TELSİZ FORUM İLK ADIM > HALK BANDI CB / 27 MHZ

Kısa dalga dinleyicisı yardım

<< < (2/3) > >>

TA2OGH:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapElimde bu cihaz dan var bunun ile telsiz dinleme yapabilir miyim

--- Alıntı sonu ---

Recep bey, telsiz dinlemekten kastiniz nedir? Amator telsizleri mi dinlemek istiyorsunuz?


Sent from my iPhone using Tapatalk

TA3DP:
   Recep MERMER Bey,
   
   Öncelikle konuyu yanlış başlık altında açtığınızı hatırlatmak isterim.
   İlgi duyduğunuz bu “telsiz merakı”, Halk Bandı (CB/Citizens Band) veya Amatör Telsizcilik/Radyo Amatörlüğü (Amateur Radio) şeklinde hobiniz olabilir.
   Yazınızda Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapŞimdi ben sınava kadar dinleme yapmak istiyorum bunun için swl belgesi almam gerekliymis.
--- Alıntı sonu ---
ifadeniz bulunmaktadır.
   SWL yani Short Wave Listening, Türkçe ifadesiyle Kısa Dalga Dinleyicisi hobisi, telsiz yani radio’nun icadından bu yana dünyada hatırı sayılır bir kapasiteye ulaşmıştır.
   SWL’yi üçe ayırabiliriz.
   - Kısa dalga radyo yayını (radio broadcast) dinleyicileri (Shortwave Radio Listening),
   - Kısa dalga amatör radyo dinleyicileri (Short Wave Listening),
   - Tüm kısa dalga radyo dinleyicileri.
   Sadece kısa dalga radyo dinleyicileri bildiğimiz kısa dalga radyo yayınlarını (broadcast) izlerler ve çağrı işaretleri yoktur. Ancak literatüre göre SWL  belgesi almış amatör kısa dalga dinleyicilerinin çağrı işaretleri vardır.

   Ulusal ve uluslararası düzeyde literatürün gerektirdiği SWL konusu;
   - Bülent YALÇIN Bey’in (TA3DN) link verdiği 18 Eylül 2017 ve 19 Eylül 2017 tarihli yazılarında izah edildiği gibi, sitemizde daha önce işlenmiştir, sanırım okuyup incelemişsinizdir.
   Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  - Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce yayımlanmış bulunan Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği usul ve esaslarında [Madde 4- (1) ş) ve Madde-22] kapsama alınmıştır.
   Lütfen inceleyiniz.

   Yukarıdaki kısa açıklamalar doğrultusunda SWL olmak ve de amatör frekansları dinlemek için amatör telsizcilik belgesi gerekmez.
   Sadece kısa dalga radyo yayını dinleyicisi olmak istiyorsanız SWL belgesine de gerek yoktur, ancak kısa dalga radyo ile dinleyebildiğiniz amatör telsiz istasyonlarına QSL kart gönderemezsiniz.

   Recep Bey, Amatör Telsizciler ve Site Sahipleri,
   Araştırıp inceleyin lütfen, Bülent Bey’in (TA3DN) de yazdığı gibi Recep Bey’in resmini yayımladığı SCANNING MONITOR RECEIVER cihazın (Marka ve modelini siz bulunuz.) teknik özelliklerine göre SWL belgesi almak üzere KGM müracaat edilebilir mi, edilirse bu cihaz için SWL Belgesi düzenlenir mi?
  Cevaplarınızı bekliyorum!

   Selamlar..

TA2OGH:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Fotografini gonderdiginiz cihazin detaylari yukaridaki linkte mevcut. Cihaz amator bantlari kapsiyor.

Lisansiniz olmadan kullanamazsiniz.

Kisa dalgayi ise dinleyebilirsiniz, lisans semboliktir.

Arabanizin radyosundan da kisa dalga (SW) dinleyebilirsiniz, sorun yok.

Ancak lisanssiz olarak amator bantlarda Rx-Tx yasaktir.

Ramazan hocam, teyid eder misiniz?


