TELSİZ FORUM İLK ADIM > SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM

Fethiye’de olası bir doğal afet anında iletişim kesilmeyecek

(1/1)

TA3ALP:
Alıntı. Cihan H.A.

 Muğla’nın Fethiye ilçesinde olası bir doğal afet sırasında haberleşme ağının kesilmemesi için telsiz haberleşme sistemi kuruluyor. Kurulacak sistem ile çevre illerle ve hatta Yunanistan ile iletişim kurulabilmesi sağlanacak.
1957 yılında yaşanan büyük depremle sarsılan Fethiye, olası yeni bir depreme karşı önlemlerini alıyor. Kütahya’nın Simav ilçesinde yaşanan deprem ve sonrasında ilçe ile olan haberleşme ağının kesilmesi Fethiyeli yöneticilere ders oldu. Fethiye Belediyesi’nin sponsorluğunda her türlü doğal afet sırasında ilçenin diğer illerle iletişimini sağlayacak haberleşme sistemi kuruluyor. Fethiye’nin en yüksek noktası olan bin 900 metre rakımlı Babadağı’na kurulacak röle ile çalışacak telsiz haberleşme sistemi sayesinde Yunanistan ile bile kesintisiz iletişim kurulabilecek.
Fethiye Belediyesi Afet İşleri Birimi Koordinatörü ve AKUT sorumlusu Sadi Çidem, ilçedeki iletişim ağının sağlanması için bir de dernek kurulacağını açıkladı. Fethiye Amatör Radyocular Derneği’nin iletişim çalışmaları için görev yapacağını aktaran Çidem, derneğin başkanlığını da kendisinin yapacağını ifade etti. Olası bir doğal afet esnasında gerek sabit telefonlar gerekse GSM hatlarının kesildiğine dikkat çeken Sadi Çidem, “Şehrimizin birinci derece deprem kuşağında olması sebebiyle afet anı ve sonrasındaki bütün şartlara hazırlıklı olmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Yeni sistemde Babadağ ve ilçe merkezine kurulacak istasyon aracılığıyla başta doğal afetler olmak üzere kriz yönetimi gerektiren olaylarda ve gündelik hayatta, sesimizi birbirimize duyurma ve kesintisiz veri aktarma imkanı bulacağız. İlk önce Babadağ kurulan röle ile diğer il ve Yunanistan’a ulaşılabilecek. İlçe içerisinde iletişi sağlamak için ise yine sağlam bir noktaya röle yerleştirilecek. Telsiz haberleşmesini sağlayacak ekip ise derneğimiz bünyesinde bulunacaktır.” şeklinde konuştu.
Sadi Çidem başkanlığında kurulan Fethiye Amatör Radyocular Derneği’nde kurucu üye olarak Sami Özçakmak, İsmet Hakkı Yücel, Şaban Özden, Şeraffettin Alkanlar, Özcan Aslan ve İhsan Aytanç bulunuyor.Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/sohbetsikintim+varkizginim/fethiyede+olasi+bir+dogal+afet+aninda+iletisim+kesilmeyecek-t1705.0.html

TB3PSU:
bölgedeki amatör arkadaslarımızın belediye destekli bir çalışması: kutluyor, başarılar diliyorum.

TA4ASO:
Yerel basından alınmış bir haber, bazı amatör arkadaşlarımızın adı yazılmamış ve benim ismim (Şadan Özden olacak) yanlış yazılmış ama gelişmeler doğrudur. Böyle bir amatör çalışma başlangıcındayız, gelişmeler oldukça aktarırım.

Sayın TA3ALP haberi verdiğiniz için size de teşekkür ederim.


Selamlar, 73...

TA2ABD:
Bilinçli bir toplum olmanın en temel koşulu geçmişten ve hatalardan ders almaktır. Çalışmalarda katkısı olan ve emeği geçen herkese şimdiden tesekkurler. Bu arada gecen hafta Mugla ili ilçelerindeydim. R4 ve R7 rolelerinin calismadigini gozlemledim. Umarim bu calismalar esnasinda bu rolelerde devreye tekrar alinir. 73...

TA3CY:
Umarım böyle bir sisteme hiç bir zaman gerek duyulmaz ama birilerinin bu konuda bilgili ve hazır bir şekilde bekliyor olması sevindirici.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek