REPEATER,RÖLE,ECHOLİNK,APRS > APRS

TINY TRAK PROJESİ

(1/12) > >>

TA2AWO:
Değerli arkadaşlarım,
Çoğumuz APRS ağını belki zaman zaman belki de aktif olarak kullanmaktayız. Ancak bu durum illere göre farklılık gösterebiliyor.
Gözlemlediğim kadarı ile APRS ağının olmadığı illerde Aprs kullanmak isteyip te kullanamayan Arkdaşlarımız var. Açıkcası ben Aprs kapsama ağının ne kadar geniş olursa, Aprs kullanan amatör arkadaşlarımızın'da  sayısının bir o kadar artacağını düşünüyorum.
Dolayısı ile bu konuda arkadaşlarımızın Zorluk çekmeden Aprs kullanımlarına yönelik ve Aprs kapsama alanın genişletilmesi ile ilgili bir kaç çalışmam oldu.
Bunları burada sizler ile paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Bazı arkadaşlarımızın Aprs Ağının çalışması ile ilgili azda olsa bilgi edinmesi bakımından, Sıkılmadan okuyacakları kısa bir döküman hazırladım. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Dökümanı indirip inceleyebilirsiniz.
Gelelim aprs ye yönelik çalışmalarıma;
İlk çalışmam TniyTrak'ı yeniden ve kolay kullanılabilir halde dizayn etmek oldu.  TniyTrak'ı zorluk çekmeden kolayca cihaza bağlantısını yapabilmeniz için size kullanacağınız cihaza göre yapılmış kablosu ile gelecek. Size gelen kablo ile cihazınıza takmanız yeterli.
Ayarları konusunda bilgisi olmayan ve bu konuda da zorluk çekmemeniz adına sizin için ayrıcada proğramlıyorum.
Siz yeterki Aprs kullanmak isteyin..
Diğer bir konu ise Aprs kapsama alanı.
Yine çoğumuzun bildiği üzere Aprs kapsama alanının geniş olmasında çok önemli bir rolü olan Digipeater lardan bahsedeceğim.
Bugün Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Haritasına baktığımızda çoğu ilimizde aktif olarak çalışan Digipeaterler var. Fakat Digipeater olmayan ve bu yüzden Aprs kullanamayan arkadaşlarımızda var.
Bu sebepten ötürü de her ilin bir Digipeater'ı olması için Digipeater ile ilgili de çalışmalarımı bitirdim.
Yine Digipeater çalıştıracak illerimizin Bizde digimizi çalıştırıp Aprs kullanmak istiyoruz demeleri yeterli olacak bu konuda yardımlarımı esirgemeyeceğimi bilmenizi isterim.
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/aprs/tiny+trak+projesi-t3985.0.html

TA3CY:
Merhaba,
Facebook kullanmayan arkadaşlar dökümanı aşağıdaki linkten indirebilir


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Bulunduğum bölgede APRS Digi ve İgate çalıştırıyorum.Aracımda da TniyTrak sistemini devreye almak istiyorum bu konuda her türlü yardımınıza ihtiyacım var.
Belki bu şekilde bir iki arkadaşımızın dikkatini çekmiş oluruz  ;)
Çalışmalarınızda başarılar dilerim 73

TA2AWO:
Yücel Bey,
İlk olarak 144.800 Mhz Frekansında çalışacak bir cihaza ihtiyacımız olacak. Bu iş için Aselsan 4021,4822 Gibi ucuz cihazları tercih edebilirsiniz ve ya bu bir el cihazıda olabilir. El cihazları çıkış güclerinin düşük olmaması sebebiyle bizim tercihlerimiz arasında olmasalar da Aprs kapsama alanının genişlemesi ile el cihazlarının çıkış gücü de yeterli olacaktır. Bizler şimdilik 25-30 Watt çıkış gücüne sahip Vhf mobil cihazları kullanacağız. İlerleyen zamanlarda Telsize de ihtiyacımız olmayacak 144.800 Mhz Frekansında Sırf Aprs için kullanabileceğimiz 7  Watt çıkış gücüne sahip bir çıkış katımız olacak.
Son olarak bir Gps'e birde TniyTrak'a ihtiyacımız olacak. Bu malzemelerimiz var ise Geriye bağlantıları yapmak kalıyor.
Şimdi gelelim TniyTrak ile tesiz bağlantımızın nasıl yapıldığına.
TniyTrak Çalışma Voltajının 5-16 Volt aralığında olup Hem araçta hemde batarya ile beslemeye müsait olması iyi bir avantaj. Tabi ki biz araçta kullanacağımız için çalışma Voltajı 12 ila 14 Volt Arasında olacak.
TinyTrak'ın iki adet 9 pin lik bağlantı konnektörü var bu konnektörler den biri Telsiz ile bağlantı için diğeri ise Gps ve Ayarları yapabilmeniz için Bilgisayar bağlantısında kullanıyor.
9 Pinlik Telsiz bağlantı konnektörünün pin açılımlarına ve nereye bağlanacağına bir bakalım

