ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > ELEKTRONİK DEVRE VE BASKI ŞEMALARI

OTO RADYOSUNDAN 144-146 MHZ ALICI

(1/8) > >>

TA3AHS:
Tarih: 15/06/2009 13:36

Rafların arasında eskiden kalmış bir ibreli ama digital frekans göstergeli bir oto rado teyp elime geçti. Denedim radyosu faal teyp kısmı arızalı. Düşündüm bundan amatör band alıcı yapabilirmiyim diye ve işe giriştim. teyp kısmını söküp attım. FM osilatör bobinlerini başladım oynamaya önce 120 Mhz lere çıktı daha yukarıya çıkmadı. sonra Osc devresindeki kondansatör değerleri ile oynaya oynaya frekans aralığını 126-146 Mhz aralığınma çekmeyi başardım. sinyal jeneratörü yardımıyla ara frekans ayarlarını elden geçirip bir de anten bağladım başladım varyabıl kondansatörü çevirmeye. Frekans metre kısmı noktadan sonta tek hane olduğu için frekansı tam göstermiyor ama yakınına gelip ince ayarla frekansta konuşanları duymaya başladım. Örneğin 145.725 veya 145.700 frekanlarını dinlerken ikisinde de 145.7 yazıyor varyabılı biraz ileri alınca 725, az geri alınca 700 duyuluyor. Telsiz gibi çok hassas olmasa da Local istasyonları güzel dinliyor.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/elektronik+devre+ve+baski+semalari/oto+radyosundan+144146+mhz+alici-t57.0.html

TB3CR:
Tarih: 15/06/2009 21:44

Haluk eline koluna sağlık cok güzel olmuş yazını okuyunca bi teşekkür etmek geldi icimden...73

TA3AAA:
Tarih: 15/06/2009 22:00

Haluk abi şu kondansatör ve babin degerlerini de yazarsan bizde yapmaya kalkarsak cok fazla oynamamıza gerek kalmadan belki yapabilriz. Eline saglık gercek bir amatör calışma olmuş.

TA3CY:
Tarih: 16/06/2009 09:13

Haluk bey yine coşmuş   :)

musa01:
Tarih: 27/02/2010 10:38

Bende bir deneme yaptım, sivil hava bandını net bir şekilde yakaladım.Daha yukarı frekenslar içinde uğraşıyorum.Meraklılarının denemsesini tavsiye ederim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

oto radyo google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek