Gönderen Konu: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ  (Okunma sayısı 21620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« : 03 Ekim 2014, 20:35:33 »
Öncelikle Herkese şimdiden hayırlı bayramlar.

Baofeng UV-B5 marka el telsizi sahibiyim telsizi aldıktan sonra lisans sahibi olmam gerektiğini öğrendim ve çalışmalara başladım. 2 Kasımdaki sınav hazırlıklarını bitirdik, sıra anten çalışmalarında dedim, araştırmaya başladım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

 Çağrı işaretim olmadından dolayı tonesuz şekilde 439.200 - İzmir Rölesinde ve 433.500 simplexde ustaları dinleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. QTH Esenyalı'da 4 katlı apartmanın 3. katındayım ama önümdeki apartmanların çatı hizzasındayım. Çalışma odamın pencere kenarından konuşmaları çok net olarak duyabiliyorum. (Çıkış konusunda bilgim yok, nasipse çağrı işaretim gelince öğreneceğiz) Ama çalışma masam odanın iç kısmında olduğundan masa başında çok fazla QRM oluyor. Sabit telsiz temin edene kadar portable telsizimi kullanacağım, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki ve daha önceden arkadaşların da yaptıkları anteni yapmaya karar verdim ama aklıma takılan bazı sorular var. Çatı yerine çalışma odamın penceresinden 1mt. dışa doğru profil bir platforma sabitlemek istiyorum. Yan apartman çatısı ile pencere arası aradaki boşluk 11mt. ve konum Yamanlar rölesi tarafını açık gözle görmekte. (önüm açık)

Ustalara ve tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum olacak.

1) Bu çalışma pencere kenarına sabitlenmek için uygun mudur ve pencere kenarı bir sorun yaratır mı ? (sağlık sorunlarıda dahil  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) (Forumda ağırlıklı olarak çatıya kurulmuş) Yoksa dipol veya dual band J-pole anten çalışması mı yapmam daha doğru olur. (Bkz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

2) Pencere kenarından çalışma masasına toplam 10mt kablo olacak. Kaybı önlemek ve en iyi verimi almak için kabloyu nasıl kurmalıyım? ( TA4ACV - Çağatay kardeşimin çalışmasında bahsettiği gibi antenden sonra 2-2,5mt. fazlalık bırakacağım kabloda)

a)RG-58 ile anteni yapıp anten sonunda şase konnektör olmadan telsize kadar getirmek.

b)Anten şase konnektörü sonrasında RG-213 kablo kullanıp telsize kadar gitmek (ortalama 8mt. RG-213 kullanacağım)

c)"b" şıkkını gerçekleştirip son 1-1,5 mt. kala ek konnektör yardımı ile geri RG-58 kabloya mı geçmeliyim. ( TA2T - A.Tahir DENGİZ hocamızın " Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap " konulu başlıkda bahsettiği "el cihazı kullanma konusunda israrlı iseniz kablo sonunda 1 ila 1.5 metre boyunda esnek ara kablo kullanınız." bu sanırım!!!)

3) Anten şemasında "sleeve on outside of conduit" kısmına alüminyum folyo mu, yoksa soba borularında kullanılan alüminyum bantlardan mı kullanmak daha iyi oluyor ? Sarılan band veya alüminyum parça üst üste binecek mi yani bir turdan daha fazla sarılacak mı yoksa tam bir tur olunca kesilecek mi?

Malzemeler hazır inşallah 02 Kasım sınavından sonra pazar akşamı çalışmayı yapacağım. REsimler ve sonuçlarıda paylaşacağım. Henüz SWR-Metrem olmadığından ölçümle ilgili bilgi veremeyeceğim ama çağrı işaretim sonrası QsO'larla ilgili RST sonuçlarını aktarırım.

Şimdiden sorularımı yanıtlayan herkese teşekkür ederim.

Sevdiklerinizle, QsOlarla geçireceğiniz mutlu ve huzurlu bayramlar dilerim...Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/dual+band+antenler/flowerpot+anten+calismasi+ile+ilgili-t4392.0.html
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

  Çevrimdışı TA4ACV

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 37
 • İleti: 280
 • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2014, 22:41:49 »
Kolay gelsin çalışmalarınızda..


En Verimli olanı (tarafımca yapılıp test edilmiş)
Anteni yapıp çatıdan olabildiğince yükseğe kaldırmak ve anteni yaparken 2-3.5 metre kadar antenden RG58 i devam ettirip.


Ucuna Konnektör ( Ben UHF kullandım ucuzlugu ve kolay bulunabilirliği için) bağlayıp sonra RG213 - LMR400 gibi 58 den daha kaliteli kablolarla aşağı indirmek. ben 25 metre civarı RG-213 kullanıyorum.


Kabloların ara bağlantısı için Bu aparatı kullanıyorum


UHF - DİŞİ DİŞİ bağlantı aparatı
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


kablo uclarında
UHF ERKEK konnektör


Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
RG-213 eve kadar böyle geliyor.


El cihazına bağlayacaklar için SMA konnektörler olabilir fakat ben UHF kullanmayı tercih ettim..


Neden?
İleriye yatırım ve kullanım kolaylığı..
Eve gelen ucta UHF -erkek konnektör takılı.
Wouxun cihazıma takmak için bu aparattan aldım.


Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Bu sayede Sabit cihazımda da sadece aparatı sökerek kullanabiliyorum. el cihazına bağlamak içinse aparatı takıyorum.
5 saniyelik bir işlem için 5dk havya ısıt lehim yap kes vs uygulamalara gerek yok..


Tabiki konnektörler bir noktada SWR de değişiklliklere ve verimde kayıplara sebep olabiliyor. ama kaliteli işçilik ve güzel lehimleme ile ve en sonunda hem anten dibinde hemde cihaz dibinde SWR yi kontrol ederek. Ayrıca diğer antenler ile karşılaştırarak KENDİMCE verimli olduğu kanaatindeyim..


Tavsiyem Anten yapıldıktan sonra. ortaya çıkan ürünün dış çapının en geniş yerini ölçüp ona uygun pis su borusu ile üzerine geçirip tıpasını kapatmak.
Yoksa bir sabah baktığınızda anteniniz boynunu bükmüş uzaya bakıyor olabilir. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Tecrübe edildi. Bu şekilde sorun giderildi ve 2 yıldır da çatıda bu şekilde hizmet veriyor.


Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cagatay VURAL

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2014, 01:55:03 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim Çağatay,

Anteni en guzeli bende çatıya kurayım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap . Atık su borusu önerine dikkat edeceğim.

Benim yarışlarda kurduğum Telsandan kiralık röleleri sök-tak yaptığımızdan konnektörlere herhangi bir yalıtım yapmıyoruz. Acaba çatıya kurunca konnektör bağlantılarına heatshrink veya kapalı kutu gibi bir yalıtım uygulamak gerekir mi ?

Birde 3. sorumla ilgili düşüncen nedir ? SWR-metrem olmadığından dolayı ucu ucuna mı sarmak mantıklı, yoksa alüminyum folyo 1 tur fazla dönse sorun olur mu ?

İnşallah 2 Kasım da karada görüşmek dileği ile ...

  Çevrimdışı TA4ACV

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 37
 • İleti: 280
 • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2014, 04:37:36 »
Açık havada kalan konnektörlere eriyen bant sarıyorum ben su almasın diye. su ana kadar sıkıntı cıkmadı.


etrafında kac tur döndüğü önemli değil. önemli olan sardıgı yukseklik.
Ben bakır levha kullanmıştım. tavsiye ederim folyonun tantanası çok. bakır levha ile yaptığım bu antenler güzeldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


ama her anten kendine özgü oldugu için baska birşey diyemem.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sadece gerçek Al olsun yeter. İnce folyolardan olmasın.

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2014, 01:16:56 »
Sınavda bitti dedik ve başladık handmade üretime(En azından bir Diamond sahibi olana kadar işimiz görülsün diye)Daha önceden de bahsettiğim gibi portable cihaza sahibim. RX konusunda telsizin kendi antenine göre bu anten çok daha başarılı (Şuan odanın içinde pencere kenarında duruyor). Çatıya takınca çok daha iyi olacağını zannediyorum.


Anten için kullandırğım malzemeler ;
- 25 mm 1 boy PVC su borusu
- 50 mm 1 boy atık su borusu ( TA4ACV - Çağatay' ın  önerisi üzerine )
- RG-58 C/U kablo
- sıcak silikon
- lehim ve havya
- çeşitli boylarda plastik kelepçe
- daralan macaron ve eriyen bant
- alüminyum folyo (sanayi tipi)
- 25mm ve 50mm borulara uygun körtıpa
- bilimum alet edavat ve diğer ıvır zıvırlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Öncelikle VK2ZOI' ye ait internet sitesinden dökümanları indirerek inceledim. Anteni yapmak oldukça kolay görünüyordu ki gerçektende öyle oldu bir pazar öğleden sonrasında bitti.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yapİlk olarak 25mmlik 1 boy olan PVC boruyu 2,5 mt olarak kestim. Delik ölçülerini işaretledim ve delikleri açtım. Delikleri açarken matkabı biraz yatık tutarak delmekte fayda var. Kabloyu geçirirken kolaylık sağlıyor. Tabiki ikili delik gruplarından  birini sağa birini sola doğru verev delikler açmak gerekiyor. matkap işi sonrası ufak bir törpü ile çapatları ve kabloya zarar verebilecek keskin kenarları temizledim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Borunun deliklerinin hazırlanması sonrası RG-58 kablonun plastik ceketi ve örgü katmanı sıyırdım. Kablodaki sıyrılmış kısımların başı ve sonunu 2-3 cmlik daralan makaron ve elektrik bandı yardımı ile mühürledim. Son olarak da sıcak silikon ile misinayı kablomun en ucuna sağlam bir şekilde monte ettim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdi sıra geldi işin en çetrefilli kısmına; Kabloyu boruya monte etmeye. Bu kısımda ise hemen eşimden yardım alarak 2 numara bir dikiş tığı temin ettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Böylelikle kabloyu deliklerden geçirmek için uca monte ettiğim misinayı yakalamak daha kolay oldu. Sargıları daha kolay yapabilmek için plastik kelepçe kullandım, hem kabloyu delikten geçirip hemde sargının sıkı durmasını sağlamak biraz sor oluyor. Alttaki 9 ve üstteki 7 turluk sargılarımı tamamladım. Plandaki ölçülere sağdık kalınır ise kablodaki kesitler borunun üzerine tamı tamına oturuyor.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Borunun tepesini de boruya uygun bir pvc kapak ile kapattım. Planda görülen alüminyum dış sargılar SWRyi ayarlamakta kullanıldığından borunun üzerini ölçeklendirdim ve alüminyum plakaları ölçülere göre keserek PVC borunun etrafına sarıdım. SWR ölçümü sonrasında ise daralan makaron ile alüminyum kısımları sabitledim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Son olarak antenin 9 turluk sarmalından itibaren 2-2,5 mt RG-58 kablo bırakarak PL-259 konnektörümü bağladım. antenin dışına ise 50 mmlik atık su borusunu geçirkeden önce 30'ar cmde bir boru yalıtımında kullanılan gri spiral köpüklerden 5'er cm keserek plastik kelepçe ile monte ettim. Bu şekilde atık su borusunun içinde kendi ağırlığından dolayı aşağıya doğru kaymıyor.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Antenin SWR ölçümüne gelince biraz ayar ve uğraş ile anten dibinden ve ucuna 26 mt RG-58 ek kablo bağlı iken VK2ZOİ' nin sitesinden verdiği oranlar birebir tutmakta. ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Anteni çatıya monte edince montaj ile ilgilide  resimleri sizlerle paylaşacağım.

  Çevrimdışı TA2LJM

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 69
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2014, 09:17:38 »
Emeğinize sağlık. Bence oldukça zahmetli bir işe girişmişsiniz ve sonuç ta gayet başarılı gibi. Cihaz portable cihaz dediniz cihazla sonuç değerlendirme imkanınız oldu mu ya da örneğin farklı model cihazlarla (meselea wouxun uvd1 p var bende) başarı aynı olur mu ? 73.
Murat SANDALCI

  Çevrimdışı TA2IKY

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *****
 • Bu Mesajı : 43
 • İleti: 578
 • YALOVA TEKNO
 • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2014, 10:21:54 »
elinize emeğinize sağlık suat bey,

bu anteni çatıya taktıktan sonra mutlaka rg213 ile besleyin derim.

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

  Çevrimdışı TA2LJM

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 69
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2014, 10:35:36 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bey, çalıştığım kurumda web kısıtlamalarından ötürü fotoğrafları görüntüleyemiyorum. Rica etsem döküman olarak maille paylaşmanız mümkün müdür?

Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2014, 10:35:36 »
Sponsor

  Çevrimdışı TA2LJM

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 69
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2014, 11:47:26 »
Fotoğrafları inceledim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Çokta kolay gözükmüyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ama denemeye değer.

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2014, 11:59:13 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
elinize emeğinize sağlık suat bey,

bu anteni çatıya taktıktan sonra mutlaka rg213 ile besleyin derim.

