Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR => DUAL BAND ANTENLER => Konuyu başlatan: TA1LSE - 03 Ekim 2014, 20:35:33

Başlık: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 03 Ekim 2014, 20:35:33
Öncelikle Herkese şimdiden hayırlı bayramlar.

Baofeng UV-B5 marka el telsizi sahibiyim telsizi aldıktan sonra lisans sahibi olmam gerektiğini öğrendim ve çalışmalara başladım. 2 Kasımdaki sınav hazırlıklarını bitirdik, sıra anten çalışmalarında dedim, araştırmaya başladım.  ;)

 Çağrı işaretim olmadından dolayı tonesuz şekilde 439.200 - İzmir Rölesinde ve 433.500 simplexde ustaları dinleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. QTH Esenyalı'da 4 katlı apartmanın 3. katındayım ama önümdeki apartmanların çatı hizzasındayım. Çalışma odamın pencere kenarından konuşmaları çok net olarak duyabiliyorum. (Çıkış konusunda bilgim yok, nasipse çağrı işaretim gelince öğreneceğiz) Ama çalışma masam odanın iç kısmında olduğundan masa başında çok fazla QRM oluyor. Sabit telsiz temin edene kadar portable telsizimi kullanacağım, http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/ (http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/) adresindeki ve daha önceden arkadaşların da yaptıkları anteni yapmaya karar verdim ama aklıma takılan bazı sorular var. Çatı yerine çalışma odamın penceresinden 1mt. dışa doğru profil bir platforma sabitlemek istiyorum. Yan apartman çatısı ile pencere arası aradaki boşluk 11mt. ve konum Yamanlar rölesi tarafını açık gözle görmekte. (önüm açık)

Ustalara ve tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum olacak.

1) Bu çalışma pencere kenarına sabitlenmek için uygun mudur ve pencere kenarı bir sorun yaratır mı ? (sağlık sorunlarıda dahil  :o ) (Forumda ağırlıklı olarak çatıya kurulmuş) Yoksa dipol veya dual band J-pole anten çalışması mı yapmam daha doğru olur. (Bkz:
http://www.users.on.net/~endsodds/jpole.htm (http://www.users.on.net/~endsodds/jpole.htm) )

2) Pencere kenarından çalışma masasına toplam 10mt kablo olacak. Kaybı önlemek ve en iyi verimi almak için kabloyu nasıl kurmalıyım? ( TA4ACV - Çağatay kardeşimin çalışmasında bahsettiği gibi antenden sonra 2-2,5mt. fazlalık bırakacağım kabloda)

a)RG-58 ile anteni yapıp anten sonunda şase konnektör olmadan telsize kadar getirmek.

b)Anten şase konnektörü sonrasında RG-213 kablo kullanıp telsize kadar gitmek (ortalama 8mt. RG-213 kullanacağım)

c)"b" şıkkını gerçekleştirip son 1-1,5 mt. kala ek konnektör yardımı ile geri RG-58 kabloya mı geçmeliyim. ( TA2T - A.Tahir DENGİZ hocamızın "
http://www.radyoamatorleri.com/vhf-uhf-dual-band-dikey-anten-calismasi-t1142.0.html;msg24239#msg24239 (http://www.radyoamatorleri.com/vhf-uhf-dual-band-dikey-anten-calismasi-t1142.0.html;msg24239#msg24239) " konulu başlıkda bahsettiği "el cihazı kullanma konusunda israrlı iseniz kablo sonunda 1 ila 1.5 metre boyunda esnek ara kablo kullanınız." bu sanırım!!!)

3) Anten şemasında "sleeve on outside of conduit" kısmına alüminyum folyo mu, yoksa soba borularında kullanılan alüminyum bantlardan mı kullanmak daha iyi oluyor ? Sarılan band veya alüminyum parça üst üste binecek mi yani bir turdan daha fazla sarılacak mı yoksa tam bir tur olunca kesilecek mi?

Malzemeler hazır inşallah 02 Kasım sınavından sonra pazar akşamı çalışmayı yapacağım. REsimler ve sonuçlarıda paylaşacağım. Henüz SWR-Metrem olmadığından ölçümle ilgili bilgi veremeyeceğim ama çağrı işaretim sonrası QsO'larla ilgili RST sonuçlarını aktarırım.

Şimdiden sorularımı yanıtlayan herkese teşekkür ederim.

Sevdiklerinizle, QsOlarla geçireceğiniz mutlu ve huzurlu bayramlar dilerim...

Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA4ACV - 03 Ekim 2014, 22:41:49
Kolay gelsin çalışmalarınızda..


En Verimli olanı (tarafımca yapılıp test edilmiş)
Anteni yapıp çatıdan olabildiğince yükseğe kaldırmak ve anteni yaparken 2-3.5 metre kadar antenden RG58 i devam ettirip.


Ucuna Konnektör ( Ben UHF kullandım ucuzlugu ve kolay bulunabilirliği için) bağlayıp sonra RG213 - LMR400 gibi 58 den daha kaliteli kablolarla aşağı indirmek. ben 25 metre civarı RG-213 kullanıyorum.


Kabloların ara bağlantısı için Bu aparatı kullanıyorum


UHF - DİŞİ DİŞİ bağlantı aparatı
(http://www.l-com.com/product_images/detail/pwd_ba170.jpg)


kablo uclarında
UHF ERKEK konnektör


(http://www.showmecables.com/images/catalog/product/UHF-Male-Solder-Connector-Teflon-Insulated-RG8-RG11-RG213-1.JPG)
RG-213 eve kadar böyle geliyor.


El cihazına bağlayacaklar için SMA konnektörler olabilir fakat ben UHF kullanmayı tercih ettim..


Neden?
İleriye yatırım ve kullanım kolaylığı..
Eve gelen ucta UHF -erkek konnektör takılı.
Wouxun cihazıma takmak için bu aparattan aldım.


(http://www.showmecables.com/images/catalog/product/SMA-Female-to-UHF-Female-1.jpg)


Bu sayede Sabit cihazımda da sadece aparatı sökerek kullanabiliyorum. el cihazına bağlamak içinse aparatı takıyorum.
5 saniyelik bir işlem için 5dk havya ısıt lehim yap kes vs uygulamalara gerek yok..


Tabiki konnektörler bir noktada SWR de değişiklliklere ve verimde kayıplara sebep olabiliyor. ama kaliteli işçilik ve güzel lehimleme ile ve en sonunda hem anten dibinde hemde cihaz dibinde SWR yi kontrol ederek. Ayrıca diğer antenler ile karşılaştırarak KENDİMCE verimli olduğu kanaatindeyim..


Tavsiyem Anten yapıldıktan sonra. ortaya çıkan ürünün dış çapının en geniş yerini ölçüp ona uygun pis su borusu ile üzerine geçirip tıpasını kapatmak.
Yoksa bir sabah baktığınızda anteniniz boynunu bükmüş uzaya bakıyor olabilir. :) Tecrübe edildi. Bu şekilde sorun giderildi ve 2 yıldır da çatıda bu şekilde hizmet veriyor.


(https://lh4.googleusercontent.com/-K95lESrnlgs/UWqA0bQKKJI/AAAAAAAAFQQ/llE6sK6kiI8/w440-h586-no/521915_10151418063983445_438451362_n.jpg)

Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 04 Ekim 2014, 01:55:03
Bilgilendirme için teşekkür ederim Çağatay,

Anteni en guzeli bende çatıya kurayım  :) . Atık su borusu önerine dikkat edeceğim.

Benim yarışlarda kurduğum Telsandan kiralık röleleri sök-tak yaptığımızdan konnektörlere herhangi bir yalıtım yapmıyoruz. Acaba çatıya kurunca konnektör bağlantılarına heatshrink veya kapalı kutu gibi bir yalıtım uygulamak gerekir mi ?

Birde 3. sorumla ilgili düşüncen nedir ? SWR-metrem olmadığından dolayı ucu ucuna mı sarmak mantıklı, yoksa alüminyum folyo 1 tur fazla dönse sorun olur mu ?

İnşallah 2 Kasım da karada görüşmek dileği ile ...
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA4ACV - 04 Ekim 2014, 04:37:36
Açık havada kalan konnektörlere eriyen bant sarıyorum ben su almasın diye. su ana kadar sıkıntı cıkmadı.


etrafında kac tur döndüğü önemli değil. önemli olan sardıgı yukseklik.
Ben bakır levha kullanmıştım. tavsiye ederim folyonun tantanası çok. bakır levha ile yaptığım bu antenler güzeldi :D


ama her anten kendine özgü oldugu için baska birşey diyemem.. :D sadece gerçek Al olsun yeter. İnce folyolardan olmasın.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 27 Kasım 2014, 01:16:56
Sınavda bitti dedik ve başladık handmade üretime(En azından bir Diamond sahibi olana kadar işimiz görülsün diye)Daha önceden de bahsettiğim gibi portable cihaza sahibim. RX konusunda telsizin kendi antenine göre bu anten çok daha başarılı (Şuan odanın içinde pencere kenarında duruyor). Çatıya takınca çok daha iyi olacağını zannediyorum.


Anten için kullandırğım malzemeler ;
- 25 mm 1 boy PVC su borusu
- 50 mm 1 boy atık su borusu ( TA4ACV - Çağatay' ın  önerisi üzerine )
- RG-58 C/U kablo
- sıcak silikon
- lehim ve havya
- çeşitli boylarda plastik kelepçe
- daralan macaron ve eriyen bant
- alüminyum folyo (sanayi tipi)
- 25mm ve 50mm borulara uygun körtıpa
- bilimum alet edavat ve diğer ıvır zıvırlar :)


Öncelikle VK2ZOI' ye ait internet sitesinden dökümanları indirerek inceledim. Anteni yapmak oldukça kolay görünüyordu ki gerçektende öyle oldu bir pazar öğleden sonrasında bitti.
(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1b.png)(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1a.png)(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1.png)İlk olarak 25mmlik 1 boy olan PVC boruyu 2,5 mt olarak kestim. Delik ölçülerini işaretledim ve delikleri açtım. Delikleri açarken matkabı biraz yatık tutarak delmekte fayda var. Kabloyu geçirirken kolaylık sağlıyor. Tabiki ikili delik gruplarından  birini sağa birini sola doğru verev delikler açmak gerekiyor. matkap işi sonrası ufak bir törpü ile çapatları ve kabloya zarar verebilecek keskin kenarları temizledim.

(http://imageshack.com/a/img538/2956/TqdUcd.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/9265/LUlIt2.jpg)

Borunun deliklerinin hazırlanması sonrası RG-58 kablonun plastik ceketi ve örgü katmanı sıyırdım. Kablodaki sıyrılmış kısımların başı ve sonunu 2-3 cmlik daralan makaron ve elektrik bandı yardımı ile mühürledim. Son olarak da sıcak silikon ile misinayı kablomun en ucuna sağlam bir şekilde monte ettim.

(http://imageshack.com/a/img745/5646/M1GeZ8.jpg)(http://imageshack.com/a/img904/5089/QU4Nps.jpg)(http://imageshack.com/a/img913/3141/n3IYTr.jpg)(http://imageshack.com/a/img745/2926/fXxUl5.jpg)(http://imageshack.com/a/img537/7545/0FQaf6.jpg)

Şimdi sıra geldi işin en çetrefilli kısmına; Kabloyu boruya monte etmeye. Bu kısımda ise hemen eşimden yardım alarak 2 numara bir dikiş tığı temin ettim :) Böylelikle kabloyu deliklerden geçirmek için uca monte ettiğim misinayı yakalamak daha kolay oldu. Sargıları daha kolay yapabilmek için plastik kelepçe kullandım, hem kabloyu delikten geçirip hemde sargının sıkı durmasını sağlamak biraz sor oluyor. Alttaki 9 ve üstteki 7 turluk sargılarımı tamamladım. Plandaki ölçülere sağdık kalınır ise kablodaki kesitler borunun üzerine tamı tamına oturuyor.

(http://imageshack.com/a/img537/4102/bfKTUJ.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/1806/ugLTip.jpg)(http://imageshack.com/a/img538/5788/P3IX3w.jpg)(http://imageshack.com/a/img743/3235/tHS87x.jpg)

Borunun tepesini de boruya uygun bir pvc kapak ile kapattım. Planda görülen alüminyum dış sargılar SWRyi ayarlamakta kullanıldığından borunun üzerini ölçeklendirdim ve alüminyum plakaları ölçülere göre keserek PVC borunun etrafına sarıdım. SWR ölçümü sonrasında ise daralan makaron ile alüminyum kısımları sabitledim.

(http://imageshack.com/a/img673/6528/H5ngZN.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/2116/32Znpf.jpg)(http://imageshack.com/a/img905/5323/0i5fKv.jpg)(http://imageshack.com/a/img743/3655/44c552.jpg)(http://imageshack.com/a/img909/8862/4d9NzL.jpg)(http://imageshack.com/a/img633/5903/NHhxOY.jpg)

Son olarak antenin 9 turluk sarmalından itibaren 2-2,5 mt RG-58 kablo bırakarak PL-259 konnektörümü bağladım. antenin dışına ise 50 mmlik atık su borusunu geçirkeden önce 30'ar cmde bir boru yalıtımında kullanılan gri spiral köpüklerden 5'er cm keserek plastik kelepçe ile monte ettim. Bu şekilde atık su borusunun içinde kendi ağırlığından dolayı aşağıya doğru kaymıyor.

(http://imageshack.com/a/img673/984/c30Urs.jpg)(http://imageshack.com/a/img661/458/iyNIN9.jpg)(http://imageshack.com/a/img746/3192/Hamf4k.jpg)


Antenin SWR ölçümüne gelince biraz ayar ve uğraş ile anten dibinden ve ucuna 26 mt RG-58 ek kablo bağlı iken VK2ZOİ' nin sitesinden verdiği oranlar birebir tutmakta. (
http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/ (http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/))

Anteni çatıya monte edince montaj ile ilgilide  resimleri sizlerle paylaşacağım.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2LJM - 27 Kasım 2014, 09:17:38
Emeğinize sağlık. Bence oldukça zahmetli bir işe girişmişsiniz ve sonuç ta gayet başarılı gibi. Cihaz portable cihaz dediniz cihazla sonuç değerlendirme imkanınız oldu mu ya da örneğin farklı model cihazlarla (meselea wouxun uvd1 p var bende) başarı aynı olur mu ? 73.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2IKY - 27 Kasım 2014, 10:21:54
elinize emeğinize sağlık suat bey,

bu anteni çatıya taktıktan sonra mutlaka rg213 ile besleyin derim.

73
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2LJM - 27 Kasım 2014, 10:35:36
suatemretezer (http://www.radyoamatorleri.com/index.php?action=profile;u=9561)
Bey, çalıştığım kurumda web kısıtlamalarından ötürü fotoğrafları görüntüleyemiyorum. Rica etsem döküman olarak maille paylaşmanız mümkün müdür?
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2LJM - 27 Kasım 2014, 11:47:26
Fotoğrafları inceledim  :)  Çokta kolay gözükmüyor :) Ama denemeye değer.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 27 Kasım 2014, 11:59:13
elinize emeğinize sağlık suat bey,

bu anteni çatıya taktıktan sonra mutlaka rg213 ile besleyin derim.

73

İyi günler TA2IKY - Kadir Bey,
Anten kablosu için RG-2013 kullanacağım. Kablo boyu ile ilgili de VHF ve UHF bandların orta noktaları üzerinden hesap yaparak 0,68 mtnin tek katları kadar kablo kullanmayı planlıyorum. (26,52 - 27,88 mt civarı olacak )
 
Kadir bey birşey sormak istiyorum size, ilerleyen dönemlerde Diamond x-50 veya x-510 almayı planlıyorum. Alacağım bu anteni hazırladığım 5-6 mtlik direğin üzerine flower-pot antenin yanına montajlasam bir sorun olur mu? yoksa aralarında belli bir mesafe veya birbirine göre bir  yükseklik farkı yaratmak gerekir mi ? Direği ona göre hazrılamak istiyorum. Gerekirse tepesini çatal şeklinde yaptıracağım.
 
Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.
 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emeğinize sağlık. Bence oldukça zahmetli bir işe girişmişsiniz ve sonuç ta gayet başarılı gibi. Cihaz portable cihaz dediniz cihazla sonuç değerlendirme imkanınız oldu mu ya da örneğin farklı model cihazlarla (meselea wouxun uvd1 p var bende) başarı aynı olur mu ? 73.
Murat Bey,
 
Başka portable veya mobil cihazla test etme imkanım olmadı. Bende Baofeng UV-B5 var. Dediğim gibi şuan odanın içinde pencereye dayalı olmasına rağmen telsizin kendi antenine göre RX de çok daha QRMsiz dinleme yapabiliyorum. Hatta Manisa Yunt Dağı VHF - 5w - 145.775 röle kuyruk sesini alabiliyorum, hava güzelken :)
Çatı için direk hazırlıyorum şuan 5-6 mtlik oda hazır olunca veriminin oldukça artacağına eminim. Çatı montajı sonrasında resimleri burada da paylaşacağım.
 
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2IKY - 27 Kasım 2014, 12:14:03
suat usta, antenler birbirinden ne kadar uzak olur ise o kadar iyidir,

zamanın var ise yinede aynı boru üstüne denemeler yaparsın, indir kaldır işi biraz zor ama gülü seven dikenine katlanır :)
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 14 Aralık 2014, 01:06:44
Sonunda anteni çatıya çıkartabildim, ama istediğim kadar yükseltemedim, Çatı tabanı ve baca borusu olabildiğine çürük çıktı. Napalım ben 4 mt boru kullanırım derken 2,5 mtye fit olduk :) Birazda atık su borusundan boy kazandık. 19mt RG-213 ilede eve kadar indirdim. Swr Halen 1:1 , 1:3 arasında çıkmakta...

Antenin GPSe göre yüksekliği 91mt oldu. (deniz seviyesi)


(http://i58.tinypic.com/xo1gqo.jpg)

(http://i61.tinypic.com/2jaffiq.jpg)

(http://i61.tinypic.com/2w4beqo.jpg)

(http://i57.tinypic.com/2jdf2gj.jpg)

(http://i59.tinypic.com/1zbtlid.jpg)

(http://i59.tinypic.com/2h32c0z.jpg)

(http://i60.tinypic.com/18n4tf.jpg)
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2IKY - 14 Aralık 2014, 10:49:05
hadi hayırlı olsun suat,

simplex ve role raporları nasıl ?
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 14 Aralık 2014, 12:11:53
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
hadi hayırlı olsun suat,

simplex ve role raporları nasıl ?

Hayırlı pazarlar Kadir abi,


Daha önceden 145.775 Mhz. Manisa rölesine ulaşamıyordum, şuan net olarak dinliyor ve çıkış yapabiliyorum. Simplexde de RX ve TX de mofulasyonlar daha net gelmeye başladı. Şuan için memnunum açıkçası, daha iyisini yapana kadar benim için en iyisi bu :)

Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2LJM - 18 Aralık 2014, 16:28:53
Merhaba Suat


Antenin swr sine dair bir inceleme yapabildin mı? Yani cihaza zarar verme riski yok di mi bu parametrelere üretilirse?
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1LSE - 18 Aralık 2014, 16:59:48
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba Suat


Antenin swr sine dair bir inceleme yapabildin mı? Yani cihaza zarar verme riski yok di mi bu parametrelere üretilirse?

İyi günler Murat,
 
Antenin SWR ölçümlerini Nissei marka RS-40 model SWR metre ile kontrol ettim. VHF (144-146.000Mhz.) ve UHF (430-440.000Mhz) band aralıklarında ki ölçümlerde (anten dibinden) en yüksek SWR 1.2 olarak çıkıyor. Anten montajı sonrasında ise 19,06 mt. RG-213 kablo ile besleme yaptım ve ölçümlerde en yüksek SWR 1.3 olarak çıktı (432.000Mhzde) .
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2LJM - 18 Aralık 2014, 18:07:48
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İyi günler Murat,
 
Antenin SWR ölçümlerini Nissei marka RS-40 model SWR metre ile kontrol ettim. VHF (144-146.000Mhz.) ve UHF (430-440.000Mhz) band aralıklarında ki ölçümlerde (anten dibinden) en yüksek SWR 1.2 olarak çıkıyor. Anten montajı sonrasında ise 19,06 mt. RG-213 kablo ile besleme yaptım ve ölçümlerde en yüksek SWR 1.3 olarak çıktı (432.000Mhzde) .


Süper. Çok iyi değerler...
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2OBY - 26 Haziran 2015, 18:35:17
Arkadaşlar,

bu akşam oturup anteni yapacağım.
Yalnız karışıklık olmasın diye soruyorum; PVC borunun çapı 25mm değil mi? Yarıçap değil yani.

Acil yanıt verirseniz çok makbule geçer; nalbur kapanıyor :)
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA4ACV - 26 Haziran 2015, 20:54:08
Dogru dis cap 25mm
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA3DN - 27 Haziran 2015, 09:06:28
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar,

bu akşam oturup anteni yapacağım.
Yalnız karışıklık olmasın diye soruyorum; PVC borunun çapı 25mm değil mi? Yarıçap değil yani.

Acil yanıt verirseniz çok makbule geçer; nalbur kapanıyor :)

Kolay gelsin. Test sonuçlarını bekliyoruz.73...
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2OBY - 28 Haziran 2015, 23:47:22
arkadaşlar selam,

anteni %99 oranında yaptım, evde aluminyum folyo yokmuş, yani gerisi yarına kaldı.
yorgun bir günün ardından akşam 10'da işe başlamak büyük hataymış. Sabah 6'ya kadar üç kere yap-poz oldu dikkatsizlik nedeniyle. Yoksa yapması zor bir anten değil.

Çok milimetrik çalıştığımı söyleyemem. Folyosuz olarak bir denedim: RX fena değil, TX ise SWR alarm verdi. Folyolu olarak yarın tekrar deneyeceğim.

sevgiler, 73
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA4MEB - 13 Kasım 2015, 10:12:58
Değerli arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu antenden yapmak istiyorum ancak yapım aşamasındaki resimleri göremiyorum. Sitede ekler veya mail adresime gönderirseniz memnun olurum. Selamlar iyi çalışmalar 73 TA4MEB
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA4AWS - 13 Kasım 2015, 11:24:57
Şu konuda paylaşılmıştı. Tkaip edebilirsiniz.
http://www.radyoamatorleri.com/dual-band-antenler/cati-veyahut-mobil-anten-yapimi-t4984.0.html (http://www.radyoamatorleri.com/dual-band-antenler/cati-veyahut-mobil-anten-yapimi-t4984.0.html)
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB5BYO - 23 Temmuz 2019, 20:22:56
Sınavda bitti dedik ve başladık handmade üretime(En azından bir Diamond sahibi olana kadar işimiz görülsün diye)Daha önceden de bahsettiğim gibi portable cihaza sahibim. RX konusunda telsizin kendi antenine göre bu anten çok daha başarılı (Şuan odanın içinde pencere kenarında duruyor). Çatıya takınca çok daha iyi olacağını zannediyorum.


Anten için kullandırğım malzemeler ;
- 25 mm 1 boy PVC su borusu
- 50 mm 1 boy atık su borusu ( TA4ACV - Çağatay' ın  önerisi üzerine )
- RG-58 C/U kablo
- sıcak silikon
- lehim ve havya
- çeşitli boylarda plastik kelepçe
- daralan macaron ve eriyen bant
- alüminyum folyo (sanayi tipi)
- 25mm ve 50mm borulara uygun körtıpa
- bilimum alet edavat ve diğer ıvır zıvırlar :)


Öncelikle VK2ZOI' ye ait internet sitesinden dökümanları indirerek inceledim. Anteni yapmak oldukça kolay görünüyordu ki gerçektende öyle oldu bir pazar öğleden sonrasında bitti.
(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1b.png)(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1a.png)(http://vk2zoi.com/assets/highgain-1.png)İlk olarak 25mmlik 1 boy olan PVC boruyu 2,5 mt olarak kestim. Delik ölçülerini işaretledim ve delikleri açtım. Delikleri açarken matkabı biraz yatık tutarak delmekte fayda var. Kabloyu geçirirken kolaylık sağlıyor. Tabiki ikili delik gruplarından  birini sağa birini sola doğru verev delikler açmak gerekiyor. matkap işi sonrası ufak bir törpü ile çapatları ve kabloya zarar verebilecek keskin kenarları temizledim.

(http://imageshack.com/a/img538/2956/TqdUcd.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/9265/LUlIt2.jpg)

Borunun deliklerinin hazırlanması sonrası RG-58 kablonun plastik ceketi ve örgü katmanı sıyırdım. Kablodaki sıyrılmış kısımların başı ve sonunu 2-3 cmlik daralan makaron ve elektrik bandı yardımı ile mühürledim. Son olarak da sıcak silikon ile misinayı kablomun en ucuna sağlam bir şekilde monte ettim.

(http://imageshack.com/a/img745/5646/M1GeZ8.jpg)(http://imageshack.com/a/img904/5089/QU4Nps.jpg)(http://imageshack.com/a/img913/3141/n3IYTr.jpg)(http://imageshack.com/a/img745/2926/fXxUl5.jpg)(http://imageshack.com/a/img537/7545/0FQaf6.jpg)

Şimdi sıra geldi işin en çetrefilli kısmına; Kabloyu boruya monte etmeye. Bu kısımda ise hemen eşimden yardım alarak 2 numara bir dikiş tığı temin ettim :) Böylelikle kabloyu deliklerden geçirmek için uca monte ettiğim misinayı yakalamak daha kolay oldu. Sargıları daha kolay yapabilmek için plastik kelepçe kullandım, hem kabloyu delikten geçirip hemde sargının sıkı durmasını sağlamak biraz sor oluyor. Alttaki 9 ve üstteki 7 turluk sargılarımı tamamladım. Plandaki ölçülere sağdık kalınır ise kablodaki kesitler borunun üzerine tamı tamına oturuyor.

(http://imageshack.com/a/img537/4102/bfKTUJ.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/1806/ugLTip.jpg)(http://imageshack.com/a/img538/5788/P3IX3w.jpg)(http://imageshack.com/a/img743/3235/tHS87x.jpg)

Borunun tepesini de boruya uygun bir pvc kapak ile kapattım. Planda görülen alüminyum dış sargılar SWRyi ayarlamakta kullanıldığından borunun üzerini ölçeklendirdim ve alüminyum plakaları ölçülere göre keserek PVC borunun etrafına sarıdım. SWR ölçümü sonrasında ise daralan makaron ile alüminyum kısımları sabitledim.

(http://imageshack.com/a/img673/6528/H5ngZN.jpg)(http://imageshack.com/a/img674/2116/32Znpf.jpg)(http://imageshack.com/a/img905/5323/0i5fKv.jpg)(http://imageshack.com/a/img743/3655/44c552.jpg)(http://imageshack.com/a/img909/8862/4d9NzL.jpg)(http://imageshack.com/a/img633/5903/NHhxOY.jpg)

Son olarak antenin 9 turluk sarmalından itibaren 2-2,5 mt RG-58 kablo bırakarak PL-259 konnektörümü bağladım. antenin dışına ise 50 mmlik atık su borusunu geçirkeden önce 30'ar cmde bir boru yalıtımında kullanılan gri spiral köpüklerden 5'er cm keserek plastik kelepçe ile monte ettim. Bu şekilde atık su borusunun içinde kendi ağırlığından dolayı aşağıya doğru kaymıyor.

(http://imageshack.com/a/img673/984/c30Urs.jpg)(http://imageshack.com/a/img661/458/iyNIN9.jpg)(http://imageshack.com/a/img746/3192/Hamf4k.jpg)


Antenin SWR ölçümüne gelince biraz ayar ve uğraş ile anten dibinden ve ucuna 26 mt RG-58 ek kablo bağlı iken VK2ZOİ' nin sitesinden verdiği oranlar birebir tutmakta. ( http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/ (http://vk2zoi.com/articles/dual-band-high-gain-flower-pot/))

Anteni çatıya monte edince montaj ile ilgilide  resimleri sizlerle paylaşacağım.

hocam iyi günler paylaşım çok güzel olmuş emeğinize sağlık bende yeni amatörüm 2019/1 de belgemi aldım ve anten yapımına başladım birkaç sorum var müsait ib zamanda bakarsanız sevinirim :)
1) rg58 kablo sorduğumda elektrikçi rg59 olduğunu söyledi acaba muadilleri vs iş görürmü yoksa şemaya 1:1 bağlı kalmak mı gerekir
2)dışına sarılan aliminyum folyo yerine aliminyum bant kullansak bir problem olurmu ve bu bant üst üste binerse problemmi olur yoksa tek tur mu kalmalı
3)makaron sardığınızı söylemişsiniz aliminyum bantın dışına zarar görmemesi için daralan makaron mu sardınız direk ?
4)bağlantı parçalarının etrafınıda aynı şekilde daralan makaronla sabitlesek sizce bir dezavantaj doğururmu ?
5)sardığımız 9 tur bobin şeklindeki balunların dışını da makaron ile kapatmak gerekirmi ?
6)birde hocam blendajı sıyırdıktan sonra kablo üzerindeki yalıtımıda sıyırmak gerekiyormu yoksa o yalıutım üzerinde kalacakmı
hocam sorduğum sorunun cevapları fotoğrafta varsa kusura bakmayın bendemidir problem bilmiyorum fotoğraflar açılmıyor
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 23 Temmuz 2019, 21:05:25
İlk sorunuza cevap vereyim
Koaksiyel kablolar değişik empedanslarda uretilir.
Genelde bilinen ve kullanılanlar 50 ve 75 ohm'dur. 12.5 25 100 ohm gibi kablolar da var ama cok ozel amaclarla kullanılır. (balun, power splitter, match unit vs yapımı gibi)
Bu empedanslar kullanılacakları yere/alete gore secilmistir.

Televizyon sistemleri (uydu, kablotv, eski usul antenli sistemler vs) 75 Ohm kablo kullanır.
Biz amatorlerin kullandığı telsiz sistemleri ise 50 ohm kullanır.

75 ohmluk sisteme 50 ya da 50  ohmluk sisteme 75 ohm takarsak ne olur..
SWR değişir, bozulur, alma ve gonderme cok kayıplı hale gelir. hatta cihazlara (gonderme varsa) zarar bile verebilirsiniz.


RG58 ve RG59 ozellik bakımından cok farklı kablolardır.
RG58 - 50 ohm'Luk bir kablo
RG59 ise benzer kayıp ozelliklerine sahip olsa da 75 ohm kablodur.

kabloların ozellileri cok basit bir google aramasi ile de bulunabilmektedir.

Sorunuza kısaca cevap vermek istemedim. Ama ozet gec derseniz. hayir kullanamazsiniz. rg58 olmalı.

Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 23 Temmuz 2019, 21:10:13
Hatta hazir baslamisken bir detay daha vereyim.
elinizde 50 ohm baska kablolar da olabilir.
rg213, rg316 gibi...
Evet bu kablolari kullanbilirsiniz ama, bu sefer de kabloların elektriksel ozellikleri degiseceginden (her kablo aslında bir kapasitor gibi calisir ve kablo kalinligi , icindeki yalitkan malzeme vs ile bu kapasitif deger degisir) antende bire bir olculerde kullanamazsiniz. kablonun , yapilacak bobinin boyu uzar ya da kısalır..
Bunlari hesaplayacak konumda degilseniz,ya da sonucu test edebilecek cihazlariniz yoksa orjinal plana sadik kalmak faydali olacaktır.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB5BYO - 23 Temmuz 2019, 21:37:17
cevap için çok teşekkürler hocam  :) ona uygun kablo alıp yarın çalışmalarıma başlayacağım inşallah
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA5MZC - 24 Temmuz 2019, 09:43:49
hocam iyi günler paylaşım çok güzel olmuş emeğinize sağlık bende yeni amatörüm 2019/1 de belgemi aldım ve anten yapımına başladım birkaç sorum var müsait ib zamanda bakarsanız sevinirim :)
1) rg58 kablo sorduğumda elektrikçi rg59 olduğunu söyledi acaba muadilleri vs iş görürmü yoksa şemaya 1:1 bağlı kalmak mı gerekir
2)dışına sarılan aliminyum folyo yerine aliminyum bant kullansak bir problem olurmu ve bu bant üst üste binerse problemmi olur yoksa tek tur mu kalmalı
3)makaron sardığınızı söylemişsiniz aliminyum bantın dışına zarar görmemesi için daralan makaron mu sardınız direk ?
4)bağlantı parçalarının etrafınıda aynı şekilde daralan makaronla sabitlesek sizce bir dezavantaj doğururmu ?
5)sardığımız 9 tur bobin şeklindeki balunların dışını da makaron ile kapatmak gerekirmi ?
6)birde hocam blendajı sıyırdıktan sonra kablo üzerindeki yalıtımıda sıyırmak gerekiyormu yoksa o yalıutım üzerinde kalacakmı
hocam sorduğum sorunun cevapları fotoğrafta varsa kusura bakmayın bendemidir problem bilmiyorum fotoğraflar açılmıyor
2) Alüminyum folyoyu verilen uzunlukta kesip tamamını sarın sorun olmaz hocam.
3) Daralan makaron daha şık ve sağlam duruyor.
5) Bobin etrafına elektrik bandı sarılması yeterli bence.
6) Canlı ucun etrafındaki yalıtım kalacak ve uç kısmından misina ile sıkıca bağlanarak antenin üst ucuna sabitlenecek.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB5BYO - 24 Temmuz 2019, 16:56:50
hocam anteni verilen ölçülere sadık kalarak yaptım
(https://i.hizliresim.com/gP2Wn5.jpg)
(https://i.hizliresim.com/P7nrp5.jpg)
(https://i.hizliresim.com/r062jm.jpg)

