Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

TELSİZ FORUM İLK ADIM => SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM => Konuyu başlatan: TA3CY - 10 Ekim 2011, 14:21:23

Başlık: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 10 Ekim 2011, 14:21:23
Keş ile Bolu aynı kaderi yaşadı! Yazıcıoğlu'na mezar olan kazanın koordinatını veren telsizci Bolu'daki helikopter faciasında da iş başındaydı. Efe adlı telsizcinin her iki olayda da yanlış yönlendirme yaptığı ortaya çıktı

Tarihler 25 Mart 2009'u gösterdiğinde Kahramanmaraş korkunç bir kazaya sahne oldu. BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcoğlu ile 5 kişiyi taşıyan helikopter, Keş Dağı'na düştü. Kaza sonrasında yapılan araştırmalar ise enkazdaki karanlık noktaları bir bir gün yüzüne çıkarttı. İşte TAKVİM o zincirleme kazalardan birine daha ulaştı. Yazıcıoğlu'na mezar olan enkaz, bu kez Bolu Dağı'na çakıldı. Film gibi tesadüf ise Yazıcıoğlu'nun öldüğü kazadan iki ay önce yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan ambulans helikopter 30 Ocak 2009 günü Ankara'ya gitmek üzere İstanbul'dan havalandı. Kokpitte pilot Süleyman Kıyak ve Polonyalı pilot Endrew Inojewdzki vardı. Ancak Bolu yakınlarında helikopterden haber alınamaz oldu. Bu arada Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (TRAC) Bolu şubesi üyesi Efe Özçağlar, helikopterin düştüğü bilgisini dernek üyelerine haber vererek harekete geçilmesini istedi.Ancak Özçağlar'ın verileri üzerine harekete geçen ekipler 1 gün sonra helikopterin enkazına ulaştı.

Devamı  > http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/10/10/yazicioglu-kazasinda-mechul-telsizci (http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/10/10/yazicioglu-kazasinda-mechul-telsizci)

-------------------------------------------.-----------------------------------------------.-------------------------------
Ankara- Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazası ve kurtarma çalışmalarının tüm yönleriyle araştırılarak benzer durumların yaşanmaması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla ikinci kez kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak başkanlığında toplandı. Komisyon, helikopter enkazının yer tespitiyle ilgili Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay, Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi Daire Başkanı Hakan Durmaz, Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti Başkanı Aziz Şasa ile amatör telsizciler Efe Özçağlar ve Engin Uygun’u dinledi.
 

'Muhtemel dinleme yeri' yerine 'muhtemel kaza yeri' denmiş

Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti Başkanı Aziz Şasa, helikopter kazalarının ardından sivil toplum örgütü olarak harekete geçtiklerini ve telsiz sinyallerinin alınabildiği ‘muhtemel dinleme yeri’ tespitinde bulunarak arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından da Gaziantep’de bulunan amatör telsizci Efe Özçağlar’ı görevlendirildiğini belirten Şasa, Özçağlar’ın da yaptığı çalışmanın ardından Kahramanmaraş Valiliği’ne bilgi verdiğini ancak yanlışlıkla ‘muhtemel dinleme yeri’ yerine ‘muhtemel kaza yeri’ ifadesi kullandığını söyledi. Toplantıya katılan amatör telsizcilerin verdiği bilgilere göre yanlışlıkla ‘muhtemel kaza yeri’ şeklindeki ifadenin ardından resmi arama kurtarma çalışmalarının belirlenen koordinatlarda yürütüldüğü iddia edildi.
 

Resmi bir görevlendirme yok

Komisyon üyesi CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir ise amatör telsizcilere “Sizi kim görevlendiriyor, çağrılıp mı bu tür durumlarda harekete geçiyorsunuz?” sorusunu yöneltirken, amatör telsizciler ‘sivil toplum örgütü’ olduklarını ve bu tür kazalarda resmi bir görevlendirme olmadan harekete geçtiklerini dile getirdiler.

CHP’li Özdemir ise yaşanan hatanın ve sonuçlarının ‘devletin arama kurtarma çalışmaları’ndaki aczini ortaya koyduğunu belirtirken tepkisini de “Yeniden böyle bir kaza birimizin başına gelse aynı akıbetle karşı karşıya geliriz” sözleriyle dile getirdi.

Devamı >
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=131468 (http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=131468)
****************************************************-************************

YORUMSUZ KALMAK SADECE YAŞANANLARA ÇANAK TUTMAK OLUR.BU DURUMA NE ZAMAN BİRİLERİ DUR DİYECEK?
"AMATÖR TELSİZCİLİK YAPALIM ARKADAŞLAR" ACİL DURUM MUHABERESİ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL...
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TB2PMH - 10 Ekim 2011, 14:40:15
Alıntıdır : TA3CY

YORUMSUZ KALMAK SADECE YAŞANANLARA ÇANAK TUTMAK OLUR.BU DURUMA NE ZAMAN BİRİLERİ DUR DİYECEK?
"AMATÖR TELSİZCİLİK YAPALIM ARKADAŞLAR" ACİL DURUM MUHABERESİ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL


Yorum : Master

Yücel abi söylediklerine kesinlikle katılıyorum, bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yanınızdayım.Amatör telsizcilerin ; ne acil durumla, ne de Emniyet ve Jandarmanın kanallarıyla yakından uzaktan bir bağlantısı olamaz, bizler "Amatör Telsizciler" olarak yaptığımız işin bilincide olmalıyız.Yorum yazmayacaktım konulara ama sen açtığın için burada olmak istedim, bu önemli bir mevzu o yüzden.Mevzuat belli, yasalar belli.Hani bir laf vardır ya "Kurunun yanında, yaşta yanıyor"
Böyle insanların yüzünden, tüm camia zarar görüyor.

Saygılar                                 73

Master
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TB1BHG - 10 Ekim 2011, 15:19:44
 
 Her iki arkadaşımızın da  görüşlerine katılıyorum.fazla söze gerek yok.Biz amatör telsizciyiz ve hobi amaçlı olarak bu işi yapıyoruz.Durumdan vazife çıkarmaya gerek yoktur.Konu ile ilgili devlet birimleri vardır.Gerisi boş laftır.73..
 Not: 17 ağustos 1999 depreminde,deprem bölgelerinden  kendi imkanlarıyla HF  görüşmeyi sağlayan Değerli amatör telsizcileri saygıyla anıyorum ve onları tenzih ediyorum.
 
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA1API - 10 Ekim 2011, 18:32:33
Bizler amatör telsizciyizve bu işi hobi olarak yapıyoruz.Devletin gerekli birimleri bizlere gerek gördüğünde verilecek görevi sadece alınan bilgileri diğer görevli birime nakletme olarak yerine getiririz
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CB - 10 Ekim 2011, 22:48:26
Arkadaşlar.Bende yazmak istemiyordum ama yukarıdaki bir satır benide meraklandırdı.17 ağustos depremindeki amatör telsizcileri kim görevlendirmişti.???Tamam herşeye limon maydanoz olmayalım ama.Bana ne sana ne lerlede nereye varacağız.Ben sadece bilinçli olalım,haddimizi bilelim neyaptığımızı ve nasıl davranacağımızı İYİCE ÖĞRENELİM diyorum.73.Not.Bugün saat 13 sıralarında dursunbey e bağlı hondular ve kavak köylerinde meydana gelen hortumda bir çok ev , ahır, samanlık yıklımıştır.sadece 1 köyde hortum yüzünden yıkılan ağacın altında kalan 1 vatandaşımız ölmüştür.
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3FB - 10 Ekim 2011, 23:02:36
"muhtemel dinleme yeri"
İnternetteki sözlük sitelerine girdim, biraz araştırdım.
Türkçe ve haberleşme literatürüne giren yeni bir kavram olduğunu gördüm. Açıklaması aynen şu şekilde.

Muhtemelen evde (QTH) dinliyorum, ama evdemiyim değilmiyim bilmiyorum, ben acaba rüyadamıyım, 5 dk sonra muhtemelen evde dinlemede olacağım ama araba arıza yaparsa sokak başında da dinlemede olabilirim, bizim karıyla kavga ettik beni eve almıyor kapı önünde muhtemel dinleme yerindeyim.......

Hakikaten geldiğimiz nokta çok üzücü. Sapla samanı ayırmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.
73
Barış
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA2AOG - 11 Ekim 2011, 16:04:20
Sanıyorum ki "durumdan vazife çıkaranlar" için açılmış bu başlık. Kimisi yangında polis telsizine müdahale eder, kimisi kayıp için yanıltıcı koordinat verir.

Daha geniş DDK raporu,
http://hotfile.com/dl/99699163/f1398c9/yazcolu_rapor.rar.html (http://hotfile.com/dl/99699163/f1398c9/yazcolu_rapor.rar.html)
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA2AOG - 11 Ekim 2011, 18:33:57
Alıntı
Başkasına tenkit ettiğin şeyi kendinde yapmayacaksın. Acil durum haberleşmesi bizim işimiz değil de hemde acil durum çalışmasına katıl. Sonra adama sorarlar amatörmüsün afet habercisimisin diye

Alirıza Bey, yorumda ve daha ötesi eleştiride niçin acele ve ısrar ediyorsunuz. Yücel Bey de biliyor amatörlük ila acil haberleşme arasındaki ilişkiyi, onun bunları bildiğini biz de biliyoruz. İfade eksikliği olduğu besbelli. Belki yorgunken, belki dalgınken, belki acele ile yazdı ve konuyu eksik bıraktı. Sabırlı olmalı, ne demek istediğini açıklayacaktır.
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3FB - 11 Ekim 2011, 23:18:13
http://www.trac.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=91:boluda-helkopter-kazasi&catid=16:trac-haber&Itemid=204 (http://www.trac.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=91:boluda-helkopter-kazasi&catid=16:trac-haber&Itemid=204)

Ali Rıza kardeşim
Yukarıdaki yazıyı okumussundur. Çalışmaların ne kadar iyi niyetli yapıldığını herkes biliyor. Ama insanların takıldığı nokta, iyi niyet insan hayatını kurtarmaya yetmiyor. Araba kazasında adamı araçtan çıkartıyorlar ama adam felç oluyor. TRAC bu camianın değerlerindendir. Sorun bu değeri iyi niyet maskesi altında değersizleştirmeye çalışanlardadır. Her iki olayda bir çok amatör işin içindeyken, hatta son olayda TV lere çıkıp bir kişi röportaj verirken (sonra bu kişi hakkında bir sürü konu oldu) kurumun başkanı nerededir. APRS yazışmalarını findu.com dan takip etmiştim o günlerde, kaydını almamıştım, keşke alıp buraya koysaydım.
Sözün kısası, ihale bir kişinin üzerine yıkılmaya çalışılıyor ki bu son derece yanlıştır. Genç, hayat tecrübesi az, korumasız, zayıf kişilerin üzerine yüklenmek işin kolayıdır. Bir anda telsiz literatürüne yeni kavramlar kazandırıverirsiniz. Bir kurumda bir memur hata yaparsa amiride o kadar suçludur, çünkü en son imzayı amiri atar. Yeri geldiğinde hizmete özel, yeri geldiğinde bana özel durumları olur.
Ayrıca bahsettiğin gemide ben yokum, amatör telsizcilik hobisi evrenseldir, kişiseldir ve uluslararası belli kuralları vardır, türkiyede bu kurallara uymakla yükümlüdür. O nedenle size rotanızda iyi yolculuklar dilerim.
Son sözüm Yücel kardeşime
"Ele verir talkımı kendi yutar salkımı" atasözü duruma güzel bir açıklama olur.
73
Barış
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 11 Ekim 2011, 23:51:46
Hepinize Merhabar,
Kendimi bildim bileli bakış acılarının ne kadar önemli olduğunu ve çeşitli bakış açılarının insanlara neler kazandırdığını anlamaya ve anlatmaya çalıştım.Kimi zaman başarılı olduk kimi zamanda sadece tepki aldık.E normaldir tabi.
Biraz olayı detaylandırıp,birazda bilgi vereyim.Gazetede ismi geçen ve olaya karışan o arkadaşımızı hiç tanımam tanımadığım içinde yorum yapmanın doğru olmayacağı kanatindeyim illaki tanıyan arkadaşlar vardır gerekli yorumları kendileri yaparlar.Basın bu şekilde yorumlamaz yorumlamıyor doğal olarakta okuyan ve bilgisi olmayan herkez amatör telsizci deyip geçiyor.
Bu gazete haberini ben yapmadım pişirip pişip önümüze koyuyorlar ve her önümüze koyulduğunda yaşadığımız sıkıntılar amatör telsizcilik adına katlanıp büyüyor.Çünkü bizim halkımız sapla samanı ayıramıyor(bazen)l.Bu sebeplede kim ben amatör telsizciyim derse bu günlerde sıkıntı pozisyona düşer.(haberler ortada)

2007 yılından bu yana Bursa Valiliği afet yönetim merkezi acil durum telsiz operatörüyüm aynı zamanda IRESC İzmir temsilcisiyim.
Her işin bilinçli,bilgili ve dikkatli yapılması taraftarıyım.Amatör telsizciliğim herşeyden önce gelir.Hangi birim ne konuda bana ihtiyaç duyarsa o zaman orda olmaya çalışırım.Bu benimde başıma gelebilirdi.Dediğim gibi herkez bu konuda bilinçlenecek,tecrübe sahibi olacak ondan sonra yapacak.(LÜTFEN SABIRLI BİR ŞEKİLDE AŞAĞIDAKİ YAZILARI OKUYUN)

Ülkemizde ve dünyamızda acil durum frekanslarını ve bu durumlarda ne yapılmasını gerektiğini bilmeyen bir çok arkadaş var.Bu arkadaşlarımızın hepsini her türlü tatbikatta baş sıralarda görmeniz mümkündür.Hatta bazıları tatbikatı bir yana bırakın bunu görev haline getirmiş o konunun uzmanı diye kendilerini tanıtmaktalar.


Sakın yanlış anlaşılmasın bu olayla ilgili şu,bu yanlış yapılmıştır demiyorum.Ama yaşanan olayın yansıması TÜM AMATÖR TELSİZCİLEREDİR.

Hepiniz haberleri seyrediyorsunuzdur helikopter kazanın sonucunda işin içinde siyasetçi ,asker terör bile arandı.Ne üzücüdür ki ihale AMATÖR TELSİZCİLİĞE kesildi.
Bizim ülkemizde atılan çamurlar malesefki kolay kolay temizenmiyor.
Bu sebeple amatör telsizci olarak bu tür konularda yüksek derecede dikkat göstermeliyiz.Bilinçsiz olarak yapılan her hareket faturası hepimizedir.
YİNELİMEKTE HAYFA VAR BU YAŞANAN OLAYDA EFE SUÇLUDUR,SUÇSUZDUR DİYE BİR YORUM YAPMIYORUM.Sadece onun adına ve amatörler adına üzülüyorum.

Gelelim Trac karalama meselesine (Konu hakkında cevap hakkım olduğu için)
Bilip bilmeden yorum yapmayın burada mevzu TRAC değildir.Eğer buraya atıf yaptığımı düşüneniz var ise (ki görüyorum var) Lütfen  Trac Konak şubesi ile irtibata geçip karalıyormuyum yoksa amatör telsizcilik faliyetlerine tam destekmi veriyorum ordan sorgulayabilirler.Yada yöneticiliğini yaptığımız sitede bu kuruma ne kadar yer verdiğimize göz atabilirler.İlginçtir ki karaladığımı düşünen arkadaşların "
http://www.radyoamatorleri.com (http://www.radyoamatorleri.com)" sitesinde yönetici oldukları TRAC şubelerinin reklamları boy boy vardır(tabi bu yazıdan sonra gidip silerler)

Daha geçen hafta ULUDAĞ da düzenlenen AMATÖR AKTİVİTE(Yaklaşık 400 QSO fm,ssb,qrp ve sstv) dönüşünde de TRAC KEMALPAŞA şubesi ziyaretimiz olmuştur.Sağolsunlar çokta güzel ağırlamışlardır(Teşekkürler Hüseyin hocam )
Yada şu şekilde son paragrafı bağlamak gerekirse aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi benim bütün fotoğraflarım antenler,vericiler,alıcılar ve direk tepelerindedir.(AMATÖR AKTİVİTELERDE)
112 Ambulans helikopterinin önünde değil hele böyle bir fotoğrafı profil resmi asla yapmam.
(http://www.radyoamatorleri.com/depo/linkver/htmlresimleri/xx.jpg)

Lütfen herkez yorum yaperken daha dikkatli olsun.Bu konun Trac ile hiç bir alakası yoktur

Konuya döneyim
Bu üzücü olayı yaşayan arkadaşımızda( EFE ) kendince gerekli cevabı vermiş.Gerek duyarsada ilgili mercilere başvurusunu yapar ve tekzip yayınlatabilir
 
Uzun lafın kısası şimdi tekrar sormakta fayda görüyorum
AMATÖR TELSİZCİ"MİYİZ",AFET HABERCİSİMİ ?
Arkadaşlar lütfen geniş düşünmeye çalışın bu konunun burda açılmasının asıl sebebi bilinçli yada bilinçsiz olarak düştüğümüz/düşürüldüğümüz konumdur.Malsefki üzücüdür...


Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 11 Ekim 2011, 23:55:04
Dip not: Yukarıdaki mesaj hem burdaki yorumlara hemde http://www.facebook.com/groups/tacallbook/ (http://www.facebook.com/groups/tacallbook/) ta yayınlanan mesajlara cevapniteliğinde  yazılmıştır.
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 12 Ekim 2011, 00:11:52
Merhaba.

Bu makale ve yazılar tamamen TRAC ' küçük düşürmek için yazılmıştır.

Hepimiz aynı gemideyiz fakat bu tür yazılar gemiyi batırıyor.

Boşuna TRAC ı karalamak yıpratmak için uğraşmayın başaramayacaksınız.

Sadece amatörlüğe zarar veriyorsunuz.

Bu başlığı atanlar kendileri daha geçen hafta afet haberleşme tatbikatına katıldı Bursada.

Haber linkte ayrıca resimleri ile birlikte 

http://sirtcantam.com.tr/?p=11409 (http://sirtcantam.com.tr/?p=11409)
1 Bu maleyi ben yazmadım
2 Başlığı lütfen güzel oku AMATÖR TELSİZCİ"MİYİZ",AFET HABERCİSİMİ
3 Uludağda yapılan çalışma bir amatör aktivite ve aynı zamanda bu OLUŞUMUN içinde olan guruplarla yapılan bir tatbiki haberleşme çalışmasıdır
Hiç bir resmi kurum ve kuruluş bu çalışmada yer almamıştır doğal olarak TATBİKAT değildir.Senaryolu yada senaryosuz hiç bir afet haberleşmesi gerçekleştirilmemiştir.Lütfen önce olşumu tanıyın sonra yorum yapın.
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 12 Ekim 2011, 00:22:13
Sormak lazım şimdi siz amatör telsizcimi yoksa afet haberleşmecisimisiniz?

Geçen haftaki çalışmadan bir kare. Arkada beyaz montlu TA3CY

(http://sirtcantam.com.tr/wp-content/uploads/2011/10/ULUDAGIRESC-495x369.jpg)

http://www.radyoamatorleri.com/tc3iresc-havada-abrvbar-t1971.0.html (http://www.radyoamatorleri.com/tc3iresc-havada-abrvbar-t1971.0.html)

:) Ali bey yazdıklarımda kötü bir şeyler aradığınız her halinizden belli lütfen yapmayın.İnanın kötü şeylerden bahsetmiyorum.Çok acele edip yorum yazıyorsunuz konunu detaylarını bilmeden yazdığınız yazılar size zarar veriyor

Arkadaki beyaz montlu ben değilim Benim montum sarı ve gri dir diğer fotoğraflara bakın.
Ama içiniz rahat olsun bende o çalışmadaydım

Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 12 Ekim 2011, 01:16:12
Alıntı
YORUMSUZ KALMAK SADECE YAŞANANLARA ÇANAK TUTMAK OLUR.BU DURUMA NE ZAMAN BİRİLERİ DUR DİYECEK?
"AMATÖR TELSİZCİLİK YAPALIM ARKADAŞLAR" ACİL DURUM MUHABERESİ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL...

Tepkim ve yazılarım başlık ve en üsteki mesaj içindir.

Facebook ve diğer tüm sayfalarda her gazeteyi ayrı bir manşet yazmak marifet değildir.

Başkasına tenkit ettiğin şeyi kendinde yapmayacaksın. Acil durum haberleşmesi bizim işimiz değil de hemde acil durum çalışmasına katıl. Sonra adama sorarlar amatörmüsün afet habercisimisin diye

Tekrar yinelememe gerek yok sanırım ama Uludağ çalışmasını detayalarını yapılan QSo ları kimlerle yapıldığını zamanı geldiğinde LOGDATA linkinden takip edersiniz.İfade ettiğim gibi yorum yapmadan önce araştırmak,ince eleyip sık dokumak lazım.
"Gazete haberlerini yayınlamak marifet değil" Tabikide değil ama düştüğümüz durum (Amatör Telsizcilik) ortada ise sessiz kalmak ve bu konuda yorum yapmaktan kaçınmakta bir o kadarda amatör telsizciliğe terstir.
İfadem şudur ki önce amatör telsizcilik yapılmalı, bununla doğru orantıda bu hobiyi yaralı bir şekilde insanlığa BİLİNÇİLİ bir şekilde sunmalı.
Destek olmalı,köstek değil.
 
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 12 Ekim 2011, 01:28:01
Alıntı
TA1ABG
Ali Rıza bey doğrudur, ben arada kalmayayım diye yazdım. çünkü bu konuda taraf değilim. Ben bütün amatör telsizcilerin Atilla Abimizin deyimiyle aynı gemide olduğunu düşünüyorum. bunu ifade etmek istedim. Eğer böyle bir durum varsa hazır durumda bekleyelim, kurumlara yardımcı olalım. Unutmayalım ki biz gönüllüyüz. 73

Burası radyoamatorleri.com birilerine taraf olmak/olmamak zorunda değilsiniz konu hakkındaki görüşlerinizi bildirirsiniz.
Hepimiz için geçerli tek dikkat etmesi gereken konu vardır oda geniş düşünmek.Dikkat ederseniz forumda yorum yapan arkadaşların hiç bir mesajına "edıt" yapmamaya özen gösteriyoruz.Haklı,haksız,suçlu,suçsuz aramıyoruz sadece tepkimizi dile getiriyoruz.

Siz gemi örneğini vermişsiniz bende elma ağacına benzeteyim.Bu ağaç sallanmaya devam edecektir ve çürük elmalar düşecektir.( Genel anlamda yazıyorum )
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA2NL - 12 Ekim 2011, 10:44:25
Merhaba,

Kaza meydana geldikten bir süre sonra arama çalışmaları başladı, pek çok kişi ve kuruluş bu çalışmalarda yer aldı. Spekülasoynlar yapıldı koordinatlar verildi, aramanın ilk zamanlarında Radyo Amatörünün yaptığı bu çalışmayı TRAC olarak pek çok yerde lanse ettiklerine şahit olmuştum. Şimdi merak ediyorum bu işin sonucu başarılı olsaydı, Amatör Telsizci arkadaşımızın yaptığı çalışma gerçekten başarılı olsaydı! Bunu kim sahiplenecekti?
İş başarıya ulaşsaydı, TRAC bunu sonun akadar kullanırdı (zaten kullanmaya başlamıştı) ama başarısız olunca TRAC elini çekti.

BİZ RADYO AMATÖRÜ (AMATÖR TELSİZCİ)'YİZ, AFET HABERLEŞME UZMANI DEĞİL!

sELAMLAR
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TB2BBK - 12 Ekim 2011, 22:11:01
konu amatör telsizcilerin ne hale hangi sebeplerden dolayı geldiğini anlatmak için yazılmış ki burada ders çıkaralım. ama konu okadar alakasız yerlere kayıyorki yanlış anlaşılmalara sebebiyet vererek bizlerin bir birimize karşı olumsuz eleştiri ler yapması neticesine doğru gitmekte. Çağrı işaretleri olan amatörlerin BİR oluşumda QSO çalışması suç muş gibi anlatılması, türkiyenin en büyük camiasını kötülenmesi ( öyle bir şey yok )iddiasına kadar. amatör telsizcilerin evrensel hobiyi bir devlet memuru sıfatıyla kamu kurum çalışmalarına katılmasınına kadar farklı konuları açmak bizleri sebepsiz yere amatörlükten uzaklaştırmaktan öteye gidemez yücel beyin açmış olduğu konu sorunun aslında cevabını da içinde vermiştir. hepimize bol QSO lar 73
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 13 Ekim 2011, 20:37:51
BİR KONUYU YİNELEMEKTE FAYDA VAR BEN ORADAYDIM...
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3OM - 14 Ekim 2011, 01:56:41
Merhabalar,
Hiç bir dernek üyeliğim yoktur, kafama tavayı yemeden önce belirtmek istedim...

TA3EL Ali abi aynı gemideyiz lafına ben pek katılamıyorum maalesef. Sebebine gelince, radyo amatörü olduğumdan beri bu trac ve diğerleri kavgasına her platformda şahit oluyorum.
Trac veya rad-resc-mad-trak vs.vs  ekli herhangibir oluşum içinde olmadığım için dışarıdan daha objektif olarak bunu gözlemledim.
Fakat artık olay benzetecek olursak, aynı fenerbahçe şike vakasına döndü. Ortada yanlış yapan birileri var sanırım (trac da), olabilir insan faktörü olan her camiada kötü polisler vardır, camianın büyüklüğü arttıkça doğru orantılı olarak çürük elmalarda artar. Ama diğerleri de (rad-resc-mad-trak'çılar) o kadar düşman olmuşlarki bu trac a inanılmaz bir karalama var. Bu sitedeki konuların bir çoğu da bunlardan oluşuyor.
Ha birde bu trac cıların sanal alemde bir buluşma noktası olan diğer site var.
Şimdi anlayamadığım şey ise, neden trac cı sitede rad-resc-mad-trak'çılar sürekli eleştirilmiyor, yerden yere vurulmuyorda ? bu sitedeki bir çok oluşumdan arkadaşlar hiç üşenmeden durmadan tracı ve traccıları haşlamaya çalışıyorlar ? Demek bilmediğim bir şeyler var, bu yüzden daha fazla yorum yapmadan gözlemimi belirtip bu konuyu kapatıyorum.
Bir de bu site tıpkı bir ağlama duvarı gibi... Trac bana şunu yaptı hoop koş radyoamatorleri.com da paylaş.
Umarım bir gün bende böyle birşey yapmam  :-X

Ayrıca TA3EL Ali abinin bu konu başlığında paylaştığı mı desem yakaladığı mı desem bilemiyorum, şu acil afet haberleşme tatbikatı konusu  oldukça komik geldi bana  :) uzun süre güldüm, paradoksmu desem, ironi mi desem bilemedim ? aman kimse alınmasın...Benim dediğimi yap, yaptığımı yapma gibi birşey olmuş. Olsun herşey TA için değil mi?

Son olarak gazetede trac kelimesi geçtiği için yazı aynen paylaşılmış bence gayet normal, ama herkese açık bu sitede yinede daha hassas olabilirdiniz. En azında buraya copy paste yapılmadan sadece haber linki verilebilirdi. Bu radyo amatörleride her bir şeyden nem kapıyorlar canım, orda öyle trac yazınca direk karalama zannediliyor herhalde !
Sağlıcakla kalın.

Herkese kucak dolusu 73.

En dip not: Bu yazdıklarımı silerseniz, trac cı siteye yazarım ahanda bunları sildiler derim :)
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3CY - 14 Ekim 2011, 13:16:56
:)
Farkımız şu diğer sitelerde bizim yazı yazmamıza hiç izin vermezler.Bir sefer denedik ve kendimizi kapının önünde bulduk.Bir dahada uğraşmadık
Burdaki mevzu tracmı değilimi tekrar tekrar değinmeme gerek yok.
Genel anlamda yorumum yukarıdadır.
Kafamızıda kumdan çıkartıp öyle yorum yapmak lazım.

Bu haberi copy pastede yapsanız sadece haber linkinide verseniz.Karşınızdaki insanın anlayacağı sadece kapasitesiyle sınırlıdır.Yinede çekmek istediği yere çeker.

Ben İzmire geldiğimden beri Trac Konak şubesi ile sıkı fıkıyımdır,yaptıkları her amatör aktiviteye sağolsunlar davet etmişler bende katılmaya çalışmışımdır.Bir çoğunada katıldım.Çokta keyifliydi...

Ali bey TA3EL Traç İzmir şubesi başkanı...Ben ise sadece Traç Konak şubesinin çalışmalarında katılıyorum.Biraz düşünün yorum sizlerindir.

Not:Rahat ol silinmez...
 
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: ta2ve - 20 Ekim 2011, 02:29:28
Hiçbir Radyo Amatörü olağanüstü bir durumda olanlara sırtını dönemez.Ancak internette site site dolaşıp T.R.A.C. ne saldırıp afetçi olunmaması gerektiğinden bahseden kişinin İzmir'de afet tatbikatında görüntülenmesi kişinin dengesizliğini gösteriyor.Amatörleri birbirine kırdırmaya çalışan PRAVOKÖTÖRLERE lütfen dikkat edelim
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA1ATD - 20 Ekim 2011, 10:47:35
Çok komiksiniz ya :) kaç gündür orada burada savaşan insanlar görüyorum dayanamadım yazma ihtiyacı duydum.

şimdi ;

Öncelikle trac bir iktidar partisi, bu sitedeki ve herhangi bir oluşumda yer almayan arkadaşlarda muhalefet sıralarındaymış gibi davranmayalım. Ne trac iktidar partisidir nede diğer amatörler muhalif. Öncelikle belirtmek isterim her oluşumda her grupta her toplulukta farklı görüşler ve fikirler bulunur. Bulunmasıda en doğal olanı. Sorun bu topluluk içinde gruplaşmaya gidenlerdir. Senin rengin kara, senin gözünün üstünde kaşın var, senin kulağın kısa gibi gruplaşmalar bu toplulukların içine özellikle yeni katılan arkadaşları korkutur ve uzaklaştırır. Ortada sorun çıkartıp ortamı provake edenler aslında bu oluşturulan grupların avukatlığını üstlenip her ortamda bilip bilmeden okuyup anlamadan savunmaya geçen avukatlardır.
Trac denilen oluşum türkiyenin gurur duyduğu ve çok güzel işlere imza aran bir kuruluş. İçerisinde hepimizin arkadaşları ve dostları var veya olacaktır. Çünkü arkadaşlık ve dostluk kurumlar üstü bir yapıdır. Benim arkadaşımın trac üyesi olup çalışmalarında yer almasından ve başarı kazanmasından gurur duyarım.
Ancak her oluşumda olduğu gibi Trac gibi her şehirde hatta ilçelerde şubeleri bulunan bir oluşumda da elbette çürük yumurta olacaktır, buda çok doğal. Ve elbetteki bu çürük yumurtalar içinde Trac ın avukatlığına soyunan (bu yetki onlara verilmeden ve Trac dan habersiz) insanlarda çıkacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir noktada bu insanların Trac a yarar değil zarar vermesidir. Siyasi partilerde genel başkandan yada parti kurullarından habersiz partiyi savunacağım diye orada burada konuşup partisine zarar veren vekiller gibi trac içinde de yetkisiz ve üzerine düşmeyen avukatlık olayına soyunan insanlar, amatörlüğe yeni başlamış insanların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmaktalar. Sürekli savunma halinde olan bir oluşumda dışarıdan bakıldığında bir kusur aranmaya başlanır.

Benim trac üyesi sokakta yada havada tanıştığım dostlarım var. Sürekli trac içindeki faaliyetlere gelmem konusunda davetlerde bulunmaktalar. Fırsat olmadığı için gidemedim ayrı. Ancak bu insanlar yani dostlarım orada olduğu için trac a giderim veya faaliyetlerine katılırım. Tıpkı burada da arkadaşlarım ve dostlarım olduğu için bulunmam gibi. Tıpkı yücel arkadaşımızın da trac konak şubesinde yaptığı gibi. Çünkü bu faaliyetler grup olarak yapılır yani insan faktörü ile. Sevdiklerinizle yaparsınız bu etkinlikleri sevmediklerinizle değil.

Trac ile sorun yaşadım diyerek serzenişte bulunan arkadaşlar bu sorunlarını sorun yaşadıklarının kurum değil bir şahıs olduğunu hatırlayarak o şahısla çözmeye çalışsınlar. Burada yazılan bir yazıdan rahatsız olan Trac üyesi arkadaşlar yazıyı yazanla sorunlarını çözmeye çalışsınlar. Dikkat edin tüm çözümler aslında çok basit ve şahıslarda bitiyor. Genel ortamlarda polemiklere girmeden ve konuyu uzatmadan çözülebilecek sorunlar kendi kendine görev biçmiş arkadaşlar nedeniyle çok daha fazla büyüyor.

Yapmayın insanları bu hobilerinden soğutmayın. Kişisel ilişkiler kurmak zor değildir. İnsanları ilk gördüğünüzde dostunuzmuş gibi konuşmaya başlarsanız bir çok sorun ortadan kendiliğinden kalkar. Kimse kimsenin düşmanı değil.
Lütfen arkadaşlar çok büyük olan aynı zamanda da çok küçük olan amatör radyo camiasına zarar vermeyin. Gereksiz polemikler gereksiz savunmalar yapmayın.

Bu hobi yada bazılarımız için yaşam felsefemiz olan amatörlüğün Trac a, Ramad a, radyoamatörleri.com a, telsizforum.com a ve diğer tüm net üzerinde yada reelde bulunan oluşumlara ihtiyacı var. Bırakın tekerlek dönsün çomak sokmayın, bir kere durursa tekrar döndürmek için çok uğraşmak gerekir.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA3DN - 20 Ekim 2011, 10:49:42
 Ercan Süzer Bey.
Öncelikle """NEİDÜBELİRSİZ 3-5 KİŞİNİN SİTESİ""" dediğiniz sitemize hoşgeldiniz. Avatarınızın altında dikkat ettiyseniz tüm üyelerimiz gibi sizdede sitenin sahibi yazar. Bunu hatırlatayım öncelikle.

Hiç kimse internette site site dolaşıp bahsettiğiniz derneğe saldırmıyor. Tam aksine bahsettiğiniz derneğin dışında olanlar tarafından yapılan herhangi bir amatör çalışmayı siz hazmedemeyip. herkesin diline sakız ettiği Trac düşmanlığı adı altına saklanıp şahsi egolarınızı tatmin yoluna gidiyorsunuz.

Hiçbir radyo amatörü acil durumlarda sırtını dönemez. Eksik yazmışsınız.Bence  hiçbir insan acil durumlara sırtını dönemez ama yapılan yardımlarlada reklamını  yapmaz.Radyo amatörlerinin yapmıyacağı konu ise sizin gibi ırkçı tabir edilebilecek düşüncelere sahip olmayıp,ayrım yapmadan ve her amatörün yaptığı çalışmayı bizden olmayan düşmanımdır kategorisine sokmadan incelemektir.

Bahsettiğiniz tatbikatlar tatbikat değildir. Önce bunu anlayın. Önceden hazırlanmış bir senaryoya ve başka kurumlarla birlikteliğe dayanmayan ;sadece ve sadece bir amatör çalışmadır.Ama çeşitli yazılarla dikte ettirmeye çalıştığınız ve birliktelik sağlanmaması gerekir dediğiniz amatör arkadaşlarla yapılan bir çalışmadır. Sanırım size bu dokundu.

Neidü belirsiz kişilerin sitesi dediğiniz bu sitede sizin yazdığınız yazı aslında tam bir PROVAKATÖRLÜK  örneğidir.
Hiç bir dernek ve şahıs ayrımı yapmadan sitemizce yürütülen roleler ve ruhsatlar adlı çalışmaya verdiğiniz ve Türkiyede sadece dernek olarak siz varmışsınız gibi lanse etmeye çalıştığınız tepkiler bunun en güzel kanıtıdır. Biz gerçekten bahsettiğiniz düşmanlık üzerine çalışıyor olsaydık en başta diğer bir sitede yazdığınız abuk sabuk yazılarınızı buraya taşır ve yayınlardık.

Bu camiada sizin dışınızdada amatör faaliyetler ve çalışmalar yapılmaktadır ve bu tutumlarınız yüzünden artarak ta devam edecektir. Önce bunu hazmetmeyi öğrenin ondan sonra sitelere çıkıp boy gösterin...

Biz bahsettiğiniz gibi düşmanlık yapıyorsak siz ve sizin gibi düşünenlerin bu tür yazıları bu sitede nasıl yayınlanıyor onu düşünün siz asıl.....
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TB1BHG - 20 Ekim 2011, 16:01:22
 Sayın arkadaşlar site site dolaşıpta TRAC a saldıran arkadaşı bende merak ettim.Özellikle gezdiğim hiç bir sitede TRAC a saldıran bir arkadaşımızı ben göremedim.Zaten en baştaki yazı iyice okunursa kimsenin trac a saldırmadığı görülecektir.Ayrıca bu sitede bulunan ve yazı yazan  bizlerin kim olduğumuz çok bellidir. yazan kişiden ''ne idiğü belirsiz kişilerin ''kimler olduğunu ve ne maksatla bu şekilde hakaret içeren üslup kullandığını  açıklamasını istiyorum.Ayrıca ne idüğümüz belirsiz 3-5 kişiysek  sizin bizim aramızda ne işiniz var.
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA2NL - 23 Ekim 2011, 11:51:39
Merhaba,

Sayın Ercan Süzer, öncelikle sizden ricam yazdığınız yazıları tekzip etmeniz ve ne idüğü belirsiz dediğiniz kişilerden Özür Dilemenizdir. Aksi Halde şahsım bu söylemleri üzerine alıp hakaret davası açacağımı bildiririm.

Aramıza Hoşgeldiniz..

Selamlar
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA0U - 26 Ekim 2011, 19:06:40
Burada Ali Rıza bey e katılmamak imkansız...
Yukarıdakşi başlık esasında önemli değil " belkide " ama Ali Rıza bey in söylemi bence çok doğru ..buradakı ve bu aksam IRESC Basın ve Halkla İlişkiler PR şirketinden basına yayınlanacak ve yayınlandıktan sonra burada ve sosyal medyada paylasılacak olan basın bültenindede aynı içeriğe değindim...

TRAC Türkiyenin en eski derneklerinden TRAC türkiye nin en eski oluşumlarından TRAC içinde barınan nice idoller olmadı mı ..nice teknik öğretmenlerimiz buyuklerimiz olmadı mı ?

Hata nerede başlıyor !

Herkes hür iradesini kullanarak hobısı olan Radyo Amatörlüğünü yürütebilir !
Bende hemen hemen 16 sene kadar önce Marmarisde sevgili TA4BC Sami abinin bana verdiği bilgiler ile Radyo Amatörlüğünü kendime hobi olarak belirledim..İlk olarak onun ile Bartg RTTY conteste katıldık...kendısınden çok şey öğrendim..teşekkürler...bir dönem ssb bir donem contestlerin pesinde kosturdum ..bu arada seneleer oncesınde eşimde sstv yapıyordu...yanı hobimizi icra ediyorduk...Taki ıkı senelik İtralya sürecimde Fiumicino havalimanında aldığım yangın eğitimine kadar.. İşte orada her şey değişti benim için INSERAG eğitimleri Hırvatıstanda Afet Haberleşme eğitimi takibinde Moskova ve Lyon'da Afet Haberleşme Eğitimi ve Türkiyede belirli yerlerdeki alınan ve verilen eğitimler...
IRESC sureci içn ise dünya genelinde ki 41 ülkenin oluşturdugu ve BM tarafından akredişte olmuş bir afet haberleşme koalisyonu..Şimdi benden ne bekleyebilirsiniz ki ..kimse kusura bakmasın ! Türkiyede olmayan bir sistemden bahsediyoruz sadece ahkam kesiler... Koordinasyon eksikliği ve herkesin yapması gerektiği bildiği işi yapması...

İş te bu noktada hata nokltasına yaklasıyoruz... Eger ben cıkıp ben arama kurtarma yaparım dersem ve ıddıa edersem ..evet yaparım eğitimini de aldım ama ben arama kurtarmacı değilim...ben anten yaparım dersem evet anten uzerınede egıtımler aldık afet haberlesmesınde yoksulluk ıcınde ama ben hobısını anten yapımında cok basarılı olmus ne bıleyım Gokhan arkadasımıza haksızlık yapmıs olurum.

Ben hobisi radyo amatörlüğü olan ..kendi çapında eylenen ...ama misyonu ve işşinden ailesinden önce görevi afet haberleşmesi olan ve bunun koordinasyonunu yapmak için eğitilmiş bir makinayım...Hemen hemen 7-8 sene önce sahaya çıkışımı şimdi komedi olarak görüuotum..istasyoın yarım günde aktif oluyordu..şimdi 10 dk ... Burada da tatbıkı calkısmaların cok onemı var...

Su anda TRAC kendı menfaatlerı ve egoları dogrultusunda yanlıslar yapan bellı baslı yonetıcıler tarafından yonetılıyorlar ve problemlerın ıcınden cıkamıyorlar... bu kısıler senelerın markası senelerın dernegı TRAC arkasına sakjlanıyorlar..savunacakları zamanda TA yı ben temsıl ederım dıyorlar...

İşte bizlerin hatası...bizler bu kişilerin hatalarını TRAC'a maal ediyoruz.. ben Ali Rıza bey beni ne kadar sevmesede kendisine katılıyorum... TRAC a yönelik değil eğer varsa gerçek kişiler üzerinde konuşmak gerek...TRAC gercekten yok edılmeyecek bır marka ve en eskı derneklerden biri...Sacma sapan yapılan seyler TRAC ısmıne maal edilmemeli ve bu isim kirletilmemelidir.

Eger bu birinci hata ise...radyo Amatörlüğünü veya daha halk dili ile telsizciliğide hobi kotu haber tellalı veya echolınk bılgısayarcılık vs dıye bolmemek lazım...ortada bvır hobıu var bunu ısteyen hobı gıbı ıcra eder ısyetende mısyopn olarak kabul eder..

Bırakın ısteyen ıstedıgını egıtımını alsın ..dogru soylemler dogru stratejıler dogru sekıller ıle ıcra etsın...haa ne olacak herkes ıstedıgı konudakı arkadası ıle huzur ıcınd gıdecek..neyın kavgası bu anlamıyorum...Dusunsenıze bunların bu anda konusulmaması gerek vanb da o kadar bızlere ıhtıyac varken ... bu ısı mısyon olarak kabul edenlerın onculugunde hobısı radyo amatorlugu olanlarında destegı ıle cozulur gıder...

Temel ıngılterede otobus soforudur !  Zencıler ıle beyazlar arasında sen onde otur sen arkada otur kavgası cıkınca sınırlenır...koyu yesıller one acık yesıller arkaya der...Bırakın herkes kendı bıldıgını yapsın...
Genelleme yaparak marka derneklerımızı kısılerın hatalrı ıle bırlestırmeyelım..yazılarınızı yazarken TRAC yerıne gercekı ısmı yazın ..IRESC den sıkayetcıysenız benım ısmımı yazacak kadar medenı olun...

Şİmdilik teşekkürlşer...Geç saatlerde basın bultenını paylasacagım..saygılar...

