Gönderen Konu: "Havada Görüşmek Dileğiyle!" Aslında ne demek?  (Okunma sayısı 1185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA1UAA

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 4
 • İleti: 109
 • Radyo Amatorleri
 • İsim Soyisim: Uygar Atilla
"Havada Görüşmek Dileğiyle!" Aslında ne demek?
« : 18 Nisan 2020, 00:07:05 »
Haftalardır Youtube'da yabancı Amatör telsiz kanallarını takip ederken ilginç şeylerle karşılaştım. Bizdeki kullanılan amatör telsiz terimlerinin neredeyse hepsinin yabancı versiyonunu. Bizdeki iyi dilek dileme olayı, yazı dilinde dahi olsa QSL, QSO kullanmaları ve 73 kullanmaları (ki en klasiğidir) bunlardan bazıları.

İlginç olan bir deyim var ki çok dikkatimi çekti: "hope to catch you on the air". Ne demek diye baktığınızda ve bu kelime grubunu çeviriye yazdığınızda ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: "Seni havada yakalamayı umuyorum." "E ne var bunda?" diye sorabilirsiniz "zaten biz de bu şekilde kullanıyoruz." diyebilirsiniz ama olay öyle olmuyor. Çeviri yaparken dili bilmeyen kişilerin en büyük yaptığı şey çeviri sitelerini kullanmak ve buradaki çeviriyi esas almak oluyor. Ya da en iyi ihtimalle "Kelime kelime çeviri" diye tabir ettiğimiz cümlenin anlamını çok fazla önemsemeden yapılan çeviriler oluyor. Bu da ister istemez Çeviri hataları dediğimiz olayları meydana getiriyor.

"İyi de zaten anlamından bir şey kaybetmemiş ki havada buluşuruz demek yanlış değil ki." diyebilirsiniz. Aslında kulağa hoş geliyor evet. Ama atlamamamız gereken bir nokta var ki o  da deyimler. Kulağa ne kadar hoş gelirse gelsin cümlenin anlamını kulağa hoş gelmesi değil asıl ifade etmeye çalıştığı şey belirler. Peki biz bu cümleyi nasıl anlamalıyız?

İngilizcede "On the air" denilen bir kavram var. Bunu genelde yabancı TV şovlarında kapının üzerinde yazarken görürsünüz. Bu aslında :"Yayında" demek (tam da istediğimiz şey). On the air kalıbı o kadar sık kullanılmış ki ilginç olan şekilde bu anlamından da sıyrılıp:"Canlı yayında" olarak anlamına gelmiş ve belki de çeviri yapanların görmek istemediği kısımlardan birisi olması gerek. "Çünkü bir telsiz ile konuşuyoruz canlı yayın yapmıyoruz ki. Elime alıyorum telsizi konuşuyorum ne canlı yayını kardeşim televizyon şovu mu burası?" demek geliyor içimizden belki ama gerçek bu.

Aslında belki de yıllarca amatör telsizcilik yapan ve gerek yazışmada gerek telefonda gerekse telsiz görüşmelerinin sonunda söylediğimiz: "Havada görüşmek dileğiyle" deyiminin doğrusu: "Yayında görüşmek dileğiyle " deyimi. Belki biraz kulağı tırmalıyor ya da ilk gördüğünüzde "Bu ne yani şimdi bunu mu kullanacağız?"diyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki Türkçede bir çok deyim daha 2010 'lu yıllarda düzeltilebilmiştir ki bunların en bilineni: "Eşek hoşaftan ne anlar." deyimi ki gerçekten de eşek hoşaftan anlamaz. Doğrusunun "Eşek hoş laftan anlamaz." olduğunu daha yeni yeni öğrendik ve anlamının aslında anlatılmak istenene daha uygun olduğunu öğrendik. Demem o ki bir şeyleri değiştirmek için geç değil. Doğrusunu bildikten sonra dillere daha fazla pelesenk olmadan bazı yanlışları düzeltebiliriz. Bu terimleri sadece biz kullanmıyoruz biliyorsunuz gelecek neslimiz de kullanacak. Ve emin olun onlar böyle bir deyimi çok basit bir çeviri hatasından bu şekilde kullanıldığını öğrenseler çok fazla gülerler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/ilginc+olaylar/havada+gorusmek+dilegiyle+aslinda+ne+demek-t6647.0.html

  Çevrimdışı TA3OAS

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 10
 • İleti: 120
Ynt: "Havada Görüşmek Dileğiyle!" Aslında ne demek?
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2020, 02:40:11 »
Yanlışım varsa düzeltin. - Havada görüşmek. - Telsiz marifetiyle karasal bir haberlesmeye ihtiyaç duymadan konuşma arzumuzu ifade ediyoruz. 90 yıllardan bu yana ne zaman bir telsizci ile sohbet etme imkanı bulsak, ayrılırken havada buluşuruz diyerek ayrılıyoruz. Burda sadece karşılıklı telsizlerle konuşmayı değil, konuşa bilmek için gerekli şartları da temenni ediyoruz. Cihazının ve antenin sağlam olması. Enerji problemi yaşamaması. Propagasyonun iyi olması bu dilekteki gizli öğeler. Havadan konuşmak. Uzun hattan konuşma, kisadan gel gel gibi deyimler bence tercüme den değil. Türk dilinin canlılığı dan gelen deyimler.

  Çevrimdışı TA1ODM

 • (Dayı)
 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 20
 • İleti: 152
 • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
Ynt: "Havada Görüşmek Dileğiyle!" Aslında ne demek?
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2020, 11:58:04 »
merhaba ;

"Hope to see you in the via RF" diye demek daha mantıklı oluyor.  en azından benim kullanmışlığım vardır ve karşı taraftan "I hope" dönüşü aldım.

bazı söze gelimler vardır, içinden söylemek istersin de söyleyemezsin ya.. biz bunu millet olarak çok yaparız. bu da onlardan biri işte.

siteminizi anlıyorum.

sağlıcakla.

Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: "YARDIMCI OLURMUSUNUZ?" değil "YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?" olacak

Başlatan TA3CY

0 Yanıt
458 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2019, 08:53:04
Gönderen: TA3CY
xx
TRAC BALIKESİR "Röle mevkiine data aktarma ön çalışma"

Başlatan TA3ST

8 Yanıt
7996 Gösterim
Son İleti 13 Nisan 2011, 19:59:31
Gönderen: TA0ABG
xx
IARU'nun "ETHICS and OPERATING PROCEDURES for THE AMATEUR RADIO" KİTABI

Başlatan TA2AEC

6 Yanıt
3189 Gösterim
Son İleti 24 Kasım 2016, 03:15:33
Gönderen: TA2MFN
clip
SPECIAL RADIO AWARD "14th ANTARCTIC ACTIVITY WEEK"

Başlatan TA3LSD

3 Yanıt
1379 Gösterim
Son İleti 25 Şubat 2017, 01:17:49
Gönderen: TA4AWS
xx
18 ARALIK CUMA 20:00-21:00 saatleri arası "Çocuklar Konuşuyor"

Başlatan TA1IHE

0 Yanıt
1371 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2015, 09:27:18
Gönderen: TA1IHE