Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

REPEATER,RÖLE,ECHOLİNK,APRS => RÖLE,ÇALIŞMALARI,BİLGİLERİ, => Konuyu başlatan: raskol_85 - 21 Ağustos 2013, 22:58:53

Başlık: RÖLEYİ TONSUZ TELSİZLE AÇMAK
Gönderen: raskol_85 - 21 Ağustos 2013, 22:58:53
Merhaba,

Öğrenmek istediğim konu şu. Daha önce kurulumu yapılmış bir röle ton yüklemediğim sadece tx rx frekansını yüklediğim bir telsizle açılabiliyor. Bu şekilde hem gönderme hem de alma yapabiliyorum. Bu durum, röleye ton yüklenmediği anlamına mı gelir? Ayrıca bu röle kanalında aşırı parazit mevcut. Bunun nedeni de röleye ton yüklenmemiş olması olabilir mi?
Başlık: Ynt: RÖLEYİ TONSUZ TELSİZLE AÇMAK
Gönderen: TA2IKY - 21 Ağustos 2013, 23:42:43
selam

amatör çağrı işaretiniz nedir ?

73
Başlık: Ynt: RÖLEYİ TONSUZ TELSİZLE AÇMAK
Gönderen: TA1IHE - 22 Ağustos 2013, 12:00:30
raskol_85 arkadaşım, öncelikle şunu söylemeliyim ki Amatör Telsizci Lisans sahibi olmadan bu tip faaliyetlerde bulunmanız yasa dışı olur. İmtihan hazırlığında falan iseniz de size tavsiyem herşeyin olması gerektiği yolu takip etmenizdir. Bu tip sorunuza da verilecek cevap şu ki Ton konmasının sebebi olası enterferelere karşı röle nin istem dışı devreye girmesini engellemektir. Röle de ton olması ya da olmaması dinlemede parazit e yol açmaz. Tonsuz cihazda da dinleme yapılır. Duyduğunuz parazit sizin bulunduğunuz noktadan, cihazınızın frekans ayarından, ya da röle ye giriş yapan istasyonun mevkii ve çıkış gücünden kaynaklı sağlıksız bir girişten kaynaklı olabileceği gibi bir çok sebebi olabilir. Bence bu tip şeyleri en baştan gerekli teknik döküman ve internet sitelerinden araştırmanız ve eğer ilginiz var ise bu hobi için gerekli imtihanlara girerek lisans sahibi olduktan sonra bu tip denemelere girmeniz. Ya da nerede ikamet ediyorsanız orada bulunan bir Amatör Telsiz Derneği'ne (TRAC gibi) internet üzerinden bilgi edinerek, ulaşmanız ve oradakilerden konu ile ilgili bilgilendirme temin etmenizdir. Eğer ikametiniz İstanbul ise avrupa yakasında benimle de irtibata geçebilirsiniz bu konularla ilgili her Radyo Amatörü size cevap vermek için hazırdır.
Başlık: Ynt: RÖLEYİ TONSUZ TELSİZLE AÇMAK
Gönderen: raskol_85 - 22 Ağustos 2013, 14:23:26
Cevap için teşekkürler. Lisanslıyım aynı zamanda Emniyet Teşkilatında telsizlerle ilgilenen teknik personelim.  Bu konuda yasadışı bir şey söz konusu değil.

Çağrı Kodum:  TA3IEM