1.Pin Şese Yani - (Besleme)
2.Pin RX  (Telsizimizin ses çıkışına bağlanıyor.Dolayısı ile Frekans meşgül ise TinyTrak gönderme için Frekansın müsait olması besleyecek)
3.Pin Beacon (Bu pin TniyTrak ı Test amaçlı kullanılmış olup - kutup ile birleştirildiğinde Beacon göndermesi için kullanılıyor)
4.Pin Tx Led (TniyTrak üzerindeki Tx Led'i yandığında buraya bağlanacak Led' için çıkış verilmiş  olur Bu pin opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
5.Pin Gps (TniyTrak üzerindeki GPS Led'i yandığında buraya bağlanacak Led' için çıkış verilmiş  olur Bu pin opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
6.Pin +9-16 Volt Dc (TniyTrak besleme pin'i TniyTrak ın çalışması için besleme pin)
7.Pin Mikrofon ( Telsiz'in mikrofon girişine bağlanır havaya atılacak beacon bu pin üzerinden Telsiz'e gönderilir)
8.Pin +5 Volt (12 Volt un olmadığı durumlarda 5 Volt ilede TniyTrak'ı çalıştırmanız mümkün.Opsiyonel bir pin olup telsiz'e bağlantısı yapılmaz)
9.Pin PTT (Telsizimizi göndermeye geçirmek amaçlı kullanılacak pin TniyTrak beacon göndermeden önce bu pinden çıkış vererek telsizi gödermeye geçirir)

Biz bu 9 Pinli bağlantıdan sadece 5 Adet pin i kullanacağız
1.Pin - (Eksiye)
2.Pin Telsizin ses çıkışına
6.Pin 12Volt'a
7.Pin Telsizin mikrofon girişine
9.Pin İse telsizin PTT girişine bağlanır

Diğer Pinler yukarıda belirttiğim gibi Opsiyonel olup Hazırlanmakta olan çıkış katı için kullanılacak.

Şimdi TniyTrak üzerindeki Ledlerin bizim için ne ifade ettiğine değinelim.
Yeşil-Güç TniyTrak ın beslemesini yaptığınızda bu led sürekli olarak yanar
Kırmızı-Tx Telsiz göndermeye geçirildiğinde bir süre Kırmızı led yanar ve söner
Sarı-Busy Meşgul led'i Frekans meşgul olduğunda yanar.
Turkuaz-Gps TniyTrak'a bağlı olan gps Uydulara bağlandığında Sabit olarak yanar Bağlanmaya çalışırkende yanıp söner.TniyTrak gps Led'i sabitlenmediği sürece gödermeye geçmez.

Bazı arkadaşlarımızın bu işlerin zor oluşundan vazgecmesini istmediğimden Dolayı  kullanacakları cihaza göre TniyTrak ve telsiz arası kabloyu,Gps i sizlere hazırlayıpta göndereceğim.
Şimdilik 73[eklenti yönetici tarafından silindi]

TA2AWO:
Aprs kapsama alanın genişletilmesi ile ilgili Destek veren amatör arkdaşlarımızın ve derneklerimizin sayıları gün geçtikçe artıyor Geçtiğimiz günlerde Kara Deniz Ereğli Digisi Aktif olarak çalışmaya başladı.Bölgedeki amatör arkadaşlarımıza faydalı olması dileğiyle Trac Kdz Ereğliye teşekkür ediyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

TA2AWO:
Afyon karahisar için hazırladığımız digide Çarşamba günü itibari ile Bölgede aktif olarak çalışacak. Katkılarından dolayı TA4AAC Ahmet Akif bey'e Teşekkürler.Sırada Aydın-Nazilli var.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek