Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER => ELEKTRONİK DEVRE VE BASKI ŞEMALARI => Konuyu başlatan: TB3BAK - 23 Nisan 2011, 21:03:42

Başlık: FM VERİCİ
Gönderen: TB3BAK - 23 Nisan 2011, 21:03:42
Merhaba,
Hobby devreleri şeklinde paketlerde satılan devreler var.Bunlardan fm verici olanını aldım.Lehimledim.Ardından bi frekansta ayarlama yapıp yayın yapmaya başladım.Evin içinde gayet güzel ve net yayın yapıyorum.Ama ben daha da uzak yerlere gönderim yapmak istiyorum.Bunun için wat'ı daha yüksek olan cihazlar kullanmak daha mantıklı ama aklıma şöyle bişey takıldı.Daha yüksek wat'lı bir devre toplasam, bunun kanunen bi yasağı var mıdır?
Bir de cb anteni takılı çatıda.5/8.Boyu 7.5-8 metre civarı.Buna bağlasam anten çıkışını daha fazla yere gönderim yapma imkanım olur mu?
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 24 Nisan 2011, 09:37:34
Konu hakkında fikri olan yok mu ?
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TA3DN - 24 Nisan 2011, 10:33:15


Ahmet selamlar.
Birincisi cb anteni bağlaman olmaz.Her cihazın çalıştığı frekansa uygun anteni olması gerekli.
İkincisi hobi ve eğitim amaçlı olanların haricinde yüksek wattlı olarak belli bir çevreye fm radyo yayını yapmak yasaktır ve izne tabidir.Selamlar...
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TA3CB - 24 Nisan 2011, 11:17:37
Ahmet kardeşim.Arkadaşlar gerekli izahat ve açıklamaları yapmışlar.Antene bağlaman matematiksel olarak olmaz,ama benyaptım oldu diyeceksen bağla dene gözlemle.Bukiti antene nasıl bağlıyacaksın oda ayrı bir konu.(konnektörü varmı.vs)Yüksek güçlü verici yapman yasal olarak yasak ama deney amaçlı bişeyler yapabilirsin.şikayet edildiğin zamanda cezasını çekersin.Kolay gelsin Başarılar....73
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 24 Nisan 2011, 12:12:43
Bendeki kit 2 wattlık.Kit olarak satılan en yüksek 7 watlık var o da açık alanda max. 2km. Anten çıkışı bildiğimiz bir tel.Devreye lehimleniyor.Ben bi deniyeyim anteni.Teşekkürler cevaplar için .. 73

Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3PSU - 24 Nisan 2011, 12:52:38
ustalarımızın da söylediği gibi her cihazın kendi frekansına göre anteni vardır, rastgele anten bağlarsak yüksek swr zarar verir, fm vericilerde ses kalitesi yüksek olması için (stereo) band genişliği fazladır.Bu yüzden çok yüksek güçler bile kısa mesafe erişim sağlar. sana bir örnek, birkaç sene önce çalıştığım yerel radyoda 250w verici kullanıyorduk ki bu güç bile bulunduğumuz ilçeyi anca kapsıyordu, şimdi ise 2,5 kw lık verici bile istenilen kadar mesafe yayın sağlamıyor. ayrıca işin bir de kanuni boyutu var, şikayet olursa başın çok ağrır. ayrıca bu hobby kit devrelerin modülatörü pll olmadığı için tam olarak bir frekansa kilitlenmez, frekans bir trimmer kondansatöre bağlı olduğundan sabit durmaz ve bu yüzden verimli bir güç ve frekans çıkışı sağlanamaz, en büyük sorun da frekansın sabit kalmamasıdır.
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 24 Nisan 2011, 16:21:37
Ben sabitledim frekansı.Rastgele bir frekansta durup devre üzerindeki trimden ayarlama yaptım.Telefonumdan otomatik taratma yaptım ve benim konuştuğum frekansı buldu.Ardından o frekansı radyoda belirledim ve ne zaman açsam orada yaklaşık 10 mt etkili konuşma yapabiliyorum.Bi yazı okudum, vericilerde watt kadar önemli olan antenmiş.ELimizdeki miliwattlık devrelerle bile 500 metreye etkili bir konuşma yapabileceğimiz belirtilmiş.Burada anteni ve yazıyı paylaşıyorum.

