ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > VHF ANTENLER (VHF ANTENNAS)

Anten ? Birde Vhf ?

(1/1)

TA2OMX:
Espirili konu başlığımın yanı sıra, antenler hakkında bilgi edinmek istediğim için konu açıyorum. Çünkü anlamadığım bir kaç şey var. Oncelikle Swr nedir ? Ne işe yarar ? Bir diğer sorum ise Dipol antenlerle ilgili. Çok yeni olduğum için saçmalarsam alttan alın lütfen. El yapımı dipol antenler el telsizlerindeki gibi niye 200-300 mhz'lik bir frekans aralığını karşılamıyorda Sadece küçük bir aralığa sahip oluyor ? Bu frekans aralığına sahip bir dipol anten yapmak mümkünüdür ?
Birde neden youtube'u kullanmıyorsun diye sorabilirsiniz. Etkileşimli olarak yani forum kullanarak öğrenmenin daha etkili olabiliceğini savunanlardanım.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/vhf+antenler+vhf+antennas/anten+birde+vhf-t5693.0.html

TA1LHJ:
SWR (Standing Wave Ratio) Türkçesi duran dalga oranı  bir telsizin veya vericinin çıkışı ile kablo ve anten arasındaki empedansın birbirine uyumunu gösterir bunun en mükemmel birbirine oranı 1/1 dir çıkan gücün antenden tamamen iletildiğini gösterir bu uyumda bozulmalar uyumsuzluklar olduğunda gücün tamamı antenden iletilemeyecek ve gir kısmı voltaj olarak telsize veya vericiye  geri dönerek çıkış yatında ısıya dönüşüp oranın yüksekliğine göre çıkış katımızın arızalanmasına kadar yol açacaktır. bu oranı ölçen cihazlarada SWR metre denmektedir.

Antenlere gelince  antenin boyu kullanılacak frekansa göre değişmektedir bu sebeple çok geniş bir frekans aralığını tek antenle kullanabilmek pek mümkün değil ancak bobin ve kondansatörler ileave edilerek çok bantlı antenler yapılmaktadır.

TA2OMX:
Peki el Telsizlerindeki antenler nasıl çalışıyor ?

TA1LSE:
İyi günler Ömer Bey,

Kendisiyle maalesef tanışamamış olmakla birlikte (bu hobiye geç başlamış olmanın dezavantajı olarak); sade ve güzel bir anlatımla bizlere güzel bilgiler bırakan Saygıdeğer TA3BQ - Özhan Önder hocamın Anten mantığı ile ilgili olarak MAKALELER bölümündeki Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ANTEN SOHBETLERİ serisine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek