Bağlanılan Hatırlatmalar

 • CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017: 11 Şubat 2017 - 12 Şubat 2017

Gönderen Konu: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017  (Okunma sayısı 1985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« : 03 Şubat 2017, 08:52:40 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

The 2017 CQ World-Wide WPX RTTY Contest

2017 yılı Dünya çapında CQ WorldPrefix RTTY Yarışması
11 ve 12-Şubat-2017
Başlangıç: 0000 UTC C.tesi
Bitiş: 2359 UTC Pazar

I. AMAÇ: Radyo Amatörlerinin dünya çapında mümkün olduğunca çok istasyon ve prefix ile QSO yapmalarını sağlamak

II. ÇALIŞMA SÜRESİ: 48 saat. Tek operatör en fazla 30 saat çalışabilir minimum 60 dakika dinlenme süresi vardır, bu süre zarfında log kaydı olmamalıdır. Çoklu operatörler için saat kısıtlaması yoktur 48 saat çalışabilirler.

III. BANDLAR: Yalnız 3.5, 7, 14, 21, ve 28 MHz bandları kullanılabilir. Band planlarına riayet maksimum şarttır (IARU Band planları)

IV. QSO DEĞİŞİMİ: RST raporu + 001 'den başlayan seri numarası değişimi yapılır
Not: Çoklu-iki radyo ve Çoklu-sınırsız radyo katılımları için her band için ayrı seri numarası blok-dizinleri kullanılabilir (Multi-Two ve Multi-Unlimited olarak geçer)

V. PUANLAMA/SKOR:
A. Skor: Skor sonucu toplam QSO puanları ile Toplam çarpanlar (multiplier) çarpımına eşittir
B. QSO Puanı:  Bir istasyon her band içinde aynı istasyonla bir defa QSO yapabilir

Hesaplama:
1. Farklı Kıt'a istasyonları ile 28, 21 ve 14 MHZ QSO'ları için (3) puan, 7 ve 3.5 MHZ QSO ları için (6) puan.

2. Aynı Kıt'a farklı ülke istasyonları ile 28, 21 ve 14 MHZ QSO'ları için (2) puan, 7 ve 3.5 MHZ QSO'ları için (4) puan

3. Aynı ülke istasyonları ile 28, 21 ve 14 MHZ QSO'ları için (1) puan, 7 ve 3.5 MHZ QSO'ları için (2) puan

C. Prefix Çarpanları: Her prefix her banda ilk ve tek kez multipuan alır.

1. ÖN EK-PREFİX çağrı işaretinin ilk harf ve rakam kombinasyonunu oluşturan kısmıdır.
Örnek: N8, W8, WD8, HG1, HG19, KC2, OE2, OE25, LY1000, vb. numaralandırma, yazı, ya da aynı sırayla herhangi bir fark ayrı bir önek-prefix olarak sayılacaktır.

2. Özel etkinlik çalışmalarında benzersiz Ön ek-Prefixli çalışmalar teşvik edilmelidir.
Örnek: TC2DX Ön ek-Prefix o ülkenin lisanslama kurumları tarafından verilmektedir.

VI. GİRİŞ KATEGORİLERİ:
A. Single Operator / Tek Operatör Kategorileri: Tüm yarışma operasyonu boyunca log kayıt ve radyo-telsiz kullanımı sadece 1 ve aynı operatör ile yapılabilir. Tüm operasyonda sadece 1 Radyo-telsiz kullanılmasına izin verilir.

1. Single Operator High (All Band or Single Band) / Tek Operatör Yüksek güç (Tüm Bandlarda yada Tek Band'da)Toplam çıkış gücü 1500 W'ı aşmamalıdır

2. Single Operator Low (All Band or Single Band) / Tek Operatör Düşük güç (Tüm Bandlarda yada Tek Band'da)Toplam çıkış gücü 100 W'ı aşmamalıdır

3. Single Operator QRP (All Band or Single Band) / Tek Operatör QRP güç (Tüm Bandlarda yada Tek Band'da)Toplam çıkış gücü 5 W'ı aşmamalıdır

B. Single Operator Overlay Categories / Tek Operatör Yardımc-Ek Kategoriler : Yardımcı-Ek kategoriler Yarışma içinde yarışma olarak nitelendirilip kendi ödül ve puanlama kriterinde değerlendirilir. Yardımcı-Ek kategori Tek operatör ve destekli tek operatör (Single Op. and Single op. assisted) katılımları için geçerli olup Çoklu operatör (Multi Op.) için uygun değildir.

1. Tribander/Single Element (TB-WIRES) / Üç Bandlı / Tek Elemanlı : Bu kategorinin amacı, antenleri sayısı ve tür kısıtlamaları nedeniyle, benzer donanımlı istasyonlar ile rekabeti sağlamaktır. Kural şöyle der: Üç Bandlı / Tek Eleman ( TB - WIRE ) : Yarışma sırasında bir aday 10 , 15 ve 20 metre( vericiden antene tek bir besleme hattı ile herhangi bir tip), yalnızca üç bandlı tek elamanlı anten kullanmak zorundadır, ve aynı şekilde 40 , 80 metre' de tek eleman bir anten kullanmak zorundadır.

2. Rookie (ROOKIE) / ACEMİ : Acemi kategorisi Yarışma zamanında 3 yıldan daha az Amatör telsiz lisansına sahip olanlar içindir. 3 yıldan daha fazla lisans süresine sahip olan amatörler için uygun değildir.

C. Multi-Operator Categories (All Band, High power only) / Çoklu Operatör Kategorileri (Tüm Band, Yüksek güç) : Birden fazla operatör yarışma boyunca sonuç skoruna yardımda bulunabilir. Seçilen kategori Çıkış yapılan Radyo sayısına bağlıdır. Çıkış yapan her radyonun toplam gücü 1500W 'ı geçmemelidir.

1. Single-Transmitter (MULTI-ONE) / Tek- Radyo (Çoklu-Tek) : Çoklu operatör Tek radyo kapsamlıdır, yarışma boyunca sadece bir radyonun çıkışına izin verilir. 1 saat boyunca maximum 10 band değişikliği yapılabilir. Örneğin : 20mt'den 40mt'ye sonra tekrar 20mt'ye geçiş iki grup değişiklik sayılır.
Yarışmada tek seri numarası bloğu kullanılır.
a.High Power (Yüksek güç): Toplam güç 1500W'ı aşmamalıdır
b. Low Power (Düşük güç): Toplam güç 100W'ı aşmamalıdır

2. Two-Transmitter (MULTI-TWO) / İki-Radyo (Çoklu - İki ) : Çoklu operatör iki Radyo ile çalışabilir kapsamındadır. Aynı anda iki radyo farklı bandlarda çalıştırılabilir. Her Radyo bir saatte en fazla 8 band değişikliği yapabilir. Her radyo için ayrı seri numarası bloğu kullanılır.

3. Multi-Transmitter (MULTI-UNLIMITED) / Çoklu-Radyo (Çoklu-Sınırsız): Yarışmada kullanılabilecek 5 band başına bir radyo kullanılabilir yani aynı anda 5 band da 5 radyo kullanılabilir. Her radyo-band için ayrı bir seri numarası bloğu kullanılır.

VII. ÖDÜLLER: Elektronik ortamda sunulan loglar için ödül uygulanır. Tek band log sadece tek band ödülüne uygun olacaktır. Ödül alabilmek için tek operatör istasyonlarının en az 4 saat, çoklu operatör çalışmaları için en az 8 saat asgari çalışma süresi gereklidir.

A. Plaketler kategorilerde bir dizi üst performansı tanımlamak için verilir. Plaket ve sponsorlarının geçerli listesi şuradan görüntülenebilir; Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 

B. Sertifikalar VI : bölümünde belirtilen her kategoriden en yüksek skor alan istasyona verilir.

VIII. KLÜP YARIŞMA : Bir plaket ödülü üyeleri tarafından gönderilen loglardan en yüksek puanı alan kulübe her yıl verilecektir.

A. Klüp yerel yada ulusal organizasyon olmalıdır (Örneğin ARRL, DARC) gibi olmalıdır.

B. Klüp katılımı üyelerinin içinde yağadığı ülkelerinin coğrafi alanı ile sınırlıdır

C. Tek operatör çalışanlar sadece bir kulübe katkıda bulunabilir . Multi – operatör skorları operasyona katılan kulüp üyelerinin sayısının yüzdesi olarak birden kulüplerine tahsis edilebilir.

IX. TÜM KATILIMCILAR İÇİN GENEL KURALLAR:
A. Katılımcılar kendi seçtikleri kategorinin sınırları içinde çalışması gerekir.
B. Bireysel her katılımcı farklı çağrı işareti kullanılır.
C. Herhangi bir band üzerinde seçilen kategorinin toplam çıkış gücü sınırlaması aşılmamalıdır
D. DX Summit ve bezeri DX clustterlara kendi kendinizi yayınlamak yasaktır.
E. Tüm kategorilerde QSO uyarı yardımlarını kullanmak serbesttir.
F. İstasyon alanı kullanılan tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin bulunduğu alandır. Tüm vericiler, alıcılar ve antenler 500 - metre çapında bir daire içinde olmalıdır. Antenler fiziksel olarak alıcı ve verici RF iletim hatları ile bağlanmalıdır.
G. Tüm çalışma bir istasyona bağlı olmalıdır. Tüm vericiler, alıcılar ve antenlerin fiziksel konumu bir istasyonda ise uzaktan çalışmaya izin verilir. Uzaktan kumandalı bir istasyonun, opetaratörün lisansı ve yarışma kategorisine uymalıdır.
H. İstasyon yerinden uzak alıcı kullanımına izin verilmez
I. Aynı bandda aynı anda yazlızca tek radyo çıkış yapabilir. İki veya daha fazla radyonun aynı bandda çıkış yapabilmesi için tek radyonun çıkışına izin verebilecek ekipman kullanılabilir.
J. Yarışmaya katılan operatör yarışma süresince tüm çağrıları yanıtlar ve QSO değişimlerini yerine getirmesi gerekir.
K. Kaydedilen log bilgileri herhangi bir veritabanı kullanılarak veya e-mail ile teyit ile QSO bilgilerinin değiştirilmesine, düzeltilmesine izin verilmez.
L. Log'a kaydedilen tüm bilgiler QSO sırasında alınan bilgiler olmalıdır

X. LOG TALİMATI : Yarışmaya giriş ve Elektronik log kullanımı, sunumu için bilgisayar kullanımı gereklidir.

A. Log'larda her QSO için aşağıdaki bilgileri göstermek zorunludur. Doğru tarih ve UTC saati, Frekans yada band, çalışılan istasyonun çağrı işareti, değişimde verilen , ve değişimde alınan. Gerekli bilgilerin olmaması durumunda log Checklog statüsüne alınacaktır. Dünya ve Kıta ödül için yarışan İstasyonların loglarına çalışılan frekansları doğru kayıtları sağlanmalıdır

B. Tek band ve çok band'da yarışma süresince yaptıkları tüm QSO ları kayıt etmeleri gerekir. Cabrillo başlığında ve özet sayfasındaki band ve QSO bilgileri puanlamaya esas olacaktır. Sadece tek bandlı log bilgileri tek band katılım statüsünde değerlendirilecektir.

C. Log'lar için CABRILLO dosya biçimi standarttır. CABRILLO dosya biçimi ve başlık formatını görmek için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresine bakılmalıdır. Yanlış başlık ve kategori bilgisi Checklog statüsü ile sonuçlanabilir.

D. Log'lar e-posta veya Web üzerinde sunulması istenmektedir. CABRILLO formatındaki log rtty@cqwpx.com adresine konu başlığına sadece çağrı işareti yazılarak gönderilebilir. Web üzerinden ise Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresi kullanılarak log upload edilebilir. Gönderilen tüm log'ların listesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden takip edilebilir.

E. CABRILLO fotmatında olmayan log'lar için talimatlar: Eğer loğunuz Cabrillo formatında değil ise Yarışma komitesine başvurarak hangi formatta teslim edilebileceği yardımı alınabilir.

F. Kağıt üzerine kayıtlı log'lar için talimatlar : Kağıt üzerine kayıtlı log'lar CQ WPX RTTY Contest, P.O. Box 1877, Los Gatos, CA 95031-1877, USA. adresine gönderilmelidir. Her kağıt kayıtlı log'da tüm puanlama bilgileri, katılım kategorisini ve katılımcının adı ve e-posta adresinizi listeleyen Özet bilgiler
olmalıdır.

XI. SON LOG GÖNDERİMİ:
A. Tüm yarışmacılar loglarını yarışma bitiminden sonra beş (5) gün içinde en geç 17 Şubat 2017 tarihine kadar göndermesi gerekir: Son başvuru tarihinden sonra gönderilen log'lar geç gönderilme statüsünde geçersiz sayılacaktır.

B. Ek süre questions@cqwpxrtty.com adresinde talep edilebilir. Geçerli uzatma sebepleri son başvuru tarihinden önce iletilmelidir. Ek süre Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilebilir.

C. Son başvuru tarihinden sonra sunulan veya gönderilen loglar sonuç listesinde
gösterilir ancak ödül verilmez.

XII. DEĞERLENDİRME: CQ WPX RTTY Yarışma Komitesi yarışmaya katılanları kontrol ve sonuçlandırmayla sorumludur. Katılımcılar'dan kurallara uyma iyi bir amatör uygulaması beklenmektedir. Yarışmada sportmenlik dışı davranış veya kurallarının ihlali Yarışma Komitesi tarafından disiplin cezasına neden olabilir.

A. Sportmenlik dışı Davranış: sportmenlik dışı davranış örnekleri arasında, ancak bunlarla sınırlı değildir:
1. Radyo kullanılmadan herhangi bir sohbet odaları, mesajlaşma, VOIP,  sosyal medya üzerinden QSO yapılmış gibi teyid almak.
2. Lisans sınırlamaları dışındaki frekanslar üzerinde katılımcı tarafından çıkış yapmak.
3. Zaman sınırlaması dışındaki band değişiklikleri
4. Çok fazla doğrulanamayan QSO ve doğrulanamayan multipuan
5. Aşırı band genişliği ve kullanılan bandın dışında harmonik oluşturmak

B. Gözlemci programı: Komite, her katılımcıdan, yarışma süresi içinde, bir gözlemcinin ziyaretini kabul etmesini isteyebilir. Yarışma süresi içinde, Komite'nin görevlendirdiği gözlemcinin istasyona tam erişimini sağlamamak, katılımcının diskalifiye edilmesi ile sonuçlanabilir.

C. Disiplin İşlemleri : İhlal durumunda, yarışmacı Komitenin diskalifiye takdirine tabidir.
1. DİSKALİFİYE : Katılımcıların sonuç listesinde yayınlanacak ancak ödül hakkı verilmeyecektir.
2. Komitenin verdiği kararların bildirimleri yarışmacının Log gönderiminde sunduğu e-mail adresine gönderilecektir. Bildirimden sonra yarışma komitesine 5 gün içinde itiraz etmeleri gerekir süre sonunda itiraz edilmeyen kararlar kesinleşir.
3. Katılımcı log tesliminden sonra 30 gün içerisinde kendi isteğiyle log'unu geri çekebilir, konuyla ilgili talimat Yarışma komitesinden alınabilir.
4. Yarışma komitesi log üzerinde kendi incelmesine dayanan herhangi bir log bilgisini değiştirme hakkını saklı tutar.

D. Log Kontrol: Tüm log'lar özel yazılım ve insan sorgusu kullanılarak kontrol edilir .
1. Duplicate / Çift çağrı işareti ile ayn bandda yapılan QSO lar herhangi bir ceza verilmeden log'dan çıkartılır.
2. Yanlış kayıt edilen değişim bilgili QSO log'dan çıkartılır
3. İki istasyon arasındaki QSO'daki Çağrı işareti hataları yada bir log'da bulunmayan QSO puan değerinde ek ceza verilir.
4. Multi - operatör kayıtları için band değişiklik kurallarını uymayan bilgileri hiçbir ek ceza verilmeden kaldırılır.

XIII. BEYAN-DEKLARASYON: CQ WPX RTTY yarışmasına log'unu gönderen yarışmacı, incelemek ve değerlendirmek için CQ WPX RTTY Yarışma Komitesi'nin çabalarını ve dikkatini koşulsuz kabul eder;
1) Bu kuralları okudum ve anladım
2) İstasyon ve yeri için amatör radyo yönetmelik ve kurallarına göre çalıştırdığını bunlara bağlı kalmayı kabul eder.
3) Log bilgilerinin halka açık listeleneceğini kabul eder
4) Komitenin diskalifiye ve diğer kararlarının kesin ve resmi olduğunu kabul eder. Katılımcı yukarıdaki maddelerin tümünü kabul etmez yada isteksiz ise yarışma katılımına aday olmaz ve log kontrol ve incelenmesi için gönderimde bulunmaz CQ WPX RTTY yarışması için soru ve sorunlarda CQ WPX RTTY yarışma yöneticisiyle , Ed Muns, W0YK, questions@cqwpxrtty.com e-mail ile

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/contest+yarismalar/cq+worldwide+wpx+rtty+contest+2017-t5558.0.html
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2017, 09:19:17 »
Yarışma ile ilgili Önceki yıllara ait bilgiler...

