REPEATER,RÖLE,ECHOLİNK,APRS > APRS

144.390 MHz'den Balon Takibi (PBF-5)

(1/4) > >>

TA2MUN:
Selamlar,

Takip edenler bilir, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde detaylarını paylaştığımız bir piko balon hobimiz var. Ayda bir de balon göndermeye çalışıyoruz.

Fakat bu sefer 144.800 MHz'lik modüllerden değil, Amerika'daki iGate'lerin APRS frekansı olan 144.390 MHz'lik bir modül kullanacağız. Esas amacımız da balonumuzun Amerika'ya gidip gitmediğini görmek. Tabii 144.390'lık bir modül kullanınca balon ülkemizi terkederken takip zor olacak.

İşte bu noktada sizleri de dahil edip bir nevi etkinliğe çevirelim istedik bu uçuşu. Şöyle ki balonu yolladığımız gün ve ertesi gün geçtiği konumdaki iGate'lerin frekansı geçici bir süreliğine 144.390 MHz'e ayarlanırsa, ya da APRS özelliği bulunan cihaz sahipleri, balondan sinyal aldıklarında balonun konumunu burada paylaşırsa, balonumuzu Türkiye'den ayrılıncaya kadar takip edebiliriz.

Yarın (cuma) sabah, balonumuzu İstanbul'dan salacağız. Balonumuzun güneş batıncaya kadar (sadece gündüz sinyal yollayabiliyor) Konya civarında olmasını bekliyoruz. Cumartesi sabahı da Gaziantep civarında tekrar sinyal yollamasını bekliyoruz. Tahmini rota da aşağıdaki gibi olmasını bekliyoruz eğer hava tahminleri çok değişmez ise.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Biz İstanbul'da 144.390 MHz'i dinleyecek şekilde bir iGate ayarlıyoruz. Önümüzdeki 2 gün diğer şehirlerde de ayarlabilen olursa aprs.fi'den takip çok rahat olacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa bile telsizinizle 144.390 MHz'i de dinleyip burada paylaşabilirsiniz konumunu.

Bu arada balon yüksekten uçtuğu için yaklaşık 300km yarı çaplı bir alan sinyal gönderebiliyor geçtiği yerlerde. Bu yüzden tam üstünüzden geçmesi şart değil sinyali alabilmek için.Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/aprs/144390+mhzden+balon+takibi+pbf5-t5640.0.html

TA2MUN:
Balonumuz yola çıktı. Şu an İstanbul bölgesinde 144.800 MHz'e digipeat eden var. Bu sayede Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden takip edebilirsiniz.

TA1USA:
Şuan Bozhüyükte görünmekte saygılar :)

TA2MUN:
Çok teşekkürler. 16.54'ten bu yana iGate'lerden duyulamıyordu. Siz Bozüyük'ten sinyal aldıysanız halen çalışıyor demektir :)

TB3PNE:
20 dk sonra 144.390 dan el cihazi ile dinlemeye baslayacagim.
19:30 a kadar bilgi vermis olurum
Qth manisa

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek