Gönderen Konu: SDR YAZILIM TANIMLI RADYO NEDİR? 1  (Okunma sayısı 8898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA3DN

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 48
 • İleti: 1452
 • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
SDR YAZILIM TANIMLI RADYO NEDİR? 1
« : 04 Kasım 2010, 10:19:51 »
Yazılım Tanımlı Radyo yani software radyo, bir program yazılımı kullanarak ilimsel ve bilimsel olarak bir radyo yapma sanatıdır.. SDR adı ile anılan yeni radyo (Software Defined Radio ) sistemi bir bilgisayar yardımı ile çalışan ve sinyal işlemede sayısal bir metod kullanılan bir yazılım radyosudur.
Yazılım radyosu, sinyal üretme metodları, dirençler, kapasitörler diyodlar gibi geleneksel donanım ile yapılan bildiğimiz ve kullandığımız radyo cihazlarından farklıdır..

Biz radyo amatörleri Radyo dediğimiz zaman elektromanyetik spektrumun RF kısmında gönderme ve alma yapan elektronik bir cihazı anlıyoruz ancak Radyo tanımının içinde evlerimizde, arabalarımızda hergün kullandığımız FM radyolar, TV’ ler,Cep telefonları,WiFi denilen kablosuz internet kartları, Kısa dalga radyolar, Uydu alıcı vericileri, Pager’ lar, GPS, Radar, NMR, Karada, Havada, Denizde kullandığımız yönlendirme sistemlerinin cihazları gibi uzayıp giden bir listedeki çok çeşitli radyo sistemleri de bulunmaktadır..Tüm bu çeşitli

kullanımlar için SDR yapılabilir ve bundan dolayı SDR’ lerin verimli ve etkili radyo muhaberesinin geleceğinde kritik bir önemi vardır, mesela HF için programlanmış bir SDR radyo 2 KHz ila 100 MHz arasındaki tüm frekanslarda AM, SSB, CW modlarında , çok rahat ve çok iyi bir performansla çalışabilmektedir..

Temel olarak alıcı tarafından alınan işaret, sinyal işleme zincirini takip ederek sayısal işarete dönüştürülmekte, bu sayısal işaret, tamamen bir yazılımla çalışan sayısal demodulasyon tekniği ile demodüle edilmekte ve içerdiği bilgi geleneksel radyolardan daha net ve hassas olarak elde edilebilmektedir..Bu yaklaşımın bir çok avantajları vardır, öncelikle demodulasyon tekniğinin esnekliği bir çok yeni modların eklenmesi kullanılan yazılımın geliştirilmiş yeni değişik bir yazılım ile değiştirilmesi ile mümkün olduğundan fevkalade esnek ve geniş bir kullanım sahası arzetmektedir..Sadece HF frekans bandında değil istenilen her frekans bandında çalışabilecek SDR yapmak mümkündür..

Geleneksel alıcılara göre Yazılım Tanımlı Radyo’nun performansı kendisini meydana getiren elemanlarının tolerans değiştirmesi, yaşlanması, herhangi bir önemli rol oynamadığından daha tutarlı, istikrarlı, güvenilir olarak görülmektedir..

SDR radyo bir ihtiyaç olduğu için değil fakat elektronik sanayinin ve bununla paralel olarak yazılım programlarının gelişimi ve her tür yazılımın çalışma ortamı bulması neticesinde düşünenlerin bulduğu bir olgudur ve böyle bir yazılımı kullanan bir radyo cihazı çok kısa bir zaman dilimi içinde radyo, cep telefonu, kablosuz telefon, GPS cihazı, kablosuz internet cihazı haline dönüştürülebilmektedir..Günlük hayatta bir polis, bir itfaiyeci, bir ambulans şoförü gerektiğinde aralarında iletişim kurmakta çok zorluk çekmektedirler..Bir afet halinde en yakın yerden, yetkiliden, komşu şehirden, jandarmadan, yardım isteme durumu olduğunda farklı radyo sistem ve frekansları sebebiyle bunun ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz bu olumsuzlukların çözümü için bir SDR radyo yeterli olacaktır..Bundan iyisi Şamda kayısıdır arkadaşlarım..

Ancak gelişimin çabuklaşması Bedava Kaynak Kodlarının ( Free source codes) temin edilebilmesine bağlıdır yani araştırma geliştirme ancak bu şekilde hızlanabilir bunun içinde Bedava program üreticilerinin Bedava yazılım paketlerinin gelişiminde öncülük etmeleri gereklidir.. GNU Radio, bu konunun öğrenilmesi, yeni programlar hazırlanması düzenlenmesi Yazılım radyosu olarak kullanılabilecek duruma dönüştürülmesi için en faydalı ve bedava bir programdır..

Konu çok yeni bir konu olmakla beraber daha şimdiden Yazılım Alıcı ve Vericileri yapılmıştır ve satılmaktadırlar..

Biz Radyo amatörleri de zaman zaman bu konuya eğilmeli ve gelecekteki iletişim teknolojilerinden yararlanmak için takip etmek zorunluluğunda olduğumuzu bilmeliyiz diye düşünüyorum.. Bu konudaki gelişmeleri tekrar görüşmek dileği ile hoşça kalın arkadaşlarım..

Özhan Önder TA3BQ

10 Ocak 2008 İzmir

KAYNAK: Antrak dergisi Şubat 2008 sayısı.


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/digital+amator+dunya/sdr+yazilim+tanimli+radyo+nedir+1-t517.0.html
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2010, 18:03:04 Gönderen: TA3CY »

  TA3BQ
 • Ziyaretçi
Ynt: SDR YAZILIM TANIMLI RADYO NEDİR?
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2010, 15:43:12 »
Bülent SDR yazıları bir seridir.Kalanları bulayım gönderirim.Sen ANTRAK'a gönderdiğimi almışsın.
73 Özhan

  Çevrimdışı TA3DN

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 48
 • İleti: 1452
 • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: SDR YAZILIM TANIMLI RADYO NEDİR? 1
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2010, 22:47:58 »
Doğrudur Özhan Abi. Ben o yazıyı tesadüfen bulmuştum. Serisi sendeyse ne mutlu bize. Ellerine sağlık.   


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

smiley
SDR YAZILIM TANIMLI RADYO - 2

Başlatan TA3BQ

1 Yanıt
6041 Gösterim
Son İleti 04 Ocak 2018, 17:31:11
Gönderen: TA2VW
xx
SDR YAZILIM TANIMLI RADYO-3

Başlatan TA3BQ

1 Yanıt
5966 Gösterim
Son İleti 06 Şubat 2011, 00:55:19
Gönderen: TA3CB
xx
YAZILIM TANIMLI RADYO SDR-4

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
7910 Gösterim
Son İleti 21 Şubat 2011, 12:44:49
Gönderen: TA3BQ
xx
AMATÖR RADYO TÜM SOFTWARE YAZILIM PROGRAMLARI

Başlatan OLDMAN

0 Yanıt
9618 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2010, 23:19:11
Gönderen: OLDMAN
clip
ADÜ RADYO VE RADYO AMATÖRLERİ TOPLULUĞU

Başlatan TA4AKC

10 Yanıt
8505 Gösterim
Son İleti 10 Eylül 2012, 07:30:40
Gönderen: TB1BHG