 uhf to sma adamtörüm olmadığı için deneme şansım olmadı yarın temin edip deneyeceğim inşallah yanlız dikkatimi çeken bir konu oldu , koski scada merkezinde bu tarz anten montajını yapardık avo metre ile konnektörün canlı uç ile dış şasesine dedirdiğimde 50 ohm a yakın direnç ölçerdim jackı da bağladım fakat herhangi bir direnç değeri okuyamıyorum bu normalmidir yoksa yanlış yaptığım bir şeymi var
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 24 Temmuz 2019, 17:20:36
50 ohm direnç değil empedans değeridir.

Avometre ile olcemezsiniz.
Anten analyzer kullanmanız gerek
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB5BYO - 26 Temmuz 2019, 00:52:53
Tekrardan selamlar hocam
Anteni bu gün taktım apartmanların arasında  test ettim ama herhangi bir test cihazı bulamadım malesef konuşarak denemeler yaptım, vhf röleye çok rahat bi şekilde girdim ve qso yapma imkanım oldu fakat uhf röleye giremedim normalde el cihazının kendi anteni ile röleye giriş yaptığımda geri dönüş alıyordum onda hiç alamadım ve kendi antenini geri taktım şimdi onda da geri dönüş alamıyorum cihazı anten siz asla mandala basmadım acaba uhf kısmında bir arıza meydana gelebilirmi veya rölelik mi problem vardır normalde deçok pasif bir röleysi çünkü
Programlama kablom gelsin simplex kanalları yükleyip o şekilde testler de yapmaya çalışacağım
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA3OAS - 27 Temmuz 2019, 01:18:16
  Test cihazı olmadığında akıla bu tür sorular gelmesi normal. Lakin röleler zaman zaman güç ( solar ), depolama (akü ), anten veya cihaz arızaları olabiliyor. Bazen de doğal veya suni parazitlerden dolayı kontrolsüz devreye girmeler olduğunda uzaktan pasif hale getirilip devreden çıkarıldığı oluyor. 
  Benim de yaptığım bu antenin teorik olarak VHF de 3dbd, UHF de 6 dbd kazancı var. Yani VHF de kabiliyeti UHF den daha düşük.
Siz ki VHF te röle ile irtibat sağlamışsınız. UHF de kuşkularınız var. Rölelerin aktif olup olmadığını çevrenizdeki diğer amatör arkadaşlara sormanızı tavsiye ederim.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 17 Eylül 2019, 12:22:21
Merhaba arkadaşlar,
Bulunduğum konum gereği ben de bu antenden yapma kararı aldım. Sizlere bir sorum olacak. Binanın birinci katındayım ve çatıya monte etmek istediğim anten kablosunu rahat olması için bina dışındaki yangın merdiveninden indirmeyi düşünüyorum. Bu merdiven sorun yaratır mı? antenden sonra muhtemelen 15m civarı rg213 kullanacağım.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 17 Eylül 2019, 12:34:53
Koaksiyel kablo yakinindaki metallerden etkilenmez.
Elektrik hatlarindan mumkun mertebe uzak gecirdikten sonra bir sıkıntı yasamazsiniz.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 17 Eylül 2019, 13:08:28
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Koaksiyel kablo yakinindaki metallerden etkilenmez.
Elektrik hatlarindan mumkun mertebe uzak gecirdikten sonra bir sıkıntı yasamazsiniz.


İçin rahatladı yoksa çok zor olacaktı benim için. Cevabınız için teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 17 Eylül 2019, 14:15:48
Tam da gecen hafta ayni konudan bahsetmistik.
https://www.radyoamatorleri.com/antenler+ekipmalari+ve+tranmisyon+hatlari/uzun+kablo+ve+uhfte+kayip-t6389.0.html;msg42677#msg42677

İyi calismalar.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 17 Eylül 2019, 14:26:30
Benim aklıma takılan bir konu da konnektörler.
Anteni 4.50m rg-58 ile yaptım diyelim. Ucuna n konnektör tavsiye etmişsiniz sanırım o başlıkta, değil mi? rg-58i hangi bağlayıcı ile rg-213 kabloya ekleyeceğim?
aynı şekilde kalın bir kablo olacağı için son 50cm de yine rg-213ten rg-58 geçiş yapsam ve ucuna da benim cihazıma uygun SMA-M  konnektör taksam çok kayıp yaşar mıyım?

Toplam kullanım rg-58 4.50m rg-213 15-20 metre olacak.

 
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 17 Eylül 2019, 14:40:04
N tipi konnektorün degisik kablo tiplerine gore olan modelleri var. rg213 icin de var rg58 icin de..
Antenin dibine ornegin dişi N tipi konnektor koyarsiniz. RG213 un ucuna Erkek N tipi. Birbirine direkt baglarsiniz.
Ya da anten dibine şasi tipi n tipi konnektoru de direkt baglayabilirsiniz lehimle...Yine rg213 erkek ucu buraya direkt takabilirsiniz.


