayet olumlu dönüş oldu.  10watt çıkışlı.  Swr yi ölçtürdüm şemadaki ölçülere gör sıkıntısız çıktı. Sağolun
Ta2AFB.
73's
Fatih

Çevrimdışı TA4AMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: muhammet kaya
« Yanıtla #68 : 02 Ekim 2014, 23:26:21 »
resimleri yenilersen memnun oluruz...