73

İyi günler TA2IKY - Kadir Bey,
Anten kablosu için RG-2013 kullanacağım. Kablo boyu ile ilgili de VHF ve UHF bandların orta noktaları üzerinden hesap yaparak 0,68 mtnin tek katları kadar kablo kullanmayı planlıyorum. (26,52 - 27,88 mt civarı olacak )
 
Kadir bey birşey sormak istiyorum size, ilerleyen dönemlerde Diamond x-50 veya x-510 almayı planlıyorum. Alacağım bu anteni hazırladığım 5-6 mtlik direğin üzerine flower-pot antenin yanına montajlasam bir sorun olur mu? yoksa aralarında belli bir mesafe veya birbirine göre bir  yükseklik farkı yaratmak gerekir mi ? Direği ona göre hazrılamak istiyorum. Gerekirse tepesini çatal şeklinde yaptıracağım.
 
Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.
 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emeğinize sağlık. Bence oldukça zahmetli bir işe girişmişsiniz ve sonuç ta gayet başarılı gibi. Cihaz portable cihaz dediniz cihazla sonuç değerlendirme imkanınız oldu mu ya da örneğin farklı model cihazlarla (meselea wouxun uvd1 p var bende) başarı aynı olur mu ? 73.
Murat Bey,
 
Başka portable veya mobil cihazla test etme imkanım olmadı. Bende Baofeng UV-B5 var. Dediğim gibi şuan odanın içinde pencereye dayalı olmasına rağmen telsizin kendi antenine göre RX de çok daha QRMsiz dinleme yapabiliyorum. Hatta Manisa Yunt Dağı VHF - 5w - 145.775 röle kuyruk sesini alabiliyorum, hava güzelken Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Çatı için direk hazırlıyorum şuan 5-6 mtlik oda hazır olunca veriminin oldukça artacağına eminim. Çatı montajı sonrasında resimleri burada da paylaşacağım.
 

  Çevrimdışı TA2IKY

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *****
 • Bu Mesajı : 43
 • İleti: 578
 • YALOVA TEKNO
 • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #10 : 27 Kasım 2014, 12:14:03 »
suat usta, antenler birbirinden ne kadar uzak olur ise o kadar iyidir,

zamanın var ise yinede aynı boru üstüne denemeler yaparsın, indir kaldır işi biraz zor ama gülü seven dikenine katlanır Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2014, 01:06:44 »
Sonunda anteni çatıya çıkartabildim, ama istediğim kadar yükseltemedim, Çatı tabanı ve baca borusu olabildiğine çürük çıktı. Napalım ben 4 mt boru kullanırım derken 2,5 mtye fit olduk Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Birazda atık su borusundan boy kazandık. 19mt RG-213 ilede eve kadar indirdim. Swr Halen 1:1 , 1:3 arasında çıkmakta...

Antenin GPSe göre yüksekliği 91mt oldu. (deniz seviyesi)


Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA2IKY

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *****
 • Bu Mesajı : 43
 • İleti: 578
 • YALOVA TEKNO
 • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2014, 10:49:05 »
hadi hayırlı olsun suat,

simplex ve role raporları nasıl ?

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #13 : 14 Aralık 2014, 12:11:53 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
hadi hayırlı olsun suat,

simplex ve role raporları nasıl ?

Hayırlı pazarlar Kadir abi,


Daha önceden 145.775 Mhz. Manisa rölesine ulaşamıyordum, şuan net olarak dinliyor ve çıkış yapabiliyorum. Simplexde de RX ve TX de mofulasyonlar daha net gelmeye başladı. Şuan için memnunum açıkçası, daha iyisini yapana kadar benim için en iyisi bu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


  Çevrimdışı TA2LJM

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 69
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2014, 16:28:53 »
Merhaba Suat


Antenin swr sine dair bir inceleme yapabildin mı? Yani cihaza zarar verme riski yok di mi bu parametrelere üretilirse?


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA4IOK

2 Yanıt
4860 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2013, 01:56:34
Gönderen: TA4IOK
xx
DUAL BAND YÜKSEK KAZANÇLI FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA2AHP

6 Yanıt
8816 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 13:42:33
Gönderen: TB2CVX
grin
2 Adet Flower Pot Çalışması

Başlatan TA4ACV

19 Yanıt
12931 Gösterim
Son İleti 18 Aralık 2012, 10:59:06
Gönderen: P.M.R
xx
DIAMOND F-22 VHF ANTEN İLE İLGİLİ SORUN

Başlatan ta2aet

5 Yanıt
7032 Gösterim
Son İleti 18 Şubat 2013, 11:33:57
Gönderen: ta2aet
xx
CB İçin Dipol Anten Çeyrek Dalga Boyunda Olur Mu ve İlgili Bilgi Lütfen!

Başlatan alfonse

9 Yanıt
7813 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2016, 05:59:19
Gönderen: alfonse