Cihaza baglanti noktasinda da ya cevirici konnektorlerden kullanırsınız ya da pigtail kablo denilen bir ucu sma bir ucu N tipi olan kablolardan.
Elbette her ek yeri ilave kayiptir ama pigtail kablo boyu kısa olacağından, konnektorlerdeki kayiplar da 0.1 db civarinda oldugundan cok kritik olmayacaktir.İnternetteki hazir anten tiplerine bakarsaniz hepsinde anten tarafinda dişi şasi tipi bağlantı yaptılarını. Alan amatorun buraya kendi kablosunu direkt taktigini gorebilirsiniz.
ekteki resimdeki gibi.
Buna gore kendi cozumunuzu uretebilirsiniz.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 17 Eylül 2019, 14:46:54
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
N tipi konnektorün degisik kablo tiplerine gore olan modelleri var. rg213 icin de var rg58 icin de..
Antenin dibine ornegin dişi N tipi konnektor koyarsiniz. RG213 un ucuna Erkek N tipi. Birbirine direkt baglarsiniz.
Ya da anten dibine şasi tipi n tipi konnektoru de direkt baglayabilirsiniz lehimle...Yine rg213 erkek ucu buraya direkt takabilirsiniz.


Cihaza baglanti noktasinda da ya cevirici konnektorlerden kullanırsınız ya da pigtail kablo denilen bir ucu sma bir ucu N tipi olan kablolardan.
Elbette her ek yeri ilave kayiptir ama pigtail kablo boyu kısa olacağından, konnektorlerdeki kayiplar da 0.1 db civarinda oldugundan cok kritik olmayacaktir.İnternetteki hazir anten tiplerine bakarsaniz hepsinde anten tarafinda dişi şasi tipi bağlantı yaptılarını. Alan amatorun buraya kendi kablosunu direkt taktigini gorebilirsiniz.
ekteki resimdeki gibi.
Buna gore kendi cozumunuzu uretebilirsiniz.

Detaylı açıklama için teşekkür ederim. Şimdi görüntü, kafamda daha da netleşti.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 30 Eylül 2019, 11:19:31
Merhaba arkadaşlar,

Anteni elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Fakat başarılı oldum mu bilemiyorum. Aluminyum folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kullandım ama sanırım pek etkili olmadı. Daha doğrusu bir swr metre sahibi olmadığım için ölçüm yapamıyorum. Bugün Levhayı çıkartıp bir de marketten alacağım folyo ile deneyeceğim.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1ACX - 30 Eylül 2019, 12:13:17
Nalburlarda alüminyum bant var folyo ile uğraşmayın bence aynı koli bandı şeklinde ancak alüminyım baca birleşim yerlerinde sıcağa dayanıklı olduğu için kullanıyorlar. Ben flower pot antenler için onu kullanmıştım pahalı bişey değil. Folyo gibi uğraştırmıyor. alüminyum sarılacak bölgeye en altına ve en üstüne birer sıra kaplayın sonra arasını yaparsınız çok kolay oluyor
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 30 Eylül 2019, 12:57:01
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Nalburlarda alüminyum bant var folyo ile uğraşmayın bence aynı koli bandı şeklinde ancak alüminyım baca birleşim yerlerinde sıcağa dayanıklı olduğu için kullanıyorlar. Ben flower pot antenler için onu kullanmıştım pahalı bişey değil. Folyo gibi uğraştırmıyor. alüminyum sarılacak bölgeye en altına ve en üstüne birer sıra kaplayın sonra arasını yaparsınız çok kolay oluyor

Ahmet Can Bey,

Aslında onu da düşündüm fakat muhteviyatı ne kadar saf olabilir endişesi ile vazgeçtim. Folyodan vazgeçtim açıkcası çünkü az önce bir QSO gerçekleştirdim. QTH Bomonti ve biraz binaların arasında kalıyorum. Birinci kattan camın önündeki klimaya iliştirdiğim antenimle Tamad rölesine bir QRM li olarak bağlantı sağladım ve şimdi dinlemedeyim. Vakit bulunca anteni alıp dışarıda, biraz daha yüksek bir yerde de deneyeceğim. Amacım da Trac rölesine bağlanmak. Bu anteni evim için tasarladım ve sadece on metrelik ucuz RG-58 kablo ile yaptım. Bir de swr değerlerini ölçebilsem. Onu çok merak ediyorum.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 30 Eylül 2019, 14:05:28
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba arkadaşlar,

Anteni elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Fakat başarılı oldum mu bilemiyorum. Aluminyum folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kullandım ama sanırım pek etkili olmadı. Daha doğrusu bir swr metre sahibi olmadığım için ölçüm yapamıyorum. Bugün Levhayı çıkartıp bir de marketten alacağım folyo ile deneyeceğim.

Bir düzeltme yapayım. Folyodan vazgeçtim. Anteni uygun bir yere alınca güzel çalışıyor. Farklı yerlerde denemelerim devam edecek. Bu hafta sonu anteni  Üsküdar Salacaktaki evimde deneyeceğim. 
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA5MZC - 30 Eylül 2019, 14:13:14
Folyosuz sadece vhf de deneyin. Folyo takılmasındaki espri uhf'de de düşük swr ile dual çalışması için.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 30 Eylül 2019, 14:26:28
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Folyosuz sadece vhf de deneyin. Folyo takılmasındaki espri uhf'de de düşük swr ile dual çalışması için.

Yapım aşamasında folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kesip kullandım. Kalınlığı nedeniyle montajı biraz zahmetli oldu. Bu yüzden swr değerlerini almadan sökmek istemiyorum.  Bu haliyle UHF bandında QSO yapabiliyorum. VHF de ise henüz tecrübem olmadı.   
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA3OAS - 30 Eylül 2019, 23:36:34
tarık bey ölçülere sadık kaldıysanız swr yi çok dert etmeyin her şekilde makul sınırlar içindedir.. Bu antenden birkaç tane yaptım. folya yerine levha kullanmanız antenin kalitesini çalışmasını olumsuz yönde etkilemez. uhf de daha kabiliyetli çalışmakta. vhf de zaten vhf nin kendi avantajı sayesinde tatmin edicidir.
güle güle kullanın. yakın olsaydık swr cihazımla ölçüm yapardık ama maalesef mesafe çok fazla.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA1ACX - 30 Eylül 2019, 23:47:30
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ahmet Can Bey,

Aslında onu da düşündüm fakat muhteviyatı ne kadar saf olabilir endişesi ile vazgeçtim. Folyodan vazgeçtim açıkcası çünkü az önce bir QSO gerçekleştirdim. QTH Bomonti ve biraz binaların arasında kalıyorum. Birinci kattan camın önündeki klimaya iliştirdiğim antenimle Tamad rölesine bir QRM li olarak bağlantı sağladım ve şimdi dinlemedeyim. Vakit bulunca anteni alıp dışarıda, biraz daha yüksek bir yerde de deneyeceğim. Amacım da Trac rölesine bağlanmak. Bu anteni evim için tasarladım ve sadece on metrelik ucuz RG-58 kablo ile yaptım. Bir de swr değerlerini ölçebilsem. Onu çok merak ediyorum.

Eğer ölçülere tam olarak uyduysanız sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ben yaptığım an itibariyle kullandığım 2 adet flowerpot anten var ölçülere mm hassasiyetinde sadık kalmaya çalıştım alüminyum folyo yerine alüminyum bant kullandım VHF de swr 1.2 UHF de max 1.5 bilginize. Bu arada binadan ne kadar uzak olursa o kadar iyi olur, çatı dahada iyi olur. Duvara çok yakın olmasın.
Hat olarakta RG213 tercih ederseniz kaybınız RG58 e göre daha az olur.
Üstadların dediği gibi ''Kötü cihaz yoktur kötü Rf hattı vardır.'' 
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TB2GTB - 01 Ekim 2019, 11:47:31
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
tarık bey ölçülere sadık kaldıysanız swr yi çok dert etmeyin her şekilde makul sınırlar içindedir.. Bu antenden birkaç tane yaptım. folya yerine levha kullanmanız antenin kalitesini çalışmasını olumsuz yönde etkilemez. uhf de daha kabiliyetli çalışmakta. vhf de zaten vhf nin kendi avantajı sayesinde tatmin edicidir.
güle güle kullanın. yakın olsaydık swr cihazımla ölçüm yapardık ama maalesef mesafe çok fazla.

Ölçüleri elimden geldiğince sadık kalmaya çalıştım. Zaten yapması çok basit bir anten.
İyi niyetiniz için çok teşekkür ederim. Mutlaka yakınlarda birilerinde bulurum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eğer ölçülere tam olarak uyduysanız sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ben yaptığım an itibariyle kullandığım 2 adet flowerpot anten var ölçülere mm hassasiyetinde sadık kalmaya çalıştım alüminyum folyo yerine alüminyum bant kullandım VHF de swr 1.2 UHF de max 1.5 bilginize. Bu arada binadan ne kadar uzak olursa o kadar iyi olur, çatı dahada iyi olur. Duvara çok yakın olmasın.
Hat olarakta RG213 tercih ederseniz kaybınız RG58 e göre daha az olur.
Üstadların dediği gibi ''Kötü cihaz yoktur kötü Rf hattı vardır.'' 

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Evde çatıya çıkarmaya imkanım yok ama bu deneme amaçlı tek parça RG 58 ile yaptığım anteni balkonumun köşesine dikeceğim.
İş yerimde ise dediğiniz gibi RG-213 te kullanarak bir anten daha yapıp, çatıya monte etmeyi planlıyorum. Şuanda uygun fiyatlı ve de kaliteli kablo arayışı içerisindeyim.   

Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA3ONK - 14 Şubat 2020, 17:02:14
İki gündür flower pot ile ilgili tüm yazıları okudum sanırım. Bazı şeyler kafama tam anlamıyla yatmadı, teknik bir eğitimim yok belki de bundan kaynaklı olabilir.

8-10m'lik bir rg58'de  rg213 veya lmr'lere göre daha fazla kayıp olmasına rağmen antenin tasarımı rg58'e göre olduğu için bunu kullanmak -en azından bu ölçülere göre- mecburi. Buraya kadar tamamım ama bundan sonrası tam olarak oturmadı bende. :)

Balumdan sonra 2-3m fazladan kablo bırakıyoruz. Tamam bu kablo da anten görevi görecek ama yüksek kayıba rağmen bu fazlalığı bırakmak yerine balumun altına bir konnektör ve devamında daha az kayıplı bir kablo ile devam etmek daha doğru bir yol olmaz mı? Nereyi kaçırıyorum?  ::)

Önerilen pvc boru çatıda konumlandığında uzun dönemde bozulma olduğu deneyimlenmiş. Tesisat işleriyle ilgilenen arkadaşlarla konuştuğumda pprc borunun daha uzun dayanımlı olduğu önerisi geldi konuştuğum arkadaşlardan burada pvc yerine pprc kullanılabilir mi? Veya yağmur oluklarında kullanılan borulardan kullanılsa direk mümkün müdür? Bu oluklar için şu an görebildiğim en ufak olanı 10cm çapında, balunların sarımlarını çevre hesabına göre buna uyarlayabilir miyiz yoksa başka bir hesabı var mıdır?
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA2NC - 14 Şubat 2020, 21:23:13
Daha genis bir boru kullanilir ise nasil hesaplanir yorum yapamayacagim ama, antende kullanilan rg58 antenin kendisi. buradaki kaybi hesaba katmamak lazim. Ayrica rg213 e gore cok daha kolay kullanilabilir bir kalinlikta..

Antenden sonraki rg213-rg58 olusu ile ilgili UHFte 3 metre rg58-213 kullanmada aradaki kayip miktari 0.3 dbm
5w lik bir guc ile ciktiginizi var sayarsak  0.4watt civari ilave bir kayip.
Bu onemlidir derseniz yapmanizda bir zarar yok tabii.
vhf te ise bu kayip cok cok daha az.
Yapilabilir.

Boru tipi ile alakali da, boru tiplerinde ne, ne icerir bilmiyorum ama, dayaniklilik icin karbon iceren borulardan uzak durmaniz gerekiyor onu biliyorum
Karbon iletken oldugundan antenin calismasini etkiler. PPRC de karbon yok ise tabii ki kullanilabilir.

Bir ilave de, balun'dan sonraki kablo antenin bir parcasi olmaz. Sadece tasiyicidir. Balun elektriksel olarak antenin bittigi noktadir.
Başlık: Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
Gönderen: TA3OAS - 15 Şubat 2020, 01:52:50
yagmur suyu veya pis su boruları güneşe en dayanıklı boru. ama 32mm veya 25mm kalınlıkta bulmak zor.
 pvc boru veya pprc boru güneşe karşı zayıf ama içinden basınçlı su geçer, veya çevresinde kırılmasına sebep olacak tehlikeler varken.
bu üç boru çeşidini al çatıya dik, 10 yıl boyunca bişi olmaz. pprc boru aşırı sıçakta yamulma eğilme göstere bilir, ama bir bir buçuk metrelik kısalıkta pek yamulmaz. pvc borunun 16 basınç diye tabir edilen etlisinden buldun mu, o kısalıkta onuda hayatta yamultamazsın.
sen anteni yap bitişinden kalın kablo ile in ( imkanın varsa ) burda bişi kaçırmadın mantık doğru.
balum sarımında ferit türü bişi kullanmıyacaksan hava boşluklu yapacaksan çap 25 gibi bişi olmalı. ( bu kısmı ezbere söyledim çap konusu bilen biri tarafından teyit edilmeli )

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google