ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > GENEL BİLGİ

ARAÇ TELSİZİ VE ARAÇ RUHSATI HK

(1/7) > >>

TB2TBX:
Merhaba,

Daha önce soruldu mu bilmiyorum ama gene de sormak istiyorum.

Lisans aldıktan sonra arabama sabit cihaz kurmak istiyorum. Bunun için aracın ruhsatına işletmek gerekiyor mu? Polis çevirmesinde bir problem ile karşı karşıya kalır mıyız ?

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk



Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/genel+bilgi/arac+telsizi+ve+arac+ruhsati+hk-t5749.0.html

TA1ODM:
Merhaba, 

Amatör Telsizclik Belgesine sahip olmanız yeterlidir. anten vb diğer ekipmanları ruhsata işletmenize gerek yoktur.

aynı zamanda polis çevirmesinde sorun yaşadığınız taktirde; kolluk kuvvetlerine zorluk çıkarmayın, belgenizi ibraz edin. kısa bir sorup soruşturmadan sonra anlayışla karşılayacaklardır.  73!

düzenleme;yine bilgi olması amacı ile TA3LL Ömür Bey'in konuyla ilgili yazısı ektedir ;

TA3DP:
   Sayın Burak ARLI ve Site Sahipleri,

   Amatör Telsizcilik Belgesine sahip kişiler;
   - 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 37. maddesi 3. fıkrasına,
   - Spekturm Yönetimi Yönetmeliğinin 7. maddesi 1. fıkrasına,
   - Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 2. maddesi, 4. fıkrasına,
   - Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği’nin 1. maddesine, 
   - Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin Yönetmeliği EK:4 Amatör Telsiz İstasyonu bölümünün 3. maddesi 1. fıkrasına
   - Yukarıda sayılan hukuki düzenlemelerin ilgili diğer maddelerine
   Göre el, araç ve sabit amatör telsiz cihazları ve istasyonlarını Amatör Radyo Band Planlarında belirtilen frekans, band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlarda olmak kaydıyla, frekans tahsisine ve telsiz ruhsatına gerek olmaksızın ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan herhangi bir izin almaksızın kullanırlar.
   Verici çıkış gücü 5 (beş) watı geçen sabit amatör telsiz istasyonları için BTK’dan Güvenlik Sertifikası’nın alınması gerekir.
   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
 
   Konunun direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile ilgisi ve alakası yoktur. Mobil (kara ve deniz taşıtı) amatör istasyonlarında, Ruhsat Gerektirmeyen Mevzuat derlemesinin bir yazıcı çıktısını yanınızda bulundurmanız, gerektiğinde ilgili güvenlik ve asayiş görevlilerine ibraz etmeniz yeterlidir.
   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

   Ayrıca, amatör telsizcilik sınavına hazırlananlar için mevzuat katagorisinde soru-cevap bankasından ziyade çalışmalarınıza ilgili mevzuat hüküm, usul ve esaslarını okuyarak, inceleyerek, irdeleyerek, sorgulayarak ağırlık vermenizi öneririm.

   Selamlar...
   
   

TA3DP:
   Değerli arkadaşlar,

   Bir önceki yazımdan kara veya deniz taşıtına kurulacak amatör telsiz istasyonunun mobilin ruhsatnamesine işletilmesinin gerekmediği anlaşılmalıdır.

   Diğer taraftan, mobile kurulacak amatör telsiz istasyonunun telsiz cihazının, BTK tarafından Sınıf-2 Bildirim Formu ile Onay Almış Amatör Telsiz Cihazların Listesi'nde olması halinde BTK, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik kurumları ile hiçbir sorun yaşanmaz.
   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

   Selamlar...

TA1OA:
Emniyet müdürlüğünün ilgili yazısında "frekans tarama özellikli cihazların kullanma izni gerektiren ruhsata tabi cihazlar olduğu..." kısmında bahsedilen ruhsat nedir acaba. Bildiğim kadarıyla kullandığımız cihazların bir çoğu frekans taraması yapıyor. bu durumda bir ruhsata ihtiyaç duyuyor muyuz?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek