Gönderen Konu: PEP NE DEMEK?  (Okunma sayısı 2699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı TA2IBY

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • ****
  • Bu Mesajı : 10
  • İleti: 260
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
PEP NE DEMEK?
« : 14 Ağustos 2015, 16:06:54 »
PEP ne demek?

Wikipedia diyor ki

Peak envelope power (PEP) is the highest envelope power supplied to the antenna transmission line by a transmitter during any full undistorted RF cycle or series of complete radio frequency cycles.

Wikipedia'da tabii ki Türkçesi yok. Kimse katkı yapmamış. Neyse

Buna göre PEP, antene ulaşan maksimum güç, doğru mu?

Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde verici çıkış gücü ile PEP'ten bahsediliyor. EIRP ise geçmiyor,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yönetmelikte bahsedilen PEP, vericinin maksimum "peak" gücü ise verici gücü olarak adlandırılan bölüm EIRP olarak algılanabilir mi?

Ne diyorsunuz ?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/genel+bilgi+deposu/pep+ne+demek-t4921.0.html
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 16:33:03 Gönderen: TA2IBY »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap          Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

    Çevrimdışı TA3CB

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *****
  • Bu Mesajı : 18
  • İleti: 568
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: PEP NE DEMEK?
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2015, 00:04:39 »
Selamlar.PEP bizim teknik dilde tepe zarf gücü olarak geçer.Daha çok AM USB LSB türü modulasyon bindirmeli sistemlerin ölçümünde kullanılır.Bir diğer tabiri de Peak to Peak tır.Oda tepeden tepeye (sinüzoidal bir işaretin) voltajından ölçülen gücü ifade eder.PEP in iki katıdır.Antene (gönderilen) güçler birkaç yöntemle ölçülebilir.Peak to Peak-Peak-Rms-Average.Sizin ölçüm şekliniz ne ise ona göre değer çıkar.Kabul edilmiş yöntem AM de peak Fm de RMS dir.EIRP ile ilgili bilgiler de Rahmetli üstadımız TA3BQ özhan önder in makalelerinden öğrenebilirsiniz.Konu biraz daha geniştir.Sürçü lisan ettiysek affola.ta3cb
KORSAN

    Çevrimdışı TA2IBY

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • ****
  • Bu Mesajı : 10
  • İleti: 260
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: PEP NE DEMEK?
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2015, 01:07:47 »
İlginize teşekkür ederim.

Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde "Vedici Çıkış Gücü" ve "Verici PEP Gücü" ifadeleri kullanılıyor.

Buna göre örneğin 2200 metre bandında vericimizin gücü max. 1 Watt olabilecek, verici PEP gücü (bindirme ile) en fazla 5 Watt olabilecek diye anlamıştım.

70 cm bandında, C sınıfı hariç verici gücü max 74 watt, PEP 400 Watt şeklinde okuyorum.

Doğru anladıysam çıkardığım sonuç, bir çok durumda Yönetmelik limitlerinin aşıldığı şeklinde.

Teşekkürler, 73'ler
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2015, 01:10:05 Gönderen: TA2IBY »

    Çevrimdışı TA2AWM

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İleti: 22
  • İsim Soyisim: Mutlu Dülger
Ynt: PEP NE DEMEK?
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2015, 07:04:04 »
"Yönetmelikte bahsedilen PEP, vericinin maksimum "peak" gücü ise verici gücü olarak adlandırılan bölüm EIRP olarak algılanabilir mi?"

Bana kalırsa da yönetmelikte hata var ancak, verici çıkış gücünün EIRP olması doğru olmaz.
Mevcut yazılı verici çıkış gücü PEP diye değiştirilebilir, ancak bence gerek yok. zira çıkış gücü daha genel bi tanım. Amatörlük konusunda arge'yi teşvik için bence bazı konularda esnek davranılmalı. Olur ya birisi çıkıp yeni bi modülasyon tekniği geliştirmeye çalışırsa, karşısına bir zamanlar amatör olarak üretilmiş sayısal telsizlere bile "kripto yasak" cümlesiyle karşı çıkanlar gibi bir grup çıkıp engellemeye çalışmasın.

Mevcut yazılı PEP gücü ise illa ikinci bir limit konulmak isteniyorsa EIRP olarak değiştirilmeli.
Kısaca EIRP den bahsetmek gerekirse, isotropik kabul edilen bir antenden yayılan güç. yani antenin yönlü ise yönsüz bir antenden aynı noktaya aynı sinyali ne kadar bir güçle göndermen gerektiği. Bu gücü etkileyen 3 faktör vardır. verici çıkış gücü, kayıplar ve anten kazancı. 70 cm örneğine dönersek, 75w çıkış gücünüz var, 400w eirp limitiniz varsa kayıpları ihmal edersek 7.2 dbi dan daha yönlü bir anten kullanamazsın diyor. ancak kablo-konnektör vs. 5 db kaybın varsa, 12.2 dbi a kadar yönlü anten kullanabilirsin. burada mantık aşırı dar bir alana odaklanmış yüksek güçlü sinyalin verebileceği zararlardan kaçınmak.

Şuan olması gerektiği gibi olduğunu düşünürsek evet, özellikle hf kullanan birçok kişi yasal limitleri aşıyor olurdu. özellikle 160m bandında.
Ancak güç limitlerinin ölçüm metodu ve birimi belli olmadığından kanuni bir sorun yok gibi düşünüyorum ben.

Şöyle düşünebiliriz, elimizde sadece "hız sınırı 75" diye bir bilgi var. ama nası 75? km/saat mi? knot mı? feet/dakika mı? inç/dakika mı?
75km/h = 40.5kts = 4101 feet/dakika = 49212.6 inç/dk eder çünkü. birbirinden oldukça uzak sayılar.

    Çevrimdışı TA2IBY

  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • ****
  • Bu Mesajı : 10
  • İleti: 260
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: PEP NE DEMEK?
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2015, 10:00:32 »
Katkılarınız için çok teşekkür ederim.

Effective radiated power şeklinde tanımlama daha makul gibi.

İyi günler dileğiyle


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
73 88 99 DEMEK NE DEMEK ?

Başlatan TA3AHS

9 Yanıt
6474 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2015, 16:40:39
Gönderen: TA3DN
xx
WB BANDI NE DEMEK?

Başlatan TA2ANA

3 Yanıt
1829 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2011, 00:57:27
Gönderen: TA2ANA
topicsolved
ÇEVRİMİ KAPATIYORUM NE DEMEK ?

Başlatan TB5BKI

4 Yanıt
1925 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2011, 15:07:51
Gönderen: TA3CY
xx
CROSS ÖZELLİĞİ TAM OLARAK NE DEMEK

Başlatan TA5AEK

3 Yanıt
348 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2011, 02:03:38
Gönderen: TB2BBK
 


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

pep google