Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

REPEATER,RÖLE,ECHOLİNK,APRS => RÖLE,ÇALIŞMALARI,BİLGİLERİ, => Konuyu başlatan: TA1CH - 12 Mart 2013, 21:14:55

Başlık: İSTANBUL SİLİVRİ İÇİN PAPAĞAN RÖLE FREKANS SEÇİMİ
Gönderen: TA1CH - 12 Mart 2013, 21:14:55
Sayın radyo amatörü arkadaşlar   biz  marmara denizinin kıyısında  marmara depreminin olacağı  fay hattına 2 km uzaklıkta olan silivrideyiz   burdan  bursa ve tekirdağda bulunan rölelere deniz kenarından ve  sabit anten ile ulaşabiliyoruz  silivride  4 amatör arkadaşız  bu sınav döneminde  2 arkadaşımız daha sınava hazırlanıyor  deprem  olduğunda  bilmem ne kadar işimize yarar  ama burda bir  röle ihtiyacımız var fakat yeterli frekans olmadığını  amatör  bir dernekten öğrendim  yani buraya röle kurma olanağımız yok bende
25 vat vhf bir  cihazı  denizden  yaklaşık 60 m yüksekliğe  papağan röle kurmak ve şehir içinde  ve  cevremizde haberleşme işini  halletmek istiyorum  belki depremde bir işe yaramayacak belki cok işimize yarayacak billmem ama  sizlerden ricam lütfen  FREKANS SEÇİMİNİ   birlikte yapalım bana mail yolu ile  ta1cgg@hotmail.com  veya telefon ile  05452985954 ve ya burdan ulaşabilirisiniz .
bu yazıyı  bildiğim tüm amatör sitelerden paylaşacağım  cünkü  kendi başıma bir frekans  belirlemek istemiyorum  yardım edeceğinizden
eminim teşekkürler iyi çalışmalar   TA1CH   Mesut Öz
Başlık: Ynt: İSTANBUL SİLİVRİ İÇİN PAPAĞAN RÖLE FREKANS SEÇİMİ
Gönderen: TA2T - 13 Mart 2013, 01:02:45
Mesut Bey,

Amatörce çalışmalarınıza yardımcı olmak isterim. Dikkatli bir çalışma ve koordinasyon ile çevre il ve ilçelerdeki amatörleri rahatsız etmeden mevcut frekansların yeterli olabileceğini bilmemize rağmen "frekans olmadığını" söylemek bana pek bilimsel bir yaklaşım gibi gelmedi.

Simplex papağan röle; bir hafta sonu dağa tırmanırken kullanmak, "field day" çalışması sırasında çevre ile geçici bağlantı kurabilmek, v.b. durumlarda geçici, en fazla 1-2 gün kullanılabilecek çözüm. Daha uzun süreli çalıştırılması ve gerçek haberleşme zinciri içerisine katılması (hele afet haberleşmesinde) pek uygun görünmüyor.

Bulunduğunuz yerde Röle kurma izni alabilecek olan bir organizasyon olup olmadığını bilemiyorum, yönetmelik gereği "yasal" yani kurallara uygun bir röle kurmak için öncelikle bu gerekiyor. Röle kuruluşunu sağlayacak bir organizasyon varsa ve yardımcı olacak ise; haritalar üzerinde bir çalışma yaparak bulunduğunuz yerde kurulacak bir röle frekansını belirlemek mümkün.

Bunun için;
1- Bulunduğunuz yer çevresinde, VHF veya UHF frekanslarında ne kadar röle varsa (Listelerde Bulunan, Duyulan, Erişilen vs.) frekansları ile birlikte listelemelisiniz (Güney Marmara tarafı da dahil).
2- Bu listede söz konusu rölelerin koordinatları, güçleri,tonları,  anten cinsleri ve varsa yönleri, hangi organizasyon tarafından kurulup çalıştırıldığı, sorumlu operatörü ve irtibat bilgileri gibi bilgiler yer almalı.
3- Bunların analizi ile VHF veya UHF röle frekanslarından birinde, kimseyi rahatsız etmeden, enterferans yaratmadan röle kurabileceğiniz bir frekans bulunacaktır, bundan eminim.
4- Amacınız sadece bulunduğunuz bölgeye hizmet götürmek ise 5 watt sizin ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacaktır.
5- Bu arada, çalışmayı yaparken ruhsatı bulunmayan ve yönetmeliğe uygun çalıştırılmayan röleler varsa bunları hiç dikkate almamalısınız.

Bütün bu hazırlıkları tamamladıktan sonra, haritaların çizimi ve boşlukların ve uygun frekansların belirlenmesinde yardımcı olmaya çalışırım.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
TAMSAT  -  ANTRAK
Gölbaşı - ANKARA
Başlık: Ynt: İSTANBUL SİLİVRİ İÇİN PAPAĞAN RÖLE FREKANS SEÇİMİ
Gönderen: TA1CH - 13 Mart 2013, 19:40:20
teşekkür ediyorum  ilgilendiğiniz için   verdiğiniz bilgiler ışığında  bir calışma   yapacağız . mesut öz

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google