Elektronikle yeni tanışan hevesli insanlar dünyanın bir numaralı hobisi olan radyo amatörlüğüne genelde ilk olarak radyo alıcısı yapmakla başlar. Daha sonra ufak vericiler, alıcı-vericiler derken kendini bu sihirli dünyanın içinde bulur.

Amacım, çok düşük güçte bu tür alıcı-verici yapan arkadaşlara yaptıkları ile öğünme şansı yaratmak. Çünkü o aşamada anten, henüz onlar için bir rasgele tel parçasından başka bir şey değildir. Yaptıkları FM alıcı veya deney vericisini rezonanslı bir antene bağlarlarsa nasıl verim alacaklarını tahmin edemezler.

Onun için rasgele uzunlukta bir tel parçasını, özellikle deney vericisine, takarlar ve sonuç ortada; rezalet! Sonra:

--Yahu bu devrede iş yok çalışmıyor! Herhalde devre yanlış, yanlış çizmişler! Hiç sinyal duyulmuyor! Hay Allah! Boşuna uğraşmışız! Yoksa transistörün bacaklarını ters mi bağladık!?--

Hayır, devre tamam, mis gibi de çalışıyor! Ama rezonanssız bir anten yüzünden zaten miliwatt'lar seviyesinde olan çıkış gücü mikro'lara veya sıfıra düşüyor.

Yeni başlayanlara tavsiye edeceğim; bildiğim en basit ve en randımanlı anten tipi olan dipol anten, yani ortadan beslemeli dikey pozisyonda bir dipol anten.

Cihazınızdan çıkan anten kablosunu bu antene takıyorsunuz;

--Yaşasın! Çalışıyor!--

 

Anteni anlatmaktansa çizmek daha görsel ve kolay.

 

Şekilde gördüğünüz anten 10 mm çapında alüminyum borudan yapılmıştır. Dikey olarak kullanılırsa sinyaller her yöne yayılır. Yatay da kullanılabilir ama dinleme yapılacak FM radyo istasyonlarının verici antenleri dikey polarizasyonlu olduğu için dikey kullanılması daha iyi sonuç verir.

Bu anteni anten programında düşey pozisyonda test ettim, boyu ve kalınlığı ile 96MHz'de rezonansa geliyor, ve ucunun yerden yüksekliği 50 santime kadar gayet güzel çalışıyor. 50 Ohmluk bir koaks kablo ile alıcı/vericiye direk bağlayabilirsiniz.

Program dosyasını da ekliyorum, merak edenler anten konularına da bulaşabilirler. http://www.qsl.net/mmhamsoft/mmana/index.htm (http://www.qsl.net/mmhamsoft/mmana/index.htm) adresinden MMANA anten programını indirebilirsiniz.
ALINTIDIR.(
www.antrak.org.tr (http://www.antrak.org.tr))
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: rifmak - 24 Nisan 2011, 18:45:14
1. Her türlü telsiz yayımı yasal izne tabidir.bunun dışında ancak test amaçlı olanlar anten çıkışı yapmadan Dummy Load (suni yük)ile deneme yapabilirler.İzinsiz telsiz yayını (CW,Fon,RTT,FM Radyo,TV) yapanlar tespit edilmeleri halinde ilgili yasalara göre cezalandırılırlar.
2.Anten  her türlü Telsiz yayınının en kritik unsurudur.Kötü veya uygun olmayan bir anten ile istenilen  netice almak çok zordur.Herkes anten yapabilir (fiziksel olarak benzetebilir) ancak elektriksel olarak dengelenmesi gerekir.Uygun olmayan anten suni yük gibi çalışır SWR(Yansıma)vermez ama yayın istenilen yerlere gitmez.
3 .Anten boyu hesabı basit olarak 300.000/fr.=dalga (Anten)boyudur. BU da tam dalga,1/2,1/4 olarak kullanılır.Şartlara göre tercih edilir.Çalışma fr.100.MHz. kabul edersek.300.000/100=3 mt.dir (tam dalga) 150 cm 1/2 dalga boyu,75 cm de çeyrek dalgadır.Anten çeşidine göre ve yayın tercihine göre seçilebilir.
Antenler başlı başına uzmanlık isteyen bir konudur.Bilgi edinmek isteyenler yardımcı olmaya çalışırım. Rıfat IRMAK
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 28 Nisan 2011, 19:48:31
Sınavlar nedeni ile yanıtları yeni görüyorum..Cevaplar için teşekkürler.Vericinin antenini 3 metrelik bakır tele lehimledim.Yaklaşık 20 metreye çıktı gönderim.Evin içinde cızırtısız çok net gönderim yapabiliyorum.Eğlence amaçlı yapmıştım devreyi.Yardımlar için teşekkürler. 73
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3PSU - 15 Mayıs 2011, 23:04:37
Bir zamanlar üzerinde epey çalıstıgım ama simdi kenarda duran fm verici devrem iste burada.bu hali ile 30w çıkış vermektedir.zamanında 90wata kadar çıkarmıştım. sadece merak, hobi işte. sizlerin de mutlaka bu tipte çalışmalarınız olmuştur arkadaslar, elimizde olup kenarda duran çalışmalarımızı sergileyelim ne dersiniz...
(http://img1.loadtr.com/k-706778-Fm_verici_kartı.jpg) (http://www.loadtr.com/706778-Fm_verici_kartı.htm)
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 16 Mayıs 2011, 18:01:56
Bu devreyi kendiniz mi yaptınız yoksa hazır mıdır? Eğer kendiniz yaptıysanız kullandığınız malzemeleri, yapım tekniklerini anlatırsanız çok memnun kalırım.Ben de koyacağım devremin fotoğrafını çekip ancak sizinkilerin yanında çerez kalır  :)
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3PSU - 17 Mayıs 2011, 12:55:36
modülator kısmı ünlü bir markanın dizaynı, plaketini bir arkadasım yapmıştı, montaj bana ait.güç kısmı ise yine plaket yapımı baskası, montajı bana ait..ayrıca bir güç kartı daha var 2sc2782 transistörlü onun tamamı bana ait. yapımı için gereken tek şey araştırmadır. internet te hepsinin şemalarını bulabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TA2ANA - 01 Temmuz 2011, 13:33:05
90lı yılların ortalarında bir arkadaşımın evini Jandarma ile basmışlardı. Köy içinde lokal müzik yapıyordu... :)

Tabi ekipman olarak eski bir oto teybini, bir anfisine el koymuşlar, sonrasında bunlarla yayın yapılmadığını anlayınca Jandarma Ekip Transitin içinden geri vermiş, biraz korkutarak gitmişlerdi...

:D

Amator Broadcaster'ların dikkatine.

:D
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 01 Temmuz 2011, 14:12:18
O zamanlar belki tedbir amaçlı bir daha böyle işlere kalkışılmasın diye yapılmış olabilir ama şu an öyle yapılacağını sanmıyorum :)) En azından malzemelere el koyup serbest bırakmazlar bence.Para cezası falan verirler.Ben yinede kararlıyım.şöyle yaklaşık 2-3km yarı çaplı bir çember dairesi halinde kapsayacak verici yapmaya çalışıyorum.Eğlence ve deney amaçlı.Hergün yayın yapacağımdan değil .
73
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: strange100 - 27 Ekim 2011, 15:54:00
ahmet kardes senin sorununa cozum kolay istersen 5-6 watt istersen daa fazla gucte cikis yapabilirim sana.msn den yada telden irtibat kur benimle adım murat 05386498568 msn  scorpion_196622@hotmail.com
 ben fm vericileri gectim simdi tv vericisi yapiyorum
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 27 Ekim 2011, 17:29:24
ahmet kardes senin sorununa cozum kolay istersen 5-6 watt istersen daa fazla gucte cikis yapabilirim sana.msn den yada telden irtibat kur benimle adım murat 05386498568 msn  scorpion_196622@hotmail.com
 ben fm vericileri gectim simdi tv vericisi yapiyorum

Murat bey mail attım.
73,
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: strange100 - 02 Kasım 2011, 23:38:53
ahmet sende gözden cıkaracagın ibrelı bır fm radyo varmı varsa  ozaman sana frekansı kaymayan bı verıcı yapma fıkrı söyleyebılırım radyoyu fm verıcı yaparsın hende harıka olur osilatör transıstörunu bulman lazım elıne bır tel al dokun transıstörun bacaklarına yada ölcu aletıyle ölç. yok ölçmeden yapim dıyosan radyo çalışırken bı radyoda dınlemek ıçın olucak. yani birini dönuşturucez bırıyle dınlıyceksın
 iki radyoda fm de acık olucak dönuşturecegın  radyonun sesını kıs dıgerınınkını ac 94mhz lerde olsun sesı acık olan dönusturecegın radyoyla fm de gezın yavas yavas . göreceksınkı dıger radyonun hişirtısı kesılecektır. yada dıger radyo bır ıs
tasyon cekerken bırden bu istasyon yok olucaktır  ozaman dönuşturecegımız radyonun osilatör transistörunu bulucaksın
 eyer radyo entegrelıyse bıle  orda 3-4 sarım bır bobın vardır hava aralıklı  işte o bobının bır ucu varyabıla gıder oraya anten baglıycan 1-15 pf kondansator lazım mercımek bu kondansatörun bır ayagı varyabılın o ucuna bır ayagı antene antende 75 cm fılan bır tel olsun  .  transıstörun beyzını bul  ve 100 k.om bır dırenc ve bu dirence seri 100 nf mercımek bagla mercımegın boştakı ucuna dırek bır cd calar yada mp4 muzık calar bagla
 gör bakalım senın o devredekı gıbı frekans kayması varmı:))) saygılar   bunu kuçukken kesfetmıştım ta 80 lı yıllarda
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 03 Kasım 2011, 20:52:27
Boş bi vaktimde bununda denemesini yapacağım :) Bu şekilde max. kaç watt çıkış yapabilirim ?
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: strange100 - 03 Kasım 2011, 22:40:25
sende 2 watlıktan düşük çıkışı ama frekans asla kaymaz 50_100 miliwattır belkı ama zordur sabır ister. yapmak
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB5X - 18 Aralık 2011, 23:35:46
Bir zamanlar benim yaptığım bir devre..  fikir verir diye yayınlayayım dedim..
https://picasaweb.google.com/pashanline/25WATTFMVERCM (https://picasaweb.google.com/pashanline/25WATTFMVERCM)#
Bu devre ile yaklaşık 30 watt a kadar güç alabilirsiniz.
Ancak arkadaşların da belirttiği gibi fm bandında daha doğrusu  amatörlere ayrılan frekansların dışında gönderim yapmak kanunen yasaktır bilginize.
73 ler..
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TB3BAK - 29 Ocak 2012, 23:07:19
   Geçenlerde elektronikçiler çarşısından malzeme alırken gözüme bir devre çarptı ve almadan edemedim.Minik bir fm verici devresi. Fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum.Ortam dinleme cihazı tarzında oldu biraz :)  Yayın alanı antenden dolayı çok düşük. 3-4 Metrelik bir çapta verimli yayın yapıyor.Kısmet olursa yaz tatilinde çok daha gelişmişini yapmayı hedefliyorum.

(http://b1201.hizliresim.com/t/x/27bpr.jpg) (http://bit.ly/c25MCx)

(http://c1201.hizliresim.com/t/x/27bqz.jpg) (http://bit.ly/c25MCx)
Başlık: Ynt: Fm verici
Gönderen: TA3ALS - 21 Şubat 2012, 10:21:11
Elektronik ile ilgilenen herkes veya birçok amator radyocu bu uğraşının başlarında böyle küçük güçlü vericilerle mutlaka karşılaşmıştır ve merakını kamçılamıştır. Tabi ki kanunen yasak olacak ama öğrencinin veya amatörün deney hakkı da vardır. Zaten bu cihazların güçlü vericileri bastırması da imkansızdır.
Uzun süreli yayın yapılmazsa denemeye kimsenin bir şey diyeceğini sanmıyorum.
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: paradox219 - 26 Temmuz 2012, 17:35:05
Arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olabilecek varmı ilçemde doğru düzgün radyo yayını yapan yok araştırmalarıma göre 5W'tan yüksek olmayan devreler yasalmış bu çapta 1 2 km'lik yayın yapan bir devre nasıl yaparım malzemeler sorun değil tek gereken yardımınız ve beni yönlendirmeniz. Bana fb.com/abdullahozat adresinden ve ya burdan ö.m atarak ulaşabilirsiniz.İyi günler.(Bu arada Elektrik - Elektronik bölümü okuyorum)
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: strange100 - 26 Temmuz 2012, 17:39:18
15 watt işini görurmu kardes anteni yuksek kurarsan 10 kılometre yayın yapar
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: TA4AHE - 18 Ağustos 2012, 20:02:08
BENDE CİHAZIN 60 WATTLIĞI VAR RESİMDE GÖRÜLEN 30 WATTLIK CİHAZ GİBİ KARMAŞIK DEĞİL SADECE SMPS GÜÇ KAYNAĞI+MODÜLATÖR+ÇIKIŞ KATIYLA YAPTIM. İYİ BİR ANTENLE NORMAL DAĞLIK ARAZİDE 35 KM GİDİYOR...
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: TA1OZH - 20 Ağustos 2012, 21:07:54
selam forum sakinleri benim bi düşüncem var ama olurmu olmazmı diye sizlere danışayım dedim. yukardaki yasızında  abimizin dediği pll katı olarak şu arabalarda kullanılan fm transmitterlerden kullana bilirmiyiz acaba onun çıkışına bir tane 15 watlık çıkış katı yaptıkmı olmazmı acaba siz değerli abilerimize bir sorayım dedim illa bir pll katı almamız şartmı acaba.....
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: TB3PSU - 20 Ağustos 2012, 22:03:42
maalesef olmaz çünkü: bahsettiğiniz transmitterlerin çıkış gücü mikrovat seviyelerinde olması lazım ve bu güç ile hiç bir çıkış katını süremezsin.  modülatör katından en azından 1watt  çıkması gerekiyor ki çıkış katını sürsün. aşagıda ilave etmen gereken linear devre var..ayrıca bu adrese bak..http://hem.passagen.se/communication/ipod.html (http://hem.passagen.se/communication/ipod.html)   iyi bayramlar...73

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Başlık: Ynt: FM VERİCİ
Gönderen: strange100 - 29 Ekim 2012, 20:46:38
slm kardesler yunanistandan yazıyorum. fm araba modulatorunu 1 watt a yukelttım 4 transistor ile ve simdi buna diger eklemeler yapılabılır stereo ve kart okuyucuda var uzerinde uan gemide denıyorum onu harika calısıyor.  27 mhz telsizci arkadslarada selamlar onları dinliyorum el telizi ile yunanistandan. burdanda italyaya geciyoruz. yalovadan teknomerkeze selam

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google kacak rad bing ver google