Sent from my iPhone using Tapatalk

TA2VW:
resmini gönderdiğiniz cihazın özellikleri aşağıdadır görüldüğü gibi 26 mhz nin altına inemez am,fm gibi modlar mevcuttur 26 mhz nin daha altına 7 mhz 3.5 mhz 14 mhz 21 mhz gibi frekanslarda bu cihaz çalışmaz özellikle kısa dalga için hazırlanmış bir cihaz değildir bunun yerine hf receiverlara bakın derim cihazın özelliklerine aşağı daki adresten bakabilirsiniz  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  cihazın kapasitesi aşağıdaki gibidir


VHF  26 - 57,995 MHz  (Low); 5kHz
VHF  58 - 88 MHz; 12,5 kHz
VHF  108 -  180 MHz  (High); 5 kHz
UHF  380 - 514 MHz; 12,5 kHz
AM/FM

TA3DP:

     Oguzhan EREN (TA2OGH) Bey, Amatör Telsizciler, Site Sahipleri,

     Türkiye’de resmi, özel ve amatör telsiz frekanslarını dinlemek, önce yasal düzenlemelere sonra da etik kurallara göre yapılır veya yapılmaz, yapılabilir veya yapılamaz.

     Bu yazışmanın konusu SWL (Short Wave Listening/Kısa Dalga Dinleyicisi) istasyonudur.
     Daha önce yazıldığı gibi, böyle bir istasyonu kurup, logbook kayıtları tutup, QSL kart göndermek ve almak için öncelikle Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği’nin 22’inci maddesi gereğini yerine getirip, KGM, TİM’den Kısa Dalga Dinleyici Belgesi almak ve amatör telsizci bilgisi ve disipliniyle dinleme yapmak gerekiyor.
     Eğer amatör telsizcilik literatürü gereğince (logbook, QSL) işlem yapılmayacaksa, kısa dalgası ve alıcı diğer bandları geniş kapsamlı receiver, scanner veya Dünya Radyosu (World Band Radio) gibi cihazlarla sadece dinleme yapılır/yapılabilir.

     Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği’ne göre, ulusal veya uluslararası amatör haberleşmede kullanılan (Q) kodları ile CW, RTTY, SSTV, FSTV, PSK, PACTOR, AMPR, APRS, TCP/IP vb. modülasyonların dışındaki haberleşme ve uygulamalarda, yapılan amatör haberleşmesini üçüncü şahısların dinlemelerini engelleyecek şekilde, çeşitli cihaz. yazılım ve özel sistemler kullanılarak veya şifreli, kriptolu vb. muhabere yapılması yasaktır.
    Diğer bir ifadeyle, özellikli modülasyonların dışındaki amatör telsizcilik muhaberesinin dinleme yapan üçüncü şahıslara açık olması zorunludur.

     Burada önemli olan amatör söz/konuşma (Phono/Voice/ Speech) haberleşmesini dinleyen üçüncü şahısların amacı, niyeti, düşünce yapılarıdır. Dinlemeyi yapan üçüncü şahıs, radyo dinleyicisi veya SWL ya da başka bir amatör telsizci olabilir. Daha da önemli olan dinleyenin haberleşmeyi yazılı veya görsel medyada, internet ortamında ya da başka sözlü ve yazılı ortamlarda etik ve radyo amatörlüğü kurallarına aykırı olarak, çarpıtıp, değiştirip, ilave ve eklentiler yapıp yayımlamamasıdır.

     Yasak veya serbest demeden önce ilgili hukuki düzenlemeleri, genel etik ve radyo amatörlüğü kurallarını hâttâ gerekiyorsa gelenek, görenek, anene vb. iyi bilip değerlendirmek gerektiği düşüncesindeyim.

     Teknik özellikleri Hayati YAZDIRAN (TA2VW) tarafından yazılan Recep Bey’in scanner-receiver cihazına SWL belgesi almak için KGM müracaat edilebilir mi, edilirse bu cihaz için SWL Belgesi düzenlenir mi? sorumu tekrarlıyorum.

     Selamlar...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek