Gönderen Konu: TOPRAK HATTI NASIL ÖLÇÜLÜR?  (Okunma sayısı 62140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Ynt: TOPRAK HATTI NASIL ÖLÇÜLÜR?
« Yanıtla #15 : 25 Nisan 2011, 19:49:12 »
evet en iyisi şebeke (ev) topraklaması ayrı, telsiz sistemlerimiz için ayrı bir topraklama yapmak.ev topraklamasında bir sorun olursa veya zayıflamışsa bir kaçak sebebiyle topraklamada gerilim olabilir. gittiğim birkaç arıza da topraklama zayıflamıştı,  gerilime karşı direnç arttığı için sigorta açmıyordu ve bu yüzden evdeki çeşmeden akan su dahi çarpıyordu.
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #16 : 25 Nisan 2011, 20:17:04 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 25 Nisan 2011, 21:04:54 »
Beyler,
Toprak hattının ohm değeri Megger denilen çok pahalı bir aletle ölçülür.Değme resmi müesseselerde bile yoktur.Çünki bilmezler.
Bu konuda sitemizdeki Güvenlik Talimatı ve Yıldırım korunması yazılarını okumanızı tavsiye ederim.Bir çok sorunuza cevap bulacaksınız.Okumadan bilgi sahibi olmak mümkün değildir..
73 de Özhan

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #18 : 25 Nisan 2011, 21:17:57 »
evet hocam meger cihazı ile ölçülür ancak topraklama ölçüm megeri ile, diğer bir meger tipi ise izelasyon kontrolünde kullandığımız megerlerdir. eski tip olanından kullanmıştım. test etmek istediğiniz cihaza 250,500, 5000v a kadar ac gerilim uygular ve bu gerilimdeki direnci ölçer. özellikle motor, transformatör kontrolünde kullanılırlar. Topraklama ölçüm megeri çok farklı bir meger tipidir.toprağa çakılan elektrotları vardır.ve belirtmiş olduğunuz gibi oldukça pahalı ölçü aletleriydi ancak yeni birkaç firma işe girince fiyat 450 ytl ye kadar düsmüs.ama herseyde oldugu gibi ölcü aletlerinde de bir marka vadır, ölçümlerine her zaman güvenilir. bu yüzden de ölçü aletleri biraz pahalıdır.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2011, 21:37:40 Gönderen: sonmen »

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #19 : 25 Nisan 2011, 21:35:33 »
Topraklama sistemi  senelerce önce yapılan inşaatlarda çok önemliydi ve bir çok kişi önemini bilmiyordu.Sürveyan olarak çalıştığım zamanlarda elektrik idaresi binaya elektrik vermeden önce meger ölçü aletiyle ölçüm yapıp  sonra elektrik verirdi.Topraklama sistemi daha sonradan her işte olduğu gibi çok bilenler tarafından yapılan yanlış bağlantı sonucu kısa devre edilip devre dışı kalırdı.Evlerde kullandığımız elektrikli ev cihazlarında meydana gelebilicek kaçaklarda sağlıklı çalışan topraklama tesisatının çok işe yaradığı günümüzcede kanıtlanmıştır.Yeni yapılan binalarda günümüzdeki sistemi incelemedim fakat dikkatimi çeken tek şey kullanılan otomatik sigortaların kaçak voltajada kumanda ettiğini gördüm.Kullandığımız elektronik aletlerin topraklanması ise başka bir olay benim bildiğim kadarıyle kullandığımız her çeşit antenlerin üzerinde biriken çeşitli zamanlarda havada oluşan elektrostatik yükün cihazlara verdiği zararlardan koruması içindir.Genelde yağmurlu havalarda bu koşullar daha fazla oluşur.Bazı arkadaşlarımız ise bunu yıldırımdan korunmak amaçlı olarak  görmektedir zira bu tamamen yanlıştır işin o boyutu paratoner sistemine girer.Sonuçta topraklama gerek bina sistemi gerekse kullandığımız telsiz sistemleri için son derece önemlidir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #20 : 25 Nisan 2011, 21:56:43 »
yani arkadaslar, uzun lafın kısası: özellikle günümüz de yoğun kullandığımız pc,tv,uydu alıcı v.b. cihazlarımızın bile sağlıklı çalışmaları için topraklamaya ihtiyaç vardır. telsiz ve anten sistem topraklaması daha da önemli ve hassas bir konudur, tabiiki cihazlarımızı uzun süre kullanmak istiyorsak. arkadasımızın da belirttiği gibi bir statik deşarj bile telsizimizi hurdaya çevirebilir. çünkü içerisinde hassas parçalar eprom,transistör gibi yarı iletkenler bulundururlar. yıldırım daha baska ve cok tehlikeli bir olaydır. gerekiyorsa yıldırım içinde önlem olarak paratoner,ag. parafudur kullanmak gerekebilir. özellikle role sistemlerinde ag.parafudur + sağlam bir direk topraklaması olmazsa uzun süre devre dışı kalabilir. şunu da belirteyim ki yıldırım görmüş bir kaç cihaz (tv) gördüm ve tamirleri yenisinin fiyatını buluyordu, çünkü içerisinde sağlam kalmış bir elektronik malzeme bulmak zor oluyor.73

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #21 : 26 Nisan 2011, 02:58:35 »
Arkadaşlar "Megger" yanlızca başarılı olmuş ticari bir markadır.

Adını hafızalara kazıdığı için cihazın adı halk dilinde olmuş "megger".

Bu sebeple bir kamu kuruluşunda toprak direnci test cihazı alımı yapılacağı zaman bunu listeye "megger" diye yazan elektrik mühendisleri gördüm. Megger'i zannediyorlar ki bu cihazın ismi.

Megger kaliteli bir "marka"dır,

Ama bu iş günümüzde bu kadar pahalı cihazları da gerektirmemektedir.

Mesela başka başka markalar,

« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 03:06:18 Gönderen: TA2CMC »

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 26 Nisan 2011, 14:08:19 »
Beyler,
Affınıza sığınıyorum.Megger adını ölçü aleti olarak verdiğim için çok üzgünüm.Megger bir markadır doğrudur.Çok çok affedersiniz, 40 sene kullandığım cihaz Megger idi bu sebeble yazmıştım..Cahilliğime verin lütfen, başka marka ayni işi yapan cihazlar olduğunu bilmiyordum, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, keşke her ince detayda böyle araştırmacı, paylaşımcı, destekçi olsanız, sağolun, varolun..
Çok bilen çok yanılırmış.Güvenlik talimatı ve Yıldırım Korunması yazılarımı okumanızı tavsiye ederken paratoner işlerini topraklama işleri ile karıştırdığım için değil o yazılarda Topraklama ile ilgili bilgiler olduğu için vermiştim.Tabii konuyu çok bilen bazı arkadaşlar için önemli değil o yazılardaki bilgiler onları tenzih ediyorum.Yıldırım korunması ile Topraklamayı karıştıracak arkadaşlar vardır tabii aramızda ama T.C. Hava
Kuvvetlerinde 20 sene telsiz makinistliği, Nato Karargahının Troposferik Muhabere sistemlerinde 20 sene Bakım,Kalibrasyon, Eğitim Uzmanı olarak çalışmış Özhan Önder'in, yıldırım, paratoner, topraklama olaylarını karıştırdığını söylemek yada bir şekilde ima etmek en hafif tabiri ile ayıptır...Yazılarımızda biraz daha dikkatli olalım beyler..
Özhan Önder

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #23 : 26 Nisan 2011, 15:25:03 »
Alıntı
topraklama olaylarını karıştırdığını söylemek yada bir şekilde ima etmek en hafif tabiri ile ayıptır
Özhan Ağabeyim, yukarıda baktım ama bunu ima eden bir yazı göremedim, atladım mı yoksa?

Arkadaşlar, nasıl ki "amatör telsiz yönetmeliği" varsa bu işin de yönetmeliği var ki en ince detayına kadar işlenmiş. Çünkü önemli bir konu. Belki burası için biraz fazla teknik kaçar ama, illa gerekli ise zaten kolayca internet ortamından ulaşabilirsiniz,

Orada anten tesisatı ve iletişim araçları da var.

Dosyayı ek olarak da iliştiriyorum.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 15:51:12 Gönderen: TA2CMC »

Ekrem
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 26 Eylül 2012, 01:47:29 »
Merhaba,

Bazı yabancı ülkelerde nötr ile toprak hattının (topraklama yapılmış olmasına rağmen) dağıtım noktasında (evin girişinde mesela) birleştirildiğinden söz ediliyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #25 : 26 Eylül 2012, 09:49:42 »
Bazı ülkeler ve ülkemiz de dahil olmak üzere dağıtım şirketi tarafından elektrik direklerin de nötr hattı ile topraklama levhasından gelen hat birleştirilir.Buna sıfırlama denilir.transformatörlerin yıldız noktası nötr olmaktadır ve şebeke sistemine göre topraklanır.yapılmasının birçok gerekçesi vardır.ancak meskenlerde yapıldığına şahit olmadım.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2012, 10:01:55 Gönderen: TB3PSU »

Ekrem
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 26 Eylül 2012, 10:46:20 »
Teşekkürler. Peki bu gerekçeler nedir? Yani evler için geçerli değil mi?

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #27 : 26 Eylül 2012, 17:12:52 »
En önemli gerekçe og transformatörlerin sekonder tarafındaki alıcıları (evler,dükkanlar) primer tarafından gelebilecek yüksek gerilimlerden (yıldırım-izelasyon hatası vb) korumak içindir.73

Çevrimdışı TA3AS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Serdar Ulukonakçı
« Yanıtla #28 : 24 Temmuz 2013, 23:51:14 »
Aslında konu başlığına bakarsak soru toprak hattı nasıl ölçülür ama ben amatör istasyonlarda nasıl bir topraklama olmalıdır konusunu detaylı açıklayan bir makaleyi paylaşmak istedim.
Özellikle yazı içinde geçen alternative 2 olarak anlatılmış ve RG8 coaxial kablo kullanılarak yapılmış topraklamaya dikkatiniz çekmek isterim.

Selamlar,

TA3AS

Çevrimdışı alfonse

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • VY 73
  • İsim Soyisim: Alp Tokat
« Yanıtla #29 : 23 Mart 2016, 12:43:25 »
Selamlar,
balkona bagladigim bu antenin dipligindenmi, graund effect yapan duz levhadanmi ayaktanmi sse kablosu cekmeliyim...
Bu topraklama kablosunu yere kavustugunu dusunmedigim balkon demirine mi baglamaliyim? Kalorürefere mi? Yoksa prize mi? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eski bir apartmandayim. 8.kat... Butun evd sdece bir prizde bildigim kadariyla toprak var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yerel Saat Farklarımızın Önemi Yok! Yeter Ki Bize Bi Şey Olmasın!

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
RADYONUN OSİLATÖR FREKANSI NASIL ÖLÇÜLÜR.

Başlatan bartınlı

5 Yanıt
8149 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2011, 15:31:08
Gönderen: strange100
xx
Nasıl Olunur » Kısa Dalga Dinleyicisi (SWL) Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Başlatan TB2PMH

5 Yanıt
12469 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2012, 23:04:47
Gönderen: TA2NL
xx
NASIL BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA5MSU

6 Yanıt
5175 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2015, 19:34:23
Gönderen: TA5MSU