Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

TELSİZ FORUM İLK ADIM => YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? => Konuyu başlatan: TA2ABH - 02 Nisan 2012, 08:47:46

Başlık: AYNI TON VE AYNI FREKANSTAKİ RÖLELER HAKKINDA
Gönderen: TA2ABH - 02 Nisan 2012, 08:47:46
Merhabalar,
Röle konusunda ufak bir soru danışacağım. Bazı rölelerin tonlarıda frekanslarıda aynı oluyor. Cihazımdan mandala bastığımda röleyi açabildiğimi görüyorum fakat hangi röleyi açtığımı nasıl anlayabilirim. Mesela 439.375 88,5 Tonla girildiğinde hem İstanbul Gülsuyu Rölesi , hemde Bursa/ İnegöl rölesi.
Mesela diyelimki Bursa civarında ben bu frekansı ve tonu girdiğimde Bursa'daki röleyi açma ihtimalim çok yüksek, ama hepimizin bildiği gibi Bursa'dan Gülsuyu röleleride açılabiliyor. Giriş yaparken ben hangi röledeyim gibi sormammı daha doğru olur? Yardımcı olabilir misiniz?
Başlık: Ynt: AYNI TON VE AYNI FREKANSTAKİ RÖLELER HAKKINDA
Gönderen: TA3ANL - 02 Nisan 2012, 12:20:02
Selamlar;

Kendi şahsi görüşüm; sizin hangi rölede olduğunuzu sormaktan ziyade, röle sorumlusu ve derneklerin bu tip rölelerde frekans değişimi yapması en uygun olanıdır.
Sadece ton farklı olsa siz o röleye giremezsiniz ama dinlersiniz. Bu durumda da gelen bir çağrının Bursa rölesinden mi, Gülsuyu rölesinden mi geldiği karışacaktır.
Dolayısı ile, kapsama alanları içinde kalan yada yakın rölelerin frekanslarının farklı, yada hem rx, hem de tx lerinde diğer röleden farklı ton uygulanması daha doğru olur.

Yine bildiğim kadarı ile Bursa rölelerinin çoğunluğunda hem rx, hemde tx 'lerinde ton uygulaması mevcut.

Saygılarımla;

73's
Başlık: Ynt: AYNI TON VE AYNI FREKANSTAKİ RÖLELER HAKKINDA
Gönderen: TA2ABH - 02 Nisan 2012, 13:40:01
Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi farklı ton veya farklı frekans talebinde bulunması lazım röleden sorumlu kişinin. Gerçi bu sorumlu kişide konuyu bizden daha iyi biliyordur. Demekki çokta yapacak bişey yok. Neyse yinede çok teşekkürler. Konu hakkında diğer arkadaşlardan belki çözüm üreten vardır. Varsa bilgi verebilir mi?