73 de TA0U

 Not BB ıle yazdıgımdan ımla hatalarının kusuruna bakmayın basa donup duzeltemedım bıle uzunda yazmısım :-(
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA0U - 26 Ekim 2011, 19:23:20
Sayın Ali Rıza bey...
Biraz önce söyledim ya...yanlıs soylemler hataları getırıyor ısımler yerıne hata yapan ısmler yerıne dernekler on plana atılınca sızde fanatık tarftar gıbı hayırrr asla olmadı olamayacak..haaha basaramayaksınız soylemlerınızde haklı gıbı duruyorsunuz..

Kucuk bır bılgı kacıncı sayfadakjı kacıncı mesaj bılemıyorum ama hanı arkada duranda TA3CY dedıgınız fotonun oldu gerde bu kısıde gecen hafta uludagdaydı yazmıssınız...
Kucuk bır  " bılgılendırme de " bulunmak ıstıyorum

tatbıkat ve tatbıkı calısmalar farklı amaclara yonelıktır... İÇERİĞİ VE METODOLOJİSİ FARKLIDIR.

TATBIKI CALISMALAR;
Buırsada yapılan calısmada Bursadaki derneğimizn ev sahipliğinde yapılırken IRESC HQ ve IRESC Izmır ın DX Afet Haberleşme Merkezleri ile yapılan çalışmalkarı içermektedir. Bızler afetın nerede ne zamn ne sekıdle olacagını bılmeyız.. ıste bu sebepden dolayı elımızdekı datayı sureklı guncellemek kendımız afete yonelık daha hazır hısstemek adına tatbıkı calısmalarımızda suna onem verırız ve datasını tutarız... OI gun Yunanıstan ve Israıl ıle Ereglı Mersın ve Antalya TUBITAK uzerinden hangı cıhazlar ıle hangı hava sartlarında hangı antenler ıle hangı cıhazlar ıle hangı wat ıle mevcut atmosferık sartşlara yonelıkde ne sonuc elde ettıgımıze bakarız ...Bu tatbıkat degıldır.. Zaten TA3CY nın onunde oturan benımde ıcınee oldugumuz daha genıs fotograflara bakarsanız verımlılıgını test ettıgımız ve yazılımını yapmıs oldugumu propagasyon harıtasında ( bunda ısteyenler ıle paylasmaktan mutluluk duyarız )=  yer alması adına ortalık anten tarlası gıbı ... evet bu tatbiki çalışmadır tatbikat değildir... Bu süreç içersindede bazı arkadaslarımıznı mikrofana alışması ıcın o mıkrofon heyecabını atması ıcın amator faalıyet yapılmıstır bos ıstasyonlarda...

Umarım bana kızma ama IT de son sorumlu IRESC Baskan yardımcısı Serkan Abacı bundan ıkı sene kadar once soyleyeceklerını dahı karırsıtırıken su anda net kontrol operatorlugunde uluslararası platformda en opnde gelen kısılerdendır...net kontrol operatorlugunun ne demek oldugunu herkesın bıldıgını dusnerek detayını ve zorlugunu acıklamayacagım...

Sonucda sadece gecen sene 52 hafta sonun 48 ınde ( evden kovulacaktık hepımız ) dısarıda tatbıkı calısmalar yaptık tabıkı buda sahadakı hakımıyetı cogalttı o dag senın bu dag benımn ..o denız kıyısı sehır ıcı ..farklı yerler farklı zamn vs vs vs BU TATBIKI CALISMADIR

TATBIKATLAR
Tatbıklatlar ıse tatbıkı calısmalar suresınce ogrenılen test edılen benımsenen sıstemler uzerıne haberlı veya habersız   yuapılan bır senaryo uzerıne zamöna hedefe karsı yapılan bır calısma mantıgıdır ...

tatbıkı calısma yapmaz koordınasyon detaylarını belırlemez stratejın olmaz yetkı vermez hesap sormassan zaten tatbıkat yapmana gerek kalmaz ..

Evet dedıgım gıbı içeriği ve metodolojisi farklı olan bu iki hatta amator faaliyetide içine katarsak ..genel konusmada

ne oldu yanı TA3CY de gecen hafta uludagdaydı soylemınızı cok ozur dılerım gercekten anlamadım...

73!
TA0U
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA0U - 27 Ekim 2011, 15:10:58
Bu arada yeni fark ettim...Arkadakı TA3CY degıl :-))
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2216448943197.118639.1606804558&type=3 (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2216448943197.118639.1606804558&type=3) linkten farklı bır kare secebılırsınız...

Bu arada tatbıkı calısma fotograflarını gormemıs olanlarda fotografların tadını cıkarsın ve ıyısallah bır dahakı sefere hepberaber ...

73! TA0U
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA0U - 31 Ekim 2011, 11:00:22
Aliriza bey ve site üyeleri...
Bizler hephayatımız boyunca karsımızdakılere laf sokmaktan pek ıs yapamamıs bir kavimden gelmekteyiz ve heeep nedense kendı egomuza yonelık calısmısızdır...
Klavye arkasında tartısmayı son zamanlarda marıfet bılmısız ve klavyenın duyguları aktarmamasından dolayıda hep tartısmısız....

Bunu nıye yazdımasagıdakı soylemlerım ve sorum gercekten yanıs anlasılmasın diye....
Kotu nıyetyok dıye...pişti oldu diye değil...

Gerçekten öğrenmek istediğim için....

http://www.facebook.com/# (http://www.facebook.com/#)!/photo.php?fbid=10150352224404536&set=o.166531054239&type=1&theater  linkindekifotograflara bakarak Sayın Alirizabey esormak ıstıyorum...Fotograflardakı kısılerı sız harıc tanımıyorum...

Bu fotograftakıler Radyo Amatorumu Afet Haberleşmecisimi ( Bu arada termınolojıde afet haberleşmecisidiye birşey yoktur )

Eger bu konu ıle ılgılenen bırı oldugumdan bana yardım edersenız sevınırım...

Hangı termınolojı
Hangı metodoloji ve hangı sistemler ve lojistik kavramlar ile çalışıyorsunuz ?

Saygılarımla...tesekkurler...

Urcun Canel
 
Başlık: Ynt: AMATÖR TELSİZCİMİYİZ,AFET HABERCİSİMİ...
Gönderen: TA0U - 31 Ekim 2011, 11:01:54
http://www.facebook.com/# (http://www.facebook.com/#)!/photo.php?fbid=10150352224404536&set=o.166531054239&type=1&theater

link nedense tamçıkmamaış komple copy paste ederek alabılırsınız...

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google