  Çevrimdışı TA2UBW

 • Real Men loves the Cats
 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 20
 • İleti: 367
 • Old callsign: TB2TBX
 • İsim Soyisim: Burak ARLI
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2017, 11:11:53 »
Merhaba,

bu tür yarışmalar ne amaçlı yapıldığı ilanlarda açıklanıyor ama ben yarışmaların içeriğini merak ediyorum. Bana detaylı anlatabilecek birisi varsa sevinirim. Telsiz ile ne gibi bir yarışma yapılıyor çok merak ediyorum.

Sevgiler
Burak
Kenwood TM-D710GE

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2017, 11:30:37 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,

bu tür yarışmalar ne amaçlı yapıldığı ilanlarda açıklanıyor ama ben yarışmaların içeriğini merak ediyorum. Bana detaylı anlatabilecek birisi varsa sevinirim. Telsiz ile ne gibi bir yarışma yapılıyor çok merak ediyorum.

Sevgiler
Burak

İyi günler Burak Bey,

Aşağıdaki linkte Sayın TA3DN - Bülent Hocanın hazırlamış olduğu içeriği okursanız bilgi sahibi olabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İnternette veya forumun arama kısmından da Yarışma (contest) veya radyo amatörlüğü (ham radio) ile ilgili aramalar yaparak forum içeriğinde olan bir çok konuya kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

73...


  Çevrimdışı TA3LSD

 • Levent S. Dikmen
 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 19
 • İleti: 159
 • Amatör telsizci
 • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2017, 15:03:38 »
Geçen yıldan... bakalım bu sene 15m de bu kadar çıkacak mı.
Güzelyalı - Konak

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2017, 10:02:38 »
Log gönderimi için son 4 gün !!! (17 Şubat 2017)

log gönderenler;

TA1BM   SINGLE-OP   ASSISTED   ALL   LOW      
TA1L   SINGLE-OP   ASSISTED   ALL   LOW      
TA3LSD   SINGLE-OP   ASSISTED   20M   LOW      
TA4A   SINGLE-OP   NON-ASSISTED   ALL   LOW      
TA4CS   SINGLE-OP   NON-ASSISTED   40M   LOW      
TA4PR   SINGLE-OP   NON-ASSISTED   20M   LOW   

  Çevrimdışı TA1LSE

 • Kontrol Ekibi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 53
 • İleti: 418
 • Radyo Amatörleri
 • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: CQ World-Wide WPX RTTY Contest 2017
« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2017, 11:15:35 »
LOG GÖNDEREN İSTASYONLAR;

TA1BM   SINGLE-OP   LOW   
TA1BX   SINGLE-OP   LOW   
TA1CM   SINGLE-OP   LOW   
TA1L   SINGLE-OP   LOW   
TA3LSD   SINGLE-OP   LOW   
TA4A   SINGLE-OP   LOW   
TA4CS   SINGLE-OP   LOW   
TA4PR   SINGLE-OP   LOW   
TA4SO   SINGLE-OP   LOW   
TA7AL   SINGLE-OP   LOW   TRAC TRABZON
TA7AMF   SINGLE-OP   LOW   
TA7AO   SINGLE-OP   LOW   TRABZON CONTEST CLUP
TA7ASF   SINGLE-OP   LOW   
TA7I   SINGLE-OP   LOW   TRAC TRABZON
TA7JE   SINGLE-OP   HIGH   
TA7P   SINGLE-OP   LOW   TRAC TRABZON
TC2C   MULTI-OP ONE   HIGH   TURKISH SPECIAL WIRELESS ACTIVITY TEAM


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

exclamation
HPC World Wide DX Contest - 2017

Başlatan TA1LSE

0 Yanıt
958 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2017, 11:11:45
Gönderen: TA1LSE
exclamation
2017 CQ World-Wide DX Contest

Başlatan TA1LSE

0 Yanıt
1010 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2017, 09:27:26
Gönderen: TA1LSE
exclamation
CQ World-Wide WPX SSB Contest 2017

Başlatan TA1LSE

2 Yanıt
1411 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2017, 11:23:27
Gönderen: TA1LSE
exclamation
CQ World-Wide 160-Meter Contest 2017

Başlatan TA1LSE

1 Yanıt
1137 Gösterim
Son İleti 03 Şubat 2017, 17:26:06
Gönderen: TA1LSE
exclamation
CQ World-Wide 160-Meter SSB Contest 2017

Başlatan TA1LSE

8 Yanıt
1950 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2017, 08:44:58
Gönderen: TA1LSE